Jak naučit malé děti uklízet?

Rubrika: Vývoj a výchova batolete, Vývoj a výchova předškoláka

505864_playing_in_the_dirt_73Nejraději byste chtěli umět létat. Projít se po bytě je totiž utrpení. Ani nevíte jak, a už máte v noze zapíchnutou kostku. Vzápětí uklouznete na autíčku. Běžíte zvednou telefon a v cestě vám leží medvídek. Vyhnete se mu, jenže stejně zakopnete – o kočárek s panenkou! Ať se podíváte kamkoliv, vždy někde uvidíte zapomenutou hračku. A na vaše prosby, výčitky, výhružky a rozčilování děti dávno nereagují a své věci si neuklízejí. Kde jen se stala chyba?

Myslím si, že je velmi důležité, aby se s nácvikem úklidu začalo co možná nejdříve a aby šel rodič dítku příkladem. A to především v drobných činnostech, které dítko může napodobit. Batolátka se totiž učí i nápodobou chování dospělých či starších dětí. Začít můžete u jednoduchých úkonů, které sami běžně děláte, a komentovat je.
Například při převlékání po příchodu domů či při odchodu uklidíte oblečení, které jste svlékli. Děťátko se může pokusit převléknout se „samo“ (s vaší asistencí, ale minimálními zásahy). Hromádku oblečení pak (dle vašeho vzoru) uklidí – třeba do vyhrazeného šuplíku u země, na jednu konkrétní „převlékací“ židličku, …
Pokud vás dítko vyruší od čtení, je pravděpodobné, že knihu či časopis nenecháte ležet na křesle či stole (tedy v dosahu dítěte), ale že čtivo uklidíte zpět do knihovny. I tento drobný úkon může batole snadno zopakovat. Až si s ním budete číst, nechte ho potom uklidit knížku do spodní přihrádky v knihovně.
Takovýchto činností jistě naleznete spoustu – např. sundat kolíky ze sušáku, zamést drobky na lopatku, kterou držíte, vyndat prádlo z pračky do koše, vyhodit plínku, utřít ubrouskem rozlité pití a poté ubrousek vyhodit do koše, setřít prach z plovoucí podlahy suchým mopem (dítko běhá po místnosti a tahá mop za sebou), uklidit po sobě nádobí do dřezu,… Vesměs to jsou drobnosti, které maminky (či tatínci) dělají za dítko automaticky. Přitom je batole, které již chodí, zvládne samo. S trochou trpělivosti.

Pro mnoho rodin je velkým problémem úklid hraček. Jak jen dítko donutit, aby si je uklízelo? Během dne je téměř nemožné, aby se aspoň v nějakém koutku neválela zapomenutá kostička či jiná hračka. Přesto bychom dítko k úklidu vést měli a aspoň jednou za den byt opravdu uklidit. Pomoci nám v tom může to, že (malé) děti mají rády režim a pravidelnost. Dává jim to pocit jistoty a bezpečí. Proto úspěchu snáze docílíme, když úklid bude probíhat každý den ve stejnou dobu.
Tou ideální dobou, dle mého názoru, je večer. Dítko se chystá do postýlky, a proto není příliš těžké vysvětlit mu, že i hračky jdou spinkat. Panenky jdou spinkat do postýlky či do kočárku, autíčka do garáže, kostičky do krabičky,…
Za šikovný vynález považuji nejrůznější boxy a kýble na hračky. Dají se sehnat v rozličných barvách či tvarech (např. pirátská truhla). Děti do nich můžou hračky jen tak naházet, dalo by se říci „bez ladu a skladu“. Stačí pak jen zaklapnout víko a je uklizeno.

A protože už i Komenský propagoval „škola hrou“, stejně tak i já si myslím, že úklidu snáze docílíme hravou formou. Dobré je začít uklízet dostatečně včas, dokud ještě dítě není unavené a protivné. Hraní a úklid si spolu můžete daleko víc užít, když nebudete spěchat a vše bude probíhat v klidu a přátelské atmosféře.
Na závěr vám proto předkládám několik návrhů na hravé uklízení. Přizpůsobte si to tomu, co váš potomek už umí a zná. Jen vy totiž své dítě znáte nejlépe, a tudíž jen vy můžete vědět, která hra bude nejúčinnější.

VYSAVAČ
Potřebujete: větší tašku či sáček (nejlépe papírový, u igelitu hrozí riziko udušení)
Hra: Nejprve dítěti hru předveďte, aby vědělo, co dělat. Buď si sáček na sebe připevněte (třeba kolíčkem), nebo ho jen držte v ruce. Klekněte si na všechny čtyři, lozte po zemi, vydávejte hučivý zvuk a rukama dávejte každou hračku, kterou potkáte, do sáčku. Přesně tak, jako byste byli vysavač. Až bude pytlík plný (nebo vás budou bolet kolena 😉 ), odepněte sáček (je-li připnutý) a jeho obsah vsypte do kýblu či boxu na hračky. Sáček předejte dítěti a pobídněte ho, ať si zahraje na vysavač taky a „vysaje“ všechny hračky, které se válí po zemi. Případně můžete vzít druhý (třetí, …) sáček a vysávat s dítkem zároveň.

NA VELBLOUDA / SLONA / OSLÍKA / …
Potřebujete: nějakou větší nádobu, nejlépe s plochým dnem
Hra: Budete si hrát na zvířátko, které na svém hřbetu přepravuje náklad. Klekněte si na všechny čtyři a na záda si dejte nádobu. Dítku ji asi budete muset přidržovat. Do nádoby posbírejte poházené hračky a dopravte je do cíle. Při tom můžete vydávat zvuky, které vyluzuje právě to vaše zvířátko.

ODTAHOVÁ SLUŽBA
Potřebujete: velký náklaďák či kamion nebo kočárek (nejlépe hluboký)
Hra: Tentokrát si zahrajete na odtahovou službu. Dítko bude jezdit se svou hračkou a nakládat do ní rozházené hračky. Až bude náklaďák / kočárek plný, opět jeho obsah odveze vyklopit do boxu či kýblu.

Přeji příjemné a pohodové uklízení! 🙂

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech

Sourozenci, Hmyzí hotel a Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech… Co mají společného? Jsou to knižní novinky, které vám

Čtu dál →

Děti a jídlo: 10 zásad, 3 tipy a dárek

Nejsem expertka na výživu pro děti, Stellince vařím to, co jíme my a nestuduji dětské jídelníčky. Ale jedno vím

Čtu dál →

Ako láskou a prijatím rozpustiť detský hnev či zlú náladu

Bol piatok trinásteho. Po náročnom týždni s nadšením odchádzam z práce a stretávam sa s Elou a jej otcom (mojím

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • pistalka2
  pistalka2

  Můj dvouletý syn uklízí hračky se mnou a bere to jako hru,ale když mu řeknu běž uklidit kostky do krabice,tak na mě kouká a nedělá nic. Za to když chce jít a já potřebuju něco dodělat a řeknu,že až si uklidí,tak to taky zvládne celkem pěkně a ani mě k tomu nepotřebuje. Když je doma i starší syn,ten už po sobě uklízí sám,ale musím mu to neustále připomínat,tak malej volá „bácho, ukidit“ a myslí si,že velkej brácha uklidí vše i za něj. Snažím se,aby hračky měli pořád své místo,aby děti věděly,kam patří,vždy je tam našly a opět uklidily zpět. Velký to ví, u malého je to zatím v začátku,tak snad se to podaří.

 • Horempádem

  Markétko, jo jo, určitě to chce včasný zásah, jinak se byt promnění v jednu velkou hernu. Dcerka je v tomhle poklad, udělá jen takový nepořádek, který jí člověk dovolí. Jakmile to přesahuje určité meze, tak se pouští do úklidu. Někdy sama, někdy je k tomu potřeba motivace. Nejčastěji je to koupání, které má ráda, tudíž konstatování, že se koupat nebude dříve, dokud nebude uklizeno, funguje spolehlivě. Druhak má strach ze Zášupšáka, to je náš domácí skřítek, který sbírá neuklizené hračky a schová je tak, že je už nenajde 🙂 Druhak se obává našeho hafánka, protože ten spolehlivě neuklizené hračky či kostky uloupí do pelíšku a málo kdy se to obejde bez újmy:-)

  Takže motivací dostatek, snad jí to vydrží 🙂

 • Padmé

  Markétko, děkuji za příspěvek 🙂
  Souhlasím s tím, že je třeba s tím začít odmalička,
  stejně tak souhlasím s tím, že je dobré udělat si na úklid s dítětem čas, aby vše probíhalo v klidu 🙂
  A mohu potvrdit ze své vlastní zkušenosti – „odtahová služba“ u nás fungovala, syn měl velikou tatrovku a ta obvykle svážela všechny hračky a kostičky 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist