Skotské slavnosti na Sychrově

Rubrika: Jen tak

Již posedmé se letos konaly na státním zámku Sychrov Skotské hry, které jsou stejně jako kilt, tartan, whisky a dudy nedílnou součástí skotské historie a skotského kulturního dědictví…

„Po staletí zkoušeli skotští válečníci svoji sílu a obratnost během her, jejichž počátek nalezneme u her pořádaných králem Malcolmem Canmorem v Braemeru v druhé polovině 11. století. Ten při nich zjišťoval sílu, obratnost a statečnost válečníků, z nichž si potom vybíral své nejbližší spolubojovníky. Hrami v Ceres v hrabství Fife oslavili Skoti například vítězství krále Roberta Bruce v bitvě u Bannockburnu v roce 1314. Od té doby se hry začaly pořádat již pravidelně. Pořádali je nejen skotští panovníci, ale i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici. A tak se během krátké doby rozšířili Skotské hry i do té nejzapadlejší vesnice ve Skotsku.

Po staletí vzrůstala obliba her ve Skotsku, jichž se zúčastňovalo stále více a více závodníků a navštěvovalo je stále více a více diváků. Tato mnohasetletá tradice však byla násilně přerušena v roce 1746, kdy po prohrané bitvě u Cullodenu a tím i porážce celého skotského povstání proti anglické nadvládě v roce 1745 byl v Zákoně o proskripcích kromě zákazu nošení kiltu, používání tartanu a mnoha dalších zákazů, které v základu zničily staleté skotské kulturní dědictví, i zákaz pořádání skotských her. Po zrušení zákona v roce 1782 se opět hry začaly pořádat a jejich popularita prudce narůstala, o čemž se v roce 1822 mohl během své návštěvy Skotska přesvědčit i anglický král Jiří IV.

V dnešní době se Skotské hry (nebo též Highland Games) pořádají prakticky po celém světě (kromě britských ostrovů též v USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandě, v Belgii a mnoha dalších zemích). Dnes se však již nejedná o soutěže válečníků, ale o společenská setkání spojená se sportovním zápolením, vystoupením hudebníků a tanečníků, na která se sjíždějí lidé nejen z blízkého okolí, ale i z míst více či méně vzdálených.

Protože jsme se letos rozhodli jezdit kvůli dětem na výlety a nabídka vypadala zajímavě, tak jsme se na tuto akci vydali společně se švagrovou, jejím manželem a Tedíkem (synovec). Vstupné bylo poněkud dražší – 250,– na osobu (děti do 125 cm zdarma), ale stálo to opravdu zato.

Po vstupu do areálu jsme obdrželi na ruku oranžový plastový náramek, se kterým jsme tam měli po celý den už volný vstup. Hned na začátku byla výstava historických aut, takže tam se zasekli chlapi a my s dětmi jsme šly na první nádvoří, kde byla pořádaná akce rádia Český rozhlas – sever a děti mohly vyhrát pexeso a dostat balónek, když se trefily šášovi kroužkem na hlavu. Vyčůraná Natálka mu to tam jako pár jiných menších dětí nasadila přímo na hlavu a bylo :o)

Poté jsme pokračovali dále. Protože byla doba svačiny, usadili jsme se na travičce a posvačili. Po chvilce jsme zaregistrovali, že se má konat výuka skotských tanců. Řekly jsme si se švagrovou, proč ne, a šly jsme do toho. Musely jsme si najít ještě 3 páry, protože se tancovalo do čtverce – 4 páry. Naštěstí jsme narazili na samé stejně nešikovné páry, takže náš výsledný čtverec byl z celé sestavy nejhorší. Zato jsme se u toho ale maximálně nasmáli. Smáli se nám i děti a tatínkové – ale co – co bychom pro dětičky neudělaly.

Poté přesně v poledne začalo oficiální zahájení Skotských her, kdy procházel průvod dudáků a bylo to opravdu velkolepé. Akorát Natálce to tak nepřišlo, tak mi to probrečela v náručí (dudáci byli ale hlasitější ;o)). Po zahájení proběhla pravá skotská svatba, kterou si tam někdo objednal. Tak jsme chvilku koukali, ale protože to děti nebavilo, šli jsme dál.

Po celém zámeckém parku byly stánky jak s jídlem, tak s různými předměty a bylo tedy rozhodně na co koukat. Navíc spousta nadšenců byla oblečena do skotského oblečení, takže bylo zajímavé i pozorovat lidi okolo sebe.

Po chvilce jsme narazili na stánek, kde měli různé keramické obrázky – sluníčka, autíčka, koníky apod. a děti si je mohly barvičkama vymalovat. Máme tedy již pověšené doma na zdi krásně vymalované sluníčko – Natálka byla moc šikovná – měla barvu i na nose :o)

Poté jsme nakoupili spousty drobností jako náhrdelníky, náramky a prstýnek pro Natálku a pro maminku. Synovec Tedík se projel na koníkovi. Asi od dvou hodin bylo představení sokolníků, kteří ukazovali různé dravé ptáky a sovy. Můj manžel se statečně přihlásil jako dobrovolník a nechal si jednoho z těch ptáčků proletět mezi nohama.

Poté, co se málem ztratil Tadeášek, jsme se vydali na loutkové představení pro děti, které bylo moc pěkné. Natálka s Tedíkem jsou na to ale ještě malí a dlouho je to nebavilo. Šli jsme tedy dát si něco k pozdnímu obědu a poslouchat chvilku skotskou hudbu. Po cestě jsme ještě koupili perníkové srdce babičkám, vyzvedli si namalované sluníčko a autíčko a šli jsme baštit. Pak si děti daly ještě zmrzku a jelo se domů.

Den tam utekl hrozně rychle a člověk by tam vydržel až do konce, ale čekala nás ještě cesta domů a děti už byly po celém dnu taky pěkně vyčerpané. Rozhodně si to ale příští rok zopakujeme a můžu to doporučit všem.

http://www.skotskehry.cz/

Napsal/a: Arabart

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • zuzkasim

    To muselo být moc fajn, při čtení jsem si zavzpomínala na dvoje prázdniny strávené ve Skotsku.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Mobile Sliding Menu