Mé začátky s bylinkami

Rubrika: Kam nechodí slunce...

Bylinky mě zajímaly již v dětství, ale vždy to bylo jen povrchně. Třeba jsem si v knihovně půjčila knížku o bylinkách. Množství informací bylo příliš, žádný konkrétní problém na léčení jsem neměla, tudíž knížka putovala zpět, aniž bych si z ní něco vzala…

Jindy jsem si nasbírala listy nebo květy nějaké bylinky, usušila je a schovala. Po čase je moje maminka vyhodila, neb jen zabíraly místo a nikomu z nás k ničemu nebyly. Jediné, co se u nás doma jakž takž drželo, byla pažitka – nejen do polévky, ale i na čerstvý chléb s máslem.

Můj povrchní zájem o bylinky přetrval až do dospělosti. Také jsem měla doma nějaký čas pažitku (dárek od maminky). Uschla mi ale příliš brzy. Před nedávnem jsem si koupila petrželku v květináčku. Opět mi (i přes mou snahu) začala usychat. Petrželkou můj zájem o bylinky končil. Tedy ještě před pár týdny.

Zlom nastal až díky Petře a její soutěži. A vlastně i díky autorkám soutěžních článků. Uvědomila jsem si, že nemám téměř žádné zkušenosti s bylinkami. Zato mám až moc neúspěšných zkušeností s léky. Zamířila jsem proto opět do knihovny. Tentokrát jsem si půjčila hned čtyři knížky o bylinkách. Informací bylo ale zase příliš. Vodítkem se mi staly soutěžní články. Jak jsem si přečetla článek o té či oné bylince, hned jsem si ji našla ve vypůjčených knížkách.

Tím ovšem můj zájem naštěstí nekončil. Zamířila jsem do jednoho malého obchůdku, ve kterém (krom jiného) mají úžasnou zásobu bylinkových čajů. Chtěla jsem něco na nespavost a na úpravu potíží spojených s menstruací. Měla jsem štěstí na milou a ochotnou paní, která se v bylinkách vyznala. Poradila mi a já spokojeně odešla z obchůdku se třemi balíčky – dva sypané čaje, které se mohou pít zároveň, a balíček sušených květů levandule.

Hned po příchodu domů jsem si sušenou levanduli nasypala na polštář pod povlak. Večer jsem si uvařila čaj Dobrou noc z devíti bylin a doufala, že zabere. Nevím, zda jedno, druhé či obojí zároveň, ale musím říct, že to zabralo. Do hodinky po vypití čaje se mi začaly klížit oči. Lehla jsem si na svůj voňavý polštář a během pár chvil jsem spala! Žádné hodinové převalování a marné snažení se usnout. Přišlo mi to jako zázrak. Čaj piji téměř každý večer a lebedím si, že dokážu usnout už před jedenáctou, ne-li dřív, místo dřívějšího usínání po půlnoci. Zatím bohužel v noci pořád špatně spím, ale i přesto se ráno budím odpočatější.

Poté, co se mi osvědčil čaj na spaní, jsem se (snad prvně v životě) začala těšit na menstruaci. Byla jsem zvědavá, zda i druhý čaj bude mít úspěch jako ten první. Pár dní před očekávaným začátkem jsem si začala ke snídani vařit Ženský čaj, také z devatera bylin. A účinek byl stejný jako u prvního čaje. Velká část nepříjemností, které mě před menstruací a během ní trápily, zmizely. Poprvé od porodu jsem netrpěla jako pes. Přesto jsem si musela vzít Paralen, ale jen jeden jediný! Tudíž úspěch.

Už teď si plánuji, jak se do toho kouzelného obchůdku vydám znovu. Chci se s paní poradit na konkrétní směsi bylin, které bych si míchala sobě přesně „na míru“, abych odstranila i poslední obtíže. Také zjišťuji, že bylinky mají úžasné výsledky i jako masti a pleťové masky a chci je i v této formě vyzkoušet.

A aby toho nebylo málo, rozhodla jsem se, že si potřebné bylinky budu sama pěstovat. Zatím se mi daří zachraňovat mou petrželku v kelímku. S manželem jsme dostali na starost jednu zahrádku. Bohužel je to na severním svahu, přímo u lesa, je tam mokro a temno. Tedy přesně to, co bylinkám nesvědčí. Přesto jsme se s manželem pustili do úpravy zanedbané zahrady – kácení stromů, prořezávání pár rodících jabloní… Asi jsem blázen. Jen mi, prosím, neberte mé nadšení. Třeba vám za pár let napíšu článek o tom, že bylinky se dají pěstovat i na severním svahu… 🙂

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Kekunko, tvé začátky s bylinkami jsou pěkné 🙂
    Sice to máš jako dlouhodobý proces tzv. seriál na pokračování: od pažitky přes petržel k levanduli, ale to vůůbec nevadí, já si myslím, že kdo úspěšně vyzkouší bylinky, už se jich drží. Takže tímto tě vítám do „klubu čajíčkářů“ :-)))) A přeji ti, ať jsou ti bylinky prospěšné 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist