Dětský slovníček

Rubrika: Jen tak

825650_my_familyTak jsem se právě zaposlouchala, jak si náš Martínek hraje a napadlo mě, napsat tento článeček.
Dohání vástaké někdy dětská „mluva“ k smíchu? Nebo máte občas pocit, že by jste potřebovali překladatele? U nás ho většinou teda potřebuje tatínek. Já už občas vím,co jaké slůvko znaméná, ale občas to i není jednoduché zjistit, co vlastně tím má syn na mysli.
Zde je pár ukázek (jistě jsem si nevzpomněla zrovna teď na všechny,ale aspoň ukázkově) a těším se na Váš výběr z dětského slovníku.

brmbí = vysavač (to když synovi bylo asi 1,5-2roky)
vydlice = příbor
píchačka = vidlička
čeput = kečup
náput = nákup

Jednou za mnou Martínek přišel, že chce „ukánit“ Nechápavě jsem na něj koukala a pak jsem pochopila, až když začal naznačovat:

ukánit = obejmout rukama jeho tělíčko
tuli tuli = mazlit

Jednou se z jeho pokojčku ozývalo volání „čápi-čápi“ – několikrát za sebou to vyzní dosti neslušně (občas se tento výraz ozývá u nás po vsi, když si místní mládež povídá!)..tak jsem tam běžela a koukám, on si hrál s gumovou malou husou, jako že lítá a je to čáp a volal na ní „čápi – čápi“ :o)
Když je bezmocnej a vidí, že mu občas ani já nerozumím, co chce, značne ukazovat, naznačovat rukama-nohama. Jo z dětmi se člověk nenudí..

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Jak děti naučit jíst zeleninu?

Co vaříte svému miminku? Nejprve maminka zařídí to nejlepší mlíčko, ovšem po pár měsících se objeví otázka, jaké dát

Čtu dál →

Recenze: Můj atlas Česka

Naše zem je plná krásných míst, památek, přírody, různých útvarů. Každý z nás je rád „doma“. Děti to „doma“,

Čtu dál →

[Předškoláci] Matematika s úsměvem

Se začátkem nového školního roku se už i předškolní děti začaly plně věnovat předškoláckým úkolům. Tak proč jim to

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (27 vyjádření)

 • jj to se zase za chvíli zase nasmějeme,zatím prcek jen komolí čepička-čepi a miluje ve svých 12 měsících boty,boty a papuče-to opakuje stále do kola a samozřejmě vévodí ono úžasné HAM hlavně v obchodě,když se z vozíku rozhlédne a začne na celý obchod volat HAM ŇAM ŇAM:-)
  od straší dcery byl úžasný překlad, kdy jeptiška byla prostě ,,cipka“ a servírka v restauraci ,,čepovačka“..

 • Ano,přesně jako u nás.Boton-telefon,Kákák-vařečka,Punprdlon-pampeliška.Prostě jako latinci,nerozuměla jsem mu,ale naučila jsem ho ukázat mi co mi právě říká-pomohlo to a také jsme se brzo naučily ty správná slova.Krásný den.!!!

 • Anonymní

  pro krista to je slepičinec…

 • Naše Zuzanka říké lžičce – ulika ! Letadlo je ÉRO a dost u toho křičí, aby jí všichni slyšeli. Pikoty jsou piškoty, záchod je kakač a ponožky jsou ponoky.
  Když byla dvouletá Kačenka, učila jsem jí : Polámal se mraveneček. Zvládala to bez písmenka r, a bez háček. Milovala jsem to její : ZALOVALI ! (zavolali)

 • mamcalenca

  ..to mě připomělo,jak moje mamča dává vždy k dobru,jak můj o 5let mlad.brácha jednou takhle došel ze školky a mamka se ho ptala:co jste dnes papali? a brácha:černou kočku!!…?mamka se druhý den ptala,cože to vlastně proboha paní kuchařky vaří a víte co to bylo?čevabčičí!!!…:-))a ještě mám o rok mlad.ségru a té jsem prý v rodince“ rozuměla“ pořádně jen já,tak vždy,když už mamka nevěděla,co to vlastně žvatle,tak se mě zeptala:co to říká vlastně leni?.. a já jsem se prý na ní podívala,jako kdybych říkala,ty seš ale hloupá,..a přeložila jí to.takže moje sestra měla vlastně už od mala tiskového mluvčího!!:-))) a větu mé ségry, kterou si pamatujeme do ted:já byla ve bibobe a doktorka pikaja a já bekea mok!!.. a ted překlad:já byla ve Zbýšově(vesnice u Brna) a doktorka mě píchala a já plakala moc!!!:-)))…a můj syn,ted má už 11,říkal žižen-řízek,bajé-auto,ty ši moja ásenka-ty jsi moje lásenka…už se těším,až naše 10m.adelka taky „spustí“.zatím má nejrači slovo ne,ne,ne,papa-papat,mama…stejně je to krása,ty naše dětičky,že?:-)))

 • broucek.2

  Náš tada je už velkej, ale když mu byli asi tři roky, jeli jsme autem a on začal křičet“ kšáp“ marně jsme přemejšleli co to je a tak nám to ukázal. Byl to jeřáb. A autobusu říkal abobus.:-))

 • Když bylo dceři okolo 15ti měsíců říkala „babíbá“ pití (bumbání) a na psy volala „hami“ (hafi).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist