Tip na výlet: Detoa aneb Jak se rodí Krteček

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Kdo by neměl doma nějakou dřevěnou hračku, skládačku, nebo aspoň jojo?! Pokud vás zajímá, jak dřevěné hračky vznikají, je právě pro vás připravena tematická exkurze. Stačí vyrazit do Jiřetína pod Bukovou, obce, která leží asi 7 km severovýchodně od Jablonce nad Nisou.

Cílem zvědavců budiž muzeum výroby dřevěných hraček ve firmě DETOA. K parkovišti návštěvníky zavede přehledné značení, přijedete-li vlakem, vystoupíte v těsné blízkosti firmy.

Hned za vstupními dveřmi jsou šatny s úložnými boxy, aby vás během exkurze neobtěžoval svetr nebo batoh. První vaše kroky vedou do prodejny a vsadím se, že se sem ještě po prohlídce vrátíte. Dostanete reflexní vesty, a to bez ohledu na věk – už to v dětech vzbuzuje zvědavost a zároveň mají pocit důležitosti.

V prostoru místní kavárny si skupinu vyzvedne fundovaný průvodce a v první místnosti u vitrín s exponáty představí historii firmy, která v příštím roce oslaví 110. výročí. Každá vitrína znázorňuje určité období, na některé hračky už jen zavzpomínáte, novější výrobky poznáte podle toho, že se nad sklem tlačí děti a jedno přes druhé radostně všem oznamuje, co má doma.

Hurá do výroby

V provozu samozřejmě platí zákaz sahání na stroje i zákaz fotografování. Pokud chcete hračky vyzkoušet, i tuto možnost dostanete během exkurze ve vyhrazeném prostoru. Musíte také počítat se zvýšenou hlučností a prašností.

Postupně navštívíte několik pater. Nakouknete do komory, v níž se dosušuje dřevo (fošny schnou přírodně venku pod širým nebem), uvidíte, jak se na soustruhu vyrábí požadované tvary, jak se vyvrtávají otvory do korálků, neminete obrovské bubny, v nichž se dílky barví, ani prostory, kde je vše již zabaleno v krabicích a čeká na odvoz. Detoa vyrábí nejen kompletní hračky, ale také figurky a kostky ke hrám typu „člobrdo“, rámečky pod vypínače nebo komponenty pro klavíry.

Speciálním oddělením je krtečkova porodnice (licenci na Krtečka Detoa získala v roce 2004). Zde uvidíte, jak vzniká oblíbená postavička ze dřeva. Bříško a pusa se tiskne, ale oči se malují ručně. Pracovníkům přijdou domů „skládačky“, na tělíčko nalepí ruce, nohy, vlásky a krteček opět putuje do firmy. Zde po kontrole jako potvrzení, že je přesně takový, jaký má být, dostane červenou tečku na čumáček. Běžte zkontrolovat svého krtečka, zda ji opravdu má.

Co si koupíte v prodejně?

Když odevzdáte průvodci reflexní vestu, vaše kroky zamíří zpět do prodejny – na základě vstupenky si můžete zakoupit s téměř 50% slevou (za 50 Kč) pytlík s nejrůznějšími dílky „Udělej si svoji hračku“. Dostanete lepidlo a usadíte se do kreativní dílny, kde si slepíte svůj hrad nebo vyrobíte doplňky do domečku panenek. Pokud nemůžete hračku slepovat zde, dostanete i lepidlo v cestovním balení, které lze bezpečně přepravovat. Neodoláte škemrání dětí a stejně ještě koupíte minimálně magnetku nebo náramek.

Z exkurze si odnesete nejen mnoho zajímavých informací a originální suvenýr, ale především zážitek. Možná se vám díky ní také vyplní tajné přání, pokud před vstupem do muzea neopomenete pohladit plastiku nosu.

Exkurze (min. počet osob 5) trvá asi hodinu, ale o další hodinu si návštěvu můžete protáhnout ve zdejší kavárně nebo v kreativní dílně. Muzeum nabízí pro zájemce také prohlídku válečné výroby během let 1939 – 1945 a expozici věnovanou prvnímu československému medailistovi ZOH R. Burkertovi.

Otevírací doba:
PO-PÁ 8:30 – 16 h
SO 10 – 16 h
NE 10 – 16 h (od 11. 6. do 3. 9. 2017)

Prohlídky začínají vždy v celou, poslední prohlídka v 15 h.

O víkendu je zpravidla výroba mimo provoz. Exkurze je tišší a méně prašná, ale může se stát, že na některém pracovišti nebude zrovna nikdo.

Základní vstupné:
dospělí 100,- Kč
děti do 18 let 80,- Kč
senioři nad 63 let 90,- Kč

Více informací o firmě, exkurzi a e-shop najdete na webových stránkách www.detoa.cz.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist