Tisíc a jeden důvod

Rubrika: Od srdce i od plic

717567_drivingNedávno jste si mohli přečíst můj vzkaz v TAM-TAMu, kde jsem popisovala mé rozhořčení nad Řidiči ignoranty. Mé rozčílení se ještě nestabilizovalo, protože je to dnes a denně, kdy se potkávám na silnicích s řidiči, o kterých si oprávněně myslím, že by za volantem už sedět neměli…Nejsem řidičkou, která si o sobě myslí, že má bůhvíjak dobré řidičské schopnosti. Jen patřím mezi ty normální, s patřičným pudem sebezáchovy a s respektem k daným pravidlům a zákonům týkajícím se silničního provozu.

Důvod je jednoduchý… mám ráda svůj život, chráním život a zdraví svých spolucestujících, mezi ty nejcennější patří má dcerka, a nemám potřebu ohrožovat svým chováním ostatní řidiče.

Nejsem pravidelným sběratelem pokut. Ano, donedávna se mi vyhýbaly, ale nastalo období, kdy se mi nevyhly. Jen pro shrnutí pro ty, kteří nečetli můj příspěvek. Dvakrát za parkování a jednou za překročení rychlosti na začátku obce o 10 km/hod. Styděla jsem se za ty přestupky tak, že mě ani nenapadne si to znovu zopakovat. Navíc má potupa byla o to horší, že můj manžel patří mezi pracovníky MP (městské policie) 😀

Na vině těchto přestupků byl můj spěch a nepozornost. Nikoli ignorace pravidel, nebo lhostejnost k nim.

Pokud budu tedy soudit „neohrožené“ řidiče podle sebe, tak mi z toho vychází jediné…tito lidé netrpí sebekritikou, nemluvě o absenci pudu sebezáchovy a pravidla zřejmě podle nich existují právě proto, aby se porušovala.

V diskuzi u vzkazu „Řidiči ignoranti“ bylo napsáno několik úvah o tom, proč tomu tak je.

Někdo si myslí, že na vině je povětšinou nízký věk řidičů, nedokonalá nebo špatná práce policie, potažmo nedokonalá legislativa, která neumožňuje důraznější postih pro recidivu, tj. opakující se závažné přestupky.

S nízkým věkem řidičů, kteří se významnou měrou podílejí na dopravních nehodách, souhlasím.

Já sama jsem si dělala ŘP „až“ ve 24 letech. Záměrně píši „až“, protože většina mých vrstevníků si dělala ŘP už ve škole, tj. v 17-18 letech. Můj táta mi to vysvětlil jasně: „Na řidičák ti nedám, protože zabít se můžeš i jinak. Až nebudeš bydlet s námi, dělej si co chceš!“ Hotovo vymalováno.

Tenkrát jsem to cítila jako obrovskou křivdu a jak mu dnes dávám za pravdu. V těch čtyřiadvaceti to bylo akorát. Nejspíš jsem k tomu přistupovala i s větší odpovědností a respektem. Možná právě proto nepatřím mezi řidiče „piráty“. Navíc v 18 letech by pro mě byl ŘP bezpředmětný. Táta by mi své auto nikdy nepůjčil, koneckonců to neučinil ani dodnes 😀 Nové by mi nepořídil, protože na to nebyly peníze. Než bych se tedy dostala za volant, tak bych zapomněla řídit.

Sama se pozastavuji dnes nad tím, kde ti 18-20ti letí floutci berou na tak drahá auta, ve kterých se povětšinou vozí. Nejde o závist, nemám proč…ale o to, že v rukou takto mladého, hormony zmítaného člověka, nadělá 3litrové BMW docela velkou paseku. Myslím to třeba proto, že jsou to právě oni, kdož mají nejtěžší nohu na plynu. Druhou věcí je, že z větší části tato auta nekupují z těžce naspořených peněz, ale dostávají je jako dáreček od rodičů. Podle toho k věci i přistupují. Určitě by nebyla od věci dočasná přísnější pravidla pro tuto věkovou skupinu, řekněme od 18 do 25 let. Pokud by se dopustili vážnějšího přestupku, tradááá papíry do úschovny do 25 let, a pak si pěkně zajít na přezkoušení a co dál… to se uvidí. Asi by se jejich chování na silnicích dost změnilo.

Co se týká nedokonalé nebo špatné práce policie, potažmo nedokonalé legislativy, tam už je to složitější.

Ano, jsou mezi zaměstnanci PČR (Policie ČR) nebo MP (Městské policie) lidé, kteří nedělají svou práci dobře. To je asi tak jako všude. Nevím, jestli bohužel, nebo bohudík, díky tomu, že můj manžel patří mezi ně, tak mám náhled i z druhé strany.

Situace je taková, že od PČR i od MP nastal velký odliv lidí. Důvodem jsou špatné platové podmínky a odebrané výhody. Vehementně jsou doplňovány stavy a to i za cenu, že daný pracovník nebude odpovídat nastaveným kritériím. Podmínky jsou takové, že pokud tuto práci nevykonáváte z přesvědčení, tak kvůli penězům určitě ne. Takže lidé znovu a znovu odcházejí a přicházejí stále noví. Proto se tu možná objevuje laxnost k práci, či zmiňovaná korumpovatelnost.

Co je ale velkou překážkou v práci, tak to je právě legislativa. Je těžké někoho důrazně potrestat, když neexistuje účinný zákonný postih 🙁 A to právě ve vztahu k recidivě. Řidiči „piráti“ se proto jen smějí a své ignorantní chování dál provozují, protože neexistuje nic, co by je od tohoto chování odradilo.

Bohužel i u nás v rodině takovéhoto ignoranta máme. Nejsme s ním ve styku, ale z doslechu víme, že neustále řídí pod vlivem alkoholu. Zázrakem je, že už to provozuje několik let a bohudík nikomu ještě neublížil. Jenže všeho je jen dočasu. Sama bych ho nejraději viděla za katrem dřív, než se něco takového stane. A jeho přístup k tomu? Nic… žádná sebekritika… pozastavení se nad svým chováním… prostě nic!!

Zrovna včera jsme s manželem řešili otázku, jaký nejlepší postih by byl pro tyto „prasata silnic“. Nejvíce se nám zamlouval model z USA. Pokud se dopustíte závažnějšího přestupku, jdete do vazby. V lepším případě si tam posedíte do druhého dne. V tom horším se to pak přehoupne v několik týdnů, měsíců, či let. Právě tohle bych považovala za účinnější bič, než pár tisícovou pokutu, která pro tento typ lidí je jen lepším dýškem. Jenže jsme narazili na to, že to asi neprojde, neb naši zákonodárci či poslanci by do vězení za ty své přestupky jít nechtěli. Takže zas nic 🙁

Dostali jsme se i k otázce použití domluvy či represe při řešení přestupků. Manžel konstatoval, že z počátku byl tím „hodným“ a méně závažné přestupky řešil povětšinou domluvou. Došlo to až tak, že byl kritizován vedením za málo vybraných pokut 🙂 Nyní u něj vede represe a důvodem není „plnění plánu“. Chování lidí, kteří pravidla porušují, se v poslední době natolik zhoršilo, že represe vede.

Domluva „ano“, pokud stojíte na placeném parkovišti o patnáct minut déle. Nikoho neohrožujete, tak proč ne. Ale co se týká ostatních přestupků, ať už je to jízda na červenou, nezastavení na stopku, jízda jednosměrkou v protisměru, nedovolené předjíždění na plnou nebo dvojitou plnou čáru, jízda pod vlivem alkoholu, drog – nekompromisně trestat. Trestat hodně a citelně. Může vám připadat divné srovnávat nezastavení na Stopku (třeba v noci na absolutně prázdné silnici) s jízdou pod vlivem alkoholu, ale v důsledku to vychází na stejno. V obou případech to může stát někoho život.

Mé velké přáni je potkávat hlídací policejní auto na každém desátém kilometru silnice, po které jedu, u každé známé nebezpečnější křižovatky, či jiném místě, kde řidiči s oblibou porušují pravidla. A to do té doby, dokud lidem nedojde, že to není o policii, ale o nich samotných. O tom, aby řidiči začali vnímat auto, ve kterém jedou, jako potencionální zbraň a podle toho se za volantem chovat. Přestali sami sebe klamat, že tím co dělají, nikoho neohrožují, když už nic, tak minimálně sami sebe. Uvědomili si, že jejich bezohledné chování může stát nevinného člověka život. Aby jim došlo, že jednou na své chování mohou citelně doplatit a tím nemyslím zrovna pokutu. Spěch, „nedonošené“ ego a záměrná ignorace pravidel je tím nejlepším základem pro smrtelnou nehodu.

Těm, kterým tyto věty připadají nicotné, nahlédněte na tyto stránky www.chcizit.cz.
Pozor, video je velmi drastické, nicméně nejspíš zarazí choutky těm, kteří občas mají chuť zariskovat, nebo jen ve spěchu porušit pár pravidel silničního provozu. Škoda, že se neodvysílává všem, kteří si přebírají ŘP.

Nakonec si dovolím pozastavit se nad otázkou „Proč většinou z nehody vyváznou živí ti, co ji způsobili“?
Nemám proto vysvětlení a nejspíš nikdo z nás. Prostě to tak je. Snad budiž přeživšímu viníkovi trestem největším, že uvidí, co napáchal a bude s tím muset žít.

Závěrem myslíte, že je takový problém, jakožto řidič/ka, dodržovat daná pravidla, sledovat značení, dodržovat danou rychlost a nejezdit pod vlivem alkoholu nebo drog????

Já myslím, že ne. Proč je tedy mezi námi tolik lidí, kteří dobrovolně riskují nejen své, ale i životy ostatních??? Nezáleží jim na nich? Nemají ponětí o nebezpečí? Neznají své možnosti?

Můžu vám říci tisíc a jeden důvod, proč když jedu po hlavní silnici, třeba i v noci, tak sleduji silnice vedlejší? Proč se snažím přemýšlet za ostatní řidiče?

Protože mám strach, kdy přijdu na řadu já… má rodina…

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Tip na výlet: Stezka korunami stromů Krkonoše

Bojím se výšek, tak co tam budu dělat? To byla moje první reakce na nápad, zajet se podívat na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Lussy

  Horempádem,
  na tom našem nebezpečném úseku se taky tak 1x měsíčně policajti objeví a měří rychlost. U té hlavní silnice je totiž autobusová zastávka (aby autobus jedoucí z Prahy např. do Mostu nemusel zajíždět do vesnice) a tu zastávku už jednou dodávka smetla,že z ní zůstala hromádka plechu a jednou auto smetlo holku,která vystoupila z autobusu a chtěla tuhle šílenou komunikaci přejít (to je taky na hlavu-autobus tam staví,ale přechod pro chodce nikde). Až otec téhle holky udělal dusno a je tam 70 a velké značky pozor chodci. Tak tam ti policajti na té sedmdesátce stojí. Jsou vidět už pěkně z dálky,takže pokud někdo nejede vyloženě 150 nebo není slepej,tak je vidí a zpomalí. Takže občas někoho uloví na rychlost nebo klasicky kontrolují tech. stav atd.
  Ale to by tam museli stát denně,aby každý jel těch 70. Nebo by tam musel být radar.

  Ale co si budeme povídat-z širokého dalekého okolí můj manžel zaplatil pokutu 2 000,když tam kde je 30 jel 55. Přišel mu dopis,že mají fotku,že překročil rychlost. Tak ani neceknul,došel,zaplatil,doma dostal vynadáno:-)
  ALE! Když jsme se o tom různě s kýmkoli bavili,vysmáli se nám,že se měl vymluvit na osobu blízkou. Když jsme oponovali,že nelžeme a navíc,tam byl tak jasně poznat,že by musel mít osobu blízkou-dvojče,tak se nám začalo dostávat rad jako že stačí honem naslinit prst a obličej na předložené fotce rozmazat apod. Tak to je opravdu úroveň.

  A k motorkám-kamarád,velký morotkář se mnou diskutoval o tom,jak jezdí bezpečně,vždycky si hlídá,aby měl přehled co se děje i na vedlejší silnici,když jede po hlavní atd. No vzornost sama. A pak z něj vypadlo,že jezdí až 250 km/hod. Ale že se nemusím bát,že to má pod kontrolou. To jen nám řidičům v autě se zdá,že ta motorka prosvištěla moc rychle. Do té doby jsem žila v domnění,že ti řidiči-prasata,si to,že jedou jako prase uvědomují,ale on mě šokoval,jak si byl jistý,že jemu ani nikomu jinému se s jeho stylem jízdy nemůže nic stát.

  Ájíku-ty stromy mě taky dostávají. Jestli se má někdo zabít,tak to podle mě nenapálí do stromu,ale třeba do veřejného osvětlení. Hlavně že máme u domu lipovou alej,při každé vichřici pravidelně 1 lípa spadne,naštěstí se vždycky povedlo,že spadla buď směrem od nás přes silnici do pole nebo na silnici.
  Ale na úřadě ti nejdřív tvrdí,že lípy jsou naše. Po dokazování,že to není pravda úřad provedl dendrologický průzkům,ze kterého vyplývá,že stromy jsou staré,jsou nemocné,ale ne až tak moc,že se má tak 10 let počkat. Jelikož těch lip je asi 10 a jedna ročně spadne,tak za 10 let nebude co kácet. A oni kácí zdravé stromy,jen proto že rostou u silnice. Naše silnice je holt 3.třídy,tak se budeme modlit,ať nám lípa nepřistane v ložnici.

 • Anonymní

  JEDEN Z DNEŠNÍCH TITULKŮ NA NOVINKY.CZ 🙁

  Auto smetlo na chodníku v Plzni kočárek s kojencem

  Při dopravní nehodě v Plzni vylétlo jedno z vozidel ze silnice a na chodníku smetlo kolemjdoucí ženu s kočárkem, ve kterém vezla sedmiměsíční dítě. Kojenec podle mluvčí plzeňské záchranky Lenky Ptáčkové utrpěl nejtěžší zranění.

  NEJHORŠÍ JE KDYŽ ZA CHYBY JINÝCH PLATÍ NEVINNÍ OBZVLÁŠTĚ PAK DĚTI :o(

  Epískle

 • Jovanka

  Tak to bych si dovolila zastat se pana komisaře či jak se jim teď říká. Ono pomalá jízda je taky nebezpečná. Už i proto, že se pak všichni snaží takového člověka předjet a třeba i nebezpečně, protože ploužit se na padesátce za někým 35km/h, to taky není nic moc.
  Nehledě na to, že chodec si může myslet, hele, pán mě pouští, ale pán prostě nohu z plynu nesundá a tou svojí čtyřicítkou ho klidně přejede.

 • Pravda,svatá pravda.
  Není divu,že to tak vypadá na našich silnicích.Sotva to vyleze ze školy,rovnou do autoškoly.Za nás se dělal kurs pomalu půl roku a jízdy museli být tipťop.Z třídy kolem 20-ti nás na poprvý prošlo slabá polovina.
  A dneska?Řidičák může být i do měsíce a dokonce jsem slyšela,že stačí mít „známého“a papíry za pár tisíc jsou do pár dnů.Ani věřit se tomu nechce.A kolik jich jezdí bez papírů nebo s odebraným řidičákem,taky nebude málo.
  Nejvíc mě fascinují dítka podnikatelů/netvrdím a nehážu je všechny do jednoho pytle/,tatínek synáčkovi pořídí auto a jestli to zvládne nebo né ho nezajímá.To nechápu.Já ač dítka dospělý trnu hrůzou,aby se jim nic nestalo a můžu říct,když dcera došla s tím,že si bude dělat řidičák /bylo jí 21let/.Kam se za mnou hrabali poslanci jaký já jí udělala proslov,ať si to rozmyslí,na co jí to bude a jestly se chce zabít ať počká až umřu,že u toho nemusím být.Její argumenty,že bude jezdit pomalu a podle předpisů nevyvracejí ani to,že může jezdit jak pámbůch,ale může se najít někdo kdo jí z tý silnice smete.
  Holky,přiznám se,že jsem i pocítila velkou úlevu,když minulý týden přišla,že jí to nedali,že jela přes město /na radu učitele/kolem 30-40km/h a pánu policistovi se zdálo,že brzdí dopravu.Nebyla sem u toho,ale prohlášení“no vyjede,pomalu se i vyspím a provokativní zívnutí“mi vyrazilo dech.Nebýt to má dcera-nevěřila bych.Jestli májí takový přístup všichni zkoušející není se čemu divit jak to vypadá…

 • Jovanka

  Hezký článek.
  Taky mi toto téma pění krev.
  Myslím, že mlaďošci frajírci kromě toho, co už jste napsaly, si ani života neváží tolik, jako kdyby měli už svoje děti. Soudím podle sebe. Ne že bych kdysi řídila jako černá ruka (nejezdila jsem vůbec), ale dneska mám na cenu života trochu jiný názor než tehdy, kdy mi spousta věcí nedocházela.
  Byla bych taky pro vězení nebo zavavení auta. Ale jak to pomoci prosadit?
  A taky mi fest vadí takoví ti, co člověka předjedou na devadesátce (když jede stovkou) klidně 150km rychlostí a ještě blikají a ukazují si. Ubožáci.

 • Pomníčky…. 🙁 Nedaleko od nás na hlavní silnici jsou přímo u jednoho rodinného domku čtyři v jednom – 4 mladí lidé kolem 20 let se tam zabili cestou ze zábavy -nepřiměřená rychlost (možná i alkohol, ale to nevím)… zoufalí rodiče a prarodiče a zmařené životy, které měli před sebou… podotýkám, že cesta je v tom místě rovná a přehledná 🙁
  A pak ještě poznámka – kvůli nepozornosti a nezodpovědnosti se pak mají kácet nevinné stromy, které tam stojí léta…. a důvody, proč se mají kácet, mi přijdou opravdu ubohé… nejste samy, koho tohle téma rozpaluje doběla.

 • Horempádem

  Lussy, to je přesně ono. Kdyby všichni dělali na silnici to co mají, tak je nám všem líp. Shoduji se s tebou v tom, že když se zavedl bodový systém, tak se každému sevřely půlky. Možná i těm, co s porušováním předpisů neměli problém. Opravdu málokdy se mi v tom období stalo, že by mě někdo natvrdo na silnici vyprudil. Jak říkáš ty a potažmo i já. Určitě bych byla proto, aby se poliši rozhoupali a víc vyrazili do ulic. Ono kdyby je bylo víc vidět, tak by bylo trošku lépe.

  Jenže co jsem tak vypozorovala a co mi potvrdil i manžel, tak se objevují na místech, kde to je bezpředmětné. Např místa, kde je jasné, že lidé udělají přestupek, ale né tak závažný. Manžel tato místa nazývá „vykazovače činnosti“. Tzn. pokud policajt celý měsíc na práci kálí, tak jde na toto místo a vyvalí pár pokut, aby vykázal činnost. Jedním takovým místem je jeden sjezd z rychlostní silnice v Liberci. Sjedete z rychlostky a hned po pár metrech je značka hranice počátku města. Většinou z té devadesátky brzy dobrzdíte na pajdu, ale u té značky to hned není. Nicméně o pár desítek metrů dál už je křižovatka, takže tak jako tak zpomalujete tak na 30. Takže tam s oblibou stávali se svým radarem. Pravděpodobnost později dobržďujících řidičů byla velmi vysoká 🙂 Příjem z pokut taktéž. Naštěstí si toho nějaký pohlavár všimnul a značku posunuli trochu dál a policajti přišli o svůj „štok“ :-))

  Takže když už budou na těch silnicích, tak opravdu tam, kde jich je potřeba.

  Jak říkáš ty Lussy. Máme tu spojnici mezi dvěma městy, která ústí až k dálnici. Povolená rychlost je tu 90 max. Většina cesty je samozřejmě bez možnosti předjetí, takže plné nebo dvojité plné čáry. Vůbec tu nikdo nemá problém s předjížděním. Devadesátka je opruz apod. Pomalu denně se tu musím tlačit až na pangejt, aby mě ten z protisměru nesejmul, když mu překážím v předjíždění přes plnou:-( Před dvěma dny jsem měla tu čest pozorovat mladého dárce orgánů (motorkáře), jak i se svou spolujezdkyní kličkuje mezi auty a riskantně předjíždí v zatáčkách a jiných podobně nebezpečných úsecích. Chtělo se mi blejt a v duchu jsem si říkala, až ho najdu namotaného po cestě okolo stromu, jestli mu mám dát první pomoc nebo facku.

  Tady by měli stát co půl kilometr, aby se tu lidi hodili do klidu.

  Lussy jsme na tom stejně tohle téma mě rozpaluje do běla 😀

 • Lussy

  Horempádem,
  díky za skvělý článek.
  Já jezdím prakticky denně po silnici,která je každou chvíli v televizi,že se zde stala smrtelná nehoda. Jen pro příklad-na 2 km úseku od našeho domu k hlavnímu tahu jsou 4 pomníčky-
  1.osmdesátiletí manželé narazili do stromu a uhořeli v autě,pán byl údajně vážně nemocný a při prohlídkách u lékaře mu něco šoupnul,aby mu řidičák nechal.
  2.3 mrtví mladí lidé-jeli ráno pod vlivem ze zábavy a nevybrali zatáčku,v autě jich bylo 5,2 těžce zranění,3 mrtví.
  3.Jen o 2 stromy vedle je další pomníček-17 letý kluk jel opilý na nové motorce a nevybral tu samou zatáčku jako ti mladíci
  4. Křižovatka naší vedlejší s hlavním tahem -pomníček pána,který uhořel poté co se z naší vedlejší silnice vyřítilo na hlavní kde jel auto a smetlo ho.
  No a ten hlavní tah (R7 -Praha-Chomutov) to je opravdu pomníček co kilometr. Většinou je důvod stejný-skoro celou cestu je dvojitá nepřerušovaná čára a každý každého předjíždí.
  Já jedu cca 95 km/hod. a POKAŽDÉ se najde někdo,kdo mě nejen předjede,ale ještě troubí,bliká,klepe si na čelo apod. A v obci,kde je čtyřicítka a taky dvojitá čára,mě už párkrát předjelo auto tak rychle,že jsem sotva zaregistrovala jeho barvu.
  Podle mě by to chtělo víc policajtů u silnic a hlídat,měřit,zastavovat,kontrolovat-prostě represe. Protože v tomhle jsme,jak říká můj kamarád „kriplnárod“.
  Pamatuji si,když se zavedl bodový systém,vraceli jsme se ten den z dovolené z Krkonoš.Cesta nám normálně trvá 2,5 hod. Ten den jsme-přísahám-jeli 4 hodiny. Nikde žádná nehoda,žádné zdržení,jen všichni na kraji obce spomalili na 50 a na dálnici jeli 130.
  Myslím,že to trvalo tak měsíc,lidi zjistili,že nikdo rychlost neměří a jede se dál:-(
  A alkohol za volantem? Můj brácha svého času jezdil do 20 km vzdálené hospody na pivo. A nebyl sám. První popud aby přestal bylo to,že se jednoho dne ocitl doma v posteli a nepamatoval si,jak dojel domů. A pak si našel holku a ta ho dala naštěstí do latě. Blba.
  Uf,to jsem se rozohnila,ale tohle téma mě dostalo.

 • Horempádem, díky, žes článek napsala. Toto téma se mě opravdu dotýká. Další prima řešení z USA je zabavit opilci namístě vozidlo:-)!

 • Horempádem

  Ajiku, ono by stačilo, kdyby se naši zákonodárci rozhlédli v ostatních zemích. Jsou systémy, které účině fungují a možná by byly lepší než ty stávající. Nikdo přece po nich nechce, aby vymýšleli něco , co už někdo dávno vymyslel.

  Budiž nám přáno, aby se nám to špatné na silnicích vyhýbalo…

 • Horempádem, naprosto s tebou souhlasím…. tresty za ohrožování druhých na silnicích bych velice velice zpřísnila. Zrovna včera jsem se rozčilovala nad „rozsudkem“ pro nejmenovaného vysoce postaveného představitele českého fotbalu za to, že způsobil při havárii smrt… trapná podmínka, přestože to nebyl jeho první přečin v této oblasti. Výsměch pozůstalým. Taky mě napadá, jestli bychom stejně byli souzeni i my – obyčejní smrtelníci… asi ne, neb nemáme na drahé právníky… ale to sem nepatří.
  Jsem pro jakoukoliv osvětu – tedy i pro drastická videa. Jsem pro velmi vysoké pokuty za závažné dopravní přestupky, za zvýšení nepodmíněných trestů, za dlouhodobé sebrání papírů…. a přemýšlím, jestli by ti dvacetiletí floutci neměli mít na svá auta spíše zbrojáky….
  Ale kdo to rozhodne? 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist