Za příběhem piva

Rubrika: Z našich cest

Myslíte, že zvát vás s dětmi na výlet za alkoholem není nejvhodnější? Nebojte se, ochutnávka se konat nebude. Ale poznat historii moku, kvůli kterému jsme jako národ tak slavní, je přece nutnost, nebo ne?

I když by se zdálo, že moje pozvánka je vhodnější spíše pro starší děti, můžu vás ujistit, že s sebou vezměte klidně i ty menší. My se na výlet vydali se šestiletým synem a skoro tříletou dcerkou a bavili jsme se skvěle všichni.

Myslím, že je vcelku zbytečné představovat město, kde začala celá historie piva. My se do Plzně původně vydali v jeden prázdninový den do Dinoparku. Syn je totiž velkým obdivovatelem těchto prehistorických tvorů. Výletem do zdejšího parku, který jsem vám už jednou malinko přiblížila, ale návštěva Plzně neskončila. Trochu jsme se pak nudili, a tak jsme se vydali směrem do centra města.

plzen1plzen4

Když jsme prošli náměstí a prohlédli si zdejší radnici, došli jsme úzkými uličkami až před budovu Pivovarnického muzea. A tak jsme tam ze zvědavosti „zašli“…

plzen5plzen6

Muzeum se nachází v domě z 15. století. První zmínka o stavbě sice pochází z konce tohoto století, zřejmě jde ale o starší budovu. Ostatně – ta atmosféra na vás dýchne hned u vchodu. Jako byste se ocitli na středověkém hradě. Muzeum bylo otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky „Plzeňské pivo“. Svým návštěvníkům představuje kompletní historii tohoto moku. Výbornou zprávou jistě pro mnohé je, že prohlídka probíhá bez průvodce. U pokladny obdržíte tištěné materiály a pak už jen stačí jít, dívat se a obdivovat. A že je toho hodně!

Každá místnost, každý prostor zde, je věnován určité části historie. Najdete tu staré stáčecí stroje a sladovnické nářadí, ale i sladovnu a místo, kde probíhalo máčení a klíčení obilí. Podíváte se i do laboratoře, poznáte, co je to valečka a mnoho dalšího. Musím říci, že naše děti zajímalo téměř vše. Až jsem se divila, jak dokázali stát u jediné věci a poslouchat moji „přednášku“ o její činnosti atd. Celá expozice se nachází v několika patrech, je velmi působivě nachystaná a zaujme snad skutečně každého – od malých po velké. Přesně takto nějak bych si představovala každou výstavu, která se orientuje na historii.

plzen7plzen11

Skvěle připravená je expozice pivních lahví. Najdete jich tady nepřeberné množství a mnozí si jistě i rádi zavzpomínají:-)

Perfektní je rovněž kopie plzeňské restaurace z počátku dvacátého století – na její prohlídce vás bude doprovázet z reproduktorů i typický „hospodský halas“. A jedním z návštěvníků takového zařízení se můžete na chvíli stát i vy sami…

plzen10plzen8

V budově muzea je rovněž umístěn vchod do plzeňského historického podzemí, které bylo vytvářeno pod městem už od 14. století. Je to labyrint chodeb, do kterého jsem se těšila. Nakonec jsme se tam dolů ale nepodívali. Do podzemí je umožněn vstup dětem od tří let a naše dcera bohužel ještě tuto věkovou hranici nepřekročila. A čekat hodinu venku, aby se šel podívat přítel se synem, se přiznávám, se mně moc nechtělo. Ale nevadí – máme alespoň důvod se do Plzně vydat znovu, třeba hned příští prázdniny:-)

Otevírací doba a vstupné

Pivovarské muzeum je otevřeno celoročně od 10 hodin do 18 hodin. Pouze od října do března můžete jít na prohlídku jen do 17 hodin.

Dospělí zaplatí 70 Kč, děti 50 Kč. Do šesti let mají vstup zdarma. Můžete využít i rodinného vstupného.

Návštěva historického podzemí trvá asi hodinu, dospělí zaplatí 80 Kč, dítě 60 Kč (mladší mají vstup zdarma). Dle informací dostane každý ochrannou helmu a určitě byste si neměli brát lodičky na vysokém podpatku. Naopak byste se měli tepleji obléknout, protože teplota se pohybuje kolem 6°C celoročně.

Kudy kam

Pivovarské muzeum se nachází ve Veleslavínově ulici, nedaleko centra Plzně. Z náměstí vás povedou dobře ukazatele. Jde o velmi příjemnou procházku starým městem s úzkými uličkami, která uklidní jako útěk z ruchu velkoměsta.

Chcete-li se pak s dětmi najíst, můžete využít restaurace na náměstí. Je tady i prodejna Žabka, která za naší návštěvy byla jediným obchodem, který měl za naší víkendové návštěvy otevřeno.

Poznámky na konec

Na pokladně muzea se prodávají pohlednice, turistické známky i vizitky (muzeum a podzemí mají každý svou vlastní) a mnoho dalších upomínkových předmětů. V jednom z pater muzea se nachází hygienické zázemí pro návštěvníky.

Více informací najdete na http://www.prazdrojvisit.cz/

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist