Ostrovní zprávy

Rubrika: Z našich cest

Letošní dovolenou jsem si vybrala podle svých představ a těšila jsem se jako malá holka. Cílem cesty byla Menorca. Je to jeden z ostrovů Baleárského souostroví ve Středozemním moři a náleží Španělsku. Z fotek a z vyprávění jsem tušila, že to bude kouzelné místo, nicméně realita má očekávání předčila na všech frontách.

Výlety a exkurze jsem absolvovala v duchu: „Čas seřízený, mysl jasná, močový měchýř prázdný.“ A s ohledem na fakt, že už mám svůj vlastní foťák, jsem se nechala unést svou novou zálibou a fotila a fotila. Nasávala jsem atmosféru Menorcy všemi smysly a nenasytně naslouchala slovům našeho průvodce.

Něco málo z historie

Menorca započala svou historii psát ve 3. století před naším letopočtem, v této době vznikly jedinečné stavební památky, tzv. talayotická kultura. Slovo Talayot je označení pro stavby, které mají tvar kužele a stojí na vyvýšeném místě, materiálem byly oblé kameny, jenž se kladly na sebe až do výše 12 metrů. Prvních pět století ovládali Menorcu Římané, poté Vandalové a pak následovalo několik století nadvlády Maurů.

V roce 1287 dobyli Katalánci ostrov zpět a Menorca se stala součástí katalánsko-aragonského království.

V 16. století byla Menorca napadána Turky, kteří ostrov ničili loupežemi a násilím (mimo jiné odvekli 6000 lidí do otroctví). V 17. století, v době války o španělské dědictví, ovládli ostrov Britové a po celé 18. století ostrovu vládli. Richard Kane, anglický guvernér, se významným způsobem zapsal do historie – přemístil hlavní město ze Ciutadelly do Mahónu a obě města nechal spojit silnicí, dal postavit vodojem a zakázal kácení stromů na severu ostrova.

V roce 1802 se Menorca stala definitivně součástí Španělska, nicméně časem získala svou vlastní autonomii.

A v roce 1993 vyhlásilo UNESCO ostrov Menorca světovou rezervací biosféry.

mahon_knihovnamahon

Hlavní město Mahón leží na východním pobřeží ostrova a má cca 23 tisíc obyvatel (z celkového počtu 82 tisíc obyvatel Menorcy). Přestože město není příliš velké a prošli jsme ho během dvou hodin, tedy ne celé, ale část, je tu spousta krásných míst a staveb. Za zmínku jistě stojí původní vstupní městská brána, překrásná budova knihovny, městská barokní radnice s původními hodinami od Richarda Kanea a v neposlední řadě přístav. Mahón má druhý nejhlubší přirozený přístav na světě, je 5 km dlouhý, 900 metrů široký, místy i 1000 m a víc a hloubka se pohybuje v rozpětí 18-40 metrů. Přístav má tvar fjordu a je nejlépe chráněným přístavem v celém Středomoří.

Budova_radnicemahon_radnice

Nejvyšším vrcholem ostrova je místo „Monte Toro“. Jedná se o poutní místo věřících, nachází se zde klášterní kostel zasvěcený Panně Marii a socha Ježíše. Údajně tu vznikla kaplička kolem r. 1290, kdy zdejší mniši objevili sošku Panenky Marie, která „zářila“. Vystavěli tedy na vrcholku malou kapličku a učinili ji patronkou hory i ostrova. Kaple byla v 17. století rozšířena na klášter, který se stal důležitým centrem kultury a umění. Svátek Panny Marie z Monte Toro se slaví 8. května, kdy Menorčané pořádají tradiční procesí a vydávají se na vrchol hory. Je odsud nádherný výhled na celý ostrov (při jasném počasí).

klasterní_kostel kaplicka_puvodní

Celá dovolená byla báječná a to z mnoha důvodů – měla jsem „volno“ – a tím mám na mysli skutečné volno, odjela jsem pryč a tudíž jsem se oprostila od všeho – od práce, od povinností, odstřihla jsem se od telefonu, od počítače, od internetu.

Měli jsme „all inclusive“, takže žádné nákupy, žádné vaření. Všechno připraveno, nachystáno  a uvařeno. Jedním slovem – nádhera. A musím se přiznat, že jsem skutečně ochutnávala a koštovala a večeřela a mlsala a fakt jsem si to užila.

Přečetla jsem tři knížky, čímž jsem opětovně dosáhla svého předloňského rekordu.

Každý den plavání v moři a to je pro mě zážitek, jsem „vodní“ znamení, tudíž vodu mám ráda ve všech podobách, ale plavání je pro mě srdcová záležitost a mohu-li se ráchat v moři denodenně, je mi to moc příjemné, dělá mi to dobře, po těle i na duši.

Moc se mi líbila přátelská ostrovní atmosféra, lidé byli milí, usměvaví a vstřícní. Nikdo se nemračil a nikomu nespílal. Byl tam klid a pohoda a bylo to cítit na každém kroku.

Co se mi moc líbilo a hodnotím to velmi kladně, je fakt, že celá jedna část ostrova – počínaje městečkem Fornells směrem na severozápad- je chráněná oblast a to takovým způsobem, že se tam nesmí stavět žádné velké budovy, platí tam zákaz výstavby nových hotelů nebo jakýchkoli ubytovacích komplexů. Některé tamější pláže jsou přístupné pouze z moře a tudíž jsou přírodní a nádherné. A díky důslednému dodržování místních zákonů zůstávají pláže i nadále panenské a příroda je zde divoká a člověkem nedotčená. Místní lidé se tu živí rybolovem a lovem langust.

vyhled_z_balkonu_hotelvyhled_more

Zajímavost

Mohlo by se zdát, že Menorca jako ostrov bude mít problém s nedostatkem pitné vody, všude okolo je mořská voda – tudíž slaná – a ta je v podstatě nepoužitelná.

Nicméně – Menorca je zajímavá mimo jiné i tím, že má mnoho jeskyní, ať už se jedná o průrvy, kaňony nebo podzemní jeskyně,  a v období dešťů (tj. naše zima)  se tam shromažďuje „sladká“ voda, kterou Menorčané umějí využít, po úpravách ji používají a nemusejí pitnou vodu složitě dovážet a kupovat jako např. sousední ostrov Ibiza.

Menorca by prý vypadala jako „ementál“, kdyby ji někdo celou namaloval.

Co dodat?

Měli jsme krásné slunečné počasí po celou dobu dovolené, ubytovaní jsme byli v pohádkové zátoce, hotel byl pěkný a čistý a všude kolem nádherné tyrkysové moře….

kvetouci_palmamahon_vyhlidka

Asi mi na to nebudou stačit slova… letošní dovolená se opravdu vydařila… 🙂

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Wau, tak to by mě zajímalo. Přístup do jeskyní pouze vodou 😉
    Může to být krásné.
    Asi si Mennorcu taky přidám do svého „seznamu svých příštích“… 😉

    A s těmi plážemi je to zajímavé. Bavilo mě jak třeba na Krétě nebo na Maltě, relativně malých ostrovech, jsou pláže natolik rozdílné. Přijdeš jinam a je tam červený písek a zase jima a je hrubší a žlutý… Jinde zas prachově jemný a bílý…

  • Padmé

    Ahoj Babofko, musím se Ti přiznat, že mě Menorca naprosto okouzlila a přistihla jsem se při tom, že přemýšlím nad tím, že tam chci znovu.
    Právě proto, že jsem jaksi „nic moc“ za tu dovolenou nestihla.

    Ty pláže jsou rozdílné, sever se od jižní části značně liší. Na severu jsou pláže větší, delší, mají žlutý až červenavý odstín písku.
    Jižní pláže jsou prý (říkal průvodce) menší, užší a písek je tam stvětlejší, místy bílý.

    Přístup do jeskyní? Do některých určitě ano.
    A některé jsou přístupné jen z vody, tzn. pod vodou.

  • Padmé, a je do těch jeskyní přístup? A pláže jsou na všehc částech ostrov stejné nebo se najdou rozdíly? (Barva a hrubost písku, přístup,…) Jinak díky za článeček. O Menorce vím (že existuje) a vždycky mi připadala maličká a bála jsem se, že krom válení na pláži tam nebude žádné jiné vyžití, cestování a obdivování, ale evidentně všude se něco zajímavého najde 😉

  • Padmé

    Ahoj Marinado, děkuji Ti za napsání :-).
    K Tvé otázce – uvnitř jeskyní jsme nebyli. Jen jsme je viděli zvenčí, z lodi (když jsme byli na katamaránu).

    Bamisko, rozesmála jsi mě :-D. Tvoje nabídka služeb je vskutku neodolatelná :-).

  • bamiska

    no to bych určitě nesplnila, ale padmé by jsi to doplatila né….já bych ti totiž obracela stránky knížky, nosila chlazené pití a dělala ti úžasnou společnost… 😀

  • Marinada

    Padmé, to musela být krásná dovolená! Díky, že ses podělila o zážitky a ještě mi to nedá a musím se zeptat, jestli jste nějakou tu „ementálovou dírku“ navštívili 🙂 Takový výlet by mě moc lákal, ale zároveň bych se dost bála…

  • Padmé

    Děkuji Vám za Vaše reakce a za Vaše písmenka :-).
    Dovolená to byla opravdu krásná a tzv. se vším všudy :-).

    Bami, Ty bys chtěla „přibalit“? 😉
    A splnila bys váhový limit do letadla? 😉

    Pro „zvědafky“ jsem dala do fotogalerie pár fotek, ještě určitě přidám další, jen co bude trochu víc času.

  • bamiska

    padmé, prosím příště jako nutný doplněk tvé krásné dovolené ti nesmí chybět zabalit MOJE MALIČKOST….vypadá to podle fotek moc krásně…díky za zprostředkování sluníčka, moře a pohody…

  • mura

    Padmé,pěkně napsané,krásné fotky a taky to byla určitě bezva dovolená,taky bych tam jela…

  • Padmé, krásné fotky a jde poznat, že sis to opravdu uila 🙂

  • pvosa

    Musela to být krásná dovolená, hned bych jela taky.

  • danasi

    Padmé, pěkná dovolená a tvé vyprávění nádherné. Mezi řádky tě vidím, jak si to užíváš a jak je ti krásně a odpočíváš. Jistě jedna z dovolených a míst, které ti uvíznou v paměti a zpětně si je sama zase promítneš třeba v deštivých a mrazivých dnech.

  • Padmé moc pěkná dovolená, musím se přiznat, že jsem o tomhle místě moc neslyšela, takže jsem se o něm z tvého vyprávění ráda dozvěděla 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist