Co na nožky při prvních krůčcích?

Rubrika: Od srdce i od plic

1098038_baby_shoes…tak předem musím napsat, že tento problém už u nás lehce pozbyl na aktuálnosti, anžto naše téměř 16 měsíční batole začalo chodit v 1 roce, takže nyní jej lze zařadit,co se týče chůze, do skupiny „mírně pokročilí“. Ve fázi úplných chodeckých začátků nás však toto opravdu velmi sužovalo a trápilo, takže by mě zajímalo, jak to probíhalo jinde…

Taky je ovšem nutné doplnit jeden podstatný detail – v celém našem dost velkém bytě máme až na malé vyjímky plovoucí podlahu (krom koberce pod stolem u sedačky, koberce v části dětského pokoje a dlažby v koupelně)…
U generace našich rodičů nebylo co řešit – bačkůrky, nejlépe šněrovací ke kotníčku, zavázat a zašmodrchat tak aby je prcek nesundal a rodič aby je rozšněroval dříve, než u toho začne klít jak špaček, protože oblékání a obouvání v tomto věku – co si budeme povídat, kdo nezažil, neuvěří, že…
Ale vývoj nezastavíš, takže jsem byla poučena (a má to svou logiku), že u dětí začínajících chodit je velmi důležité, aby byla ploska nožky v kontaktu s podkladem, stimulovala se doteková čidla a tak si prcek trénoval rovnováhu.. z čehož vyplývá, že bačkůrky jsou nevhodné, když tak ponožky nebo naboso…fajn, beru, koneckonců je to pohodlnější než nazouvání bačkůrek…jenže zkusili jste chodit v ponožkách po plovoucí podlaze? Myslím, že v téhle situaci si není 100% jistý ani mistr světa v chůzi a může se „pěkně vymáznout“, natož pak batolecí „chodec-začátečník“…bosé nožky jsou po této stránce elegantním řešením – stran „klouzavosti“ je tření mezi kůží plosky nohy a podlahou vyhovující, ale nechte běhat po bytě bosé dítě – po podlaze,po dlaždicích…ledové nožičky taky nejsou to pravé ořechové, že..
Samozřejmě, dnešní vyspělá společnost nabízí jednoduché řešení – „ABS“-tedy vlastně správně „BS“ ponožky – kdo by je dnes neznal – zakoupili jsem našemu šmudlinkovi (drahé) ponožky s krásným silikonovým vzorečkem na plosce v dobré víře, že tímto máme vystaráno…ale ouha! Pomineme-li fakt, že stahovat si ponožky z nožek je opravdu legrace a zábava, která neomrzí, ukázalo se, že „BS“ ponožky jsou sice „BS“ ve vztahu k podlaze, ale nikoli ve vztahu k noze..zkrátka sjížděly z nožky po pár krocích a natahovat je ne po půlhodině, ne po čtvrthodině, ale opravdu á 1-2 minuty, to opravdu nešlo (zakoupili jsme další 2 jiné páry, jestli jako není chyba ve „značce“, ale bylo to tzv. „prašť jako uhoď“) – na to konto jsem si vyslechla od našeho geniálního tatínka přednášku, že „tření silikonu o podlahu je daleko větší, než tření nožky o vnitřní stranu ponožky,proto při lehce šmatlavé začátečnícké chůzi sice neklouže ponožka na podlaze, ale noha v ponožce“, navíc nevím jak jinde, ale u nás na podlaze obyčejné ponožky „kloužou strašně“ a BS ponožky „kloužou“…byl to zkrátka kažodenní boj, kdy jsem střídala „taktiku střídání“ (syn začal chodit v létě, takže jsem jej chvilku nechávala běhat naboso – to byl jak utržený z řetězu, a zachvilku jsem na jeho ledové nožky navlékla BS ponožky, viděla, jak chodecky znejistěl, běhala za ním a neustále mu ponožky spravovala, až jsem to „chvilkově vzala“, nechala jej běhat naboso…) a „taktiku vrstvení“ (na punčocháčkách se ponožky udrží poněkud déle – asi tak 5 minut)… nakonec jsme asi před měsícem rezignovali, zařadili syna do chodecké kategorie „mírně pokročilí“ a zakoupili šněrovací bačkůky ke kotníčku, které vážeme na 2 uzle (jinak jsou hned dole)…A JE KLID.
Měli jste taky podobný problém? Jak jste jej řešili? vymyslel někdo nějaký“fígl“?
P.S. Ti kdož mají podlahu v bytě souvisle potaženou koberci (jako třeba u nás babička s dědou) asi vůbec neví, o čem píšu a já jsem jim to v tomto období tiše záviděla…

Napsal/a: Káča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

  • Lenčo,i pan doktor Gregora,radí maminkám v Huggies clubu,že můžou dětičky doma lítat v ponožkách s protiskluzovou úpravou a nemusí se potit v papučkách.Matyášek má ploché nožky a to jsme používali kvalitní botky.Ujistil nás,že z bot to není,je to prý vrozené a taky se ploché nohy mohou zdědit,což je náš případ.Manža má ploché nohy a jako dítě měl dokonce nohy v sádře.U Matyáška to zatím řešíme speciálnímy ortopedickými vložkami a řeknu vám,že nám teď nezbývá nic jiného,než kupovat boty na tržnici,protože ty jediné mají rovné stélky bez klenby.

  • Anonymní

    ahoj maminy,všechny názory jsem si přečetla a je fakt,že i mudr. nemají jednotný názor,ostatně jako ve všem..já taky přispěju svou troškou,mám tři děti,dvě už v pubertě(i to by bylo parádní téma):-)..jak jsem na to šla já?paní doktorka té naší nejstarší nám tenkrát řekla-maminy,i pro zdravou klenbu nožičky nocit botičky doma minimálně,nebo pak skončíte u ortopede s plochou nožkou.a taky,každé mimčo je jiné,vemte si třebe nespavé miminko,zkoušíte všemožné rady a na to vaše stejně nic neplatí,nebo něco uplně jiného.a to je právě to-poslouchejte svou intuici a mateřský instinkt!!ten vám sto pro řekne jak na všecko!!i když za doby našich maminek se to nepraktikovalo!na vše byli nesmyslné tabulky,na váhu mimča,na pravidelnost kijení,nikam s mimčem nechodit,necestovat,dělat to a to zasd néé..i někteří“geniální doktoři“ to pořád rádí!!a uplně nejhořší jsou přemoudřelé tchýně-ne všechny,ale ty fajn,které uznají,že větčina z těch rad byla hohory,těm říkáme mámo..prostě se vyprdněte na rady a porady a přemýšlejte.kukněte se na svůj malej poklad jak se mu chodí DOMA v botičkách,či papučkách, a jak-určitě blaženě,lehčeji i při stoupání na špičky na všechna ta tolik zajímavá místečka a uvidíte.i nám dospělím je přece fajn,když vyzujeme boty a lebedíme si naboso. a že přece i doma si dáte papuče?ale hlavně proto,že aby nám nebyla zima na nohy..já když jsem byla mimčo, a to už je sakramensky dávno,tak mi maminka dávala papučky,nebo botečky DOMA minimálně.bosky jsem totiž mazala více a raději a nikdy jsem neměla plochou nohu!!a venku na travičce jsem taky kdykoliv se dalo,běhala bosky.určitě víte,že i na noze jsou acupresurní body!!…ted máme skoro 10m.dcerku,zatím už od 8m.“chodí“okolo nábytku atd. a určitě boty doma nehrozí:))maminka manžela to vidí stejně a i kdyby nééé tak já jsem mamča naši malé,nééé:-)))uvidíme,jak ve vyvoji naše kočka pokročí,ale vím,že bide doma víc bosky..zrovna včera mi manž.mamča vykládala,jak mému manžel.tenkrát šíleně otekli kotníky,jak nosil botičky kotníkáče doma a doktoři si lám.hlavy,co mu je…tak snad nikoho nerosčílím svojim názorem,hlavně,at mi nepíše nějaka mudr,vdyt i oni se neshodnou:-)vat vám rostou vaše mimulka a jsou zdravá!!!ahojda,vaše mamča 3dětí,Lenča!!

  • Taky jsem se koukala – je to novozélandská firma, nejbližší stránky jsou v SRN (www.bobux.de) – ale cenově je to kolem 30 euro za jeden pár – to je opravdu pro průměrnou českou rodinu s malými dětmi příliš – bohužel…

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Hledala jsem „bobux“ na netu, ale dává to jen zahraniční odkazy…
    :o(

  • Anonymní

    Výbornou obuv pro začínající chodce vyrábí firma „bobux“. Jde o botičky vyrobené z nejjemnější kůže (škála barev je nepřeberná a navíc jsou použity barvy zdravotně nezávadné), jedna váží 26g, jsou bez tkaniček.Na nožce drži na gumičku. Podešev je kožená. Velmi snadno se nazouvají ovšem pro dítě není už tak lehké je sudnat. Nevím, zda se prodávají v ČR, neb jsem je koupila v Belgii, kde žijeme. Možná Internet napoví víc. Měla jsem strach, že budou na plovoucí podlaze klouzat, ale opak je pravdou. Pokud se neleštěná kůže na podrážce ochodí, stačí ji přejet smirkovým papírem. Trošku mi, pro přiblížení designu, připomínají obuv baletek, nicméně jsou kotníčkové. Zdraví Jitka a Kateřina

  • quendolina
    quendolina

    Bobino, nic si z toho nedělej, reagovala jsem úplně stejně, když mi to kdosi před pár lety poradil :-))

  • Poláščata

    Ahoj všichni. Tak já mám 16-ti měsíčního Ondráška a to nejhorší co může asi být je tchýně učitelkou v mateřské školce. Takže ať se snažím kupovat botičky podle rad lékařů, se stélkou, bez stélky (musím říci, že první naše botičky ty nejměnší jsem sehnala se stélkou a to v Ostravském Futuru) dále na šněrování atd. prostě podle předpisů, tak moje tchýně má vždy nějaké výhrady. No ona to prej musí nejlépe vědět, když má 20-ti letou praxi s dětmi, co je pro ně dobré a co né. Chodit by prý zásadně ani venku neměly děti boso, když koupím ortopedické botičky, tak zase tam je nějaká vada v podobě hrubého švu, který malého tlačí na nártu. Takže si nevyberete. Ale já se uklidňuji tím, že za dob našich babiček se dětem nožička omotala kusem látky a taky žili. Takže bych to až tak moc neřešila. Je fakt, že sama se snažím kupovat pevnější obuv, náš malý chodí od června a taky jsem ho v létě nechávala na boso, ale sám si „řekl“ že jako takhle ne, to ho píchá, takže častěji chodil v sandálkách. V domě máme všude plovoucí podlahy a keramickou dlažbu a musím říct, že se na tom naučil chodit krásně, papučky si nesundával ani nerozvazoval tkaničky. A co se týče těch ponožek, tak Kačenko opravdu vyzkoušej jinou značku, protože u nás ty ponožky držely a nepadaly. Hlavy vzhůru a zdraví Radka s Ondráškem.

  • Káčo to máš pravdu, je to šílená změť názorů, kdo se v tom má orientovat. Takže si myslím, že i tady si každý musí vybrat názor, který je mu bližší nebo kterému věří.

    S tou tvarovanou stélkou. Spíš jsem to pochopila tak, že protože je na nožičce tukový polštářek (myslím že jsem se setkala s tvrzením, že do cca 3 let – ale to je jedno), je ta tvarovaná stélka zbytečná. Ale četla jsem i cosi o tom, že škodlivost toho tvarování nebyla prokázána…..takže opět co článek, to názor :)). A je fakt, že ty nejmenší botičky bývají rovné, až u trochu vyšších čísel se to začíná objevovat. Na některých botičkách je to vyšší, u jiných nižší (aby to náhodou neměly matky jednoduchý, že?), já se snažím vybírat botky s tím nižším tvarováním. Oni než se páni vědci shodnou, tak nám ty dětičky trošku vyrostou :))).

  • Quendolino,s těmi uzlíky je to dobrý nápad,jak jsem stará,tak jsem blbá, vůbec mě taková jednoduchá věc nenapadla.

  • quendolina
    quendolina

    Určitě to spousta maminek ví, ale kdyby náhodou ne, tak: aby děťátko nevytahovalo tkaničky (je to skvělá zábava, dělají to všichni), stačí udělat na konci každé tkaničky uzlík, který neprojde dírkou. A proti rozvazování jsem používala kroucené tkaničky do bot. Nevím jestli se to ještě teď prodává, vypadalo to jako kroucená šňůra k telefonu, že stačilo jen zatáhnout bez zavazování. Pro větší děti už to ale nebylo vhodné, když utíkali tak se to povolovalo.

  • Nevím, jestli jste koukali, ale do TAM-TAMu jsem dala v pátek pár odkazů ohledně botiček a fakt to stojí za přečtění. Malá dostala od našich, když jí byl půlrok, bačkůrky s „žirafou“ a teď je začíná pomalu nosit, když začíná ´tapat kolem nábytku a za ručky.
    V tom testu IDNES, mě překvapilo to, že i značková obuv má nějaké ty „nekvalitní“ boty. :o(

  • Tak teď mi není jasná jedna věc: obuv nedeformovaná – tzn.obuv ortopedicky dobře vytvarovaná nebo obuv s rovnou stélkou kvůli tukovému polštářku? .. tady je vidět, že názorů je opravdu dost, snad jediné, co jsem ještě nečetla nebo neslyšela je, že by se mrňatům stavějícím se na nožičky měly dávat holinky:-)… až budu mít cestu k nám do práce poptám se našich „fakultních ortopedů“, co zrovna v této otázce u nich momentálně „frčí“ a dám vědět, není vyloučeno, že nás překvapí zase něčím novým…ale vůbec mě to nepřekvapuje – ono je to jako třeba vývoj doporučení dětské výživy:“kojit striktně á 3 hodiny“…“kojit kdy si řekne“…“kojit striktně á 3 hodiny“…“kojit kdy si řekne“(to máme teď, že)….nebo „maso 6x týdně“…“maso do jednoho roku vůbec“….“čajíčky jo“…“čajíčky ne“..zkrátka pokrok holt nezastavíš:-)

  • Ahoj Káčo,taky jsem četla to stejné,jako Vandula.Matýskovi,jsme koupili kotníčkové papučky a museli mu je vázat na uzel,protože si je nejen rozvázal,ale i vytáhl a někde „uklidil“ šňůrky.Cca od 2 let lítá doma bosky,protože papučky nosit nechce.V čem nemám moc jasno,jsou botičky s , nebo bez klenby.Četla jsem článek o tom,že se klenba tvoří cca do 4 let,do té doby ji chrání tukový polštářek a tudíž by měli dětičky nosit botičky s rovnou stélkou,která má nutit dětskou nohu k aktivitě. ( iDNES.cz).Ovšem většina botiček má vyklenutou stélku,tak nevím.

  • Právě proto, že se ty názory na obouvání dětí různí, našla jsem článek, který mě kdysi ovlivnil a na jehož základě jsem děti začala doma obouvat.
    Tady je odkaz, jinak článků o dětských nohách je na stránkách víc:

    http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=42&pkategorieid=29

    A ještě tady kousek kopíruju:
    „Rozmohla se však – jak vidím ve svém blízkém okolí nebo slyším od svých pacientů – věc pro mne jako ortopeda naprosto nepochopitelná: děti chodí doma bosé nebo v ponožkách, protože chodit bos je prý zdravé. Ano, chodit bos je zdravé, ale v přírodním terénu, po trávě, písku, oblázcích či strništích, pokud to někdo snese, nikoliv doma po plochých podlahách byť vystlaných kobercem!
    Doma patří na nohy obuv, která splňuje všechna kritéria, o kterých jsem hovořil. Nesmí jít o obuv starou, sešlapanou či deformovanou. … “

  • My máme všude koberce, ale chystáme se na parketovou dlažbu. Malá zatím enchodí ještě, ale je fakt, že se asi 2-3 capačky naučila z nožek sundávat (teď mám strach za tuhle větu, aby mě zase nějaký „anonymní“ nenapadl, že mám asi geniální dítě, když si samo umí dát dolů capačky!).A když má ponožky, i ty „BS“? Tak ty během chvíle lítaj vzduchem :o) Takže občas má slabé bačkůrky, dostala ty zdravotní se žirafou a protože se staví a chodí kolem nábytku, tak je aspoň pořádně prošlápne. Také jí ale nechávám jen v punčoškách, na koberci se to tak nesmeká. U tchýně válčí s plovoucí podlahou. Já sama mám zdr. problémy s nohami a tak mě bylo doporučeno, že opravdu nejlepší je chodit bosky po trávě, písku, oblázkách (to už tady někdo psal…Vandula) a musím říct, že když mě nohy začnou bolet, nejlépe si odpočinou, když zahodím boty a chodím bosa…i venku, teda jen v létě :o) Tak věřím, že i pro ty dětské nožky je to pak úleva, když mohou být bez botiček.

  • No tak to máme doma asi malýho šmatlu, protože na jeho nožkách byly všechny ty BS ponožky fakt jako navoskovaný lyže:-).. velikostí to taky nebylo, zkoušeli jsme různé…ty bačkůrky, co jsme koupili, jsou asi taky „letní“ – mají takové prostřihy po stranách, takže ohýbání plosky nohy jde celkem lehce (proto jsem je koupila) – myslím, že v začátcích je opravdu důležitá ta měkká podrážka, zpevněný kotníček je důležitý hlavně do terénu – pro venkovní obuv… ale zrovna dnes jsem v jednou dětském obchodě narazila na něco, co jsem zatím neviděla – takové „botičkoponožky“ – měkká kožená (koženková) podrážka, na kterou je našitá vysoká ponožka…nevím, jak by to fungovalo, ale pokrok je pokrok, že 🙂

  • Ahoj Káčo, my máme plovoucí podlahu všude kromě koupelny, takže jsme to taky řešili. Moje doktorka mi taky řekla, že se mají nožičky nechávat naboso a nebo kupovat botičky s tenkou podrážkou. Prý je důležitý ne povrch, po kterým se chodí, ale to, že nožička je pohyblivá a není sevřena v „krunýři“. Tzn. třeba, když si dítě stoupne na špičku, tak může v pohodě ohnout prsty a ne to táhnout na sílu. Zajímavé, jak se na stejnou problematiku názory různí, co? :-)) A to by člověk řekl, že doktoři budou mít stejný názor. Jinak protiskluzový ponožky nám taky v životě ještě nespadly a to jich máme několik druhů:-)) To jsem slyšela poprvé…. Možná jste koupili o hodně větší. Jinak bačkůrky prodávaj taky v provedení letním – jako sandály a my je používáme i v zimě, protože jinak má Barunka nožičky věčně spocený.

  • Martina 2

    Tak já jsem byla poučena stejně jako Vandula a ještě, že se mají dávat bačkůrky proto, aby byla nožička, resp. kotníček, pěkně zafixovaný.
    Káčo, to že vám „BS“ ponožky klouzaly z nožičky může být opravdu značkou, máme jich pár, co pěkně drží, ale chce to vyzkoušet. Článek jsi moc hezky napsala, pobavila jsem se.

  • Já byla zase poučena o naprostém opaku. Stimulovat nožky ano, ale umělé rovné podlahy, které máme v bytech a které se v přírodě nikde nevyskytují, tuhle stimulaci nezajistí. Naopak. Jestli má něco smysl, je to chůze bosou nohou po písku, trávě…..prostě přirozeném terénu, a ne po plovoucí podlaze rovné jak pravítko. A protože se mi tahle teorie líbila víc, od začátku jsem dávala botičky. Klasické bačkůrky jsou opravdu k zlosti, vyřešili jsme to letními sandálky. Vybrat je potřeba ty s co nejměkčí/nejohebnější podešví, aby „šly“ s nožičkou a nenamáhaly ji.

  • Pomněnka

    Káčo, prtě sice zatím nechodí, ale máme taky plovoucí podlahy + dlaždice, takže se fakt těšíme… Kolikrát balancuju i já (ale jsem tak trochu „splašená“, takže se ani není čemu divit :-)). Tak snad písnu pak 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist