Mikulášská nadílka

Rubrika: Tradice a zvyky, Výchovné tipy

„Petříku, přestaň zlobit!!! Už tě mám vážně plné zuby!!! Počkej, zítra budou chodit čerti a zlobivé děti dávají do pytlů a odnáší je do pekla!!! A tebe si odnesou taky, však uvidíš!!!“  Bohužel ještě i dnes ze spousty rodičovských úst slýcháme tyto a jim podobné věty. Pojďte se mnou nahlídnout do „mikulášského zákulisí“. Dozvíte se něco málo z historie „nadílky“, proč děti strašit nebo nestrašit a nějaký ten tip, jak udělat „Mikulášskou nadílku“ trochu jinak.

Přemýšleli jste někdy, proč vlastně máme „Mikulášskou nadílku“ a kam až sahají kořeny této tradice???

Svatý Mikuláš z Myry

cca 280/286 Patara – 6. prosince 345/352 Myra

Byl biskup v Myře v Lykii. Mezi lidmi byl velmi oblíbený díky své štědrosti k potřebným a jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Svatý Mikuláš je uctíván jako patron rybářů, námořníků, obchodníků, lukostřelců, lékárníků, právníků, studentů a především dětí. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství.  Byl inspirací pro vytvoření mýtické postavy Santy Clause, která vznikla zkomolením jeho jména.

Mikuláš je zobrazován jako starší biskup s vousem a na Východě je zobrazován holohlavý. Nejčastěji mívá Mikuláš u sebe tři zlaté koule na knize. Tyto koule jsou spojovány s legendou o šlechtici a jeho třech dcerách.

Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách

Jde o jednu z nejstarších legend o sv. Mikulášovi, která se dochovala ve vícero podobách. Podle nejextrémnější verze zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle legendy hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.

Umírněnější a poměrně rozšířenější verze podávají celou záležitost tak, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do veřejných domů (resp. tam bez prostředků avěna nakonec stejně skončí). K čemuž však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše, v jehož popisu se obě verze shodují. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno.

Díky této legendě je také sv. Mikuláš považován za patrona prostitutek.  Myšleny jsou tím především bývalé prostitutky nebo spíše sexuální otrokyně. Na stejné legendě je založena tradice „Mikulášské nadílky“.

Strašit nebo nestrašit???

Sama za sebe musím říct, že:  „Svoje děti nestraším a nikdy strašit nebudu!!!“ Pro mě vyvolání strachu z „nadpřirozených“ bytostí je jen neschopnost a lenost rodiče vysvětlit dítěti, proč si má např. uklidit hračky, proč to či ono chování je špatné, proč má být před setměním doma atd.

Pak vznikají situace, kdy náš „nestrašený“ Honzík (5) se svou „strašenou“ kamarádkou (5) jde ve tmě v klidu. Zatím co jeho kamarádka je na nervy, tiskne se a hysterčí u tatínka v náručí, protože je tma a ji určitě odnese zlá baba.

A pak mi tuhne úsměv na rtu, když slyším z úst jejich rodičů velmi kritický hlas na její ustrašené chování: „Prosím tě nech toho, podívej se na Honzíka!!!…“  Ale to oni v ní vyvolali tuto paniku, když ji neuměli „dostat“ jiným rozumnějším způsobem každý den z pískoviště domů… a teď jí za to ještě nadávají.

Taky je tu otázka, jestli učíme dítě mluvit pravdu, když po něm chceme, aby čertům slíbilo, že už zlobit nebude.  Všichni víme, že i sebeklidnější dítě prostě zazlobí a nebylo by to dítě, kdyby nezlobilo.  A pokud to vaše zlatíčko tolik nesplňuje to, co od něho zrovinka očekáváte, tak spíše milí rodičové sáhněte do svého svědomí, kde děláte chybu vy. Protože dítko se chová jen tak, jak mu dovolíte a vysvětlíte 🙂

Nedávno jsem četla krásný článek o srovnání dětského strachu z čertů se strachem dospěláků. A víte, co bylo použito za strašáka pro dospěláky???  Že nééé!!! No přece nám všem známý „Finanční úřad“ 🙂 Autor zde krok po kroku popisoval, jaké pocity úzkosti prožívají malé děti z příchodu čertů a jaké pocity nevolnosti a obav ze špatně vyplněného daňového přiznání mají dospěláci. Dětem se hrozí peklem a dospělákům nahání strach vysoká daň, která ohrozí rodinný rozpočet.

Dětem strach z pekla a nesmyslného a hlavně nesplnitelného slibu „Já už budu hodný/á!!!“, vydrží stejně jen pár hodin před příchodem a maximálně pár dnů po odchodu čertů. Ale následky a šrámy na citlivé dětské duši si mohou nést třeba i celý život.

Mikulášské nadílky tak trochu jinak

Mám pro vás několik nápadů, jak zjemnit tradici „Mikulášské nadílky“ a přesto jí ponechat to čertí tajemno.

Mikulášská diskotéka

Několik rodičů z naší obce se spolčilo a vzniklo „Sdružení rodičů“. Vymýšlíme a blbneme pro děti  s dětmi. Díky našemu obecnímu úřadu, který každý rok udělá pro děti „sladké čertovské balíčky“, můžeme v místním zámeckém sále pořádat „Mikulášskou nadílku“.  Loni jsme měli pro děti pozvané divadlo s pohádkou a letos to byla diskotéka se soutěžemi, zpestřená „ksichtíkovou malířkou“. Nejen holčiny, ale i kluci si nechali pomalovat své obličejíky, a tak i my „hodné čertice“, provázející celou akci, jsme nemohly zůstat pozadu.

Najednou se na sále objevil čert jak poleno a v závěsu další a další čerti, doprovázeni Mikulášem a andělem. A to už mnohým „strašeným“ dětem nebylo do smíchu. Když děti čekaly ve špalíru na odříkání básničky, chodila jsem mezi nimi a snažila se rozptýlit jejich strachy. Lechtala je, hladila a snažila se vykouzlit úsměv na ustrašených tvářičkách. Většina uplakaných dětí sice se mnou moc nemluvila, ale slzičky se přestaly kutálet.

Taky jsme si povídali o tom, jak moc byli/nebyli hodní. A jako správná hodná čertice jsem jim radila, aby neslibovali to, co stejně nedodrží, ale aby raději řekli, že se určitě budou snažit… polepšit se.

Čertovské světýlko

O „Čertím světýlku“ jsem tu už na VD psala. Napadlo mě to asi tehdy, kdy Domula(12) byla malinko odrostlejší a čert s Mikulášem byli pro ni trapná záležitost.  Ale balíček sladkostí jsem jí nechtěla dát jen tak „zadarmo“. Koupila jsem hřbitovní červenou svíčku a schovala ji rozsvícenou na naší velké zahradě. Domča pak sama musela jít hledat „čertovské světýlko“, u kterého byl sladký balíček. Poprvé se jí tedy vůbec nechtělo, ale vidina sladkostí byla silnější. Nakonec ji to natolik nadchlo, že příští rok se sama ptala, jestli bude zase hledat světýlko. Mezi tím z malého Honzíčka vyrostl  Jeník (5), který už od svých třech roků je zdatným parťákem na společné cestě za světýlkem.

Loni už jsem jim to ovšem ztížila. Nechala je projít celou naši obr zasněženou zahradu a NIC. Poslala jsem je ještě tam, kde nebyli a mezitím jim nastrčila různá falešná – bílá světýlka.  S šíleným humbukem mi dorazili oznámit, že čerti jsou pěkný podšívky a místo červenýho světýlka mají všude možně jen obyč svíčky. Jako správná milující maminka, která pro zábavu svou a svých dětí udělá cokoliv, jsem je opět vyslala naposledy hledat ono červené „Čertovské světýlko“.  A protože je ve mně trošku kulišárny, dala jsem jim to sladké světýlko do teploučka našeho domova za okno dětského pokoje.

Každé moje dítko se na nalezní světýlka tvářilo naprosto jinak 🙂 Tehdy čtyřletý „stále nevědoucí“ Jeníček byl tááák nadšený, že se světýlko konečně objevilo. A moje tehdy „vědoucí“ jedenáctiletá pubertální dcerka po mě házela velmi zvláštními pohledy, kterým jsem ale vůbec, vůbec v tu chvíli nerozuměla 🙂

A přesto se obě moje zlatíčka moc bavila. A letos už se mě Domula ptala, jestli budou zase hledat „Čertovské světýlko“.

A jak je to u vás s „Mikulášskou nadílkou“ a strašením???

Přeji vám krásný a klidný druhý ADVENT…suodal

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Lussy, nejsou ty učitelky u vás ve školce čarodějnice? Z toho, co píšeš mi to tak připadá. Ani bych se nedivila, kdyby se jim tam děti po takovým zážitku začaly počůrávat.
  U Aničky ve škole (a teď už je ve třetí třídě!) chodí deváťáci a i tak jim uč. do třídy pustí jen Mikuláše s andělem a kdo chce, může se jít na čerty podívat ke dveřím. Prostě jejich třída je bezpečná zóna.

 • nica1

  Strašení čertem se mi taky nelíbí a tak ho domu nezvem.Mají ve školce vždy Mikuláše a učitelky jsou skvělé.Čerta nezvou dovnitř nechaji ho venku jen za oknem a ty nejmenší maj vždy u sebe a chodí pro dárečky s nima a Nicolka mi letos zdělila,ža ví že to byl pán z krámu,protože mu koukalo ucho.Nevim jak na to přišla,ale pravdu měla.

 • bamiska

  lussy opět jak tak koukám tak vaše školka vede, tam jsou prostě na odstřel….hlásím se….no ted to z té hlaviny vytěsní naštěstí stromeček a dárečky….

 • Lussy

  Lucy měla letos čerty ve školce. I když věděla, že to jsou převlečené děti ze školy (učitelka jim to tak řekla, že ti opravdický chodí až večer domů a tohle že jsou jen školáci),tak prý stejně plakala a strašně se bála.
  A co mě dostalo – čert prý toho nejzlobivějšího kluka strčil do pytle a až v šatně ho paní učitelka vyndala. Takže u nás ve školce se straší brutálně, určitě tak měsíc předem denně Lucinka Márovi doma říkala při jakékoli příležitosti, že si ho odnese čert 🙁

 • janica252
  janica252

  tak strašení neuznávám, ale zjistila jsem, že úplně se tomu asi nevyhneme, protože lidi okolo to stejně použijí…. chodím s malou na kroužek a tam už se trochu „strašili“ i dvouleté děti, což nechápu… tak myslím, že ve školce apod. tomu asi neunikne 🙁 zakázala jsem i tatínkovi byť jen použít v jedné větě zlobení a odnesení čertem či něco podobnýho….

 • Peťka

  Tento článek mi nějak unikl, což je škoda, protože vysvětlení z článku bych určitě využila.
  K tomu strašení. Mám známou, u které to letos čert hodně přehnal, dítě jí prý od té doby koktá, nehne se od ní, nechce ani do školky, kam předtím chodilo v pohodě. A to je dost smutné.

 • To je až neskutečný, jak ten rok utekl…i letos jsem dávala „Čertovský světýlko“ a Honzík už coby šestiletý a školáček je stále nevědoucí…a asi už naposledy, protože příští rok mi to už asi neuvěří 🙂

 • bamiska

  to čertovské světýlko je moc krásný..vím že jsem to tu četla, jen jsem zapomněla kde a kdo to psal…tak děkuji za připomenutí

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist