Tady jsou vidět blázni – Až se zima zeptá I.

Rubrika: Jak se žije jinde

První zimu ve svém novém bydlišti budete zřejmě prožívat ve znamení romantiky a také rozčarování.
Zima na vsi je tak nepodobná zimnímu období mezi paneláky, že je to jako srovnávat písečnou pláž s písečnou pouští.
Nic není tak, jak by člověk předpokládal…

Padá OPRAVDOVÝ sníh. Začne padat prvního října a definitivně „sleze“ až na „čarodějnice“. Padá opravdu hodně sněhu, padá ho neuvěřitelné množství. Většinou to jsou vločky jako pětikoruny, které s tichou definitivou usedají jedna na druhou, vteřinu po vteřině, den po dni… Padá a padá. Padá dokonce i tehdy, kdy v televizi usměvavá „rosnička“ v krátkém tričku s omluvným úsměvem oznamuje divákům, že letošní Vánoce budou opět na blátě a nejnižší teploty se budou pohybovat kolem plus patnácti stupňů. Padá a padá. Je ho všude plno. Lesy kolem vaší obce vypadají, jako by se jich právě dotkla berla mrazilka. Závěje, mimo prohrnuté cesty, jsou hluboké skoro dva metry. Na cestách je toho sněhu zhruba tak polovina. Že už je toho sněhu opravdu nějak moc, zjistíte v okamžiku, kdy si jdete stoupnout na zastávku místní hromadné dopravy a z cedule, která zastávku označuje, na vás vykukuje akorát vršek, nyní se nacházející přibližně ve výši vašich kolen.

V takovémto počasí je velice snadné ztratit dítě, psa, auto, dům… Sehnete se, abyste si zavázali tkaničku, narovnáte se, otočíte se a za vámi se mezi tím svět otočil o dobrý půlkruh. Tatam je vaše rodina i váš movitý a nemovitý majetek. Všude jen bílo. Někde pod vašima nohama se ozývá přidušený smích vaší ratolesti. Dítě právě noruje do Austrálie a parádně si to užívá.

Zpočátku máte snahu alespoň jednou za den vyjít na zahradu a „uklidit“ po svém psu. S postupujícím časem to ale nejspíš vzdáte. Hrabat se ve sněhu a hledat „skryté poklady“ s nejistotou, zda „to“ naberete správně… Jednoduše se na to vykašlete. (Nepřála bych vám takovou zahradu vidět z jara, kdy všechen sníh sleze. Co zima milosrdně zakryla bělostnou čistotou, to ukňourané mokré jaro nelítostně rozčvachtá a ukáže v celé své nahotě… Nepříjemná práce, ale někdo to udělat musí. Nechcete se přece až do letních veder brodit v h…

Zpočátku máte snahu před každým odjezdem řádně očistit své auto od sněhu. Aby byla vidět SPZ, aby byla vidět světla, aby stěrače nebyly přimrzlé, všechna okénka oškrabat. Postupem času se naučíte bravurně řídit jen s malým otvorem vyškrabaným do hlubokého sněhu na vašich sklech. Otvor bude velikosti grapefruitu. Jeden umístíte před řidiče, druhý na boční okénko u řidiče a třetí strategicky vydloubáte do nánosu na zadním okně. Pro vaše spolujezdce bude cestování s vámi poněkud neobvyklou záležitostí, budou stále balancovat na hraně mezi usnutím z nudy a propadáním panice při sebepodezřelejším zvuku, přicházejícím zvenčí. Pochopíte naprosto přesně, jak asi se cítí kuřecí čtvrtky prodávané v zamrazené krabičce.

Zpočátku budete mít také snahu domluvit se s řidičem místního traktoru s pluhem, který každé ráno odklízí sníh z jediné komunikace, která vás spojuje s civilizací. Máte snahu mu vysvětlit, že až ráno v pět nahrne dvoumetrovou hradbu před vaše vrata, do tři čtvrtě na osm, než vyrážíte do zaměstnání, se sníh promění v betonový kvádr. Vy začínáte pracovat od osmi. Cesta z domova do zaměstnání trvá patnáct minut za jasného letního slunečného dne. VČAS vstávat se nenaučíte NIKDY. Vždycky se objeví něco, s čímž jste nepočítali. Naučíte se vrata na noc nezavírat, anobrž je necháváte otevřená dokořán, čímž vytvoříte nepřekonatelnou překážku pro traktor. Traktor musí udělat „myšku“ kolem vašich vrat a vzniklým koridorem lze snadno proklouznout. NĚKDY vrata zapomenete otevřít. Po dvou-třech takovýchto zapomenutích se vykašlete na napnutý rodinný rozpočet, prodáte své „nepotřebné“ vnitřní orgány a KOUPÍTE off-roada. Za nějakých pět-deset let si k autu pořídíte sněžný pluh. Co si člověk neudělá sám, to nemá… (Někteří z vás budou mít nejspíš štěstí na inteligentního a prozíravého řidiče traktorů se sněžným pluhem, ale ti jsou tak ojedinělí, že si je každá obec snaží podržet zuby – nehty. Nejlépe sňatkovou politikou…)

V prvních dnech a týdnech budete ráno, zabaleni do teplého oblečení, postávat u okna s hrnkem horké kávy v rukou a budete se kochat. Jak je to krásné, neposkvrněné, čisté, romantické, jaké je tu ticho… Až se vám párkrát nepodaří otevřít vstupní dveře, zkroucené mrazem, a neprošlapat si tunel od vchodu k autu (na CESTIČKU zapomeňte), začnete vstávat s čím dál tím mrzutější náladou, čím dál tím dřív, se sněžnou lopatou pod polštářem a páčidlem na zkřížené dveře, připraveným vedle postele. Objevíte, že zpola studené kafe z automatu, tryskem vypité na cestě mezi vrátnicí a kanceláří je vlastně veliká lahůdka.

Napsal/a: Bramborka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Bramborko, no opět nádhera!!!!!!!!
  Když jsme bydleli na vesnici, tak to bylo to samé, mimo těch psích hovínek, nebot pes měl ohrazený výběh:)
  Nyní, když bydlíme opět v domečku, ale na kraji města, tak to není taková katastrofa:)
  Ale katastrofa je, když máme pejska a nemusí být sníh, aby všechno na zahrádce po….:)))
  A to ho chodíme venčit!!!!!!!
  Takže se těším na jeho první zimu u nás, jak půjdu v tvých šlépějích a budu hledat a hledat…………a na jaře to najdeme……….:)

 • Bramborka

  Jee, holky, děkuju moc((-: Ani ve skrytu duše jsem nedoufala, že s uklízením po svých psích miláčcích „bojuje“ také někdo jiný(((-.
  Alenko, dodělali jsme hydroizolaci kolem domu a krtek, který se nám loňskou zimu podhrabal pod barákem až do koupelny, má v cestě nepřekonatelnou překážku, takovou tu špuntovou folii. A tak řadí úhledné hromádky, jednu vedle druhé, pěkně nalepené ke stěně domu. Z toho usuzuji, že bude opravdu velice tuhá zima. Sněžné hrablo jsem už letos také křtila, takže zima bude „výživná“.
  No, dřevo máme pod střechou, nová okna v dohlednu (ťuky-ťuk), snad Jara dočkáme((((-:

 • Lussy

  Bramborko,
  tak my tady ve středních Čechách vidíme sníh opravdu málo. Ale stěhovali jsme se 1.11.2003 a to byla šílená zima, taková jakou popisuješ.
  Měli jsme jen škodovku 120, která rozmrzla až v dubnu, takže jsme jezdili autobusem. Vchod do domu je z hlavní ulice, takže když pluží sníh, máme před vrátky dvoumetrovou haldu sněhu, to není problém, jen se v ní prokutá díra, aby se dalo procházet.
  Ale parkujeme na zahradě, podél které vede silnice nesilnice, která se neudržuje. Což nám docela vyhovovalo. Vyjeli jsme z vrat, samozřejmě jsme si museli proházet cestu k hlavní silnici, ale pak přijel pluh a stejná hradba jako byla před vrátky byla na křižovatce kde jsme stáli, tak jsme to vzali druhou stranou. Občas ale nějaký dobrák propluží i tuhle vedlejší a to jsme měli i pár dní volno, protože když se týden sníh moc neodhrnuje a pak ti udělají hradbu přímo za vraty,tak se to do práce prostě nestíhá.
  A psí bobky? Jelikož máme 2 padesátikilový telata, je to na jaře pěknej humus.

 • Bramborkoooooo :)))Já nemám slov – prostě ty snad bydlíš tady vedle nebo co ??? :))))))
  Hned první zima, kterou jsme tu strávili (stěhovali jsme se 10.11. a hned o týden později napadl sníh) byla ta nejšílenější za posledních 40 let s tím, že během ní taky vznikla ona památná Nohavicova Ladovská zima. A jak jsme mu dávali za pravdu – včetně vulgarismů 😉 – když jsme furt lopatili sníh a furt ho bylo stejně. Pluh k nám naštěstí zajíždí (sice mezi posledními), ale dobré, potud je to OK.
  No a poklady po psovi – to mi povídej 🙂 Ta naše potvora přes zimu vždy tak zvlčí, že se..e, kde ji napadne – klidně doprostřed. Práce je to nepříjemná – ten úklid, proto tomu s mužem pracovně říkáme, že máme „hovnovou sobotu“ – pardon, ale kdo těch navinulých hromádek pár sebere, je tohle ten nejjemnější výraz, jaký vypustí z úst.
  Takže – čekáme, jestli zas nebude Ladovská zima, zatím to tak vypadá :))) Lopaty máme „nabroušené“ 🙂
  No a tobě dávám plný počet bodů, jak jinak, píšeš úchvatně 🙂

 • Bramborko, opět nádherné počteníčko. Ale přiznám se, že mi občas úsměv zamrzal na tváři při představě, že bych to skutečně měla prožívat. Takže JÁ bych v díle č. 2 napsala už jen strohý text inzerátu ve smyslu: Prodám úžasně romantickou chaloupku na vršku, sleva při rychlém jednání je samozřejmostí… :-))))))))))))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist