Recenze: Můj první kalendář (České zvyky, svátky a tradice)

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy, Pohádky a povídky, Tradice a zvyky

Můj první kalendář (České zvyky, svátky a tradice) je název audioknihy, kterou nám k recenzi poskytla Audioteka.cz. Obsahuje vyprávění pro malé i velké posluchače o českých svátcích, zvycích a tradicích v průběhu kalendářního roku. Audiokniha osvětlí nejenom dětem, ale i nám dospělým, několik desítek zvyků – současných i již zapomenutých.

Kniha má 23 kapitol – oddílů. Zvyky jsou seřazeny tak, jak jdou po sobě v průběhu celého roku. Zaujal nás příjemný hlas vypravěče a pěkné tematické podbarvení hudbou, v každém oddílu jinou. Jsou zmíněny zvyky nejen minulé, ale i současné – včetně moderních, například je zmíněn již v Čechách zdomácnělý svátek Halloween.

Velkou výhodou je možnost pustit si jen aktuální svátek, je vysvětlen stručně, srozumitelně, a v několika minutách, takže děti udrží pozornost. Snadno se také na toto sdělení reaguje, můžeme s dětmi dále vysvětlit něco podrobněji a rozvíjet téma.

Moje syny nejvíce zaujalo téma Dušiček, které se blíží, namalovali Halloween, který budou slavit i se školou, poté nadšeně vyslechli i Advent, Mikuláše a samozřejmě Vánoce, na které se již těší. Povídali jsme si i o Silvestru a Novém roce, při té příležitosti jsme si zopakovali měsíce v roce, dny v týdnu. Povídali jsme si o novoročních přáních, o různých kulturách (začátek roku se slaví různě), jelikož nás k tomu audiokniha inspirovala.

CAM00202[1]Zombie (Tom)

Myslím, že tato audiokniha přináší kvalitně strávený čas s dětmi, může nám pomoci lépe prožít jednotlivé části roku. Důrazem na cykličnost roku je blízká waldorfskému školství. Ukazuje, že dodržování tradic je i v dnešní době možné a smysluplné.

V této audioknize zjistíte mnoho podrobností, detailů, zajímavé jsou původy svátků, nebo jejich názvy. Víte například, kdo byl Silvestr?

Audioknihu Můj první kalendář využijete nejen doma, ale hodí se i k použití ve školách. Děti si mohou následně sdělovat, jak který svátek slaví oni doma, mohou si oslavit ve škole, namalovat ho ap.

Text je srozumitelný i menším dětem (mladšímu synovi je necelých 6 let), ale ideální je pro školáky na prvním stupni, ale i starším školákům a dospělým dodá nové informace.

Obsah:
1. Nový rok
2. Tři králové
3. Masopust
4. Hromnice
5. Svatý Valentýn, MDŽ/Den matek, Svatý Josef
6. Velikonoce
7. Apríl, Pálení čarodejnic
8. Máje, Majálesy, První máj, Den osvobození
9. Letnice, Jízda králů, Poutě
10. Den dětí, Letní slunovrat
11. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
12. Den upálení mistra Jana Husa
13. Svatá Anna
14. 1. září, Dožínky, Dočesná, Vinobraní, Posvícení
15. Svatý Václav, 28. říjen
16 Dušičky
17. Svatý Martin
18. 17. listopad
19. Advent, Svatá Barbora
20. Mikuláš
21. Svatá Lucie
22. Vánoce
23. Silvestr

muj-prvni-kalendar-ceske-zvyky-svatky-a-tradice-duze

Můj první kalendář

(České zvyky, svátky a tradice)

Autor: Jaroslav Major
Čte: Marek Libert

Délka: 1 h 14 min

Audioknihu Můj první kalendář si můžete objednat na Audioteka.cz, kde je k dispozici také krátká ukázka.

 

Napsal/a: BioMamma

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist