Ještě jednou o mateřské

Rubrika: Od srdce i od plic

963448_kidTento článek je vlastně reakcí na jiný příspěvek. Prapůvodně jsem se chtěla pouze krátce vyjádřit, ale myslím, že tohle téma zasluhuje trochu více řádků…

Celá debata se točí okolo otázky, zda má matka s malým dítětem jít znovu do práce a nebo zůstat několik let doma na mateřské. Je zajímavé, že (podle mých zkušeností) je pouze jedna strana dotazována a někdy až osočována, proč se rozhodla tak, jak se rozhodla a musí se neustále obhajovat a vysvětlovat své rozhodnutí. Trošku mi tato diskuse připadá jako hádky hubených a nehubených, kdy také každá strana nejlépe ví, co je pro ni dobré a proč by to ta druhá strana měla dělat také tak.
Na prvním místě by přece vždy měla být pohoda pro dítě! Snad mi teď nikdo nebude podsouvat, že kojenec se přece nemůže vyjádřit a říci mámě, co je pro něj nejlepší a zda chce nebo nechce do jeslí. Ale ten, kdo tráví se svými dětmi 24 hodin denně (se synem jsem byla 8 a dcerou 10 měsíců) a „občas“ je pozoruje, dokáže odhadnout, zda je mimčo během odloučení od mámy spokojené. A v případě, že se v jeslích, u chůvy nebo babičky necítí dobře a stýská se mu po mámě, lze přece všechno vrátit do starých kolejí. Myslím, že žádná matka by s klidným srdcem nepřihlížela, jak její dítě trpí, protože ona chce pracovat.
A co je se mnou jako s ženou a člověkem? Bez toho, že bych chtěla cokoliv paušalizovat nebo strkat do škatulky, je všeobecně známo, že ženy v těchto zeměpisných šířkách okamžitě po porodu zahazují svou nejen pracovní kariéru a stávají se (až na výjimky) „matkami z povolání“. Já jim to přeji a považuji to čistě za jejich věc.
Ale myslím si, že mateřství nás nedefinuje! Je pouze jednou z mnoha rolí, které ženy zastávají. Co jako matka budu dělat (mateřská dovolená nebo práce), musím dělat s přesvědčením, jaké jako žena zastávám, ve které věřím a doufám. Matka je srdcem rodiny. To znamená, že pokud je stresovaná, je stresována také celá rodina. Jestliže se naopak cítí matka (a manželka) dobře a pohodově, je atmosféra doma také uvolněná a klidná (což samozřejmě nevylučuje občasné přeháňky a bouřky).
K tomu je nutno ještě připočíst, že můj muž je rád, že se neomezuji pouze na výchovu našich dětí, ale že se snažím uplatnit také v zaměstnání, čímž zároveň nemalou měrou přispívám do rodinného rozpočtu.
Podle mě přece nejde o dobu strávenou se svými dětmi, ale o to, jak tuto dobu strávíme. Kvalita by v tomto případě měla být před kvantitou.
Jelikož jsem sama ještě za socialismu navštěvovala jesle a dosud na sobě ani manželovi nepozoruji (nebo si snad neuvědomuji) žádné negativní fyzické ani psychické následky této výchovy, dokonce mám ráda i své rodiče, se zcela klidným srdcem vodím každé ráno do jesliček i svoji dceru. Syn už v současnosti navštěvuje školku.
Nevím, z jakého důvodu se někteří v našem okolí vyjadřují pohrdlivě a až s odporem o jeslích, o kterých většinou vůbec nic neví. Ze zkušenosti mohu říci, že je to jedno zmála státních zařízení, které perfektně funguje. Pokud budu mít třetí dítě, doufám že se mi podaří sehnat mu tam místo.
Svými komentáři se nechci nikoho dotknout a také nikomu nechci vnucovat svůj názor. Jen bych chtěla trochu rozostřit to černobílé vidění při výchově. Myslím, že každý má právo se rozhodnout sám bez potřeby se před někým ospravedlňovat a obhajovat. Pro své rozhodnutí má každý své důvody (finanční, rodinné, osobní,…)
Na závěr chci říci, že i přes mou pracovní vytíženost nejsou mé děti citově nebo jinak duševně zaostalé, spíše naopak. Jsou to šťastné, živé a dobře se vyvíjející malí človíčkové. Vypadají spokojeně a já jsem taky.

Napsal/a: Susann

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist