Rozbité kolínko a nešťastný dortík

Rubrika: Jsem máma, Výchova podle...

Ahoj, jsem máma dvou dětí ve věku 8 a 5let a již nějakou dobu praktikuji Nevýchovu a píši o tomto svém snažení.


Nyní jsem se delší dobu neozvala, protože jsem četla a pak trochu zkoušela metodu KonMari (pro nezasvěcené knížka Zázračný úklid – pořádek jednou provždy od Marie Kondo). Ne, že bych vyhazovala tak ve velkém, jak radí v knížce. Stále mám pocit, že věcí je více než potřebujeme, ale přesto jsem dost věcí protřídila.

Bohužel je to časově náročné. K tomu chodit do práce, věnovat se dětem, manželovi, … a ještě jsme byli na několika pěkných výletech (Mirákulum, Chýnovská jeskyně, hrad Zvíkov) a pak týden dovolená u moře.

Dnes pro vás mám ohlédnutí za dvěma články z webu Nevýchovy:

Jak moc ve skutečnosti bolí rozbité kolínko?

Článek je o nedorozumění na dětském hřišti mezi maminkou a čtyřletou holčičkou, která si odřela kolínko a pláče. Maminka je z této situace nervózní, nelíbí se jí zájem okolí a tak chce mít vše rychle odbyto.
Věty jako: „Nebul, to nic není.“ nebo podobné jsme slyšeli skoro všichni od svých rodičů či prarodičů.

Celý článek si můžete přečíst přímo na webu Nevýchovy.

Chci se s vámi podělit o naše řešení podobných bebíček.

  • Obě děti mají dost často, hlavně nohy samou odřeninu a modřinu.
  • Syn si již před delší dobou ulomil zuby – jedničky, které mu musela zubařka vytrhnout a tak čekáme, až dorostou nové. Nedávno uklouzl na roh kovové lavičky a prorazil si ret.
  • Dcera při jízdě na kolečkových bruslích měla nohy samou modřinu. To jen, že nejsou zrovna klidné a doma sedící ratolesti, ale pěkná kvítka.

Skoro vždy mám při našich výletech u sebe krabičku první pomoci. Její obsah je již dlouho stejný, a to: obvaz, nůžky, náplasti, nůž, lžičky, mastička na komáří kousance, tablety na bolest v krku a desinfekční roztok Betadine.

Z dětství si pamatuji štípající peroxid vodíku a jsem moc ráda, že jsem objevila něco neštípavého, co desinfikuje a dítě ošetření vydrží bez velkého cukání a slziček, jak moc to v ráně štípe.
Veliký problém nastal, když jsem koupila dětské barevné náplasti. Děti chtěly zalepit i miniaturní, sotva viditelná bebínka, protože se jim líbily barevné prstíky. Ale i tento zájem ustal a nyní ošetřujeme jen větší úrazy.
Několikrát jsem ošetřovala i jiné děti, které upadly a rozbily si kolínka.

Snažím se, abych dětem neříkala, že to nemůže zas tak bolet, tak ať tolik nevyvádí. Já opravdu nevím, jak je to může bolet a tak ošetřím a pokud mají potřebu, tak obejmutí a pofoukání bolístky.

Další článek:

Tohle na mě nezkoušej!

Pojednává o návštěvě cukrárny a koupi dortíku, který dítěti (2 roky) vůbec nechutnal. I tento článek si můžete přečíst přímo na webu Nevýchovy.

Při čtení jsem se musela usmívat, protože první popis situace, kdy dítě nechápe, proč si nemůže dát jiný dort, mě pobavil a ve chvílích nepohody se stále poznávám, podle nevýchovného rozdělení policajt jako vyšitý.

Jinak se snažím dětem vysvětlovat, co jak a proč. Až se občas do vysvětlování zamotám a taky si musím dávat pozor, abych měla jejich plnou pozornost, protože při sledování televize to opravdu nejde. Vůbec nevnímají a já si mohu povídat co chci.

Co se nám moc nedaří

Co mi zatím podle Nevýchovy fakt nejde je, aby děti pomáhaly dobrovolně a bez mučení.

Chci na nich utírání nádobí, úklid hraček a skládání jejich spodního prádla po vyprání. Těch řečí nebo absolutní slepoty a hluchoty si užívám dost a dost. Zkoušela jsem ledacos – domlouvání, vysvětlování, pokuty, bububu, ale nepomáhá zatím nic.

Tohle je tedy nyní můj úkol číslo 1.

Přeji vám všem krásné prázdniny.
Ahoj Květa

I vy můžete vstoupit do kurzu Výchova Nevýchovou. Pokud byste si ho chtěli nejdřív jen oťukat a zjistit, o co jde, objednejte si bezplatný rychlokurz o tom, jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

Napsal/a: Kvitek1

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist