MVD: Danasi

Rubrika: Jen tak

Další maminka, která nám o sobě a své rodince v rámci představení maminek zapojených do projektu Mateřská s VD  něco poví, je Danasi.

Je to už skoro rok, co jsme psali povídání. Nějak nemáme čas. Mamka doma dělá vše sama, tatínek jezdí kamionem a vydělává. Vidíme ho tak zhruba dvakrát do měsíce na cca 48 hodin. Ten čas pak letí a nechce se zastavit.

Pro ty kdo neví, nebo jsou zde nové: jmenuji se Deniska a už mám 2,5 roku, přesně 33 měsíců anebo taky 1020 dnů. Jsem již velká a se spoustou věcí mamince pomáhám. Mám starší sestřičky: Elišku ta má 8, a Adélku ta má 20.

Bydlíme na vesnici a máme spoustu zvířátek: malou bílou fenku špice jménem Sisina a velkého černého rotvejlera jménem Alex.  6 koček a nespočet králíků, slepice museli ustoupit neb Alex je pro zábavu rdousil.

IMAG0018Letos nám tatínek s maminkou na zahradě postavili hřiště. Koupili stromy, mamka odřezala kůru a tatínek z klád postavil kostru domečku, pískoviště a houpaček. Domeček máme nad pískovištěm ve výšce dvou metrů, dostanu se do něj buď po dřevěném žebříku, nebo po lanovém a dolů po dlouhé a velké skluzavce. Na konstrukci jsou dále dvě houpačky a jedna stará pneumatika na houpání. Vedle máme trampolínu průměr 4 metry a bazén o průměru 6 metrů a na výšku 130cm. Zahradu máme velikou cca 3 000m². Stodolu, kde si můžu hrát na slámě nebo seně, můžeme lozit po stromech a schovávat se různě po pozemku. Někdy má mamka hodně práce než nás najde.

IMAG0024V létě mamka opravovala místnosti a dělala nám nový pokojík. A potom jsme mamince pomáhali zavařovat a chystat spoustu věcí na zimu. Máme zastudena lisované domácí sirupy: malinové, jahodové, ostružinové, meduňkové, mátové, zázvorové a rakytníkové. Máme vlastní okurky, hodně zavařenin: broskvové, třešňové, meruňkové, pečené čaje asi 5 různých druhů, domácí marmelády, přesnídávky, povidla i z hrušek. Domácí kečupy a leča a omáčky ke špagetám či těstovinám.  Pomáhala jsme dělat kvas na slivovici, jabkovici, meruňkovici. Dneska jsme moštovali a máme 60l domácího moštu sladkého jak med. Bude brzo pryč, protože jen za dnešek jsme vypili tři litry.

 

IMAG0037Také jsme byli na svatého Václava ve městě na akci veteránů. Pořádá to náš dobrý soused a nikdy si tuto akci nenecháme ujít. Když se to povedlo a byl tatínek doma, tak jel některým veteránským autem od našeho souseda. Moc to Elišce a Adélce závidím, protože ony už jeli, je to velká sláva a vždy musíte být dobově oblečeni k danému autu. Snad se zase někdy podaří tatínkovi sladit volno a já se také svezu některým veteránem po silnici.

 

Pozdravuji všechny tety s VD a někdy příště zase . . .

Děkujeme za krásné povídání a Denisce přejeme, aby se s tatínkem nějakým veteránem také brzy svezla.

A pro ostatní maminky s malými dětmi – pokud máte chuť a máte dítě (vnouče) ve věku do 3 let, můžete tu být i vy. Stačí na emailmvd@vasedeti.cz poslat pár slov o sobě a dítěti, se kterým se do projektu chcete přihlásit. Připojte i fotečku. Do předmětu emailu prosím napište MVD – (vaše přezdívka).

Napsal/a: Danasi

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • danasi

  Endlisku, děkuji.

 • endlisek

  Holy mají úžasnou maminku a dětství. Vše přírodní, domácí, plno místa se vyřádit, plno zvířátek. Super. Připojuji se k obdivovatelkám, jak to VŠE můžete zvládnout.

 • danasi

  Pavluschko, a jaký konkrétně??? Kompot, polévku, hlavní jídlo??? Vzpomínám si, že za totality byla dýně jen jako kompot a jinak se u nás nedělala. Bylo to bráno jako levnější varianta drahého ananasu. Dokonce při zavařování máma lila ananasovou esenci na dochucení. Já vařím polévku ta je u dětí oblíbená a pro manžela ji mám ve variaci s bílým vínem. Potom je dobré kostky dýně společně upéct s kuřetem. Dýní se i dobře zahusťuje. Já mouku moc nepoužívám spíše zahušťuji bramborem nebo dýní.

 • Pavluschka

  Danasi, moc hezký článek. Jsi moc šikovná – dovedu si představit, kolik je to dřiny stihnout vše kolem (mamka také byla s námi na baráku sama a k tomu jsme měli nějaké zvířectvo.
  Holky ať si to hezky užívají.
  U odstavce, kde píšeš, kolik jsi toho stihla přes léto vyrobit do zásoby se mi sliny sbíhaly.
  A tak mě napadlo, nemáš nějaký osvědčený recept na dýni? (-:

 • lnori

  Danasi, to my bychom pro to jeli, až když by to lidi zaplatili. My už ani jinak do ničeho velkýho nejdem bez toho, aniž by si to lidi zaplatili dopředu. Už jsme trochu starý na tenhle adrenalin 😀

 • danasi

  Inori, to bych asi nedělala nedávno vyprodávali hřiště po sezóně na více místech a pokud se s tím nechtějí lidi dělat můžou koupit ve výprodejích za 30000,-Kč

 • lnori

  Danasi, jo, hřiště jsou drahý. Taky jsme nedávno zjišťovali cenu a našli jsme je místo za 60 na ebay za 40, tak jsme to zkusili prodat, že bysme rovnou zajeli pro dvě nebo tři a ty prodané by vydělaly na to naše. Ale to by chtělo o někom vědět, než to zkoušet takhle do prázdna.
  Jinak vás s manželem obdivuju. Člověk je chytrej a šikovnej a k čemu mu to je, když se stan úraz 🙁

 • danasi

  Inori, manžel jezdí od 2005. Předtím dělal na šachtě a odešel po menším závalu v roce 2001. On byl specialista a lezl i tam, kde to bylo nazajištěné, protože šel opravovat razící stroj. Po razícím stroji se stavěli stojky na zapření a pak tam teprve šli horníci. Tenkrát mi primář trauma řekl, že do konce života zůstane na vozíku. Po roce nemocenské dostal invalidní a on byl tak dobrý, že se postavil. Tak za odměnu mu invalidní sebrali. Vzhledem ke sešroubované páteři a dalším problémům nemůže dělat nikde ve fabrice, ani jinde. Má sice specializace na elektřinu, hydrauliku, zámečnictví, svářečtví. Ale jedině tady sedí a páteř namáhá relativně málo.
  Já pečený čaj dělám, že je rychlý a téměř bez dohledový. Jak se ti to povedlo??? Stačí 180˚C a dvakrát promíchat a za 45 minut do sklenic.
  Hřiště je ještě nedodělané, museli jsme letos nechat trámy vyschnout, příští rok budu pěkně brousit a natírat, abych ošetřila dřevo. Ale hlavně je to úspora, neb za stromy jsem dala 2.000,-Kč a koupilka skluzavku, pár ukrutně dlouhých a silných hřebíků, šroubů a vrutů, něhjaké to lano cca se vším všudy 8.000,-Kč. Kdybych to koupila hotové, bylo by poloviční a stálo by mne cca 50.000,-Kč. Tak jsem si to mohla dovolit, protože dřina, bolavá záda a půchýře na rukou jsou vyléčeny sotva uslyšíš jásot dětí.

  Marci55, děkuji, myslím, že byste to také zvládla. Nedělám to pro sebe, ale pro děti. A domácí maso a zelenina a vše je prostě super. Vím co dávám zvířatům a tak vím jaké maso z nich jím a zeleninu nestříkám chemií, stačí ty deště, kdoví co v nich je. Bazén máme také bez chóru, jen na bázi okysličování a po některých deštích jsem musela upravovat PH vody, neb to byla hrůza. A co mne dostalo, byl soused, který přišel s dcerou, čím byli namazaní nevím, ale po 2 hodinách mi začal bazén zelenat a PH jsem upravovala víc jak 30 hodin a čistička jela na plný výkon nepřetržitě 3 dny.

 • Marci55

  Krása a obdivuji jak to všechno zvládáte skoro sama.

 • lnori

  Danasi, vy jste tak šikovní, že jste postavili hřiště 🙂
  Prosimtě, jak dlouho ten tvůj jezdí kamionem? To si vůbec nedovedu představit.
  No a pečený čaj jsem letos zkoušela poprvé a hned se mi ho povedlo totálně připálit. Karamel jsem nechala rozpustit ve vodě, plech mám, ale čaj už jsem další nezkoušela.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist