Rodičovské příspěvky aneb česko-slovenská anabáze

Rubrika: Od srdce i od plic

673264_hammer_to_fall(Příspěvek určený zejména pro ty, kteří se potřebují ujistit, že nejsou jediní úřady stíhaní:-)

Rodičovský příspěvek jsem začala jako ostatní vyřizovat po ukončení mateřské v květnu. Partner, dítě i já jsme Češi a máme zde trvalé bydliště. Přítel má navíc trvalý pobyt na Slovensku, protože tam pracuje a všichni společně tam i bydlíme.

Vyplnila jsem příslušný formulář, zanesla na odbor SSP v místě svého trvalého bydliště a tam mi bylo řečeno, že na výplatu dle směrnic EU nemáme nárok a máme si zažádat na Slovensku. Tady nám pouze doplatí rozdíl do úrovně českých přídavků. Byla jsem totiž tak blbá, že jsem skutečnost, že Tomáš pracuje na Slovensku, přiznala. (Po zkušenostech s českými úřady věřím tomu, že kdybych tu zatracenou kolonku nevyplnila, nikdo na to nepřijde a všechno by bylo bezproblémové.)

Vyřizování na Slovensku začal Tomáš. Vrátil se bez přídavků a s informací, že pokud nemá Kubík trvalý pobyt na Slovensku, tak nedostaneme nic. K tomu, abychom ho získali, by potřeboval vlastní pas (sedmiměsíční miminko!), a tudíž i potvrzení občanství ČR. Nezdálo se mi to, tak jsem volala do Čech, kde mi ochotná vedoucí příslušného odboru sdělila, že nic takového nepotřebujeme. Tomáš poté absolvoval další bezúspěšnou návštěvu na místním odboru SSP, já opět volala do Čech a opět mi bylo potvrzeno, že požadavek je nesmyslný. Navíc s dodatkem, že slovenské úřady dělají vždy problémy. Takže jsem se vydala na další návštěvu sama. Paní úřednice si přizvala vedoucí a mávaly přede mnou lejstrem s požadavkem na trvalý pobyt dítěte.

Naprosto zmatená jsem začala přemýšlet, jestli je tedy Slovensko v EU a zaslala popis naší situace na příslušná ministerstva obou zemí s dovětkem, že nejvhodnější pro nás bude, když si přítel najde práci v Čechách. Asi za dva dny mi přišla odpověď ze slovenské strany s tím, že dítě tu skutečně trvalý pobyt nepotřebuje a stav na místním SSP prošetřili. (Mimochodem z Česka čekám na reakci, kromě toho, že jsme v pořadí, dodnes:-) Takže se Tomáš vydal opět na úřad a naše žádost byla v září konečně přijata.

Že by happyend? Na Slovensku se vyplácejí dávky až rok zpětně, takže jsme o nic nepřišli, v Česku pouze tři měsíce zpětně, ale čert to vem, hlavně, že jsme to stihli do toho úžasného novoročního navýšení. Doufala jsem, že teď už budeme v klidu dostávat penízky na účet.

Cha, chá. V prosinci přišla z české strany výzva dle paragrafu toho a toho, abychom doložili výši přídavků na Slovensku za rok 2006 a navíc je začali dokládat každý měsíc! Slovenská úřednice byla trochu překvapená, ale teď je už na naše pravidelné návštěvy zvyklá a po počátečním nedorozumění nám dává i správný papír.

Poslední návštěvu jsem absolvovala tento týden. Paní úřednice mě navíc požádala, abych jí donesla potvrzení, že nám v Česku dávky dorovnávají. Kdo ví proč? Je to trest, že mi musí každý měsíc vytisknout a podepsat jeden list? No dobře, v úterý jsem jí požadované donesla a na poště zaplatila 60 Sk za doporučený dopis do ČR s potvrzením pro český odbor SSP. S klidným vědomím, že mám tento měsíc vystaráno.

V pátek večer jsem si šla vyzvednout na poštu doporučené psaní. Hádejte od koho? Od milého úřadu v ČR. Mám ještě do konce tohoto měsíce pro změnu doložit vyplacené dávky za rok 2006, jinak mi dorovnání vyplácet přestanou, plus příslušný paragraf. A nějaká nesmyslná poznámka o lednu 2007. Fakt nevím, jestli tam panuje takový bordel a za dva měsíce to ztratili, nebo si myslí, že nemám co dělat? Takže v pondělí mě čeká asi ne moc příjemný telefonát, protože nic dalšího jim posílat tento měsíc nehodlám.

Je mi líto, že vás zatěžuju svými žvásty, ale musela jsem to ze sebe dostat. Připadám si jak blbec pobíhající mezi dvěma úřady. A to bydlíme jenom kousek za hranicemi na Slovensku a ne na druhé polokouli!

Napsal/a: Sonča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Tak to ti fakt nezávidím. Česko – slovenskou anabázi znám velice dobře. Sice ne přes sociálku, ale jiné úřady jsou úplně to samé. Já jsem češka, manžel slovák, žijeme v Čechách. Nejprve to bylo vyřizování pro dlouhodobý pobyt, potom pro trvalý a teď pro změnu vyřizování dokladů, respektive slovenského rodného listu, pro syna, protože na základě českého ho nemůže mít manžel zapsaného v dokladech a po manželovi získal automaticky slovenské občanství. Naštěstí jsem si nejprve obeslala (přes net) obě ministerstva a slovenskou ambasádu, takže podání dokladů na slovenské ambasádě v Praze, dopadlo vcelku dobře. Teď čekám, až mi zavolají, že již je vše vyřízené a pro doklad si mám přijet. Ať žijí úřady!

 • Teď malinko odbočím-ale už měsíc řešíme věcná břemena a zástavní právo na domu tchyně vše staré 50let.Na katastru člověku neporadí,ale chtějí,aby si to člověk zařídil sám.Přitom všude vám řeknou něco jinýho-nakonec běhá celá rodina po úřadech,stojí to peníze už dva měsíce.A výsledek?-všude řeknou něco jinýho,sami se mezi sebou nemůžou dohodnout,jak to opravdu je a nakonec to vypadá,že platí původní verze-že to měl katastr dávno smazat a tak.
  Takže souhlasím s poslední anonymní-když už dělají lidé na úřadech,měli by si své znalosti pravidelně obnovovat někde na školeních,protože je na tom bit právě normální člověk,kterým vlastně má pomáhat.

 • Anonymní

  Moc prospěšné by bylo pokračovat v pořadu, kde ukazovali skrytou kamerou Úroveň znalostí zákonů, vyhlášek a předpisů na úřadech v různých městech, aby ta úřednická byrokratická neznalost byla adresná a měli veřejnou ostudu konkrétní osoby…. Bylo opravdtu tristně komické sledovat různá vyjádření a požadavky úředníků, jež nemají komplexní znalosti a jen klienty buzerují a šikanují nesmyslným papírováním…Mě to vážně pobavilo, vidět ty polobohy, co nám diktují a manipulují s naší bezmocností, pěkně ztrapněné před celým národem.Jo, chceš machrovat v kanceláři úřadu, tak se hezky uč paragrafy a podrobuj se pravidlným přezkušovacím testům, aby jsi mohl pracovat pro lidi a ne proti nim. Když neobstojíš, padej odsud, nejsi k užitku! Až to takhle bude na vedoucích místech úřadů fungovat, tak třeba začnou převládat příjemní řadoví úředníci s kladnými psychotesty v práci s lidmi a aktuálními, přesnými znalostmi z jejich oboru…Chápu, že většinou to pro ně znamená neustálé domácí studování nových a nových předpisů a vyžaduje to nesnadné nastudování přesného znění paragrafů atd., ale jinak nám jsou v úřadech jen pro parádu a placeni jsou za nic.Sorry dámy úřednice!

 • Anonymní

  socialka ? no to mi ani nepripominej. Uplne mi stacilo, kdyz jsme se stehovali z kraje na jiny 🙁 mam pocit ze co jiny kraj to jine tiskopisy a to musite 2 x tohle 3 x a tohle nepotrebujete vubec, v druhem kraji potrebujete to a tohlůe zase ne…no zmatek nad zmatek

 • ahoj.taky mám s těmito úřady zkušenosti-a to,když jsem otěhotněla ještě ve škole-čtvrťáku a přehazovali si mě jako horký brambor,kdo mi vůbec tu PPM bude vyplácet-nejradši by mě nechali bez pěněz úplně-což do porodu ostatně udělali-přítel vydělává dost,tak vás uživí a když ne,tak jste si dítě neměli pořizovat.
  A nedávno jsem musela vracet peníze za to,že v r.2004jsem byla na dvoudenní brigádě v kauflandu,kde jsem si vydělala asi 700kč-přesnou částku neznám-výplatnici jsem nedostala.A nepřiznala jsem to do papírů,co tenkrát vyplňovala ještě moje máma.A tak jsem ten přeplatek,co dostala ona,musela uhradit já.Nějak to nechápu doteĎ-zákony jsou podivný.
  A aby toho nebylo málo,tak takovýhle věci se dějí i u nás na městským úřadě-platí se popelnice na hlavu.Já ještě ve škole bez příjmů jsem to neplatila-měla máma,ta to ale neplatila-ročně to dělalo na 4osoby asi 2000kč a máma jako samoživitelka si to zřejmě nemohla dovolit-ostatně za tmavé občany to město platí samo!-ale město to vymáhá po mě+penále.Takže já jak blbec musím platit.
  JJ-úřady jsou děs-někdy bych je zrušila-místo aby lidem pomáhaly,tak jen dělají problémy.

 • Ahoj Soni, tak teda já Tě úplně chápu. Já osobně se „sociálkou“ žádné problémy nemám, ale zato moje setra ano. Doplácí na to, že i ve svých 25letech vypadá jako čerstvá „patnáctka“, je samoživitelka s 4,5letým synem. Otec dítěte na syna neplatí, ale to na sociálce sestra nevysvětlí, těch jeho 1tis./měs. jí započítavají do výdělku pro výpočet přídavků. Má totiž přidělenou úřednici, která se snad vyžívá v tom, když je druhý v nesnázích a místo aby pomáhala, když je na tom „pomáhacím“ postu, tak spíš škodí. Sestra má totiž velký problém s výběrem svých partnerů. Otec dítěte – vyklubal se z něj alkoholik a začal jí mlátit (měla sem podezření, že jí určitě i párkrát uhodil i v těhotenství, ale to mu nedokážu a sestra o tom nechce mluvit)tak od něho odešla, našla si jiného přítele, s kterým vydrželsa asi půl roku, protože se on neshodl s jejím synkem a také začal pít a nakonec ztratil i práci. Teď má dalšího přítele, jak ona sama řekla, nehleděla na zevnější krásu, ale aby měl rád jejího synka. Je teď docela spokojená, ale pro změnu nemůže najít práci ona. Odstěhovala se za přítelem do Prahy, ale můsí každý měsíc jezdit sem do LBC na „pracák“ a „sociálku“ vyplňovat a podepisovat stále ty stejné papíry. Největší fór byl, když se před 2měsíci vrátila ze sociálky, že jí odebrali i přídavky a sociální příplatek, s odůvodněním úřednice, ŽE NA TOM MUSÍ BÝT VELMI DOBŘE KDYŽ SE ODSTĚHOVALA DO PRAHY!!! A když bude chtít přídavky zpátky, takže musí její přítel doložit příjmy za rok 2005 a za pololetí roku 2006!!! A to s ním je od srpna 2006!!! Tak nevím, někdy mi jde z těch úřadů hlava kolem, ale i nad českým uvažováním úřadů. Takže sestra má jen 5tisíc na měsíc, a ta úřednice se vůbec nepozastaví nad tím, že kluk chodí do školky, něco musí jíst apod. Sestře jen řekla, že na další výdaje na sebe a jejího syna má nynějšího přítele, když už prý ty chlapy tak střídá!!!! Takže si asi musíš představit to sestřino ponížení, vedoucí úseku taky nic neudělala s touto úřednicí, ikdyž si na ní stěžuje snad celý Lbc. Takže Tě plně chápu, jak jsi určitě naštvaná, že musíš vyhazovat peníze ještě za dopravu apod. CHtěla bych sestře pomoct, najít jí dobrou práci kde by si nestěžovali na to, že má dítě a nemá hlídání. Je to s ní těžké, má jen základní vzdělání, střední školu nedodělala vinou party, do které se zapletla v „mládí“. Promiň mi ty i další čtenářky za sáhodlouhý text, ale chtěla jsem si za sestru vylít srdíčko. Všem ostatním přeji hodné sociální pracovnice a jiné úřednice.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist