Prozkoumejte s dětmi tajemství pyramid

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Starověký Egypt patří mezi ta témata, která jsou vyhledávaná a to nejen mezi dospělými. Mumie, pyramidy a faraoni přitahují pozornost i těch nejmenších…

Můj syn se o historii zajímá docela dost. Baví ho objevovat nepoznané a rád si listuje knížkami, které vypovídají o dávné minulosti. I když mezi „nej“ témata patří vznik země a vláda dinosaurů, velkou radost mu udělala také interaktivní kniha z produkce nakladatelství Slovart s názvem Tajemný Egypt.

Ona to vlastně není ani tak kniha, jako spíše knižní hra. A jak je známo, děti se učí nejlépe zábavou. A přesně o tom je i tato publikace.

rozkladaci_3D_hra

Než se ale ponoříte do herních hrátek, je tady deset stran textu a obrázků, které je vhodné si pročíst. Vypovídají o historii starověkého Egypta. Přibližují život v tehdejší společnosti, včetně obchodu, zemědělství, volného času i oblečení. Nechybí samozřejmě to nejvyhledávanější téma – pyramidy, chrámy a faraoni. Vše je vysvětleno velmi jednoduchou formou. Žádné složitosti tu nenajdete. Naopak – vlastně každé, pro děti neznámé slovo je tu doplněno obrázkem pro lepší představivost. Velmi dobře je vysvětlena například metoda mumifikace a význam posmrtného života pro Egypťany.

egypt3egypt4

V tématice starověkého Egypta existuje celá řada slov, která je dětem naprosto cizí – sarkofág, kanopy, šabtí apod. Díky zcela jednoduchému vyjádření v této publikaci už děti nebudou mít problém jejich význam pochopit.

Jak jsem říkala, kniha je především hrou. Jejím základem je rozkládací 3D maketa pyramidy. Součástí jsou figurky bohů a kartičky s otázkami. Ty se týkají toho, co si děti přečtou v samotné knize a neřekla bych, že by byly nějak obtížné. Nejsou nijak řazené do úrovní podle náročnosti. A když se nepovede zodpovědět na nějakou z nich, nic se neděje. Hra pokračuje a dítě (či dospělý) si své znalosti může v klidu doplnit – myslím, že je to i zajímavá motivace, něco nového se dozvědět.

Hra je velice jednoduchá a zvládne ji i menší dítě – i když prioritně je určená pro děti školou povinné, odhadem nad osm až deset let (synovi je šest let a neměl problém zapamatovat si některá fakta, což myslím při zájmu nebude činit překážku žádnému dítěti). Místo kostky se točí číselnou růžicí. Podle hozeného počtu pak figurky postupují vpřed, přes tři patra pyramidy. Ocitnou-li se na políčku s obrázkem, z návodu se dozví, jak má hráč dále postupovat. Někde je nutné „vytáhnout“ si kartu s otázkou, jinde se posouvají figurky vpřed či vzad o několik políček (jako u jiných známých her). Cílem je dostat se na vršek pyramidy, ke zlatému skarabeovi, vysvobodit ho a najít mumii.

egypt5egypt6

Počet hráčů se odvíjí podle figurek bohů, které jsou celkem čtyři. Můžete hrát třeba ale i ve dvou. Bohové mají samozřejmě i svá jména, podle skutečných, egyptských, i s vysvětlením toho, co pro Egypťany symbolizovali.

Výborným nápadem bylo použití tvrdého papíru pro jednotlivé stránky s textem – jen tak se nepomuchlají či nepotrhají.
Co mi naopak vadilo, je možnost uložení figurek a otázek, když se dohraje. Pro ně je k dispozici pouze papírová „obálka“. Ta je sice pevně svázaná s vazbou, ale s jejím zavíráním je to již problém. Při naklonění publikace se figurky a otázky mohou vysypat ven a velmi lehce pak poztrácet.

A pokud je již dítě ze hry unavené a chtělo by si vyzkoušet zase něco jiného, pak má k dispozici třeba bludiště, čeká na něj vyřešení egyptské osmisměrky nebo četba hieroglyfů. A právě ta mě zaujala z úkolů asi nejvíce. Uvedena je samozřejmě „nápověda“, tedy jednotlivá písmena naší abecedy s vyobrazením hieroglyfických symbolů. Úkolem je poskládat slova.

Jak vyplývá, publikace s knižní hrou bude bavit nejen děti, ale i dospělé. Jedná se o skutečně zajímavý titul, který byste neměly nechat ujít své pozornosti. Vzhledem ke zpracování je kniha také velmi působivým dárkem – dítě si užije dostatek zábavy a zároveň se i něco nového naučí.

egypt1

Přeji pěknou zábavu!


tajemny_egypt_nahledTajemný Egypt

Vydalo nakladatelství Slovart

Počet stran: 12 stran + 30 karet + 3 figurky + rozkládací herní pole
Formát: 22 x 22 cm
Vazba: tvrdá
ISBN: 9788073916800
Cena: 299Kč, se slevou zde.

Knižní hru Tajemný Egypt si můžete objednat například zde.


logo_www_SlovartSpolečnost Nakladatelství Slovart, s.r.o., byla založena v Praze v únoru 1994 jako dceřiná firma Vydavateľstva Slovart, s.r.o. se sídlem v Bratislavě.

Nakladatelství Slovart vydalo již více než 1000 českých titulů, a to licenčních knih předních světových nakladatelů (např. Dorling Kindersley, Könemann, Taschen, Gallimard). Dále vydává knihy domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury např. Naše vlast, Encyklopedie naší přírody s trvalou snahou, aby měly reálnou perspektivu prosadit se i v zahraničí.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist