Já a bylinky

Rubrika: Trocha nostalgie

Tak dlouho jsem váhala, jestli mám napsat nějaký článek o tom, jaké bylinky sama používám, až je tady najednou konec soutěže, takže píši na poslední chvíli. To bych ani nebyla já, kdyby to bylo jinak.

Vzpomínám si na babičku, která měla nějaké bylinky na zahrádce. Nebylo jich hodně, ale pamatuji si na měsíček, který se snad přikládal na bradavice, dále tam byla petrželka, pažitka a doma v květináči aloe vera. Jinak samozřejmě všude možně rostla pampeliška, sedmikrásky a taky kopřivy, které jsem neměla tak ráda a jen jsem nechápala, proč vlastně rostou, když tak pálí. Po každém opálení nám babička říkala, jak budeme zdraví, že je to bylinka. No, tehdy jsem si myslela svoje. Ještě bych zapomněla na kopr, který nemám ráda, protože mi nevoní, ale u babičky byla občas koprová omáčka, kterou jsem samozřejmě nejedla a dále ho používá naše rodina k zavařování okurek. Tam mi tedy už tak nevadí.
S kamarádkou jako malé holky jsme u nich na zahradě sbíraly šťovík. Ten byl výborný. Ještě dnes si vzpomínám, jakou měl kyselou chuť. Bohužel od dětství jsem ho nikdy neměla a ani nevím, jestli se prodává, nebo jestli u někoho roste.
Ve škole jsme museli sbírat bylinky. Tak jsem vzala papírový pytlík a ve volném čase do něj dávala buď jitrocel, nebo hluchavky. S rodiči jsme jezdili na šípky, které jsme taky odevzdali do školy. Babička nám ze šípků vařila čajík. Pro mamku bylo pohodlnější koupit porcovaný.
Taky vzpomínám na heřmánek, který jsme doma popíjeli a jak krásně voněl. Hodně jsem trpěla na afty. Měla jsem je v ústech každou chvíli a kdo je jednou měl, tak ví, jak je to nepříjemné a bolestivé. Mamka mi na to dávala heřmánek, ale nějak mi nepomáhal, až jednou jsem byla u tety na prázdninách a samozřejmě mi tu radost zase musel překazit aft. Tak mi teta uvařila šalvěj, která ten puchýřek krásně stáhla a od té doby, když se objeví u mně nebo někoho v rodině afty, tak jedině šalvěj.

Minulý rok jsem si u nás na zahradě založila skalku a do ní nějaké bylinky. Mám tam bazalku,kterou mám ráda v salátech s rajčaty, pažitku, která se u nás hodně jí na chlebě s máslem, ale i v salátu, dále meduňku, z které je výborný uklidňující čajík a mátu peprnou a citronovou.
Mátu používám taky ve formě čaje. Jednak mátový čaj zbožňuji a taky je výborný na žaludek. V létě jsem mátu ještě dávala do nápoje mojito, když přišly kamarádky večer posedět na terasu. Děti si ji občas utrhnou jen tak, do pusy.
V květináči před vchodem mám levanduli, jejíž vůně je tak příjemná. Letos si chci určitě svoji bylinkovou skalku ještě o něco rozšířit.

V kuchyni jinak používám bylinkovou sůl, kterou mi kamarádka dovezla z Německa, ale manželovi nechutná, proto ji dávám velmi opatrně. Já jsem na oplátku darovala provensálské koření, které doma nikdo nechtěl. Z Řecka jsem si přivezla bylinkový olej a ocet a používám je hodně do salátů a chuť je opravdu jedinečná.
Majoránku dávám do spousty polévek a samozřejmě do bramboráků. Od mamky si nosím libeček a dávám ho taky do polévky. Mám ráda pizzu, ale oregáno, které do ní patří ne.

Z paměti se mi teď ještě vynořuje třezalka, kterou jsem pila jako čaj, protože jsem nemohla dlouho otěhotnět a známá mi ji poradila. Otěhotněla jsem brzy, ale jestli to bylo třezalkou, tak to nevím. No a při kojení jsem si dopřávala fenyklový čaj, aby neměli kluci bolení bříška. Ten mi tedy taky moc chutnal.

Tak to jsou asi všechny bylinky, s kterými jsem se dosud setkala. Možná jich časem bude ještě více.

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing

Napsal/a: milli.s

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Bramborka a Martaska,děkuji.To je fajn,že šťovík nevymizel z povrchu zemského.Třeba se mi poštěstí ho taky ještě někde najít a zobnout si.Jednou jsem si už myslela,že jsem ho objevila a nakonec to bylo nějaké listí.Nezkoušely jste ho dát do salátu?Já se dívala do encyklopedie bylinek a je tam psáno,že je vhodný do salátu,na sendviče,smetanové omáčky,polévky,na omelety a jiná vaječná jídla,k telecímu i vepřovému masu a k rybám.Špatně se suší,ale může se zmrazit.Ve Francii se z něho dělá polévka,ale to je nějaký francouzký šťovík,tak nevím,jak je kyselý.Používat pouze v nerez nádobí,protože s kovem ztrácí barvu.
    Martasko:já mám libeček taky moc ráda v polévce.Na nakládání masa jsem ho ještě nezkoušela.Děkuji za tip.Určitě vyzkouším.

  • Martaska

    Milli, hezký článek.

    Hlásím že u nás je šťovíku celá louka, nikdy neodolám 🙂

    Libeček mám na zahrádce, dávám si ho i na zimu do mrazáku, je moc dobrý, dávám ho i když nakládám maso. Přijde mi, že vedle módní bazalky, oregána a meduňky je trochu v zapomnění, což je škoda.

  • Bramborka

    Milli, šťovík existuje((-: Máme ho na zahradě, ale je fakt, že ho hledám. Jinak, moc pěkné čteníčko((-:

  • Babofka:Vy máte doma krajtu?No to je bomba.Já chtěla kdysi taky doma hada,ale jen do té doby,než jsem zjistila,že se živí hlodavcema.A koupeš ho v šalvěji?To někde psali,že Tě to tak jako napadlo,aby jsi mu pomohla?Tak a šťovík už asi vážně neexistuje,protože od dětství jsem ho nikde neviděla a to už je hodně dlouhá doba.Afty šalvějí buď vyplachuji,nebo namočím tamponek a přiložím.Tak doufám,že až to budeš potřebovat,tak ti to pomůže,ale raději,kdyby jsi to nepotřebovala vůbec!!!
    Padmé:děkuji za přečtený článek.Já píši ráda,ale neumím psát nějak odborně,spíše to,co jsem v životě zažila.Když jsem byla v zahraničí,tak jsem posílala domů,nebo známým dost dlouhé dopisy.Jednou ho kamarádka četla hodinu a půl a vykouřila několik cigaret.Píši totiž malým písmem,takže se to i hůř louská a psala jsem ji snad vše,co se seběhlo během několika měsíců,takže to bylo na 23 stran -velkých.

  • Padmé

    Milli.s, díííky za příspěvek (přiznávám, že je pro mě překvápko, že jsi „pisálek“ – mám na mysli příjemné překvápko – chválím, jen tak dál :-))) Napsala jsi to pěkně, zavzpomínala jsem si u toho na svá školní léta (sběr jitrocele a hluchavky). A stejně jako ty nedám dopustit na mátu a šalvěj.

  • mili.s, díky za tip na šalvěj! Na afty taky trpívám a šalvěj mě nenapadla. Přitom ji mám doma a když se náhodou náš Osvald (krajta královská) nemůže svléknout, vařím mu šalvěj na koupele. Holky, fakt, to není apríl… 🙂

    A s tím šťovíkem – nedávno jsem si vzpomněla, jak jsme jako děti trhaly šťovík a křivili obličeje nad jeho kyselou chutí. Ale dnes mám pocit, že šťovík nepotkám… Neroste ani na těch známých místech, kde jsme ho právě kdysi dááááávno trhávali… Co vy? Roste u vás někde?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist