Rok v zahradě … + SOUTĚŽ

Rubrika: Soutěže

Praktický a přehledný rádce pro každý měsíc v roce

… vyhrát jej můžete v soutěži Víte…?
od 5 do 14. prosince 2007…

  • Jak si rozvrhnout práce na zahradě
  • Jak se starat o dřeviny
  • Domácí zelená lékárna
  • Péče o trávník
  • Zavlažování
  • Recepty měsíce
  • Jak zpracovat ovoce
  • Ekologická péče o zahradu
  • Jak vybudovat skalku
  • Péče o pokojové květiny
  • Výsadba růží

…a další nápady a rady nejen do zahrady

Vázaná, ilustrace, 448 stran


Ukázka
Duben: Dobré rady nejen do zahrady
Procházková Radka – Novotná Marcela

Narychlené prvosenky nevyhazujte!
Milovníci krásných květin v zimě a časně zjara těžko odolají a k chvějivé kráse narcisů a vonných hyacintů na okno přikoupí nádhernou primulku. Po odkvětu však obvykle končí v popelnici v lepším případě na kompostu. Tento druh prvosenek ale můžete vysadit na zahradě na stinné, chladné místo. Na zimu je řídce přikryjte chvojím a lehce zahrňte listím. V příštím roce sice již nebudou tak bohatě kvést, ale jejich jasně barevné květy třeba zpestří zákoutí pod lískou, vilínem nebo rododendronem.

Jaro – doba výsadby všech růží
Rozhodnete-li se pro pěstování nových růží, můžete tak učinit právě nyní. Vybírejte statnější odrůdy, které jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Stanoviště by mělo být pokud možno slunné a vzdušné, aby se vlhký vzduch nedržel příliš vysoko nad zemí, a neumožnil tak usídlení houbových chorob. Růže v prvním roce přihnojujte jen opatrně.

Recept na krásné a zdravé růže:

  • mnoho slunce,
  • kyprá a živná půda,
  • přiměřená zálivka,
  • přihnojení v potřebnou dobu,
  • chemická ochrana proti chorobám a škůdcům,
  • účinná ochrana doprovodnými rostlinami,
  • správný a včasný řez,
  • důkladné zazimování.

Jarně vyzdobené truhlíky
Květinovou výzdobu ve venkovních truhlících byste měli během roku několikrát obměnit. Po zimní výzdobě přichází nyní na řadu změna v jarním provedení. Do truhlíků, koryt a květináčů aranžujte druhy odolné vůči přízemnímu mrazu, zároveň však symbolizující jaro. Vhodná je kombinace jarních kvetoucích cibulovin, petrklíčů, sedmikrásek, vřesovců, macešek, pomněnek, břečťanu a barvínku. Pro posílení kondice rostlin přidejte do substrátu granulované hnojivo nebo pod jednotlivé rostliny tablety s výživou. Taková forma výživy zajistí dobrý stav rostlin až do jejich výměny za letničky. Truhlíky můžete navíc v době velikonoc přizdobit barevnými kraslicemi, pestrými mašlemi a proutěnými či slaměnými zvířátky.

Letničky a zelenina společně v truhlících
Kombinování letniček a zeleniny není žádná novinka. Dříve byl na venkovských zahradách tento způsob výsadby zcela běžný. Takže jako majitelé balkonů, verand a střešních zahrad můžete rovněž vyzkoušet pestré kombinace letniček a zeleniny v truhlících a v přenosných nádobách nejrůznějších tvarů. Zkuste třeba bohatou a pestrou směs zakrslých paprik, rajčat, lilků a tymiánu, majoránky, saturejky a bazalky. Doplnit je můžete léčivým heřmánkem, měsíčkem či lichořeřišnicí a zkrášlit barevnými květy tradičních balkonovek nebo některými zakrslými letničkami.

Když zapomínáte hnojit květiny v truhlících
Jestliže zapomínáte pravidelně hnojit, použijte pomalu rozpustné výživné tablety, granule nebo kapsle. Před osázením květináčů je můžete namíchat do výsadbového substrátu. K doplnění živin v sezoně obvykle stačí na povrch substrátu nasypat více granulí nebo prstem do substrátu granule zatlačit. Před použitím hnojivých granulí si vždy pečlivě pročtěte návod na použití!

Truhlíky nemusí být jen za okny
Lze je použít i jako volně stojící nádoby na zdech nebo schodech. Velmi pěkně vypadají také zavěšené na zábradlí, zvláště na balkonech, nebo umístěné na střeše zahradní kolny. Jednotvárnou holou zeď lze oživit namalovanými okenními rámy, pod které se zavěsí okenní truhlíky – vznikne tak velmi působivá iluze.

Živý plot na jedno léto
Zelený živý plot dokonale imitující plot ze stálezelených jehličnanů získáte výsevem letničky s názvem bytel neboli kochie (Kochia scoparia) nazývané též letní cypřišek. Rychle dorůstá do vzhledu tvarovaného jehličnanu a jeho husté, jemné lístky, které se na podzim zbarví do tmavočervena, vytvářejí kompaktní keříček. Řez snáší dobře, proto se výborně tvaruje a dorůstá do výšky 80–100 cm. Drobná semínka letního cypřišku vysejte v dubnu přímo na záhon do hnízd vzdálených 40–50 cm. Na slunečném místě a v humózní půdě zásobené živinami rychle roste a vytvoří celistvou stěnu.

Aranžování jedovatých narcisů
Řezané květy narcisů jsou velmi oblíbené v různých jarních dekoracích. Ovšem tyto rostliny při aranžování působí potíže. V jejich přítomnosti ostatní řezané květiny rychle uvadají. Jejich stonky vylučují sliz, který je jedovatý jak pro rostliny, tak i pro lidi. Hlavně malé děti před nimi chraňte. Před aranžováním čerstvě nařezané narcisy postavte na 6 hodin do čisté vody v samostatné nádobě. Z konců stonků se tak do vody vyloučí slizovitá, jedovatá šťáva a narcisy poté budete moci bez problémů aranžovat s jinými květinami. Květy narcisů jsou univerzální, sluší jim skleněné nádoby, starožitné vázy, košíky i prostá keramika.

Plaménky sázejte na jaře
Plamének (Clematis) patří mezi nejkrásnější pnoucí dřeviny. Jeho rozmanitost je veliká. Nejenže si můžete vybrat podle barvy a tvaru květu, ale najdete i odrůdy vhodné do velmi odlišných podmínek. Plaménky kvetou od jara do podzimu. Vyžadují dobrou zahradní propustnou půdu s přídavkem kompostu, slunečnou polohu a zároveň zastínění kořenového krčku (např. poléhavými jehličnany, velkým trsem nižších trvalek). Plaménkům se daří i ve vyšších polohách. Plaménky sázejte na jaře a krátce je sestřihněte na 2–4 očka. V dalších letech odstraňujte na jaře suché výhony, ostatní zkraťte. Kultivarům kvetoucím již v květnu a červnu na loňských výhonech odstraňte jen vrcholky a suché listy. Kultivary kvetoucí od července na nových letorostech sestřihněte 20 cm nad zemí.

Jak vypěstovat pomlázkovník
Jaro je nejvhodnější dobou pro řízkování a vysazování většiny druhů vrb. V posledních letech se staly velmi populární tzv. „velikonoční pomlázkovníky“, tedy stromky vzniklé zasazením velikonoční pomlázky. Ovšem úspěšnost laicky provedené výsadby pomlázky není nijak vysoká. Toužíte-li mít na své zahradě rostoucí pomlázku, čili „pomlázkovník“, použijte na jeho upletení čerstvé pruty s nepoškozenými pupeny.
Při splétání budoucího stromu se snažte pruty nezlomit či nenalomit. Vlastní pletenec příliš neutahujte a horní koncovou část raději než provázkem oviňte pružnou roubovací páskou, kterou později, po vyrašení pupenů zcela odstraňte. Pokud chcete pomlázku skutečně zasadit, rozhodně ji nepoužívejte k velikonočním radovánkám, protože byste ošlehali a tím i poškodily pupeny na prutech. Před vlastní výsadbou spodní část pomlázky navlhčete a posypejte práškovým růstovým stimulátorem. Takto připravenou pomlázku poté vysaďte, pletenec by měl být alespoň z jedné čtvrtiny v zemi. Zavčasu vylamujte a vyštipujte pučící pupeny na budoucím kmínku polázkovníku. V prvních letech po výsadbě nezapomínejte na pravidelnou zálivku! Vrbám a potažmo i pomlázkovníkům se dobře daří na vlhkých stanovištích.

„Stavby“ z vrbových proutků
Ze zdravých vrbových proutků, které si v předjaří nastříháte ještě před tím, než na nich začnou rašit pupeny, si můžete na své zahradě vypěstovat proplétané živé plůtky a různé jiné „stavby“. Záleží pouze na vaší fantazii. K dětským hrám tak mohou vzniknout různé tunely, bludiště, vrbové iglú, indiánské týpí apod. Vypěstovat si můžete i přírodní zástěnu proti větru, zelenou stěnu kolem zahradního grilu, kterou lze během dalších let řezem tvarovat do rozmanitých podob. Vrby s barevnou kůrou jsou navíc velmi dekorativní i v zimě. V předjaří však nezapomeňte pomlázkovníky a vrboviště upravit řezem do požadovaného tvaru. U vrbových stěn při řezu usměrněte a zapleťte nové výhony. V prvních letech po výsadbě nezapomínejte na pravidelnou zálivku a přihnojování.

Tajemství vonných hrachorů
Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je vytrvale kvetoucí nenáročnou letničkou. Pěstuje se v široké škále barev od bílé přes růžovou až po fialovou. Květy nádherně voní. Hrachory se snadno vyšplhají až do dvoumetrové výšky, přičemž na jednom stonku postupně rozkvétá 4-8 čtyřcentimetrových vonných květů. Při správné péči neúnavně kvetou od června do září. Jedna kytice z řezaných květů vonného hrachoru vám pak snadno provoní celý byt.

Hrachor patří mezi jednoleté popínavé rostliny. Pro svůj rychlý růst může být v zahradě krom jiného velkým pomocníkem – rychle vytvoří barevných povrch, zejména na nových, holých obloucích či pergolách. Vzhledem k tomu, že jako jednoletá rostlina není na zahradě trvale, můžete experimentovat s různými barvami a odrůdami, vyzkoušet různé kombinace, případně i s trvalými popínavými rostlinami. Hrachor vonný tak např. může při dostatku světla a vláhy bez problémů prorůstat keře. Jeho saténové květy současně vydychují nádhernou vůni. Nejintenzivnější vůni přitom vydávají staré odrůdy. Historické zahradní katalogy jejich vůni charakterizují doslova takto: „Medová vůně s přídechem květů pomerančovníku“. Velkokvěté odrůdy pak voní slaběji.
Hrachor vyžaduje slunné místo s jakoukoliv propustnou půdou, nejlépe bohatou na organické živiny. Semena vysévejte od poloviny dubna přímo na záhon. Pro ranější kvetení lze předpěstovat rostliny vyseté do květináčů. Odborníci doporučují jednoleté hrachory mulčovat chemicky neošetřenou, nařezanou slámou, protože vyžadují stále mírně vlhkou půdu. Rostliny pravidelně zalévejte, okopávejte a přihnojujte. Jakmile vám hrachory rozkvetou, vyštipujte odkvetlé květy i se stopkou a nakonec odkvetlé květenství celé i s hlavní stopkou. Stejně tak podle odborníků častým řezem květů hrachoru do vázy podpoříte tvorbu květů nových. Výstavních květů pak docílíte přihnojováním tekutými plnými hnojivy pro květ, a to každých deset dní.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Soutěžní otázka: Ke kterému měsíci patří ukázka, která je uvedena u upoutávky na tuto knihu?
    Správná odpověď: Duben

    Počet soutěžících: 372

    Výherce: golbasto

    GRATULUJEME!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist