Lucie Lebdušková: Spousta křiku zmizela.

Rubrika: Výchova podle..., Výchovné tipy

Vždycky mě překvapí a potěší zároveň, když ve facebookové skupině pro členy kurzu Nevýchovy narazím na odborníka přes psychologii nebo pedagogiku. Takovým milým překvapením pro mě byla i Lucie Lebdušková. O to víc mě potěšilo, když bez zdráhání souhlasila s rozhovorem.

Abych to vysvětlila… Nevím, jak vy, ale já mám pořád zažité, že psycholog = člověk, který ví, jak řešit všechny možné i nemožné problémy, které se týkají psychiky, mezilidských vztahů a tím pádem i výchovy dětí. Proto to překvapení, že i „ti, co ví“, se do kurzu Nevýchovy hlásí. Pravda, u pedagogů mě to až tak nepřekvapuje. Díky vlastnímu pedagogickému vzdělání totiž moc dobře vím, že pro samé teorie a poučky na tu praktickou stránku věci už nějak nezbývá prostor.

I proto mě těší, že ve skupině na „kolegy“ narážím. Kromě toho, je fajn vědět, že pro radu si rádi přijdou i „ti, co ví“. A když si pak přečtu, jak kurz pomáhá i odborníkům, je to super povzbuzení. Ale to už posuďte sami.

lucielebduskovaPovídala jsem si s psychložkou

PhDr. Lucie Lebdušková, která na mé nevýchovné otázky odpovídala tentokrát, je psycholožka, lektorka a autorka projektu Čekala jsem miminko, jehož prostřednictvím pracuje se ženami, co přišly v těhotenství o miminko.

Aktuálně je hlavně máma na většinový úvazek a užívá si své dva syny (5letého a 7měsíčního) 🙂

Více se o Lucii a jejích projektech dočtete na jejím webu www.lucielebduskova.cz.

 

A teď už 3 otázky pro Lucii…

Proč ses rozhodla vstoupit do kurzu Nevýchovy?

Hledala jsem jiné způsoby, jak mluvit s dětmi, než ty, které znám ze své rodiny. ​V tomto tématu jsem našla i několik výborných knížek (třeba Naomi Aldort) a pak jsem se  „náhodou“ ocitla na Katčině workshopu, kde si mne naprosto získala. Bylo to velmi prožitkové a ze života, tohle je způsob, jaký mi v učení se vyhovuje. Chci se ke svým dětem chovat s respektem a ráda bych jej i od nich. Ale nechci, aby to bylo o síle, ale o vzájemném naladění.

Workshopu se můžete zúčastnit i vy. Je jedno, jestli jste z Prahy a okolí, nebo žijete v Austrálii. Stačí připojení k internetu, které evidentně máte, protože jinak byste tento článek nečetli 😉

Několikrát ročně připravuje Katka Králová živé vysílání na některé (ne)výchovné téma. Těchto online workshopů se pravidelně účastní tisíce rodičů. Příště mezi nimi můžete být i vy. Stačí nechat si ZDE zasílat upozornění na všechna vysílání z Nevýchovy.

Co konkrétního se ti díky Nevýchově podařilo zvládnout?

Naše komunikace je mnohem příjemnější.

S manželem oba pocházíme z rodin, kde byla používaná výchova na základě vynucené autority a přišlo mi, že je to jednak vůči našemu malému nefér (často jsem si uvědomila věci, které se děly mně jako dítěti a viděla se v jeho kůži) a jednak mi v tom není dobře. Takže se snažíme se s malým domlouvat, ptát se i na jeho názor, případně na jeho návrh řešení situací, které nelze změnit.

Je u nás uvolněnější atmosféra a spousta křiku zmizela.

lucielebduskova2

Pokud byste se i vy chtěli doma zbavit spousty křiku, ale nejste si jistí, že zrovna Nevýchova (já vím, ten název…) by mohla být pro vás to pravé, můžete si ji snadno otestovat. Stačí se přihlásit do nového bezplatného rodičovského rychlokurzu. Mimo jiné v něm hned na začátku můžete otestovat i sami sebe.

Bezplatný videokurz je zpracovaný tak, že po jeho absolvování budete jasně vědět, jestli vám má Nevýchova co říct. Většina rodičů už po shlédnutí prvního dílu pozoruje doma první drobné rozdíly.

Která z rad v kurzu pro tebe byla nejvíc překvapující nebo nejužitečnější?

Nejvíce mi pomohlo, když se v situaci podívám na věc i očima našich dětí, dám si tu chvilku a uvědomím si, jak se v tom asi ony cítí, to je pro mne novinka, která vydá za spoustu jiných kurzů. A často jsem příjemně překvapená, když děti vymyslí nějaké řešení, které by mne ani ve snu nenapadlo. To si vždycky říkám, že to má smysl.

lucielebduskova1

 

Chcete vědět víc?

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist