Najít souznění

Rubrika: Výchovné tipy

Když byla naše Sylva ještě malá a začala plakat, vždy jsem jí vyměnila plenky. Moje matka mi často říkala, že dětem vadí mokré pleny. Po několika dnech jsem si všimla, že to nebyl Sylvin problém, že i v čisté pleně dál plakala. Když jsem ji soustředěněji pozorovala, všimla jsem si, že se zároveň svíjí. Začala jsem jí zlehka masírovat břicho. Tím se uvolnila a přestala plakat.

Pro rodiče je velmi důležité vnímat potřeby svého dítěte, posoudit je a přiměřeně na ně reagovat. První interakce začínají se spontánním chováním dítěte, které ihned reaguje na vztažnou osobu. Tak vzniká dialog, který se často opakuje nebo se lehce mění a dál rozvíjí. Dítě přitom určuje časový průběh dialogu. Stanovuje přestávky a těší se na pokračování „rozhovoru“.
Budování dobrého počátečního stavu závisí na reakcích dítěte. V něm hraje důležitou roli také oční kontakt mezi kojencem a matkou. Také kojení upevňuje intenzivní vztah mezi matkou a dítětem stejně jako denní péče.
Důležitá je zdařilá komunikace, ke které přes den během bdění stále dochází.

náhled

Mnohé děti mají už od počátku více vztažných osob. Dítě, které má pravidelný a intenzivní kontakt se svým otcem, má radost, když si s ním hraje. Právě otec vnáší často do vztahu s dítětem jiné kvality. Tak se stává, že dítě si hraje raději s otcem, ale dává přednost tomu, když ho ukládá ke spánku matka.
Mnoho matek trpí tím, že musí být celý den k dispozici svému dítěti a samy mají málo času na sebe. Dovolte si někdy na pár hodin od svého celodenního zaměstnání „vypnout“. Přestože jste celý den doma, často práci s dítětem a v domácnosti nestíháte. Promluvte si o této situaci s vaším partnerem a svěřte mu na určitou dobu péči o dítě. Nechejte ho dělat to tak, jak to on sám považuje za správné.

Když můj muž zpočátku přebaloval Nikolu, byla během chvíle zase promočená, protože v přebalování nebyl právě nejšikovnější. Nejdříve jsem s ním o tom mluvila. Když jsem si ale všimla, že se pak stáhl, neříkala jsem už nic. Mezitím se můj muž naučil přebalovat stejně dobře jako já.
(Anna, 28 let, dětská zdravotní sestra)

Ke zdárnému vývoji dítě potřebuje:
– dostatečnou péči,
– stálou pozornost,
– různorodé podněty od známých osob.

Jako rodiče jste pro vaše dítě důležití. Jste stále s ním a učíte se z toho, co potřebuje. Jeho signály interpretujete stále častěji správně a děláte to, co vaše dítě právě potřebuje. Pokud chce dítě něco jiného, ukáže vám to. A není-li to vždy uspokojivé, hlavu vzhůru: nikdo nereaguje pokaždé správně.
Společné zvládání prvních náročných měsíců je šancí, jak najít nové cesty pro vaše partnerství a mladou rodinu. V tom vás může podpořit rozhovor s rodinami ve stejné situaci. Ve skupinách PEKiPu se o takových otázkách a situacích často společně diskutuje.
Měla byste ale také hledat podporu a několikahodinový odpočinek. Možná máte milou sousedku, která vám trochu pomůže s domácími pracemi nebo občas vezme dítě na procházku. Možná máte také štěstí, že bydlí blízko babička nebo dědeček, kteří si na dítě udělají čas a pokud možno si už k dítěti vybudovali citový vztah a dokonce sdílejí nebo alespoň akceptují vaše představy o výchově. Jestliže to prarodičům i dítěti vyhovuje, můžete takového ulehčení dobře využít – pro nutné domácí práce, nebo ještě lépe, abyste strávila trochu nerušeného času sama či se svým partnerem.

Jedná se o ukázku z knihy Pohybové hry s děťátkem
(autor: Liesel Polinski, vydala Grada Publishing, 2005).

Napsal/a: Liesel Polinski

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist