Mikulášská nadílka

Rubrika: Tradice a zvyky, Výchovné tipy

„Petříku, přestaň zlobit!!! Už tě mám vážně plné zuby!!! Počkej, zítra budou chodit čerti a zlobivé děti dávají do pytlů a odnáší je do pekla!!! A tebe si odnesou taky, však uvidíš!!!“  Bohužel ještě i dnes ze spousty rodičovských úst slýcháme tyto a jim podobné věty. Pojďte se mnou nahlídnout do „mikulášského zákulisí“. Dozvíte se něco málo z historie „nadílky“, proč děti strašit nebo nestrašit a nějaký ten tip, jak udělat „Mikulášskou nadílku“ trochu jinak.

Přemýšleli jste někdy, proč vlastně máme „Mikulášskou nadílku“ a kam až sahají kořeny této tradice???

Svatý Mikuláš z Myry

cca 280/286 Patara – 6. prosince 345/352 Myra

Byl biskup v Myře v Lykii. Mezi lidmi byl velmi oblíbený díky své štědrosti k potřebným a jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Svatý Mikuláš je uctíván jako patron rybářů, námořníků, obchodníků, lukostřelců, lékárníků, právníků, studentů a především dětí. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství.  Byl inspirací pro vytvoření mýtické postavy Santy Clause, která vznikla zkomolením jeho jména.

Mikuláš je zobrazován jako starší biskup s vousem a na Východě je zobrazován holohlavý. Nejčastěji mívá Mikuláš u sebe tři zlaté koule na knize. Tyto koule jsou spojovány s legendou o šlechtici a jeho třech dcerách.

Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách

Jde o jednu z nejstarších legend o sv. Mikulášovi, která se dochovala ve vícero podobách. Podle nejextrémnější verze zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle legendy hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.

Umírněnější a poměrně rozšířenější verze podávají celou záležitost tak, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do veřejných domů (resp. tam bez prostředků avěna nakonec stejně skončí). K čemuž však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše, v jehož popisu se obě verze shodují. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno.

Díky této legendě je také sv. Mikuláš považován za patrona prostitutek.  Myšleny jsou tím především bývalé prostitutky nebo spíše sexuální otrokyně. Na stejné legendě je založena tradice „Mikulášské nadílky“.

Strašit nebo nestrašit???

Sama za sebe musím říct, že:  „Svoje děti nestraším a nikdy strašit nebudu!!!“ Pro mě vyvolání strachu z „nadpřirozených“ bytostí je jen neschopnost a lenost rodiče vysvětlit dítěti, proč si má např. uklidit hračky, proč to či ono chování je špatné, proč má být před setměním doma atd.

Pak vznikají situace, kdy náš „nestrašený“ Honzík (5) se svou „strašenou“ kamarádkou (5) jde ve tmě v klidu. Zatím co jeho kamarádka je na nervy, tiskne se a hysterčí u tatínka v náručí, protože je tma a ji určitě odnese zlá baba.

A pak mi tuhne úsměv na rtu, když slyším z úst jejich rodičů velmi kritický hlas na její ustrašené chování: „Prosím tě nech toho, podívej se na Honzíka!!!…“  Ale to oni v ní vyvolali tuto paniku, když ji neuměli „dostat“ jiným rozumnějším způsobem každý den z pískoviště domů… a teď jí za to ještě nadávají.

Taky je tu otázka, jestli učíme dítě mluvit pravdu, když po něm chceme, aby čertům slíbilo, že už zlobit nebude.  Všichni víme, že i sebeklidnější dítě prostě zazlobí a nebylo by to dítě, kdyby nezlobilo.  A pokud to vaše zlatíčko tolik nesplňuje to, co od něho zrovinka očekáváte, tak spíše milí rodičové sáhněte do svého svědomí, kde děláte chybu vy. Protože dítko se chová jen tak, jak mu dovolíte a vysvětlíte 🙂

Nedávno jsem četla krásný článek o srovnání dětského strachu z čertů se strachem dospěláků. A víte, co bylo použito za strašáka pro dospěláky???  Že nééé!!! No přece nám všem známý „Finanční úřad“ 🙂 Autor zde krok po kroku popisoval, jaké pocity úzkosti prožívají malé děti z příchodu čertů a jaké pocity nevolnosti a obav ze špatně vyplněného daňového přiznání mají dospěláci. Dětem se hrozí peklem a dospělákům nahání strach vysoká daň, která ohrozí rodinný rozpočet.

Dětem strach z pekla a nesmyslného a hlavně nesplnitelného slibu „Já už budu hodný/á!!!“, vydrží stejně jen pár hodin před příchodem a maximálně pár dnů po odchodu čertů. Ale následky a šrámy na citlivé dětské duši si mohou nést třeba i celý život.

Mikulášské nadílky tak trochu jinak

Mám pro vás několik nápadů, jak zjemnit tradici „Mikulášské nadílky“ a přesto jí ponechat to čertí tajemno.

Mikulášská diskotéka

Několik rodičů z naší obce se spolčilo a vzniklo „Sdružení rodičů“. Vymýšlíme a blbneme pro děti  s dětmi. Díky našemu obecnímu úřadu, který každý rok udělá pro děti „sladké čertovské balíčky“, můžeme v místním zámeckém sále pořádat „Mikulášskou nadílku“.  Loni jsme měli pro děti pozvané divadlo s pohádkou a letos to byla diskotéka se soutěžemi, zpestřená „ksichtíkovou malířkou“. Nejen holčiny, ale i kluci si nechali pomalovat své obličejíky, a tak i my „hodné čertice“, provázející celou akci, jsme nemohly zůstat pozadu.

Najednou se na sále objevil čert jak poleno a v závěsu další a další čerti, doprovázeni Mikulášem a andělem. A to už mnohým „strašeným“ dětem nebylo do smíchu. Když děti čekaly ve špalíru na odříkání básničky, chodila jsem mezi nimi a snažila se rozptýlit jejich strachy. Lechtala je, hladila a snažila se vykouzlit úsměv na ustrašených tvářičkách. Většina uplakaných dětí sice se mnou moc nemluvila, ale slzičky se přestaly kutálet.

Taky jsme si povídali o tom, jak moc byli/nebyli hodní. A jako správná hodná čertice jsem jim radila, aby neslibovali to, co stejně nedodrží, ale aby raději řekli, že se určitě budou snažit… polepšit se.

Čertovské světýlko

O „Čertím světýlku“ jsem tu už na VD psala. Napadlo mě to asi tehdy, kdy Domula(12) byla malinko odrostlejší a čert s Mikulášem byli pro ni trapná záležitost.  Ale balíček sladkostí jsem jí nechtěla dát jen tak „zadarmo“. Koupila jsem hřbitovní červenou svíčku a schovala ji rozsvícenou na naší velké zahradě. Domča pak sama musela jít hledat „čertovské světýlko“, u kterého byl sladký balíček. Poprvé se jí tedy vůbec nechtělo, ale vidina sladkostí byla silnější. Nakonec ji to natolik nadchlo, že příští rok se sama ptala, jestli bude zase hledat světýlko. Mezi tím z malého Honzíčka vyrostl  Jeník (5), který už od svých třech roků je zdatným parťákem na společné cestě za světýlkem.

Loni už jsem jim to ovšem ztížila. Nechala je projít celou naši obr zasněženou zahradu a NIC. Poslala jsem je ještě tam, kde nebyli a mezitím jim nastrčila různá falešná – bílá světýlka.  S šíleným humbukem mi dorazili oznámit, že čerti jsou pěkný podšívky a místo červenýho světýlka mají všude možně jen obyč svíčky. Jako správná milující maminka, která pro zábavu svou a svých dětí udělá cokoliv, jsem je opět vyslala naposledy hledat ono červené „Čertovské světýlko“.  A protože je ve mně trošku kulišárny, dala jsem jim to sladké světýlko do teploučka našeho domova za okno dětského pokoje.

Každé moje dítko se na nalezní světýlka tvářilo naprosto jinak 🙂 Tehdy čtyřletý „stále nevědoucí“ Jeníček byl tááák nadšený, že se světýlko konečně objevilo. A moje tehdy „vědoucí“ jedenáctiletá pubertální dcerka po mě házela velmi zvláštními pohledy, kterým jsem ale vůbec, vůbec v tu chvíli nerozuměla 🙂

A přesto se obě moje zlatíčka moc bavila. A letos už se mě Domula ptala, jestli budou zase hledat „Čertovské světýlko“.

A jak je to u vás s „Mikulášskou nadílkou“ a strašením???

Přeji vám krásný a klidný druhý ADVENT…suodal

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

 • Marysek

  už jsem komentovala u Bamisky v diskutárně 😀 takže ve zkratce, čert letos bude v sokolovně…ale prý je tam „hodný“…

 • Králíček4

  My čerty už nezveme,malej se prostě nebojí.Sám je dost velkej čert a tak má sice trochu respekt,ale nebojí se.

 • Jarmuschka

  Tak letos došlo na Andělskou školu – právě dnes.
  Jsem zvědavá, s čím holky přijdou.
  Loni jsem masky neřešila – holky měly čertíky z aerobiku.
  Letos jsem sehnala křídla s peřím (včera to holky zkoušely a peří je všude), chtěla jsem i hábity – včera jsem si brala dovolenou. Ale místo tvořivosti jsem se starala o maroda.

 • Anonymní

  Ráno jsem poslouchala v rádiu názory posluchačů. Jeden se mi moc líbil. Kamarádi se dohodli, že budou dělat na vesnici Mikuláše pro dětuičky. Vypůjčili si kostýmy v půjčovně. Čert prý byl obzvlášť povedený (až stradišelný). Jako první zašli k vedlejšímu kamarádovi, který měl u boudy přivázáného zlého psa. Jakmile otevřeli vrátka a pes uviděl toho čerta utrhl řetěz a víc ho už nikdo neviděl. Z toho plyne poučení:nestrašit ani psa – natož dětičky.

 • Lien

  Tak dnes to nastane :-)).
  JO u nás už proběhly dvě mikulášské, jedna u nás na vsi a druhá jak maruška chodí na kroužky. Na té naší vběhli čerti a řinčeli řetězama, Maruška v tu chvíli bohužel nebyla u mě, někde tancovala, tak jsem jí začala fofrem shánět a koukala jsem, že taky běží a volá maminko, maminko, ale jak jsem jí měla u sebe, bylo to dobré. Laura se jim smála, asi jí připadali srandovní, i když vypadali fakt hrozně, ty masky jsou teď takové, že by se bál i dospělý. NO na té druhé už se jich nevšímala ani jedna, obě tancovali a nějaký čert s mikulášem jim byl ukradený. A dnes tedy přijdou ti správní k nám domů. Pustím zase jen jednoho čerta a mikuláše s andělem. Malá neumí mluvit, tak bude jen koukat a maruška jim chce zazpívat Pec nám spadla, i když jsem se s ní naučila básničku (mik mik mikuláš), tak chce pec nás spadla. Uvidíme, zatím tady z toho má velikou legraci a dělá na mě blblblb, přijde čert :-)….
  Asi mám štěstí, holky se nebojí, Maruška nikdy nebrečela, Laura je zatím malá, ale ta se smála. Když jsem viděla ty chudiky děti, jak vyvádí, nevím jestli bychom vůbec mikuláše pozvali. Asi bychom to řešili nějakým tím balíčkem za oknem.

 • Zuzi, tak to je mi moc líto 🙁 A jak proběhla mikulášská ve školce???
  Možná by bylo dobrý malýmu říct, jak se věci mají, že čerti jsou jen v pohádkách a tady jsou to převlečený lidi.

  Jarmuschko, děkuji za přiblížení vaší „mikulášské nadílky“. Abych se pravdu přiznala, tak tento způsob nadílky snad slyším poprvé. Nikdy jsem se s tím nesetkala. Taky se to dá takto vyřešit a pěkně bez strašení 🙂

  Marysku a vzpomněla sis????

 • Jarmuschka

  Naše holky měly včera „čertovskou školu“ místo řádného vyúčtování – nevím, co vše děti dělaly, holky mluvily o soutěži, kdy musely napsat nějaké slovo co nejošklivěji, aby dostaly bod. 😉
  Druháci prý měli školu andělskou.
  Na čertovskou nadílku nechodíme – nevychází nám to organizačně.
  Domů čerty nezveme – jednak v době, kdy přijíždíme domů, už jsou všichni notně společensky unaveni.
  Navíc Lu, i když už školačka, z nich má panickou hrůzu. Any je relativně v pohodě.

  U nás večer před spaním nachystají děti na místa na stole talíře, doma jsme dávali jmenovku – bylo nás víc, tak aby si to Mikuláš nespletl.
  „Mikuláš“ přichází v noci a nadílku najdem ráno.
  Tento zvyk jsem si donesla z domova.
  Choť se sice snažil odporovat, ale jen chabě.

 • Marysek

  Suodal vzpomínala jsem na básničku Mikuláš ztratil plášť 🙂
  Zuzi právě proto jsem ráda, že letos nebyli čerti!!!!!! a příští rok se uvidí!!!

 • ahojte,tak u nás Mikuláš= propad.Opravdu si asi došlápnu na toho,kdo prcka strašil čertama 🙁 v kulturáku byl nervozní už jen jak jsme přišli a to peklíčko nebylo rozvícené.Bohužel místo,aby děti přivítal andílek tak tam vletěl čert/a ne zrovna moc hezký/zachrastil,že se lekli i dospělí a začal srdceryvný pláč našeho syna.Takže jsme vyklidili pole.Pro děti měli pár písniček,zkoušela jsem prdelku ukecávat na návrat,ale nechal se ode mě přesvědčit až na rozdávání dárečků,ale srdíčko mu tlouklo jak o závod.Je fakt,že jakmile taštičku převzal,tak byl zase hrdina a prohlásil,že můžeme jít domů :-)Doma děti našly nadílku pod peřinou a bez čerta teda.Dnes mají besídku ve školce a to spustil už v šatně co se bude dít,tak nevím co mi p. učitelka řekne.Upozornila jsem jí co se včera dělo a ona sama mi teda řekla,že je bobek víc bojácnější než ostatní děti,pláče i u pohádek s nějakým strašidlem,nebo třeba i při návštěvě psovodů,nějaké větší zvuky.. 🙁 ach jo..tak nevím jestli to mám nechat být nebo nějak řešit.ale jak?

 • Lien, děkuji za napsání zážitku z „mikulášské nadílky“ 🙂 Maruška je šikula a vůbec nevadí, že něco popletla. Já když jsem nervózní a nebo mám strach, tak ze mě padají teda takový perly, že si kolikrát říkám, že mě prohlásí za nesvéprávnou … na tož si vzpomenout na nějakou básničku.

 • Lien

  Tak u nás už byl mikuláš podruhé, Maruška se bála, ale neplakala a krásně zazpívala holku modrookou, tedy první sloku, sice maličko popletla slovosled, ale jinak krásné, pozdravila, poděkovala, prostě vzorňuše, ale strach byl vidět a to jsem pustila jen jednoho čerta a ještě jsem mu vrazila do ruky foťák, aby natáčel, takže se moc nemohl „rozvášňovat“. 🙂

  Loni taky strach, ale neplakala a pozdravila, poděkovala, je hodná a šikovná.

 • Jak u vás milá VDéčka proběhla Mikulášská nadílka??? Pojďte se s námi podělit o zážitky 🙂

  Mariko, děkujííí a moc mě těší, že se ti článeček líbil 🙂 🙂

  Marysku, děkuji, že jsi napsala váš první zážitek s Mikulášem. A co jsi maminko říkala za básničku??? 🙂

 • Marysek

  Tak jsem tady s informací o průběhu našeho prvního setkání Mikuláše s andělem s malým…jak je uviděl poprvé, tak byl takovy zaražený, ale pak byl vzorný…vůbec nebrečel ani se nebál…a dokonce odpověděl, že byl hodný…chtěli po něm básničku, tak ho musela zastoupit maminka 😀 která z toho všeho byla nějak naměko 😀 takže jsem ráda, že to bylo bez čertů!!!!!!!!!!!a to i některé děti brečely…

 • Moc pěkné Soudal, jako vždy 🙂

 • Bamisko, děkuji a děkujíííí 🙂 To by se asi u paneláku divili, co?! S tou černou listinou je to taky pěkný nápad!!! To si musím zapamatovat, abych to mohla použít za pár let. Jen si nejsem jistá tou listinou, raději použiji toaleťák…tam by se ty hříšky mohly vejít 🙂 🙂

 • bamiska

  krásný a sluší ti to….světýlko si pamatuju z loňska, ale nemáme zahradu u baráku tak to nejde zrealizovat, asi by u paneláku našel někdo mnohem dřív a děti by měly prd…ale fakt moc hezkej nápad….

  no a u nás to proběhne tak že zítra odpo jedem k našim a já dopo připravím černou listinu a dárky skovám, až budem odjíždět tak to nepozorovaně, tedy aspoň doufám, že nepozorovaně přidělám na dveře pokojíku…no a vedle blabla a tyty na papíru také budou instrukce že mají hledat…no u nás nic lepšího nevymyslím v tom jejich věku a malej je ještě malej..

 • Zuzino, děkují 🙂 Všeobecně se říká, že i masky dětem na obličejích můžou vadit. Tak možná i proto je malej tak bojácnej. No a jestli nějaký to strašený dítko k tomu přidá svou historku z domova, tak se není čemu divit.
  Domule to trapný připadalo tak někdy mezi 6-7 rokem. A až povyrostl Honzík, tak chodí na mikuláškou znovu. Letos taky byla, stojí na té společné fotce za mnou 🙂 Ale zkusila na mě, když jsem ta hodná čertice, jestli bych jí nedonesla balíček…“no to teda nedonesla, šup do fronty a připrav si básničku!!!“ 🙂

  Nadi, děkujííí a jsem ráda, že díky článku víš něco nového :-)Docela se divím, že to Kubík rozdejchal a nemá žádný následky. Pamatuji si, že k nám jednou přišel domů čert a svítily mu oči. S řetězem rachotil úplně šíleně, se ségrou(a to je o 6 let starší) jsme tak jančily, že ho mamka normálně vyhodila a taťka dostal tenkrát strašně vynadáno, protože to byli jeho známý.
  Po těch letech si říkám, že mu mamka měla snad i nabančit za to jak nás nechal vystrašit. Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem se neskutečně, šíleně bála 🙁

  Marysku, děkuji a jsem ráda, že se ti článek líbil. U nás byli čerti poprvé, až když bylo dětem vždy po třetím roce…abych jim mohla vysvětlit, že to nejsou strašidla.
  Tak vám přeji krásný zážitek ze zítřejší nadílky. A přijď písnout, jak se Mikuláš malýmu líbil 🙂

 • Marysek

  Suodal pěkný článek…

  My zítra pojedem do sousední vesnice jen na Mikuláše, tzn. bez čertů..malý má 2,5 roku a myslím, že je na čerty ještě brzo…v pátek ho viděl ve výloze jednoho obchodu a řekl bojím…můj brácha měl z čertů docela dlouho trauma a to nás naši taky nikdy nějak nestrašili a já s tím u svých potomků taky začít nehodlám!!!!!

 • Soudal děkuji za článeček,krásně jsem si početla a dozvěděla se něco nového.
  Čertovské světýlko zavedu už možná letos,čekat celou noc na nadílku bylo pro mě jako pro dítě nekonečně dlouhé.Dali jsme si pytlík s bráchou za okno a ráno tam byla nadílka.

  Ale chtěla jsem ti napsat jak u nás jednou dopadl neslavně mikuláš.Ač jsem nikdy našeho Kubu čertama nestrašila,stala se nám tak šílená věc,že kluk z toho málem umřel.

  Byl večer,měl přijít čert s Mikulášem,Kuba /asi 5-6let/je vyhlížel z okna,měl připravenou básničku a očička mu svítili nedočkavostí.Bohužel čert s Mikulášem nikde,bylo skoro 8hodin večer,kdy jsem to vzdala a šoupla Kubu do vany s vysvětlením,že čert asi zabloudil..

  jenže čert nezabloudil,čert se ožral a dorazil k nám jak pometlo,ani nezazvonil,jen nám bušil na dveře,když jsem mu otevřela připravená mu vynadat,tak se vrhnul do bytu a řval a chrastil řetězem,no šílený,snažila jsem se ho zastavit a říct,že kluk už se koupe…ale to byla chyba,vlítl do té malé panelákové koupelny a kluka mi ve vaně málem utopil..néé doslova,ale jak se malej strašně lekl a neměl kam utéct,tak šel pod vodu!

  Čerta jsme vyhodily,malého jsem měla celou noc u sebe a už nikdy jsem čerta neobjednala.Ale ten strach co si chudáček zažil,to muselo být strašný.
  Kdyby v té době existovaly mobily,vše mohlo být jiné,ale nebyly a tak to takhle neslavně dopadlo!!

  Už je to dávno,teď jsem si pořídila tři malé děti.Nestraším je čertem ale Kubovi/20let/ to nedalo a vyprávěl jim,jak jednou moc zlobil a přišel na něj ohromnej čert a chtěl ho utopit!
  a oni mu tvrdí,že to teda nebyl čert,ale vodník!!!!

  pa pa

  díky že jsem si mohla zavzpomínat,jak byl Kuba ještě malej a máminej.

 • suodal díky za článek :-)hledání světýlka je dobrý nápad.K nám domů letos ještě čertíci nepřijdou,nevím kde to prcek vzal,ale jak se teď o nich mluví tak je nějaký bojácný.Už mám obavy jak zvládne besídku ve školce a jdeme na mikulášskou nadílku mezi ostatní děti do našeho kulturního domu.Tak se v rámci přípravy na Mikuláše dívame na princeznu ze mlejna,že jsou čerti malí,ale šikovnííí 🙂 tak snad se obejdeme bez traumat atd..nemám ráda strašení čerty ani ničím takovým podobným.
  A jak jsi psala o starší dceři,tak jsem se ptala té naší /11 let/ jestli chce jít na toho mikuláše s námi(aby ji tam náhodou někdo nepotkal :-D)a odzbrojila mě slovy,že samozřejmě a doufá,že jí zaplatím i balíček!!!!takže půjde taky,ale zařídím jí aby musela říct básničku do mikrofonu 😀
  jinak nadílku tradičně najdou v posteli pod peřinou..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist