Svatý Valentýn

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

1143948_love_hearts_3Víte, kdo byl vlastně Svatý Valentýn, odkud se tato tradice bere? Pro dnešní mladé bude odpověď patrně jasná, ale pro vás,  kdo by ještě náhodou nevěděl, tak pro něj bude možná zajímavé dozvědět se něco o historii tohoto zamilovaného svátku.

Velká část starších lidí vnímá tento svátek jako uměle vytvořenou novinku. Možná mají i tak trochu pravdu – ale není to vlastně jedno. Připomenutí, že máte někoho rádi, přece může a mělo by být i víckrát do roka. Tenhle svátek 14. února Vám připomíná, že jste to možná zapomněli říkat dost často, takže když už už nic, tak tohle pro jeho obhajobu určitě stačí.
A jak tento svátek vlastně vznikl? Kdo je svatý Valentýn a proč právě on je poslem lásky?

Svatý Valentýn je skutečnou historickou postavou. Je známo, že zemřel kolem roku 269 a byl prohlášen za svatého a jeho příběh se stal inspirací pro vznik Dne svatého Valentýna. Valentýn byl umučen za vlády císaře Claudia II. Císař, aby měl více válečníků schopných bojovat ve válkách, zakázal sňatky. Kněz Valentýn byl odvážný a věrný bohu, a i přes císařův zákaz dál tajně oddával milence. Když byl přistižen, uvězněn a popraven. Proto lidé v den tohoto svátku posílají či dávají tzv. valentýnky jako vyznání lásky.
Určitě každý máte někoho blízkého ve svém okolí, kdo si zaslouží alespoň malou kytičku nebo dáreček, tak na něj nezapomeňte!

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Souhlasím s tím, že je přece jedno jestli je svátek uměle vytvořený nebo ne… Však nemusíme utrácet, stačí cokoliv, i jen to uvědomění si sami v sobě, že toho druhého máme rádi… Někdy v tom každodenním shonu se to může ztrácet.
  My na Valentýna slavíme, protože dcerka má narozeniny a to je taková nejhezčí připomínka naší lásky.

 • Padmé, jen to ne, proboha! Nemlč!!! Ostatně já taky nemohla a prostě jsem „musela“ ;o)

 • Králíček4

  Padmé určitě se nezlobím,nemám důvod,však jsi nenapsla nic špatného.Marice děkuji za pěknou odezvu.A také všem přeji krásného Valentýna,však i maličkostí se dá potěšit a to i kdykoli v průběhu roku.Jen se musí chtít.

 • O Valentýnovi už jsem něco přečetla………..jsem ráda, že jsi o tom napsala a moc pěkně……..jinak Valentýna slavíme jen v dání si dárečků v podobě drobnosti…………takže všem na VD přeji krásného Valentýna:))))

 • Padmé

  Babofko, já vím. To víš, že to vím, a tak už mlčím, už mlčím… 😉

  A přeji krásného Valentýna Vám všem.
  🙂

 • Padmé

  Králíčku, děkuji za tvou reakci, jsem ráda, že se nezlobíš. Souhlasím s tebou, že někde se vyjadřují city pouze o svátcích jako je např. tento, a přitom by bylo lépe častěji, jednou do roka je opravdu málo. A přesně jak píšeš – i bez svátku se dá říct: mám tě ráda / mám tě rád …

 • Králíček4

  Padmé,podrobnosti o Valentínovi jsou převzaté,vím že to až tak 100% nikdo neví.Spíše mi šlo o to zmínit tento moderní svátek.A právě pro to,že někde se právě vyjadřují city pouze díky nějakému svátku,jsem ho chtěla připomenout.Nejlepší by bylo,kdyby si každý na ty své lásky dokázal vzpomenout častěji a sám,ne jen pro to,že je Valentýna.

 • Padmé… :o) jó, historie… Jenže nepřesnosti jsou všude, kam se podíváš… Ani Ježíš Kristus se nenarodil přesně 24. prosince roku 0. Ale prostě se to tak slaví (a nebo naopak neslaví – podle zvyklostí země, kultury, víry). A když nepůjdeme ani tak daleko do historie, ani datum narození např. Sigmunda Freuda nesouhlasí, ale je o pár měsíců „posunuto“. Neslušelo se totiž, aby se dítě narodilo po svatbě dřívě než za 9 měsíců a Sigmundovi se to „podařilo“. A tak jeho rodiče jako „správní“ křesťané tento nesoulad napravili a přepsali mu datum narození. Ale co, podstatné je, že ti lidé byli a že učinili co učinili. A že máme co slavit a co si připomínat… 😉
  Takže už mám v cukrárně objednanou dobrůtku… 😉

  A Králíčku, tobě díky za připomenutí.

 • Padmé

  Králíčku, omlouvám se, ale já prostě „musím“, nezlob se proto na mě… Legenda o sv. Valentýnovi říká, že v té době, kterou zmiňuješ žili dva muži tohoto jména – jeden byl knězem v Římě a druhý byl biskupem v Terni – neví se přesně, který byl „ten“ Valentýn… Přesné datum jeho smrti není známo – existují totiž tři data 269, 270 a 273.
  Teprve v roce 496 byl prohlášen za svatého a to učinil papež Gelasius, který k tomu údajně řekl: „.. že jeho jméno je právem uctíváno, ale jeho činy zná jen Bůh…“

  Nicméně – nechtěla bych, aby to vyznělo, že chci kazit atmosféru tohoto svátku – to v žádném případě. Určitě je dobré – alespoň jednou za rok – vyjádřit své city, říct: mám tě rád, koupit malý dáreček pro radost, nebo i jen zapálit svíčku a společně povečeřet…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist