MVD: Náš boj s astmatem

Rubrika: Kam nechodí slunce...

Astma je nemoc, která začala našemu Pepíčkovi ztrpčovat život kolem 1.roku života…


Nejdřív byl stále nastydlý a pokašlával a pak prodělal zápal plic, kdy jsme leželi v Kolínské nemocnici a tam mu lékaři diagnostikovali astma.
Bydleli jsme v tu dobu v pronajatém RD, ale byl v dost katastrofálním stavu, protože do něj majitelka odmítala investovat. I přes naši snahu tam byla plíseň a to hlavně ta černá, která je i nejvíc nebezpečná, což moc lidí neví.
Bojovali jsme s tím, jak se dalo, a právě ve vlhkém období leden -únor 2013 to u Pepíčka začalo být horší.

Nejprve jsme dostali Ventolin a poté přípravek ve stejné lékové formě ale pro děti a čistě na léčbu astmatu Budesonid.
Následovalo vyšetření chloridů v potu v Motole, toto vyšetření se dělá pro vyloučení cystické fibrozy. Poté jsme byli přijati do pneumologické poradny v Motolské nemocnici. Chodíme tam k Mudr. Bartošové.
Následovaly kompletní odběry a zjištění alergie na vaječný bílek v menší míře. Také RTG plic, kde se paní doktorce nezdála velikost srdíčka. Takže následovalo vyšetření na kardiologii, které bylo v Kolíně a kde nás pan doktor na EKG i na ECHO ujistil, že rentgen zkresloval a srdíčko je normálně veliké a naprosto zdravé. Pak nám změnili inhalační lék na Seredite a ještě jsme dostali tabletky Singulair, které se dávají tam kde inhalátory nezabírají dostatečně.

Půl roku jsme chodili do poradny a protože Vánoce 2013 byly ve znamení denodenních záchvatů, následovalo vyšetření na gastroenterologii.
Opět kompletní vyšetření, kde se nic nezměnilo a proto nás objednali na ph-metrii.
Ph metrie je vyšetření na vyloučení gastroezofageálního refluxu, kdy se vrací obsah žaludku do jícnu a ve spánku často dochází k vdechnutí tohoto obsahu nebo jeho části. A to samozřejmě velmi zhoršuje průběh a léčbu astmatu, protože v plicích a průduškách dochází k neustálým malým zánětům, díky vdechnutí těchto šťáv.
Vyšetření není nijak drastické, ráno jsme přijeli na lačno a s sebou jsme museli mít pití s brčkem. Zavádí se sonda nosánkem do jícnu, což je slabý měděný drátek zatavený v umělé hmotě (jedná se o naprosto nezávadný a odolný materiál). Správná poloha se ještě zjistí na RTG a případně kousek vytáhne či posune. Drátek je připojen na krabičku, kterou má dítě celých 24h u sebe. Na tu jsem musela zaznamenávat, kdy jedl či pil, kdy změnil polohu, kdy kašlal a kdy spal. Zároveň jsem to musela zapisovat i na papír. Lékaři to poté vyhodnotili a podle výsledku nám byl reflux diagnostikován.
Pepíček následně dostal léky, kterým se říká inhibitory protonové pumpy, IPP zkráceně. Je to obyčejný Helicid.
Bere 20mg jednou denně a záchvaty se nám díky tomu povedlo snížit na minimum.
Také to samozřejmě znamená dodržovat antirefluxní režim.
To je málokyselá strava – po 2.-3. h odpolední (záleží na tom v kolik chodí dítě spát) se nedávají citrusy ani šťávy a džusy z nich. Večeří se nedráždivá strava,takže nic ostrého a kořeněného. Ale to já dětem nedávám ani normálně.
A samozřejmostí musí být zvýšená poloha při spaní. Ostatně Pepa od toho 1 roku už ani jinak nespí.

pepa na vyšetřeníVše dopadlo nakonec tak, že jsme se museli přestěhovat, „naštěstí“ (v uvozovkách je toto slovo proto, že tomu předcházelo úmrtí manželova otce a následné zdědění poloviny RD).
Takže nyní bydlíme ve zrekonstruovaném patře, kde není jediná částečka plísně.  Tak jako tak bychom museli hledat jiné bydlení, protože úplně na začátku, nám lékaři řekli, že pokud zůstaneme tam, kde jsme, tak to množství plísní našeho syna zabije a bude velké štěstí, když se dožije pěti let. A na to jistě žádný rodič čekat nebude.

Nyní nás čeká pobyt v lázních na doporučení plicařky, vybrali jsme si Luhačovice a budeme žádat začátkem března, abychom tam jeli nejdříve na jaře a nejpozději v září, kdy je ještě teplo.

Naše zkušenost je taková, že s astmatem se dá bojovat a lze tento boj i vyhrávat, zcela vyhrát se nedá nikdy, protože i když se ho v dětství teoreticky zbavíte, tak ve starším věku či při hormonálních změnách u žen se zase objeví a totéž platí i o stresu.
Aby člověk mohl vyhrát znamená to zbavit se zvířat, na které má dítě alergii, psa a kočky ven a ptáků se zbavit zcela, pokud je alergie na peří. Péřové peřiny jsou také tabu a nenechte si namluvit, že jsou bez alergenů, je to hloupost. Koberce musí také pryč. Máme v bytě kočku, ale Pepíček na ni naštěstí alergii nemá.
Koberce nevedeme a v našem bytě se nekouří. Topíme dřevem, což je bio palivo a je šetrnější než uhlí či suché teplo, což je elektřina a plyn. Ale pokud bychom měli topení na elektřinu a plyn, vyřešily by to odpařovače.
Dobrou věcí je také čistička vzduchu, ale u nás je z důvodu financí zatím jen v plánu, protože se vyplatí investovat do kvalitní.

Bydlíme na vesnici a to našemu boji také hodně pomáhá a snažíme se také často chodit do lesa.

Tento článek byl zařazen do soutěže o Příspěvek ledna 2015, nezapomeňte proto prosím po přečtení na hvězdičkové hodnocení ;-).
Je součástí projektu Mateřská s VD (proto zkratka MVD v názvu).

Napsal/a: knizkova8

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • knizkova8

    Ano čistička je fajn. Nepůsobí sice jako prevence proti nemocem,protože u většiny přenos způsobený jinde než doma ale na astma je fakt úžasná. Na astma je nejlepší ve spojení se zvlhčovačem

  • Anonymní

    Ahoj, máte doma někdo čističku vzduchu? Četla jsem, že může pomoci i jako prevence proti nemocem. Tak by mohla fungovat dobře i na astma, co myslíte?

  • meggi41

    Drzim pesticky !! Je to narocne,ale vse se da zvladnout 😉 Jste sikovni 😉

  • knizkova8

    Tak po včerejší kontrole,proběhlý záchvat je stále znát. Pepča vrže a tak musíme 24 na spirometrii

  • jana231

    To je mi líto, co jste si prožili, musí to být hodně náročný. Držím pěsti Pepíčkovi, halině i danasi!

  • danasi

    Mé nejstarší dceři (letos má 23) strpčovalo život také astma. Jen s tím rozdílem, že my jsme již jeli nemocní domů z porodnice. Jenže tenkrát těsně po revoluci nechtěli lékaři věřit, že by to mohlo být astma. S lékaři jsem bojovala 6 let, než jsem pak ukecala svého alergologa a imunologa, aby ji vyšetřil. Po jeho vyšetření jsme byli odeslání do krajské nemocnice na další a tam potvrdili, co jsem si myslela. Dostali jsme léky, a poučení a hlavně jsme našli vysvobození. Neb už to nebylo dítě, které se zadýchalo i přicestě na záchod. Léky pomohli hodně.
    Jen naše dětská lékařka byla notně doslova nasraná, že jsem ji obešla. A řvala po mně, že to se nedělá atd. Už jsme pak docházeli přímo s jakým koliv nachlazením, či potíží k mému lékaři, který mi vlastně pomohl, ač byl lékař pro dospělé. Na dětské jsem nosila jen jednou ročně zprávy.

    Ale nejlepší bylo to, že v pubertě se příznaky zmenšili a při jistém dodržování pravidel a zásad dokonce vysadila spoustu léků a zůstal jen sprej na akutní záchvat, který se ale neobjevoval. Jen párkrát, když cítila, že se hůř dýchá si sem tam stříkla jako prevenci.

    Přeji pevné nervy, bojujte a vyhrajete. I kdyby měla být úleva třeba jen na pár let po pubertě.

  • knizkova8

    My máme zrovna dnes v noci jeden za sebou. Dostal Rectodelt ten zabere když se mi nechce nadýchnout z chamberu

  • halina

    Moje dcera (její 18 let) žije s astmatem 9 let, naštěstí nemá a neměla časté astmatické záchvaty. Vlastně docela náhodou jí astma zjistil v 9 letech sportovní lékař na sportovní prohlídce. Nasadili jí medikaci a mohla i vrcholově sportovat. Dnes už se stará o léky sama, ale ví, že musí brát pravidelně, jinak sama na sobě pozná, že se jí dýchá hůř.
    Držím palečky, ať se malý Pepíček lepší a žijete sice s léky, ale bez akutních problémů.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist