Mám romské dítě – no a ?

Rubrika: Od srdce i od plic

Každý, kdo uslyší slovo cikán, slušněji řečeno Rom, si hned představí černé nemakačenkové, špinavé a smradlavé, bydlící někdě na konci města. I já měla takové představy a řikala jsem si, že bych si NIKDY nezačala s romem. Ale nikdy neřikej nikdy…

Bylo mi 20 pryč, pár lásek jsem už měla za sebou a blížil se Silvestr 2000. Byla jsem doma s mamčou a mladším bráškou. No nuda k pohledání. Pár hodin před koncem roku mi brknla kamarádka, jestli s ní nechci slavit silvestra, budou tam i kluci. A tak jsem šla, maminka to pochopila, ale kdyby asi chudák věděla, do čeho jdu, nevim zda-li by mě pustila…
Byl tam a hned od prvního okamžiku jsem byli jako severní a jižní pól. Přitahovali jsme se něčím, co se dá nazvat jenom jedním slovem – LÁSKOU. Bylo to oboustranné a nádherné. Byli jsme každý den spolu a bylo to hezké. Jenže moje rodina byla proti a každý řikal, že mají „divokou“ krev a takové věci, které každý asi zná. Jenže řikejte to zamilovanému děvčeti? Bydlel s rodiči v baráku, kde jsme později začali i spolu bydlet. Byl to můj první kluk, se kterým jsem takhle žila, jak se říká na hromádce. Jejich zvyky a nářečí jsem poznávala později, ale tak nějak mi to nevadilo, akorát jsem si tam připadala jako slunečnice mezi kopřivami. Zažila jsem i křtiny jeho bratra, které se nedají popsat, jaké byly pěkné.
Když se nám z lásky narodila za pár let holčička Eliška, byli jsme šťastni. Bydleli jsme už ve svém bytečku, bez tchýně hlavně. Měli jsem se rádi, i když malé trhlinky už zde začínali po porodu. Udělal si řidičák a chtěl si hned okamžitě koupit auto, aby to nezapomněl. Hecovali ho hlavně jeho rodiče, k čemu si teda dělal řidičák, když nemá kde jezdit. A tak se stalo, že z mého porodného si koupil ojetou škodovku. Byla jsem zticha, ale už mě to začínalo štvát. Neměli jsem na vyhazování a auto už jsme si dovolit nemohli vůbec.
Mezitím jsme se přestěhovali do většího bytu. On jezdil skoro každý den do práce autem a kolik stojí benzín jsem poznala, až když chtěl skoro obden 100 na benzín. Tak to ne, řekla jsem. Takhle by to nešlo. Hádky byly na denním pořádku, někdy přítomna i moje půlroční holčička Eliška.
Rozešli jsem se necelý půlrok od narození dcery. No rozešli, lépe řečeno, vyhodila jsem ho z bytu a byla jsem na jednu stranu ráda, ale na druhou … Tahanice skrz soud a výživné ohledně dcery nebudu ani popisovat. Bylo to hodně na psychiku, pokaždé když si každý víkend odvezl moji Elišku k němu do baráku a já celý víkend brečela a přemýšlela, co asi moje malá dělá. Byla jsem tak blbá, že jsem mu dávala i plínky a sunar, aby malá netrpěla. Byly to hrozné začátky, časem jsem si zvykla.
Když jsem potkala moji první lásku z dětství, dali jsem se opět dohromady a časem se k nám nastěhoval. Bral Elišku jako svoji dcerku a byla jsem zase po nějaké době šťastná. Za pár let se nám narodila druhá dcerka Barborka a utahovali jsme si, že budou jako black and white. Nejsou. Na Elišce není na první pohled vidět, že její tatínek je rom. Je hezká a doufám, že mi bude dělat jenom samou radost.
Miluji obě stejným dílem, a když se v budoucnu zamilují do roma, nevim, zda-li je mám přesvědčovat, aby toho nechali, aby nepochodily jako jejich maminka.
Nelituji toho a nikdy litovat nebudu. Naopak jsem ráda, že mám Elišku. Budoucnost? To se uvidí…

Napsal/a: mimkys

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Máš krásné holčičky, určitě Ti přinášejí spoustu radosti.
  My teď bydlíme na Slovensku a zrovna včera říkali v TV, že dítě by adoptoval každý pátý Slovák, ale romské jen každý desátý. Mně to zase nepřijde tak špatné, to je vlastně každý druhý z těch ochotných.

 • Mimkys máš opravdu hezké děti. A Eliška má alespoň výhodu, že se určitě dobře opaluje, že? :o) Jó jak jí závidím.
  Moje kamarádka zase chodila s černochem a asi po 2 letech známosti zjistila, že on chodí ještě s jednou holkou a to už asi 3 roky – potkaly se totiž na letišti, když on odlítal na pár dní za rodinou. No konec byl velice rychlý :o)
  Někdo může mít štěstí a s člověkem jiné etnické skupiny být šťastný, ale myslím si, že to jsou výjimky a že oba musí být hrozně tolerantní.

 • Ahoj Mimkys, taky se mi tvůj článek moc líbil a obdivuju stejně jako ostatní tvoje krásné holčičky. Jsem stejného názoru jako Chromle, že je problém v těch rozdílných mentalitách. Sama jsem 3 roky chodila s Arabem, bylo to bezvadný, měla jsem ho moc ráda a jeho rodinu taky. Měl neuvěřitelnej smysl pro humor a já jsem s ním byla šťastná a přesvědčená, že spolu zůstaneme. Osud mě poslal trochu jinou cestou, rozešla jsem se s ním kvůli okolnostem, ne kvůli tomu, že bysme měli nějaké problémy, ale dneska jsem zpětně ráda, že jsem to dokázala. Myslím, že bysme měli velké problémy nejen se svým okolím (pokud bysme žili v Čechách), ale i sami se sebou, protože ten náhled na svět je opravdu jiný a nevadí pouze do momentu, než začne o něco vážného jít (děti např.).
  Myslím, že opravdu nemáš čeho litovat a přeju ti, aby ti obě holčičky dělaly v životě jen radost!!!!

 • Máš moc krásné holčičky,a Eliška je opravdu krásná.Já sice nemám romské dítě,ale Dan má také tmavé oči,sice světle hnědé vlasy-zatím,a celý je takový tmavý.Už se mi i stalo,že si lidé mysleli,že je „cikáně“.Já sice mám proti Romům svoje výhrady,popravdě,vadí mi přesně ti nemakačenkové,kteří se na sebe na ulici rozkřikují,člověk té jejich řeči nerozumí,zkrátka se chovají jak blbci.
  Mám i jednu špatno zkušenost,okradení Romem,ale jen jedinou…
  Přeji celé tvé rodině jen to nejlepší v životě,žádné starosti,jen a jen radosti!

 • Ahoj Mimkys,
  váhala jsem, jestli mám vůbec reagovat, ale řekla jsem si že ano. Manželova sestra si před více než dvaceti lety vzala Roma. On je naprosto famózní, je s ním velká sranda a má zničující smysl pro humor. Například tvrdí, že si nepřeje, aby si jeho dcery vzaly Roma, s tím, že ví co jsou zač. Stejně tak rád říká, že je výjimka, protože celej život makal a měl i více zaměstnání najednou. Dokonce byl za starých časů oceněn jako nejlepší zaměstnanec roku.
  Mám ho fakt moc ráda.Přesto bych s nimi žít nechtěla. Mají jinou mentalitu, jiný pohled na svět, uvažují úplně jinak. Ale švagrové to vyhovuje a to je v pořádku. Kdyby si vzala třeba Itala, tak bude mít taky jiný způsob nazírání na svět. Vůbec se nedivím, že jsi se rozhodla od bývalého partnera odejít. Když je člověk zamilovaný, neumí racionálně uvažovat a spoustu věcí si nedomyslí. Ale zvládla si to výborně. Děti máš hezounké, vypadají jako andílci s čertíkem v těle. A jsou si hodně podobné.

  Mám toho v hlavě hrozně moc a mohla bych o tématu psát hodiny, ale mám pocit, že to nemá význam. Etnickou skupinu jako takovou neodsuzuji. Kolikrát našemu „černému“ švagrovi říkám, že je pěkněj rasista, protože on má na Romy hodně radikální názor. Je to dceřin strýc a stejného křestního jména je i můj brácha a tak ji strejda naučil, že on je ten černej strejda a ten druhý je bílý. Já jen doufám, že se malá někde neprokecne a někdo švárův smysl pro recesi nepochopí nějak špatně.

  Vlastně jsem jen chtěla říct, že ten článek je pro mě stejný, jako by si psala, že jsi měla holčičku s nějakým klukem, se kterým ti to neklaplo. A je jedno, jestli byl čech, slovák, rom nebo maďar.

  Omlouvám se za nepřehlednost myšlenek, snad je z toho cítít, co tím chci říct.

  Tak ahoj a gratuluju ke spokojené rodině.

 • poldina

  Ahoj mimkys,máš pěkné holčiny,je vidět že jsou spokojené.Hodně štěstíčka.

 • dadýsek
  dadýsek

  Ahojky to je dojemný příběh, a hlavně nezáleží kdo jsem ,ale jak vypadáme a jací jsme uvnitř sebe. Máš krásné dvě princezny a nádhernýma kukadlama. At rostou do krásy a jsou pořád zdravé, hodně štestí (o:

 • Mimkys, to je moc hezký příspěvek, stejně jako tvoje holčičky:-)))…a hlavně v závěrečném odstavci jsi dokázala, že jsi správná máma:-) – přeji tobě i celé rodince hodně štěstí a radosti:-)!!

 • Peťka

  Mimkys,máš nádherné holčičky!Přeji všem hodně štěstí!

 • Mimkys, krásné holky.moc pěkně se smějí,určitě po mamince.Mějte se hezky

 • mě se tvojeholky taky moc líbí, jsou to asi pěkní smíškové, přeju vám už jen vše dobré v životě.

 • Pomněnka

  Mimkys, krásné holčičky.
  Každý má asi za sebou něco ne moc hezkého, ale třeba je to právě ta správná cesta k tomu krásnému, co nás čeká potom…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist