Mé dítě onemocnělo rakovinou, já vzápětí. Léčili jsme se spolu

Rubrika: Kam nechodí slunce...

Petra si prošla peklem. Jejímu synovi diagnostikovali rakovinu. A aby to nebylo málo, během jeho léčby se s ní musela poprat i ona sama.

Při všem tom neštěstí ji potkalo štěstí aspoň v tom, že se stala jednou z prvních dvou žen u nás, které mohly podstoupit šetrnější formu léčby než řada pacientek s tou samou diagnózou. Stejně jako její syn totiž absolvovala protonovou radioterapii v pražském Protonovém centru. A právě o tom jsme si spolu minulý týden povídaly.

Petro, jak se Vám daří?

Právě dnes (čtvrtek 13. 7. 2017) jsem byla na ultrazvuku a mamografu a jsem ráda, že je vše v pořádku a tak mám hezký den. Protože už vím, že takové zprávy nejsou samozřejmé. Tím bych chtěla apelovat na všechny ženy, aby nepodceňovaly pravidelné kontroly a prevenci.

Tak to je skvělá zpráva, gratuluji!

Jak už jsem prozradila v úvodu, léčila jste se v Protonovém centru, stejně jako Váš syn. Proč právě zde?

Nevěděla jsem o tom, že ozařování je vlastně dvojí – buď fotonové (to „běžné“), nebo protonové. Dozvěděla jsem se o něm od lékařů z Motola, kteří léčili mého syna na rakovinu a doporučili mu jednoznačně protonovou léčbu. Mně ji sice doktorka nedoporučila, ale sama jsem se na ni zeptala přímo v Protonovém centru lékařů a byla jsem ráda, že jsem vhodná na tuto léčbu.

Co to znamená, že jste byla vhodná?

Pokud vím, tak protonové ozařování je sice vhodné pro většinu diagnóz, ale ne na všechny. Třeba není vhodné pro lidi, co mají metastáze. Ale nejsem lékař, je potřeba, aby se každý zeptal sám, stačí si zavolat do Protonového centra a zeptat se lékaře.

A v čem je podle Vás lepší tato léčba než běžná?

Protonové ozařování je velice přesné a šetrné. Ozařování ničí. A já chtěla zničit, tedy ozářit pouze to, co je potřeba. Zaměří se přesně na věci, které je potřeba ozářit. Jak mi vysvětlovala lékařka, zvlášť u levého prsa je potřeba být opatrný, protože je blízko srdce a pochopitelně i plic. Běžné ozařování zasáhne i zdravé orgány kolem a ty jsou pak poničené a do budoucna třeba žena může trpět poruchami srdce, dokonce i dostat infarkt atp.

Podrobněji si příběh Petry Steklé můžete přečíst na webu Protonového centra v článku Rakovina doslova „zavalila“ naší rodinu.

Příběh Petřina syna Martínka najdete v článku Užívejte si života, když ho máte!

V čem se změnil váš život?

Nejvíce v tom, že se nestresuji. Jsem přesvědčená, že právě stres byl spouštěčem té nemoci, které se každý z nás nejvíce obává.

Můj život se tedy změnil v tom, že si užívám života. Stres jsem z něj prostě vyřadila.

Co chcete vzkázat maminkám, rodičům, prarodičům?

Ať si užijí léto, ať na sebe dávají pozor, ať nepodceňují prevenci a taky ať se dál nechávají inspirovat vaším webem, kde i já hledám inspiraci a zábavu. Fandím vám a děkuji, že i já jsem se mohla stát jednou z maminek, která bude třeba inspirovat zase další maminky či rodiče a jejich známé.

Takže všem čtenářkám a čtenářům VD přeji, aby vám vaše děti dělaly radost a abyste pro ně byla vždy zdravou mámou, zdravým rodičem či prarodičem.

Petro, děkuji za rozhovor a přeju totéž i Vám a celé Vaší rodině.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist