Levák?! Nepřeučovat!

Rubrika: Výchova

Dříve se „leváctví“ považovalo za něco nenormálního. Možná i proto se datum 13. 8. stanovilo jako „Mezinárodní den leváků“… Říká se, že je to jakási omluva pravorukého světa tomu levorukému. A jak to u leváků vlastně chodí???

Spousta lidí se vůbec nepozastaví nad tím, jak těžké je pro leváka např. stříhat běžnými nůžkami (zkuste si je vzít do levé ruky a stříhat).  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se těžce prvňáčkům učí psát písmena, když si je právě levou rukou zakrývají???

Já ANO. Dovolte, abych se představila: “Jsem levák přeučený na praváka.“

Jako malá holčička jsem dost často slýchávala od svojí babičky větu: „Ty seš krchňa!!!“ anebo i jiné posměšné věty. Bylo tam z její strany i vydírání typu: „Když si to nevezmeš do pravé ruky, tak se mnou nikam nepůjdeš!“ Hodně slziček jsem vyplakala, protože jsem nechtěla, aby se mi babička posmívala.

Bohužel, moje maminka podlehla nátlaku a v  první třídě, kde jsem se učila psát levou rukou, mě postupně babička donutila začít psát pravou.

Co pro mě znamená přeučení na praváka v reálném životě???  Chaos a zmatek!!!  Dost často mám dny, že nevím, do které ruky si mám vzít lžičku na jogurt. Ani jednou rukou se mi v tu chvíli nejí dobře. Je to hrozný pocit, protože si připadám, že pravá a ani levá ruka nejsou moje.

Pravou rukou pouze píšu, stříhám, házím míčem a ovládám myš k PC!!! Levou rukou dělám vše ostatní, včetně kreslení.

Takže hodina geometrie u mě vypadala takto: tužku jsem vzala do LEVÉ ruky, abych podle pravítka mohla udělat přímku. Tužku jsem přehodila do PRAVÉ, abych mohla přímku popsat. Pak jsem vzala do LEVÉ třeba kružítko, abych vyznačila vrchol trojúhelníku, spojila ho podle pravítka LEVOU a vzápětí PRAVOU rukou jsem ho popsala, jako vrchol C. V lepším případě jsem např. napsala nadpis PRAVOU rukou, přehodila propisku do LEVÉ ruky, abych tento nadpis podtrhla. Pak přehodila znovu do PRAVÉ ruky a mohla pokračovat např. v psaní diktovaného učiva.  Stejný systém fungoval i při výpočtech v matematice atd.

Následky přeučování

Dříve se leváci přeučovali na praváky a byli vlastně násilně nuceni se přizpůsobit pravoruké společnosti.  Takové jednání ovlivňuje zdravý vývoj dítěte a může způsobit poruchy v oblasti rozvoje řeči a myšlení.  Dítě se nutí k užívání méně obratné ruky a důsledek je tedy jeho celková neobratnost. Ta může vést ke ztrátě chuti a motivace k práci.

Určení dominantní ruky

Jestli je dítě vyhraněný levák nebo pravák je opravdu pro laika docela složité.  Ani u dvouletých dětí nemůžeme s přesností říct, zda bude pravák nebo levák. Nervová soustava se postupně vyvíjí stejně jako všechny ostatní orgány a jejich funkce. Teprve u tříletých dětí začíná být zřejmé, jestli bude dítě pravák nebo levák. Dominantní ruku začíná častěji a zřetelněji používat pro běžné denní situace.  K diagnostice patří i přehlédnutí k dědičnosti leváctví (sourozenci, rodiče i prarodiče), dále je zde diagnostika používání dalších párových orgánů (oči, uši, nohy), které jsou také velmi důležité.

Několik tipů pro rodiče, jak odhalit dominantní ruku

Pozorujte, do které ruky bere dítě při spontánní hře různé hračky, korálky, kostky… Důležité jsou i tzv. řízené činnosti jako je braní nůžek, pastelek, ale také i výběr ruky na uchopení lžíce…

Pokud si nejste stále jisti s dominancí pravé nebo levé ruky, obraťte se o pomoc na psychology.

Prvňáček levák x rodiče praváci

Máte doma „leváčka“ a nevíte jak ho naučit psát, protože vy jste pravák??? Důležitý je sklon sešitu. Levák musí mít sešit nakloněný doprava, tedy přesně obráceně než je tomu u pravorukých dětí. Směr písma je zleva doprava. Dítě drží pero úplně stejně jako praváci. Nejčastější chybou u leváků bývá, že ruku v zápěstí ohýbají a vykrucují. Nesprávnému návyku předejdeme právě úklonem papíru vpravo, protože tak dítě vidí napsaný text.

 

Milí rodiče, jestli máte doma „leváčka“ a byť jen v koutku duše jste někdy přemýšleli o přeučení… nedělejte to!!! Byl by to stejně špatný zásah do jeho „JÁ“, jako byste chtěli holčičku násilím předělat na chlapečka.

Napsal/a: Suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

 • Jarmuschka

  No, u nás už příbory chystají holky.
  Zpravidla sobě a jednomu rodiči.
  Zpravidla Lu sobě a mně – obě praváci.
  Any, levák, sobě a tatínkovi – prvákovi.
  A daří se jí to střídat – buď nachystá oběma jako pravákům (a pak se diví), nebo oběma jako levákům (pak se diví taťka, když to nestihnu napravit).
  😉
  Ale šipky třeba hází pravou rukou.

 • bioviruska

  leváka mám také, o svátku jsem věděla, na některých webovkách dokonce měli akční slevy na psací potřeby pro leváky…když chystám doma na stůl, vždy tomu mému prdolovi tak, aby to měl dobře, vždycky se u něho zarazím 😀

 • Jarmuschka

  Leváka mám doma, o tom svátku jsem možná už dřív slyšela, ale zase zapomněla.
  Včera něco ráno zmiňovali v Dobrém ránu na ČT2 – Any (náš levák) to zaujalo a sledovala (a pak jsem ji musela honit a přišla jsem pozdě do práce).
  A v tisku si na leváky taky vzpomněli.
  🙂

 • Suodal, to jsem ani nevěděla 🙂
  Anonymní, to je opravdu dost smutné. 🙁 Já jsem taky levák a toto mě naštěstí nepotkalo.

 • Milí leváci, přeji vám opožděně všechno nejlepší k včerejšímu svátku…13.8. je totiž „Mezinárodní den leváků“.

  Vše nejlepší!!!!

 • Anonymní, dřív se napáchalo na levácích šíleného zla. Nejhorší je, že si ten „kříž“ opravdu neseme po celý život 🙁 Je vidět, že lidstvo se stále učí a učit se stále čemu má!!!

  Máš skvělého tatínka!!!…na tu dobu velkého hrdinu 🙂

 • Anonymní

  Já jsem levák již dříve narozena a byla jsem v jeslích a ve školce tvrdě od pečujícího personálu přeučována z leváka na praváka.Následkem bylo,že jsem přestala mluvit a to trvalo do té doby,než mého otce napadlo,co se ve školce děje .Když jsem doma omylem vzala něco do levé ruky a když jsem si to uvědomila velmi jsem se bála,že budu potrestaná, tak jsem ustrašeně vše přehazovala do pravé ruky.Když to tátovi došlo,tak udělal velký bugr,že takhle tedy ne, že budou respektovat moje leváctví.Mluvit jsem začala, až když jsem nastoupila do prví třídy.Jenže co jsem se měla naučit v předškolním věku jsem musela dohánět v první třídě.Tedy žádná sláva.Šišlala jsem,eř jsem neuměla a k tomu jsem ještě koktala.Do páté třídy jsem měla co dělat,abych vše zvládla.
  Na tu dobu nerada vzpomínám.Stále mě chtěli přeřazovat do zvláštní školy, ale můj táta se tenkrát nedal a dělal vše proto, aby jim dokázal,že se všichni pletou.Jeho zásluhou jsem vše zvládla.Jen mi zůstalo,že některé činnosti místo levou rukou dělám pravou (žehlení,příbor držím jako praváci,ale lžíci v levé,pravou při tenise si přehazuji raketu z levé do pravé dost matu soupeře někdy to je výhoda 🙂 atd.)Tak nepřeučujte

 • Ještě jsem si vzpoměla,moje mamka byla typický přeučený levák.Takže psala pravou,ale vše ostatní dělala levou a pro změnu když jsem po ní šla třeba míchat omáčku nebo něco jiného,krájení atd, tak vždy na opačnou stranu.Pokaždé mě hrozně udivilo,proč ona skončí na jiné straně než já 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist