Holčička nebo chlapeček?

Rubrika: Těhotenství

Už od pradávna lidé toužili přivést na svět dítě určitého pohlaví. Nejčastěji syna. Dcery pro rodinu napříč celým světem a staletími znamenaly většinou jen finanční zátěž a hladový krk navíc. Proto se rodiče snažili pohlaví dítěte ovlivnit. A to jakýmkoli způsobem…

Některé lidové pověry o početí napříč světem a historií
Jeden řecký myslitel soudil, že ze semena z pravého varlete se narodí chlapeček a z levého varlete holčička. Doporučoval proto, aby si muž před souloží podvázal „nežádoucí“ varle. Tento názor se kupodivu udržel až do 18. století. Lékaři ve Francii tehdy dokonce doporučovali šlechticům, aby si levé varle nechali odoperovat, chtějí-li se dočkat dědice.

Aristoteles doporučoval ženám toužícím po holčičce, aby se milovaly na levé straně a myslely na nějakou ženskou bytost.

V Africe si zase muži věšeli kalhoty vpravo od postele a souložili v holínkách. Podle starého zvyku jim to mělo pomoci k synovi.

(Všimněte si, že opět pravá strana patří mužům a levá ženám.)

Pokud si Australanky přály příště porodit syna, porodní báby zakopaly jejich placentu pod ořešák.

I lidé v České republice touží mít syna nebo dceru a zkouší mnohé – speciální jídelníček, rady od kartářek či astroložek, … nebo například toto:

Metoda početí podle krve
Tato metoda vychází z přesvědčení, že každých 7 let se člověku obnoví krev. Dítě prý bude stejného pohlaví jako rodič, který má v době početí mladší, čerstvější krev. Ovšem za splnění předpokladu, že mezi partnery jsou minimálně 2, ale ještě lépe 3 roky věkového rozdílu.
Je-li tedy např. ženě v době početí 25 let a muži 30 let, měl by se jim narodit syn. (Ženina krev je stará 4 roky, mužova jen 2.)

Metoda početí podle ovulace
Spermie nesoucí chromozom Y (tedy „mužské“ spermie) prý přežívají v ženě jen krátce, zato jsou ale rychlejší než spermie s chromozomem X („ženské“ spermie). Chce-li mít pár holčičku, měl by souložit již před ovulací, cca 3-4 dny. Než dojde k oplodnění, „mužské“ spermie zahynou. Pokud ale pár touží po chlapečkovi, měl by se milovat během ovulace – „mužské“ spermie dorazí k cíli dříve než „ženské“.

Metoda početí podle dnů v kalendáři
Jiná teorie zase tvrdí, že pokud k početí dítěte dojde v lichý den, narodí se vám chlapeček. Chcete-li ale holčičku, souložte jen v sudé dny.

Metoda početí podle čínského kalendáře
Na internetu můžete nalézt čínský lunární kalendář, který dle lunárního věku maminky v době početí předpovídá, jaké pohlaví bude miminko mít.

Sen skutečností
Metod a „zaručených receptů“ na to či ono pohlaví existuje opravdu mnoho. Kdo se ale nechce spoléhat jen na „babské rady“, má dnes již jinou možnost – odborníky. Vědci totiž objevili možnost, jak rozhodnout o pohlaví dítěte.
Např. v Americe ve Virginii již od 90. let provádí patentovanou metodu MicroSort. Tato metoda je založena na oddělení „mužských“ a „ženských“ spermií. U holčiček je šance na úspěch až 90%, u chlapečků 75-80%.
Kliniky nabízející početí holčičky/chlapečka najdete napříč světem. Metody početí určitého pohlaví nabízí hlavně ze zdravotních důvodů – pro eliminaci přenášení genetických vad. Je-li přenašečem vady muž, klinika rodičům pomůže počít dceru.
Zdravotní důvody ale nejsou jediným faktorem. Výběr pohlaví nabízí v některých zemích rodinám pro „vyrovnanost v rodině“. Někde si dokonce pohlaví dítěte můžou určit všichni ti, kteří na to mají dost peněz.
V České republice si s pomocí lékařů mohou pohlaví dítěte určit jen páry, které jsou nositeli nějaké těžké genetické choroby.

Pokrok zřejmě půjde stále kupředu. Možná, že v roce 2100 bude již zcela běžné, že rodiče počnou vytoužené pohlaví napoprvé.

Nabízí se ale otázka, zda je to eticky a morálně správné. Jako odrazující ilustrační příklad nám může posloužit Čína. V této zemi je již po staletí upřednostňován syn před dcerou. Po zavedení „politiky jediného dítěte“ se snaha zplodit syna stala ještě akutnější. Začaly se objevovat případy žen, které po zjištění, že čekají dceru, šly raději na potrat, aby si svůj jediný pokus „nevyplýtvaly“ na nežádoucí dceru. Stejně tak se objevovaly případy, že muž opustil rodinu poté, co mu manželka porodila holčičku místo chlapečka. V současné době se Čína potýká s nedostatkem partnerek pro muže. Čínských žen je totiž výrazně méně. Nejen ale kvůli výše zmíněnému, ale i kvůli stěhování Číňanek do jiných zemí.

Měli by tedy rodiče mít právo, aby si o pohlaví dítěte rozhodovali i v případě, že k tomu nejsou zdravotní důvody? Kdybyste měli možnost, zvolili byste si pohlaví dítěte? Vyzkoušeli jste nějakou metodu pro početí dítěte vytouženého pohlaví?

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

 • Anonymní

  tak já dnes projíždím net a zkoumá, co že vlastně čekáme.. 🙂 nyní jsem v 15tt … koukala jsem na různé babské řeči (o kráse maminky, velikosti bříška apod.), čínský kalendář, určení dle stáří krve, zadávala jsem data narození na http://svjet.sweb.cz/plzak.html a zkoušela nevím co všechno.. a je to tak půl na půl.. 😀 Já osobně tak nějak myslím, že to bude holčička (a to si říkám, že mi na pohlaví dítka nezáleží, ale kdo ví, co na to moje nevědomí) a lidé z okolí to tipují na chlapečka..

 • No tohle je fakt povedený článeček:-D
  Jsem vlastně móóc ráda,že nežiju v Číně ani v dávných dobách.Sice bysme po přeslici nevymřeli,ale člověk nikdy neví,že?:-)Nejvíc mě vždy pobaví,když má rodina třeba tři děvčata a prostě to zkoušejí dál a fakt to NĚKDY vyjde.Ovšem otázka pak je jestli na škodu nebu k užitku co potom výchovy týká.takový vymodlený chlapeček/holčička/bývá zpravidla vychováván podle ,,jiných“ pravidel.

  No a ve finále…neznám naštěstí nikoho,kdo by se dítěte vzdal jen pro to,že není vysněného pohlaví.Je to přece naše krev,půlka našeho já tak neblázněte za pohlavím,není nad zdravé dítě ať je to holka nebo kluk.A zase jak se říká,když se rodí více děvčat nebude aspoň válka a to za to stojí ne?:-D

 • V pátém odstavci mělo být, že draslík podporuje početí chlapce. Nějak jsem se do toho zamotala…

 • Páni. Koukám jako péro z gauče, co všechno se dělalo pro zplození syna. No, my si taky přejeme kluka a vyzkoušíme tu metodu určení ovulace. Jinak doplním ještě nějaké další metody, které jsem pochytila na inernetu.

  Psalo se tam o tzv. metodě otočení hlavy ženy při souloži k severu. No tohle považuji za úsměvný nápad. Ale proč ne. To nikomu neublíží ne? 😀

  Dál psali, že nějakou studií bylo zjištěno u krav, že pokud je dostatek potravy a samice má dostatec sacharidů, tak se v rodu rodí více samců a v opačném případě více samiček, aby byl silnější rod. Takže pokud chce žena syna, nemá držet žádnou dietu, jíst sladké a tučné, aby její tělo nestrádalo.

  Další metodou je výběr polohy při souloži tak, aby se semeno vpravilo co možná nejhlouběji. Prostředí v ženské pochvě je pohostinnější pro spermie s potlačeným mužským genem a ty druhé v ní mnohem více hynou. Takže poloha na koníčka a nebo zezadu. Alespoň tak to tam psali.

  Dál tam psali, že pokud chce žena dítě, tak by mějí jíst hodně banány a červené maso. Je to kvůli nějakému stopovému prvku, který tomu napomáhá. Už si nepamatuji který to přesně byl. Asi draslík. Holčičky prý podporuje asi sodík. Ale to nevím přesně.

  Další metodou je, aby si žena vybrala tzv. alfa samce. To bylo zase pozorováno u srn. Pokud srna plodila s vůdcem stáda, tak se většinou rodili samečci, kteří neměli problém nést své geny dál. Měli totiž silný genom po samci. Pokud se samička pářila (když se dominantní samci rvaly) s nějakým neprůbojným samcem, tak se rodily hlavně samičky, které nepotřebovaly nějak bojovat. Takže ženy, chcete-li chlapce, obdivujte svého muže. Jinak nevím jak tohle splnit. :-DDD

  Tady je stránka pro ty, kdo se snaží nějak to ovlivnit: http://www.pohlaviditete.cz/jak-ovlivnit-pohlavi-ditete-pred-pocetim/

  Za sebe si ovšem myslím, že přímo rozdělit mužské a ženské spermie a provést umělé oplodnění, je už trochu moc. Přece jenom by tam měl zůstat ten původní boj a závod. A pokud vyhraje holčička, tak bude prostě nejsilnější a dítě bude pravděpodobně zdravé. Zas až tolik by se do toho zasahovat nemělo…

 • Anonymní

  Moc zajímavý čtení.Já jsem se snažila vyzkoušet metodu pro mě nejreálnější chromozomy x a y.Přála jsem si holčičku protože chlapečka už máme doma.Paní doktorka mi řekla že nejpravděpodobnější to bude opět kluk.Nejsem přesvědčená že bych někde udělala chybu,vždyť dokonce jsem si myslela,že ty sperma do ovulace nevydrží,tudíž že těhotná nebudu.Tak jak to je potom?Metoda nejspíš zlyhala.:(Ale ve finále rodič je rád že miminko je v pořádku bez ohledu na pohlaví

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist