Ráj pískomila

Rubrika: Jen tak

505867_playing_in_the_dirt_2_76Zalovila jsem v paměti, posléze zašátrala hluboko ve skříni a vyrazili jsme. Tentokrát jsem nehledala dítě, ale bábovky. Zas nám bude doma skřípat písek pod nohama…

Když pominu nebezpečí nákazy, z mého pohledu je pískoviště jeden z největších vynálezů pro děti. Libásek ho miluje. Hodiny vydrží plnit kyblíky a přenášet je z místa na místo. Dokonce letos už dělá bábovky sám, ještě musíme doladit fázi rychlého vyklopení, ale myslím, že to půjde.

Pískoviště nám podle norem oplotili, o začlenění dvou laveček za za plot jsem se naštěstí obávala nadarmo. Bohužel jen pískoviště a lavečky, i nadále pomyslnou hranici dětského areálu tvoří ze dvou třetin silnice.

No areálu, v trávě je náhodně rozmístěno několik herních prvků. I když spíše než ke hře tyto atrakce nutí k zamyšlení. Houpačka bez opěrky zad – tj. pro děti do tří let vyloženě nebezpečná, pro předškoláky stále vysoce riziková. Dnes jeden pád dozadu na hlavu. Nejmenším je určena slepice na péru, tzv. pérák, při rozkývání má však hřebínek právě ve výši a blízkosti dětských zubů. Spíše než zdroj potěšení je to příčina pláče.

Alespoň patříme mezi „šťastná“ vybraná hřiště, která se město rozhodlo nezrušit. Dokonce nás, v rámci rozkvětu, vybavilo kladinou a na podzim i malou skluzavkou. Navzdory nepřízni chladných dní se na ní tvořila fronta. Pouze díky mé, Libáskem odmítané, asistenci, odneslo dnešní sklouznutí jen mírně naražené koleno, následek průletu kovovými stupínky.
Dále pak je zde ještě zapovězená průlezka kovová, hrozba matek.
Naopak bezpečné jsou vyřazené průlezky z pneumatik, dětmi sice oblíbené, nicméně estetický dojem nulový.
Aby byl výčet úplný musím jmenovat i jednu nefunkční rozbitou houpačku a zarostlé, téměř neznatelné pozůstatky hřiště snad volejbalového a malého fotbalového.

Zajímalo mě, co s naším hřištěm bude, zda existuje nějaký plán rozvoje nebo něco podobného. Ne. Stotisícová Olomouc nemá ani jednu studii, jak by takové moderní dětské hřiště mohlo nebo alespoň mělo vypadat. Nová hřiště tady vznikla pouze díky Nadaci Duhová energie, na sídlišti trefně zvaném Mačkalov, a druhé díky svépomocné akci ekologického sdružení Sluňákov v areálu školky.

Moje naivní žádost o sponzorský dar skončila bez odpovědi, a tak jestli bude zítra hezky, opět s dětma vyrazíme. Způsobně srazíme zadky a usadíme se na náš hřad.

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Anonymní

  Bezpečná pískoviště

  Dobrý den,

  obracíme se na Vás s prosbou, pomoci nám realizovat a rozšířit mezi občany náš projekt, či poradit jak máme postupovat prosadit náš projekt dětských pískovišť, dle přísných hygienických norem EU a to pro celou EU, takže se jedná o mnoho tisíců kusů. Všechny vlády, které jsme žádali o půjčku nám ani neodpověděli, ačkoli jim to zákon přikazuje. Vláda premiéra Nečase, kdy nám z jeho pověřením odpovídala vrchní ředitelka sekce úřadu vlády paní Nagyová s tím, že pan premiér peníze nemá. Je ale zajímavé, že po nástupu do funkce ministra zemědělství Bendla, ten dal okamžitě svému příteli herci Vydrovy dotaci 5 milionů korun na ošetřovnu koní, kde má u něho ustájení své koně. Nikdo nám nechce přispět na tento projekt i kdy jim to zákon a listina lidských práv a svobod přikazuje. Města a obce, kteří mají na starosti pískoviště, prostě zákony nerespektují!!! Finance na tyto pískoviště jsou uvolňovány z EU fondů, ale naši politici je neumí čerpat a raději ohrožují zdraví dětí.

  Je to ojedinělý výrobek, nejenom v EU, takže výroba těchto pískovišť by zajišťovala práci mnoha firem na mnoho let.
  Na základě povinnosti dne 1.4.2004 nabyla účinnost vyhláška č. 135/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch. Požadavky na hygienické limity mikrobiálního, chemického a parazitního znečištění písku užívaného ke hrám dětí ve venkovních pískovištích, jsou upraveny v příloze č. 10. této
  vyhlášky. V těchto pískovištích se nacházejí použité injekční jehle od narkomanů, výkaly od zvířat (obsahují roupy, škrkavku, tasemnici, atd.), také atmosférický spad, který obsahuje těžké kovy (dioxiny, rtuť, atd.), které se v organismech dětí nevstřebávají, ale usazují. Děti si také při hře protírají prsty očka a tím si způsobují bolestivé záněty očí. V dnešní době velmi nebezpečný virus H5N1, který je přenosný také ptačím trusem.
  Podotýkám, že ani jedno pískoviště v ČR není v souladu s hygienickými normami jak v EU, tak ČR. Pískoviště, prolézačky, skluzavky musí být vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů a splňovat bezpečností normy s ohledem na věk dětí, aby nedocházelo k úrazům např. ostré hrany, nebo pádu.
  Z mikrobiální kontaminace hrozí riziko především zažívacích obtíží, a to vzhledem k výskytu střevních baktérii a parazitů z výkalu zvířat. případě škrkavek může dojít k postižení jater, plic, případně oka, dokonce až do fáze oslepnutí.
  Podle zákona 258/200 Sb. uloží orgán ochrany veřejného zdraví za nesplnění, nebo porušení povinnosti pokutu do výše 2 milionů korun, což se neprovádí.
  V rámci našeho projektu jsme zaregistrovali vynález pískoviště u Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze a je registrován pod č. PV 2004- 393. Jeho realizací se zajistí zabránění všech nežádoucích elementů vhozených do pískovišť a současně se minimalizuje znečištění atmosférickým spadem.
  Podstatou vynálezu je pískoviště s poklopem, který se pohybuje po kolejnicích vedoucí pod podlahu altánku, který tvoří se samotným pískovištěm jeden celek. Jednotlivá pískoviště, poklop, jsou vyrobeny z dřevěných profilů potažené plasty, čímž splňují přísné normy EU. Manipulace s poklopem je jednoduchá, jelikož nejde o náročnou konstrukci i co se týče jeho hmotnosti. Je zabezpečeno tak, aby manipulace s poklopem nezpůsobila žádné poranění a mohli s ním manipulovat i rodiče, kteří by po odchodu mohli sami toto pískoviště uzavřít. Altánek je konstruován tak, aby celý mini-komplex plnil funkci společenskou a to posezení rodičů s dětmi při hrách. Všechna pískoviště tak mohou být přes noc i v nepřízni počasí uzamknuta a nemůže tím docházet k jejímu znečištění.

  Na zhotovení prototypu potřebujeme 5 milionů korun a tím připravit sériovou výrobu. Nežádáme o dotaci, ale půjčku, kterou do roka splatíme. Tímto projektem by se v ČR zachránilo mnoho firem a získalo mnoho pracovních míst. Věříme, že svým postojem podpoříte tento smysluplný projekt, a tím budeme všichni spokojeni, že se nám podaří uskutečnit správnou věc pro naše občany a jejich děti a tím chránit jejich zdraví.

  Naše občanské sdružení je zaregistrováno u MV – ČR, odbor všeobecné správy, náměstí Hrdinů 1634/3 Praha 4 140 21.Registrace byla provedena 5.2.2013. Název sdružení ZLATÉ SLUNÍČKO IČO 013 90 554.

  S přátelskými pozdravy Ivo Minařík

  Zlaté sluníčko o.s.
  zlate.slunicko.os@seznam.cz

 • Jsem moc štastná babička, vnučka Magdalenka mi dělá jen radost a protože ji hlídám tak opět po 33 letech chodím na pískoviště.
  Nemáme to daleko , je tam čisto, protože je to oplocené a pejskové a kouřící nemají přístup.
  Včera jsme zase navštívili pískoviště k veliké radosti mojí malé. Nikdo tam nebyl a tak Majda vesele rýpala lopatičkou, bábovičky ještě neumí. Pak jí to přestalo bavit a začala střídavě vylézat a zase se vracet do pískoviště. Neobešlo se to od pádu po puse do písku, ale pláč nebyl a běhala dál. Vtom přišla maminka s holčičkou asi 3 letou. Majda si ji prohlédla a přiběhla k ní. Pujčila jí kyblíček i lopatičku, popadla ji za ruku a mírně jí tlačila do pískoviště, holčička podlehla a už si hrály. Moc jsme se s tou paní nasmály. Tak věřím, že se
  moje vnučka neztratí.Ted je jí 16 měsícu, ještě moc nemluví, ale co si umane to udělá.
  Přeju vám všem at rodičum ,nebo prarodičum hodně krásných chvil strávených s našimi malými.

 • Už jsem se nemohla dočkat,až se konečně udělá hezky a my budeme zase moct vyrazit na naše oblíbené pískoviště.Velmi ráda a často jsem vzpomínala na vysedávání u pískoviště.Taky jsem se těšila na maminky a jejich dítka,se kterýma jsme se scházeli na pískovištích.Bydlíme na sídlišti,takže pískoviště najdu skoro za každým panelákem.Letos má právě v této době dojít k rušení velké většiny těchto pískovišt.Důvod?Nesplnují normy a město nemá na jejich údržbu peníze!Už mi to opravdu leze na nervy,protože pro děti tady není opravdu nic.Nepočítám tedy parky,které jsou zaplněny odpočívajícími důchodci,kteří nemají pochopení pro malé děti a nebo cikány a různými pochybnými existencemi.I takovou poslední radost nám chtějí vzít!Do ted jsem byla spokojená s tím co bylo.Pískoviště jsme měli před barákem a já jsem jenom vykoukla z okna,zjistila,jestli už tam na nás nečeká nějaký náš kamarád a mohli jsme hned vyběhnout.Děti si pohrály a my maminky si poklábosily.Bylo to super.Zatím tu pískoviště máme,ale už nám z něho odvezli stoletou průlazku,takže jenom čekám,kdy vykouknu z okna a pískoviště tam nebude vůbec.Musím s tebou, Martyčko, souhlasit!Pískoviště je vynález nad vynálezy!!!

 • Já to nechápu, že prostě město nemůže uvolnit několik tisíc na výstavbu pískovišť. Děti sjou anše budoucnost a kde si mají jinde děti vyhrát? Naštěstí my jsme z vesnice a tak malej lítá kolem baráku a na zahradě má své pískoviště, ale úplně chápu ty mamči, které prostě nemají jinou možnost a jít s dětmi i na ty pískoviště,co né zrovna dobře normám odpovídají! Stát by se mě zamyslet a necpat peníze jen tam, kde né vždy je tak nutně potřeba! Nebo šetří na nesprávných místech! Maminky držím vám pěsti, aby vám pokud možno bylo postaveno nové pěkné pískoviště!

 • Tak já mám v blízkosti svého obydlí hřiště hned dvě. Jedno je staré, sama sebe vidím, jak jsem se na něm před mnoha lety popelila. Dnes v něm zbyla toliko prastará klouzačka, dvě kovové prolézačky a pískoviště. Přede dvěma lety dostalo tohle hřiště nová vrátka, která šla zavírat a tudíž tam nemohli kadit psi. Letos v zimě zmizela.
  Druhé hřiště je moderní, určené pro děti od 6-ti do 12-ti let. Takže houpačky bez opěradla, velká klouzačka, prolézačky, na které bych si netroufla ani já…. Nicméně mrňata jsou neuvěřitelně odvážná a všechny atrakce zvládají dříve či později bravurně. Starší děti tam totiž až na pár vyjímek nechodí, děti od jednoho roku ano. Kam taky jinam mají jít…..Hlavně že okolní park se modernizuje za mnoho miliónů :-((.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist