Rozbité kolínko a nešťastný dortík

Rubrika: Jsem máma, Výchova podle...

Ahoj, jsem máma dvou dětí ve věku 8 a 5let a již nějakou dobu praktikuji Nevýchovu a píši o tomto svém snažení.


Nyní jsem se delší dobu neozvala, protože jsem četla a pak trochu zkoušela metodu KonMari (pro nezasvěcené knížka Zázračný úklid – pořádek jednou provždy od Marie Kondo). Ne, že bych vyhazovala tak ve velkém, jak radí v knížce. Stále mám pocit, že věcí je více než potřebujeme, ale přesto jsem dost věcí protřídila.

Bohužel je to časově náročné. K tomu chodit do práce, věnovat se dětem, manželovi, … a ještě jsme byli na několika pěkných výletech (Mirákulum, Chýnovská jeskyně, hrad Zvíkov) a pak týden dovolená u moře.

Dnes pro vás mám ohlédnutí za dvěma články z webu Nevýchovy:

Jak moc ve skutečnosti bolí rozbité kolínko?

Článek je o nedorozumění na dětském hřišti mezi maminkou a čtyřletou holčičkou, která si odřela kolínko a pláče. Maminka je z této situace nervózní, nelíbí se jí zájem okolí a tak chce mít vše rychle odbyto.
Věty jako: „Nebul, to nic není.“ nebo podobné jsme slyšeli skoro všichni od svých rodičů či prarodičů.

Celý článek si můžete přečíst přímo na webu Nevýchovy.

Chci se s vámi podělit o naše řešení podobných bebíček.

  • Obě děti mají dost často, hlavně nohy samou odřeninu a modřinu.
  • Syn si již před delší dobou ulomil zuby – jedničky, které mu musela zubařka vytrhnout a tak čekáme, až dorostou nové. Nedávno uklouzl na roh kovové lavičky a prorazil si ret.
  • Dcera při jízdě na kolečkových bruslích měla nohy samou modřinu. To jen, že nejsou zrovna klidné a doma sedící ratolesti, ale pěkná kvítka.

Skoro vždy mám při našich výletech u sebe krabičku první pomoci. Její obsah je již dlouho stejný, a to: obvaz, nůžky, náplasti, nůž, lžičky, mastička na komáří kousance, tablety na bolest v krku a desinfekční roztok Betadine.

Z dětství si pamatuji štípající peroxid vodíku a jsem moc ráda, že jsem objevila něco neštípavého, co desinfikuje a dítě ošetření vydrží bez velkého cukání a slziček, jak moc to v ráně štípe.
Veliký problém nastal, když jsem koupila dětské barevné náplasti. Děti chtěly zalepit i miniaturní, sotva viditelná bebínka, protože se jim líbily barevné prstíky. Ale i tento zájem ustal a nyní ošetřujeme jen větší úrazy.
Několikrát jsem ošetřovala i jiné děti, které upadly a rozbily si kolínka.

Snažím se, abych dětem neříkala, že to nemůže zas tak bolet, tak ať tolik nevyvádí. Já opravdu nevím, jak je to může bolet a tak ošetřím a pokud mají potřebu, tak obejmutí a pofoukání bolístky.

Další článek:

Tohle na mě nezkoušej!

Pojednává o návštěvě cukrárny a koupi dortíku, který dítěti (2 roky) vůbec nechutnal. I tento článek si můžete přečíst přímo na webu Nevýchovy.

Při čtení jsem se musela usmívat, protože první popis situace, kdy dítě nechápe, proč si nemůže dát jiný dort, mě pobavil a ve chvílích nepohody se stále poznávám, podle nevýchovného rozdělení policajt jako vyšitý.

Jinak se snažím dětem vysvětlovat, co jak a proč. Až se občas do vysvětlování zamotám a taky si musím dávat pozor, abych měla jejich plnou pozornost, protože při sledování televize to opravdu nejde. Vůbec nevnímají a já si mohu povídat co chci.

Co se nám moc nedaří

Co mi zatím podle Nevýchovy fakt nejde je, aby děti pomáhaly dobrovolně a bez mučení.

Chci na nich utírání nádobí, úklid hraček a skládání jejich spodního prádla po vyprání. Těch řečí nebo absolutní slepoty a hluchoty si užívám dost a dost. Zkoušela jsem ledacos – domlouvání, vysvětlování, pokuty, bububu, ale nepomáhá zatím nic.

Tohle je tedy nyní můj úkol číslo 1.

Přeji vám všem krásné prázdniny.
Ahoj Květa

I vy můžete vstoupit do kurzu Výchova Nevýchovou. Pokud byste si ho chtěli nejdřív jen oťukat a zjistit, o co jde, objednejte si bezplatný rychlokurz o tom, jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

Napsal/a: Kvitek1

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist