Bylinky

Rubrika: Kam nechodí slunce...

Bylinky mám hrozně ráda. Jak v jídle, čajích, v mastičkách a odvarech. Já mám hrozně ráda LÍPU( lípový květ). LÍPA se sbírá v létě a jsou z ní výborné čaje a med. Hlavně se musí sbírat včas, aby nebyla odkvetlá, poté co jí nasbíráme, tak si jí pěkně usušíme a nasáčkujeme (samozřejmě do hardových pytlíku)…

Vynikající je na nachlazení, a taky, tedy pro mě, funguje i jako vonná terapie. Člověk se u vůně LÍPY uvolní a příjde i na jiné myšlenky (nebo aspoň já ano). Můj recept: pár květů nasušené LÍPY vložíme do hrnečku a zalejeme žhavou vodou. Přidáme cukr podle potřeby, nebo med, ten je ještě lepší, a necháme vylouhovat. Květy LÍPY ale nevyndávejte, působí to vzhledově přijemně. Také můzete přidat citron. Jak kdo má rád.
Nebo odvar na obličej je také výborný. Stačí do větší mísy nebo hrnce dát hrst KVĚTŮ LÍPY a spařit horkou vodou. Dát si přes hlavu ručník a nechat napařit obličej. Jelikož LÍPA příznivě půbobí na otvíráni porů, tak se vám krásně vše otevře a můžete čistit. Prostě LÍPU mám hodně ráda.
Paní doktorka mi jednou řekla, že čaj z LÍPY se nesmí pít během těhotenství, jelikož bych se mohla začít otvírat a potratit. Vysvětlila mi to tak, že LÍPA působí na otvírání porů a dýchacích cest, tak by se mohlo stát, kdybych čaj dále používala, že bych se předčasně otevřela a to by bylo špatné pro plod.
Pak také chodím na KOPŘIVY. Z těch si dělám vývary na vlasy, opět spařime horkou vodou, necháme vystydnout a umyjeme si vývarem vlasy, je dobré vychladlým, protože jsou vlasy pak lesklé, a celkově po tomto vývaru jsou kvalitnější. Také čaj z KOPŘIVY je velice zdravý. Působí dobře na zánět močových cest, hlavně KOPŘIVA je obohacená vitamínem C. Dá se použít i v kuchyni, při tvorbě pokrmů, například: do salátu nebo někdo z KOPŘIV dělá špenát,je dost receptů z KOPŘIVY. Já se ale přiznám, že já jsem na ty čajíky a odvary a sirupy.
Ještě chodím na HEŘMÁNEK, ten je také skvělý, hlavně má vysoušecí účinek, takže na mastnou pleť, je dobrý si opět udělat vývar a vodu si potírat po obličeji nebo ještě lepší je si opláchnout obličej přímo a neutírat, ať se odvar pěkně vstřebá sám do obličeje. Nebo když trpíte hemeroidama, tak je dobré udělat si odvar do lavůrku, scedit a pěkně si do vlahýho odvaru sednout holým pozadím, sklidní se, a vysouší.
Také MATEŘIDOUŠKA uklidňuje, krásně voní, chutná a je skvělá na nachlazení. Čaj je z MTEŘIDOUŠKY vynikající. Já piju bylinné čaje celoročně, zahřejí mě a uvolní. Je také skvělá věc, udělat si polštářek z bylinek, uklidňuje a lépe se usíná. Hlavně malým dětem příznivě bylinky působí na spánek. A bylinné koupele jsou také jednou za čas pro děti vynikající. Tak snad jste nabrali trošičku inspirace.

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing

Napsal/a: Lulu86O

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Lulu, pěkný příspěvek do soutěže, děkuji 🙂
    A souhlasím a dávám za pravdu – lipový čaj s medem je vynikající, při nachlazení se u nás vaří na litry 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist