Velká vánoční jízda je tady! Zkuste vyhrát hezké ceny!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Vánoce tu budou už brzy. Tak proč si to čekání nezkrátit příjemným filmem – do kin míří Velká vánoční jízda. Bavte se a hrajte s námi!

Počítačově animovaný 3D snímek Velká vánoční jízda studia Aardman konečně nabízí odpověď na otázku, která nedá spát žádnému dítěti: Jak jen to Santa dělá, že dokáže během jedné noci nadělit všechny dárky?

Odpovědí na ni je existence Santovy provozní základny ukryté pod Severním pólem, která je plná veselí a té nejmodernější techniky.

Jádrem celého filmu je ale příběh, jehož složky jsou jako vystřižené z klasické vánoční pohádky – úsměvně nefunkční rodina a nečekaný hrdina: Santův nejmladší syn Arthur.

Když Santův fascinující podnik omylem vynechá jedno dítě ze stovek milionů, o které se stará, vydává se nejméně schopný člen rodiny Clausů na bizarní a vzrušující závod s časem, během kterého má za úkol doručit poslední vánoční dárek na světě dřív, než se rozední.

O filmu

Představte si hvězdnou oblohu, pod níž se rozprostírá jedno město, zalité vánoční atmosférou. Je Štědrý večer a děti jsou zachumlané v postýlkách, kde sní o Santovi a jeho sobím spřežení. Najednou město zahalí stín. Roztančí se milion drobných světélek. K zemi se snáší milion postaviček. Invaze začala a nikde se neozývá jediná rolnička…

Ale nebojte se. Takhle každý rok Santa doručuje o Vánocích dárky: s pomocí obřích, dva kilometry širokých, hypermoderních saní, vybavených špičkovými štíty, zajišťujícími neviditelnost, a také milionu skřítků, kteří pracují v trojčlenných týmech a mají přesně 18.14 sekundy na to, aby pronikli do každého z domů, doručili dárky a přesunuli se do dalšího domu v pořadí.

Santa Claus přichází, ale tentokrát do domu nevstupuje komínem.
„Takhle nějak by to ve skutečnosti fungovalo, kdyby měli k dispozici nejmodernější technologie na světě a neomezený rozpočet,“
míní Sarah Smith, která je režisérkou a spoluautorkou scénáře snímku Velká vánoční jízda, nového 3D animovaného filmu studia Aardman. „Jaké by používali vybavení? Jak by postupovali?“


Hlavou celé organizace je samotný Santa – ale v současné době je spíše jenom veřejnou tváří celé organizace a uvažuje o důchodu. Velká vánoční jízda totiž odhaluje ještě jedno pozoruhodné tajemství: Clausové jsou starobylým rodem, v jehož čelní pozici se vystřídala za více než tisíc let dlouhá řada Santů! Běžným chodem společnosti se zabývá Santův prvorozený syn Steve – dominantní muž, který po otci podědí červený oblek. Santův otec, Děda Santa, ho nosil před svým synem – a za každých okolností je schopen brblat, že právě on v něm odváděl tu nejlepší práci – ale už dávno odešel do důchodu i se svými krásnými starými saněmi Evie. Paní Santová, velmi zdatná první dáma Severního pólu, doma udržuje teplo rodinného krbu – a mezitím otevírá nemocnice pro skřítky, domlouvá ujednání s Grónskem, studuje přes internet a vaří vánoční omáčku.

A pak je tu ještě Arthur, Santův nejmladší syn.

„Arthur věří na Vánoce, a nejenom proto, že se narodil do rodiny, která je s nimi spojena,“ míní James McAvoy, který Arthura v původním znění namluvil. „Věří na ně z celé své duše – nikomu na světě nezáleží na Vánocích tak jako Arthurovi.“


Ale láska k těmto svátkům není vším. Arthur, který není zrovna nejpraktičtějším Clausem v historii, měl problémy prakticky s každou činností, kterou ho jeho otec pověřil – dokonce i s těmi naprosto obyčejnými jako balení dárků nebo údržbářské práce. Ale na začátku našeho příběhu se s ním setkáváme v úloze, kterou zbožňuje, v oddělení Dopisů pro Santu, kde se těší z naděje, se kterou se na ně bezpočet dětí obrací – nejen s prosbami o dárky, ale také s vlastními dárky a otázkami týkajícími se toho, jak to vlastně všechno funguje.

Ale přesto by nikdo neočekával, že by se Arthur mohl stát jedinou osobou, schopnou celé Vánoce zachránit – ale právě k tomu dojde ve chvíli, kdy je třeba jeden poslední dárek doručit klasickým postupem… a za otěžemi spřežení se ocitá Arthur!

Arthurovým spojencem je jeho dědeček, Děda Santa, který má vlastní důvody k tomu, proč se chce na tuto misi vypravit. „Děda Santa je protivný a otravný, ale má s Arthurem něco společného – prostou, hlubokou a nezdolnou oddanost Vánočním svátkům a všemu, co symbolizují,“ prohlašuje Bill Nighy, který postavu Dědy Santy v angličtině nadaboval. „Je tím jediným, kdo může Arthurovi doopravdy pomoci.“

„Celý film je opravdu zábavný a velice inteligentní – tím klasickým způsobem, kterým se filmy společnosti Aardman proslavily,“ navazuje McAvoy. „Je nápaditý, zábavný, nespoutaný, odlišný a legrační – myslím, že právě tohle nás k němu všechny přilákalo.“

Trailer k filmu Velká vánoční jízda 

Film Velká vánoční jízda uvádí do kin Falcon 8. 12. 2011

 

POZOR SOUTĚŽ!


Těšíte se na Vánoce? Pak byste si neměli nechat ujít film Velká vánoční jízda a konečně přijít na to, jak dokáže Santa Claus doručit dvě miliardy dárků za jedinou noc.

Zkuste také hrát s námi. Se společností Falcon jsme pro vás připravili soutěž o hezké ceny. Vyhrát můžete kouzelné elfí uši, adventure set a vstupenky do kin Cinestar.

 

Soutěž s filmem Velká vánoční jízda běží od 5. 12. do 14. 12. 2011.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist