Za medvědy i dinosaury do Plzně

Rubrika: Cestování

Děti milují zvířátka, to je věc, která nepřekvapí nikoho. A i když má dítě doma pejska nebo kočičku, či jiného chlupatého kamaráda, podívat se na daleko větší či cizokrajnější druhy je pro ně velké dobrodružství a užijí si přitom i zábavu. Zvu vás na návštěvu sice menší, ale o to zajímavější ZOO, ve které navíc můžou děti potkat i dinosaury…

vstupZoologická a botanická zahrada města Plzně se rozprostírá na konci města a nabízí svým návštěvníkům vcelku velký výběr zvířat, v současné době se pokračuje s výstavbou dalšího areálu, kam budou umístěna další, především africká zvířata.
Historie této zahrady se počítá od roku 1925 a k jejím vůbec prvním obyvatelům patřily opičky, šakal a lišky. Od té doby tu vzniklo mnoho dalších výběhů, včetně medvědího či prostoru pro tygra ussurijského.
V této ZOO byly položeny také vůbec první základy pro chov ocelota a sovice sněžné, které tu také máte možnost vidět.

Pokud sem zamíříte, máte možnost přijít hlavní branou, u které je umístěno i velké parkoviště, takže nebudete mít problém nechat na pár hodin odpočinout svého plechového miláčka. Paní u pokladny je velice milá, zodpoví vám jakékoli dotazy. Do ZOO můžete i s kočárkem, cesty jsou uzpůsobené pro tento povoz, nesmí vás odradit pouze chvilkové, dost strmé stoupání vzhůru na kopec. Dostanete se sem ale i z vedlejších vchodů, z druhé strany směrem od sídliště.
klokanNám dělala trochu problém orientace ve městě, neboť jsme se zprvu řídili podle vytištěného návodu z internetu, naštěstí je město Plzeň plné ukazatelů směru k zahradě, takže stačí sledovat hnědé tabulky se směrovkou a nemůžete minout cíl.

Pokud půjdete od hlavního vchodu, nabízí se vám štěrkovitá cesta vpravo, vedoucí ke klokanům. Rozhodně doporučuji tyto australské odchovance nevynechat, děti z nich budou nadšené a dospělí konec konců také. Navíc tudy vede skutečně příjemná procházka rovnou k pavilonu opic a plazů, lemovaná malým potůčkem s barevnými rybkami.
Obdivovatelé kytiček a dalšího rostlinstva si tady přijdou také na své, stejně jako v celém areálu zahrady jsou výběhy lemovány nejrůznějšími druhy kytiček a rostlinek, všemožných názvů a barev. Vše je pečlivě označeno a popsáno, stejně jako zvířecí výběhy.

medvědPoté můžete pokračovat cestou kolem restaurace vlevo, na tu se dostanete automaticky po prohlídce této části, a vydat se doporučuji k medvědímu výběhu. Děti budou nadšené pohledem na koupající se hnědé obry, kteří jakoby se před návštěvníky předvádějí a ukazují nejen svou sílu, ale i hravost. Kolem výběhu je elektrický ohradník, navíc s upozorněním, aby rodiče své děti neposazovaly na zídku pro nebezpečí pádu. Je velice politováníhodné, že někteří otcové tohoto upozornění nedbají. Na vlastní oči jsme viděla hned dva tatínky, jak s lehkostí a bez většího držení svá batolata posadily s nohama dolů do výběhu….

Pak vás čeká zmiňovaný výstup do kopce, pokud si jej chcete zpříjemnit, vydejte se cestou od medvědů vpravo. Uvidíte tu nejrůznější druhy zvířectva a také výstavy botaniky, navíc i chráněného tygra ussurijského. Děti si mohou také vyzkoušet své znalosti z chovu a života tohoto nádherného tvora – je tu umístěna velká tabule s několika otázkami – správné odpovědi budou komentovány hlasem z mikrofonu.

restauraceCestou nahoru si jistě budete chtít odpočinout a právě tady je nejvhodnější místo. Nachází se na skále a jmenuje se restaurace Lüftnerka. I když narazíte v ZOO na více občerstvení, pro rodiny s dětmi je toto naprosto ideální koutek. Posedět můžete vevnitř i venku, personál je velice milý, na menu jsou i dětská jídla a k dispozici je mikrovlnná trouba pro ohřev jídla těch nejmenších. Ceny jsou více než příjemné, nikdo se tady nebude pozastavovat na křikem dovádějících dětí, rovněž s kočárkem nemáte problém jezdit mezi stoly. A pokud se vám stane, že vaše dítko něco rozbije – jako se stalo nám, pak vás mladý pan vedoucí odmění úsměvem, že se vlastně nic nestalo, vždyť jsou to děti. Z této restaurace jsem byla skutečně nadšená a rozhodně ji doporučuji pro návštěvu, pokud s sebou máte své potomstvo.

Venku před restaurací se pak nachází venkovní výstava, pojmenovaná jako Statek 19. století. Najdete tu jak historické vozy a stroje na pole, tak „obyčejná“ domácí zvířátka, jako kachny, ovce nebo prase domácí. Vězte, že právě u těchto výběhů bylo nejvíce dětí. Některá zvířátka si děti mohou pohladit, velmi krotké jsou ovečky a prasátku pohlazení při jídle vůbec nevadí.

Pro návštěvníky, kteří chtějí využít spíše klidu a pozorování zahrady, bych doporučila tzv. Sibiřský srub, nacházející se u výběhu tygra ussurijského, v kopci. Vnitřek restaurace je vybaven pouze dvěma stoly, venkovní posezení je daleko výhodnější do prostoru, pouze musíte sejít několik dřevěných schodů. Čekejte ale pouze občerstvení, bez možnosti jídla. Zakousnout se ale můžete do cukrovinek.

dinoPomalu se dostanete procházkou až na druhý konec ZOO, kde se buď můžete vrátit zpátky, nebo máte možnost navštívit Dinopark Plzeň. V něm na vás čeká několik modelů dinosaurů, od těch nejmenších, až po velké, jako je například Tyranosaurus Rex i s mládětem. Nejedná se o nikterak velký prostor, uprostřed je umístěn herní koutek pro větší i menší děti a občerstvení. Je veliká škoda, že modely nejsou více barevné, rozhodně by přitahovaly větší pozornost dětí. Ta se soustředí více právě na prolézačky a tak celá návštěva tohoto dinoparku na mě působila dojmem spíše dětského hřiště než poznávací návštěvy. Snad vyšší pozornost přitahuje Tyranosaurus vydávající podivné zvuky, menší děti se jej ale báli a větší nejevily bohužel zájem o poznání. Dospělé návštěvníky nejvíce přitahovala pozornost možnosti vyfotografovat se v tlamě modelu jednoho z těchto tvorů.
Rovněž panelové domy, na které se díváte z tohoto parku, působí vcelku dost podivným dojmem.

dinoK dispozici je i tzv. dinoshop, ve kterém si můžete zakoupit suvenýry z návštěvy. Od miniatur dinosaurů až po trička či plyšové hračky. Pokud se rozhodnete pro koupi triček, raději zvolte o jedno číslo větší velikost.
Občerstvit se můžete cukrovou vatou, ledovými nápoji či párkem v rohlíku a klobáskou. Pro děti jsem v dinoparku vhodné občerstvení nenašla.
Stejně jako v ZOO tu bez problémů projedete s kočárkem, nezapomeňte vzít s sebou bábovičky pro nejmenší.

Otevírací doba a vstupné:
Pokud se rozhodnete pro návštěvu dinoparku, pak bych vám doporučila využít slevy spojené s prohlídkou Zoologické zahrady. Vstupenku na využití návštěvy obou parků si ale musíte zakoupit předem u pokladny, jinak budete platit další vstupné u pokladny dinoparku.

Vstupné samostatně do ZOO je do konce října pro dospělé 90 Kč, pro děti 60 Kč. Od listopadu do konce března zaplatíte 60 Kč, děti 40 Kč. Děti do 3 let mají návštěvy obou parků zdarma.
Vstupné do Dinoparku je stejné, je ale otevřen návštěvníkům pouze od 1. dubna do konce října.
V případě slevy zaplatíte 150 Kč, děti nad 3 roky 100 Kč.

Zoologická zahrada je otevřena celoročně, liší se pouze délkou otevření. Do konce října je zpřístupněna do 18,00 hodin, v zimních měsích do 17,00 hodin.

Pro turisty je v ZOO k dispozici turistická známka a další suvenýry, k dostání jsou i poštovní známky – schránka České pošty je umístěna u hlavního vchodu, děti si mohou vybrat hned ze dvou razítek zahrady. ZOO není zatím součástí turistických vizitek. Dinopark tyto typy služeb nenabízí.

dino
dino
dino

Veškeré další informace o ZOO Plzeň a Dinoparku Plzeň naleznete na následujících odkazech
Zoo Plzeň a
Dinopark Plzeň.

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Lien

    Jo, loni tam ještě nebyla, ale je to krásné, říkali na tom komentovaném krmení, že je to přišlo na 8 000 000,Kč, tak je to na tom fakt poznat. I když možná to byla jen síla okamžiku, kdy jsem si v obrovském vedru sedla do chládku, koukala jak plavou ryby a zurčel tam potůček, možná to napodruhé taková bomba nebude.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Tak Česká řeka je už i v Plzni?
    Nebyla původně jen v Českých Budějovicích?

  • Lien

    Tak jsme dnes ZOO navštívili a musím říct, že je tam dost věcí v rekonstrukci, někde to vypadá jako staveniště. Co mě ale nadchlo je nově zbudovaná tzv. česká řeka, kde je krásně vidět vodní svět a dokonce jsme zrovna vychytali krmení vyder. Moc se mi tam líbilo, krásné prostředí, chládeček, voda. Jinak bych to nechala na další rok, kdy snad už budou výběhy hotové. Malá (10 měsíců) plakala, když viděla krávu a taky lemura. Jinak se jí zvířátka a vůbec všechno moc líbilo. Byl to krásný den.

  • Ivčo, výstižně a hezky psáno. ZOO je radostí dětí a relaxací nás, dospěláků. V této ZOO jsme ještě nebyli, tak alespoň mám představu.

  • Peťka

    Moc pěkný článek. 🙂
    V Plzni jsme ještě nebyli, tak snad se zadaří.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Děkuji:-)
    Lien, to je velice výstižné:-)
    Lussy, tak to jsem zvědavá, kdy se trefím někam, kde jsi nebyla:-)

  • Lussy

    Ivčo,
    děkuji za prima články. Zatím na všech místech o kterých píšeš jsem byla, tak si aspoň zavzpomínám na bezva výlety.

  • Lien

    Ivčo, pěkně napsané. Já bych jen doplnila, že letos je sezóna mláďat, tak se obzvláště těším, protože i my už máme mládě.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist