Nočník a děti

Rubrika: Jen tak

679817_wcMám 2-letou dceru a nejvíc mě donedávna štvaly řeči některých známých a babiček v jakém věku si má dítě říct na nočník.Byla jsem z toho občas nešťastná,protože jsem stále slýchala jak jiné děti byli už v roce bez plen a naše Zuzanka si skoro ve dvou letech se na něj nechtěla ani podívat natož si na něj sednout a něco vytvořit…Úspěch byl,když si na něj sedla oblečená.Naše dětská paní doktorka mě uklidňovala,že to příjde samo.Dnes vím,že měla pravdu,protože najednou ze dne na den začala Zuzka chodit na nočník úplně sama.Dnes máme zase jiný problém.Jelikož nám malá chodí doma na nočník sama aniž by si řekla,venku nočník není tak se vždy počůrá.Myslím si,že největší problém dnešních rodičů jsou papírové pleny.Děti jsou v suchu a nemají potřebu se zabývat nějakým nočníkem.Píšu proto,abych povzbudila maminky,které mají stejný problém jako jsem měla já.Nebojte ono to příjde!

Napsal/a: psina

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Štěpán Kobliha není žádná bábovka

Kniha od spisovatelky Ivy Geckové Štěpán Kobliha není žádná bábovka, jež vydalo nakladatelství Grada, strhne všechny své malé čtenáře

Čtu dál →

3 tipy na pohodový nákup s dítětem

Ať to odkládáte, jak chcete, stejně se tomu úplně nevyhnete. Do obchodu s dítětem aspoň jednou za čas musíte. A

Čtu dál →

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)

 • Anonymní

  Zdravím mamky a děti s plínama i bez nich. Mám určité pochybnosti o tom, že látkové pleny podporují brzké čůrání do nočníku. Moje máma i tchyně do mě neustále hustily, že za jejich časů děti přestávaly nosit plíny už ve 12, 13 měsících a jejich milá vnučka ješte téměř ve 2 letech vesele naděluje do gatí.Tak jsem z vrozené zvědavosti zkusila látkovky.Vydržela jsem to 2 měsíce. Milé dcerce nevadil mokrý zadek, nočník využívala tak k posezení a sledování večerníčku.Zásadně čekala, až ji přebalím a potom řekla „čulala“. Opět jsem zakoupila staré dobré pampersky a neřešila to. Zlom přišel v létě, když jsme tu naši holku nechali běhat nahatou.Čurala i kakala v podstatě kdekoli a jednoho dne si sedla na nočník. Bylo jí 22 měsíců. Nikdo ji za to ani nějak nechválil a ona to začala brát jako normální věc. Ve 23 měsících už nemusela mít plíny ani v noci.

 • Anonymní

  Ahoj, naše 26měsíční Anetka taky zarputile odmítá čůrat a kakat ať do nočníku nebo do záchodu s dětským sedátkem. Můžeme jí opakovat tisíckrát, že je velká holčička a že bráška a všechny kamarádky už chodí na nočník. Vyjmenuje všechny okolo:Lucinka, Martinka, bráška chodí ….nakonec řekne Anetka NE! Nevím, jestli si nějak udržuje poslední miminkovské „pouto“, ale je pravda, že mi po každém přebalování, řekne :“Anetka je jako miminko“. Mluví skvěle ,dokonce nám pořád zpívá,je moc šikovná, dělá kotrmelce, všude leze, ale když dojde na ony potřeby, tak se prostě zasekne. Drahuš

 • leontýnka.s

  Mám 19i měsíční dceru a nočník používáme jen jako hračku. Je tam totiž pěkná nádobka, hraje, ale.. Dcerka na něm nechce sedět ani chvilku. Přitom vždycky, když kaká, řekne „aa“. Nevím, jak často ji mám zkoušet dávat sedět na nočník, abych ji ho úplně nezprotivila. Teď jsem jí dala chvilku pokoj, protože má střevní problémy, ale jak bude fit, opět začnu zkoušet. Vždyť spoustu jiných věcí už zvládá!

 • Zrovna včera jsem četla článek o chození na nočník. Tam se píše, že vše záleží na zralosti dítěte, většinou se vše samo upraví kolem 33 měsíce. Takže proč se nervovat. Má dcera neměla pleny ani ve dne ani v noci už v 10ti měsících, starší syn to zvládl až ve dvou letech, ten poslední chodí od 9 měsíce na nočník kakat, ale možná je to jen náhoda. Sám si samozřejmě ještě neřekne.

 • Anonymní

  Dobrý dne, zajímal by mne názor přezdívka KICUL -23.5.2005, jak to mají s nočníkem te´d, máme totiž ten samý problém a už nevím , jak to řešit/jsou nám 2 roky a probíhalo to přesně jako u Vás.Pokud mi poradí někdo jiný , budu moc ráda:) Děkuji moc za odpověď.

 • Tato diskuse je u nás nyní víc než aktuální, po úspěšném „tvoření“ se Tomášek zasekl a nic, před nočníkem utíká, o to víc ho těší, když nemá plenku, vyzkoušet, kde všude se dá čúrat a kde všude se dá vytvořit bobeček.
  Nechávám ho často běhat bez pleny (vždyť jinak se jí nikdy nezbavíme, ne?), ale výsledky jsou zatím jen k pobavení okolí. I když… občas se mě asi sželí a „trefí se“ na místo :).
  Každopádně trpělivě čekám, čekám, čekám….

 • Naší Šárce bude 8.měsíců v pondělí a protože v nemocnici potřebovali její moč do sterilní skleničky, tak jsem to vyřešila po svém-posadila jsem skleničku do nočníku a na nočník Šárku. Trvalo to asi 15pokusů, než se zadařilo…Když za 2 dny potřebovali moč zase, tak jsem postupovala stejným způsobem a povedlo se hned na poorvé :o) tak jsem měla takovou radost, že neměla z nočníku třeba panickou hrůzu. Tak snad i pak později, to bude na něj zvládat v pohodě.

 • Anonymní

  Zdar nočníkům, těm obyč., hracím, velkým, malým, zvířátkovým……
  můj syn je vyznavač nočníčků, vždy ho nějaký zaujme a na všechny v kdejakém obchodě se zkušeně pozadí až vybere ten “ správný“ ale to je taky jediné. S noč. se mazlí posadí na něj vššchny plyšáky, někdy se na něj posadí sám a pozoruji jak se snaží tlačit, ale nic nevydrží třeštiprdlo a za chvíli je to někde na zemi, když to však podchytím a chci ho zpět usadit, v lepším případě přestane v mnoha dalších uteče. Přitom moc dobře ví, o co se jedná a všechny neustále upozornuje , že na EE je to nachystano tam , či tam. Komentuje i čůrající okolí, odchod někoho z nás na toaletu, jo a abych nezapoměla od asi osmi měsíců mi správně hlásí na začátku i na konci vykonání potřeby, ovšem s plínou. Bez ní se mi krom náhod ani jednou nepodařilo, aby šel uvědomělě sám.Doufala jsem, že to zmáknem v létě, budem čůrat na kytičky atd. My s tátou stahujem kalhoty snad všude, kde se dá, dokonce můj malý zadeček se vejde kupodivu i na některé typy noč. takže i vzorově sedíme. Malý nadšeně prohlásí, že chce totéž, např. venku, ovšem po pár sekundách mi uteče a za chvíli je mokrý aniž by ho to nějak vzrušilo. Jo, je mu rok a půl, ale já mám kolem sebe spoustu stejně starých dětí které sice nedávno neměly ani ponětí, ale přesto ono svaté vyprodukují. Můj první syn byl bez plen po prvním roce, fakt ale je, že před16 lety nebyly suché pleny. Dáša

 • Zásada-NENUTIT!Na tom se asi shodnem všichni.Projevilo by se to později,jako u mé kamarádky,která nutila,dítě se sice naučilo,ale problémy nastaly později,zřejmě mu to znechutila.Venku-zkuste ji dát čůrat,i když se jí nechce.Pravda,cesta se protáhne a pokud někam vyrážíte,jděte o něco dřív,protože se můžete zastavovat doslova na každým kroku,ale vyplatí se vám to.Ono ji to začne bavit a brzy pochopí,co po ní chcete.A pokud to zatím nepůjde-nevěšte hlavu a kašlete na řeči druhých-je to vaše dítě,ne jejich.Druhým se to kecá opravdu dobře,že jo…Mi jsme také odbourali plíny až ve 3 letech a nikomu to neuškodilo,ba právě naopak-líp se naučila chodit v noci na nočník a obešlo se to bez řevu a podobných nesmyslů,jak to někteří řeší.Takže-zlomte vaz,však ono to půjde!!!

 • Anonymní

  Ahoj mamky nočníkářky. I já jako každá maminka jsem se nemohla dočkat, až se moje děťátko naučí chodit na nočníček. Mamky, prosím vás, netrapte dětičky ani sebe a nechte to skutečně na mozečku svých drobečků. Jenom je s nočníčkem seznamte a k ničemu je nenuťte a nedělejte si starosti. Přijde to úplně samo a každému v úplně jinou dobu. Musí k tomu sami dozrát. Moje 4-letá holčička začala chodit na nočníček v 21 měsících. Dobu před tím už mi hlásila, když měla plínu „čurám“ a když jsem ji posadila na nočník utekla a vyčurala se jinde. Nechali jsme tomu zcela volný průběh a přišlo to ze dne na den. Nočničkům zdar. Marcela, 31.5.2005

 • omlouvám se za 2x vložený článek – padlo mi připojení a pak už to bylo 🙂

 • Ahojky mamky,
  potěšila mě Vaše diskuze – děti a nočník.
  Naše malá je velice šikovná – jen s nočníkem vede „soukromou válku“. V srpnu jí budou 2 roky a radši si sedne na WC než na nočník, ale neřekne si a občas tam sedí zbytečně. 🙂 Po Vašich příspěvcích teď vím, že v tom nejsme samotné.
  Přeji hodně zdraví a úspěchů v každém Vašem počínání.

 • Anonymní

  Ahojky mamky,
  potěšila mě Vaše diskuze – děti a nočník.
  Naše malá je velice šikovná – jen s nočníkem vede „soukromou válku“. V srpnu jí budou 2 roky a radši si sedne na WC než na nočník, ale neřekne si a občas tam sedí zbytečně. 🙂 Po Vašich příspěvcích teď vím, že v tom nejsme samotné.
  Přeji hodně zdraví a úspěchů v každém Vašem počínání.

 • Ahojte holky ,
  můj první syn se naučil na nočník chodit v 1,5 roku a na noc neměl pleny po druhém roce.Myslím si až vyzraje na to chodit na nočník tak to bude.Je jedno jestli ve 2 letech nebo třech.V noci jsem ho dávala čurat kolem pulnoci a to podotýkám ,že vypil v noci 1-2flaše čaje nebo vody.Ted mně čeká druhý syn ,ale ten má ještě čas,byl mu nedávno rok.Přeji bezproblémové čurání.Ještě musím dodat,že pro nás byl problém ,aby se vyčural venku,nechtěl až někdy kolem 2,5let .Tak zatím

 • Závidím všem celkem hladký průběh učení dětí na nočník. Já jsem zkoušela dávat mojí dceru Barborku na nočník na roce, v celku to šlo, čůrala i kakala, když jsme ji dala. Pak ale začala protestovat a přestala si na něj sedat. Pak jsme splu koupili nový nočník, Barunka si ho vybrala a na něj už si vcelku sedá ochotně, dokonce první dny si i říkala, takže jsem ji potěšená, že to jde tak hladce začala dávat kalhotky na doma, aby kdyby se to nestihlo cítila, že to studí atd. Ale nastal zádrhel, se kterým jsem nepočítala, moje dcerka si přestala říkat a co víc – vůbec jí nevadí, když se počůrá nebo i pokaká a hraje si v tom, do té doby než na to přijdu já. ani mi to už neříká. Teď je jí 22 měsíců a provozujeme to takhle už asi dva měsíce s tím, že se to spíš zhoršuje než aby se to zlepšovalo.Dcerku za každý úspěšný pokus chválíme do aleluja, když se to nepovede, tak pokárám, ale nestrestám. Někdy si řekne, ale to je tak jednou za tři dny, většinou to udělá jak se jí zachce.Přijde mi, že je buď zabraná do hraní a nevnímá to nebo je líná. Nemáte někdo nějakou radu jak na to, já už nevím co nového zkusit. Díky a ahoj. Kicul

 • Máme 11 měsíční Magdalénku, kterou jsme taky dávali docela brzy na nočník (asi kolem 7měsíce).Když jsem viděla, že tlačí,tak jsem jí posadila na nočník a ona se vykakala,měli jsme my i ona z toho radost,proto jsme se snažili okamžik vždy vystihout a posadit ji na něj.Pochválili jsme ji a ona si zatlaskala :).Postupně jsme ji dávali na nočník i po spaní a ona se tam vyčůrala.Teď už sama volá „ee“ ještě se jí to někdy „vymkne z rukou“,ale jinak je šikulka.Neděláme s toho tragédii, když se to nepovede.Myslím, že je opravdu každé dítko jiné,ale zkusit se to může začít brzy a už záleží na dítku,jak je zralá jeho CNS a jak rychle to pochopí.Přeji všem šikové dětičky, ale chce to hlavně trpělivé rodiče!

 • My jsme našeho Davídka začali dávat na nočníček docela brzy,už kolem 6 měsíců když sám seděl jsme to zkoušeli poprvé.Chtěla jsem aby si na nočník zvykl a nebál se ho jak jsem slyšela od jiných maminek.Zprve jsme zkoušeli vždy ráno když se probudil a to byl úspěch vždy jistý,taky jsme malému hodně tleskali a chválili ho a to se mu líbilo.Když mu bylo něco kolem 10 měsíců a už sám chodil,začali jsme ho nechávat doma přes den bez plínek.To jsme seděli na nočníčku třeba i co hodinu a docela jsme to vychytávali i když se nám hlavně ze začátku stávalo,že už přišel s mokrými tepláčky.V roce a půl jsme přestali dávat plínky na spinkání po obědě a od necelých dvou i na noc.Musím ale napsat,že jsme v noci dávali tak dvakrát vyčůrat a i teď když je prckovi 2roky a 7měsíců dáváme jednou za noc na nočník.Jinak už asi 2 měsíce chodí na velký záchod,což se mu moc líbí.Doufám,že náš Adámek bude taky tak v pohodě,ale nikdy bych ho pokud by nějak vyváděl nenutila.To se pak dětem ještě více zoškliví.

 • Už se těším až taky zrušíme plenky na dobro.Ještě jsem si vzpomněla jak jsme chodili do plaváčku a tam nám říkali že máme nechat děti ať si dělají co chtěj.Až budou chtít tak budou chodit sami,budou mluvit i chodit na nočník nemá cenu je nutit a je to pravda.Ono to všechno přijde u někoho dřív či později.Každý je jiný a jak se říká každý je osobnost od narození.

 • Naše první dítko-synka, jsme začali zkoušet na nočnék nějak kolem 10.měsíce-každý úspěch jsme velmi slavili a Martínek z toho měl také radost a byl pak smutný, když to pustil do kalhot. Sám si začal „ee“ říkat tak kolem 1,5roku a kolem 2let chodil spát s plínkou jen na noc. Občas se také stalo, že i po obědě se vzbudil v mokré posteli, ale to opravdu zřídka. S nočníkem se zkamarádil rychle a nebyli problémy.
  Plínky jsme úplně zrušili před 3.narozeninami-došly a už jsme nechtěly kupovat nové. Zpočátku byla postel mokrá dost často, pak se to lepšlo a pak se i sám budil. Když jsme si domů dovezli Šárku, tak se začal v noci počůrávat a ještě teď občas se mu to v noci stane. Může to být psychikou-říkají lékaři.
  Doufám,že i naše malá nebude mí z nočníku strach a bude s ním kamarád :o)

 • ahoj, mám taky skoro 2 letou holčičku a taky máme problémy s tím že nechce na hrnec, dokonce jsem koupila trénovací kalhotky, aby ju něco inspirovalo, řekla jsem jí, že když se počůrá, tak kytičky na plence zmizí, chvilku chodila na hrnec v pohodě, pak si zase zvykla a byla mokrá. Vůbec jí to nevadilo. Teď jsem zjistila, že když ju nechám úplně bez pleny, tak si spíš řekne. Ono je asi trochu pravdy na tom, že dítě je chytré už od malička, a tak když zjistí, že se nemusí starat, jestli se počurá do pleny, tak prostě je mu to jedno.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist