Splněný klučičí sen v Muzeu Grévin Praha

Rubrika: Z našich cest

Letos v únoru uplyne 20 let od fenomenálního úspěchu českého hokejového týmu na Zimních olympijských hrách 1998 v Naganu. Takové jubileum je důvodem k oslavě, a tak muzeum voskových figurín Grévin Praha přichystalo zajímavou výstavu Zlaté časy českého hokeje, která je od 18. 1. 2018 otevřená veřejnosti. Návštěvníci uvidí nejen dosud nepublikované fotografie, ale díky originálním interaktivním aktivitám se spolu s voskovými hokejovými hvězdami ocitnou přímo uprostřed vřavy tohoto oblíbeného sportu. Podaří se vám vstřelit gól Dominiku Haškovi? Vyhrajeme buly společně s Jaromírem Jágrem? Bavit se budou všichni, nejen fanoušci hokeje!


„Až bude někdo Haškovi tesat sochu, musí ho vyobrazit v rozkleku.“

…zní slavná „hláška“ Roberta Záruby z Nagana. Hokejový komentátor měl o tom, jak by měla socha Dominika Haška vypadat, naprosto jasno. A jak ho ztvárnili v pařížských ateliérech pro muzeum Grévin Praha? Přijďte se podívat. A hned vedle Dominika Haška uvidíte další legendu – útočníka Jaromíra Jágra, posledního z naganských hrdinů, který se aktivně věnuje hokeji. Toho najdeme v rozstřelu s kanadskou legendou Waynem Gretzkym. Obrázek, kdy smutně gratuloval Jaromírovi Jágrovi v bitvě o semifinále ZOH 1998 a polykal hořké slzy, se vryl do paměti snad každému, kdo turnaj mezi Českou republikou a Kanadou sledoval.

Jedinečná sbírka hokejových fotografií

Výstavě dominuje unikátní sbírka historických fotografií reprezentačních hokejových týmů od roku 1909 ze sbírky sportovního fotografa Jiřího Koliše, který se v 70. letech stal fotoreportérem sportovního obrazového týdeníku STADIÓN a od počátku devadesátých let se věnuje užité sportovní fotografii na volné noze a dokumentování olympijských her. „Při mé třetí zimní olympiádě v Naganu jsem se prvně věnoval převážně jen jedinému sportu – hokejovému „Turnaji století“. A dobře jsem udělal,“ vzpomíná. Můžeme si tak připomenout nejdůležitější okamžiky klání, které tehdy s nadšením a zatajeným dechem sledoval celý národ. Při zahájení výstavy ve středu 17. ledna na Nagano osobně zavzpomínal i legendární brankář Dominik Hašek, stejně jako sympatický hokejový komentátor Michal Dusík, který slavnostní otevření výstavy moderoval a nechyběl ani na ZOH v Naganu.

Je libo žábu místo puku?

Kromě skvělých Kolišových fotografií výstava nabízí i několik sběratelských artefaktů z hokejové historie a zajímavostí z dob, kdy byl hokejový sport teprve v plenkách. Věděli jste, že když chyběl puk, hrálo se třeba se zmrzlou žábou nebo dlaždičkou? Ale nejen informacemi živ je návštěvník. Má jedinečnou možnost vyfotit se s voskovým Jardou Jágrem přímo v akci a vyzkoušet si hokejový trenažér a vstřelit branku Dominátorovi, jednomu z nejlepších brankářů všech dob. K dispozici je také stolní hokej, který si při otevření zahrála herečka Jitka Asterová a další přítomné známé osobnosti, mezi nimi starosta Prahy 1, Ing. Oldřich Lomecký, hokejista a Muž roku 2017 Matyáš Hložek s přítelkyní Kateřinou Hadašovou, zpěvačka Alice Konečná nebo muzikálový herec Peter Pecha, představitel Rockyho ze stejnojmenného muzikálu. Při jeho Eye of Tiger, ústřední písni z Rockyho, hosté doslova roztáli, ačkoli téma písničky nebylo hokejové.

Výstava našima očima

Hokejové Nagano jsem doma u televize s napětím sledovala také. A moc dobře si na to pamatuji. Užívala jsem si všechny zápasy o to víc, že jsem v té době měla nohu v sádře a byla jsem tak doma. Nepřišla jsem tak ani o jeden zápas. Na letošní zápasy na hokejovém Mistrovství světa se nyní těší mí dva synové, které hokej zbožňují, v létě doma na zahradě střílí góly „o 106“, v zimě hrají na herní konzoli. Jména jako Jágr, Gretzky, Eliáš, Hašek, Šmehlík a další jim tedy nejsou neznámá. Ve škole se děti o výstavě bavili a tak starší syn moc chtěl výstavu navštívit. O víkendu po otevření se tam tedy kluci s tatínkem vydali.

Přijeli nadšení. Kdy se vám poštěstí zkusit si vystřelit na Dominika Haška? Nebo stát vedle Wayna Gretzkyho?

Výstava potrvá až do konce května, kdy už budeme znát výsledky Mistrovství světa v ledním hokeji 2018 v Kodani, abychom v muzeu Grévin stihli společně oslavit další medaili…

Muzeum Grévin Praha – Zlaté časy českého hokeje.

  • vstupné dospělí – 399 Kč
  • děti do 5 let – zdarma
  • děti od 6 do 14 let – 279 Kč
  • studenti – 340 Kč.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist