Žlutá a červená barviva v potravinách nevhodná pro děti

Rubrika: Ostatní, Pro bezpečí vašich dětí

Není žádnou novinkou, že potraviny, se kterými denně přicházíme do styku, obsahují éčka. Tajemné zkratky, za kterými se schovávají látky, které potravinám dodávají barvu, chuť nebo ovlivňují jejich trvanlivost. Jaká barviva jsou nebezpečná pro naše děti a jak je poznáme?

Barviva v  potravinách jsou označována symboly E100 až E182. Můžeme mezi nimi najít jak přirozeně se vyskytující látky, tak látky synteticky vyráběné. Patří sem i skupina přírodně identických barviv, což jsou látky, které jsou po chemické stránce totožné s přírodními barvivy, získávají se však jednodušeji a levněji než jak tomu je u barviv přírodního původu.

Barviva nevhodná pro děti

E102 – Tartazin (Cl potravinářská žluť 4)

Synteticky vyráběné žluté barvivo, které může mít zásluhu na hyperaktivitě dětí. Mezi další možné nežádoucí účinky u přecitlivělých osob patří alergie, astma, rýma, migréna.

Toto barvivo najdeme například v hořčici, ve vanilkových pudincích nebo v některých příchutích rozpustného nápoje Tang.

E104 – Chynolinová žluť (Cl potravinářská žluť 13)

Synteticky vyráběné žluto-zelené barvivo, u kterého je podezření, že vyvolává alergickou reakci v podobě kopřivky.

Najdeme ho v cukrářském zdobení, v lízátkách, v některých tyčinkách Deli nebo bonbonech (Klokanky, Mentolky, Lipo, Besipky,… ).

E107 – Žluť 2G

Tato látka, synteticky vyrobená má žlutou barvu a v České republice je zakázána. Může vyvolávat alergické reakce, zhoršovat astma. Existuje podezření z vlivu na hyperaktivitu dětí.

E110 – Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3)

Žluto-oranžové barvivo, které se používá v kombinaci s barvivem E123 (amaranth), je vyráběno synteticky. Látka je zakázána v Norsku a Finsku. Je v plánu zakázat tuto látku v dalších zemích, včetně EU a České republiky.

Toto barvivo je chemicky odvozeno od látky, která je prokázaným karcinogenem a může se tedy v barvivu vyskytovat jako nečistota. Může vyvolat alergické a astmatické reakce, vyrážku, zvracení nebo průjem. Látka je podezřívána z dětské hyperaktivity a může vyvolávat nesnášenlivost aspirinu.

Tento pigment najdeme v potravinách, které byly uvedeny u barviva E102. Četně se vykytují v bonbonech a lízátkách, pudincích. Najdeme ho i v sirupu.

E120 – Karmín, košelina, karmazín

Sytě červené barvivo přírodního původu. Získává se z vysušených těl samičky červce (Dactylopius coccus).

S barvivem se setkáváme nejen v potravinách, ale i v kosmetice. U citlivějších osob může způsobit alergické reakce, u dětí hyperaktivitu.

Setkáme se s ním ve velké řadě jogurtů, ochucených tvarohů a mlék, v bonbonech i uzenině.

E121 – Citronová červeň 2

V České republice je zakázanou přísadou. Jedná se o syntetické barvivo využívané k barvení citrusových plodů. Nemělo by dojít k jeho požití,  poškozuje vnitřní orgány a může být karcinogenní.

E122 – Azorubin (Cl potravinářská červeň 3, karmoisin)

Červené syntetické barvivo. Citlivé osoby na něj mohou reagovat alergicky.

Najdeme ho zejména v sirupech. Lze se s ním setkat v bonbonech nebo v jahodovém pudinku.

E123 – Amaranth (Potravinářská červeň 9)

Syntetické barvivo modročervené barvy, jehož užití je omezeno. V USA je toto barvivo zakázáno. Byly u něj prokázány karcinogenní vlastnosti a alergické reakce.

E124 – Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7)

Jasně červené barvivo, které může zhoršit astma nebo u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce. Je vyráběno synteticky. Může ovlivnit dětskou hyperaktivitu.

Najdeme ho v bonbonech, sirupech, v různých cukrářských zdobeních.

E127 – Erythrosin (Cl potravinářská červeň 14)

Červené barvivo, které je užíváno nejen v potravinách, ale i v kosmetice a lécích. Látka může ovlivnit činnost štítné žlázy a je podezřívána z karcinogenních účinků.

Nenalezla jsem výrobky, ve kterých by se toto barvivo nacházelo. Dle dostupných informací by mělo být používáno pouze na koktejlové  kandované třešně.

E128 – Červeň 2G (Cl potravinářská červeň 10)

Synteticky vyráběné modročervené barvivo, které je od roku 2008 zakázáno v České republice. U této látky vzniklo podezření že ovlivňuje fungování hemoglobinu a že by mohla i jinak ovlivnit lidské zdraví.

Tento pigment je možno nalézt v uzeninách, zavařeninách a nápojích.

E129 – Červeň Allura (Cl potravinářská červeň 17)

Toto červené barvivo se často používá místo amaranthu. Je vyráběno synteticky a může způsobit alergickou reakci.

Tímto pigmentem jsou obohaceny některé bonbony,  čokoládové tyčinky (Margot, Deli), žvýkačky i některé příchuti rozpustného nápoje Tang.

Toto je jen část barviv nevhodných pro děti. S ostatními pigmenty Vás seznámím v dalším textu.

Pozorně sledujme etikety

Milí čtenáři, mojí snahou nebylo Vás vylekat či dohnat ke zjištění, že na trhu jsou pouze potraviny, které svým složením jsou strašákem nejen pro naše zdraví, ale v případě látek zde uvedených, především pro zdraví našich dětí. Pokud máte chvilku času, podívejte se podrobně na složení bonbonů, šťáv nebo jiných oblíbených potravin. A pokud najdete některé z výše uvedených „éček“, je jen na Vás, zdali přísun této potraviny svým dětem omezíte nebo se pokusíte najít jinou alternativu. A pokud Vám už z těch barviček přechází zrak, doporučuji vyrazit někam ven, do barev podzimu!

Anketní otázka

Nakupujete potraviny do domácnosti dle etiket? Našli jste na etiketě běžně kupované potraviny, kterou máte doma, některé barvivo ze seznamu?

Těším se na Vaše komentáře a postřehy!

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)

  • Lien

    hmmm, pěkné, tak já miluju kolonády, ale malé je nech¨ci dávat a v dobrém úmyslu jí raději dávám zdravé BEBE dobré ráno, tak se na to pěkně vy—— a dostane kolonády taky.

    Jinak bonbony co mám ráda jsou docela OK, akorát se vyprdnu na lékorky, sice je mám ráda, ale zase ne tolik :-))

    Díky moc za odkaz, fakt je to zajímavé……

  • Lien

    díky, tak já juknu, doufám, že to se mnou nepraští….

  • Anonymní

    lien, koukni na ten odkaz, co jsem dala.
    http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek
    když pak ťukneš na název, objeví se ti ppotraviny, které to u nás obsahují.ale raděj u toho seď:-) nebo na těch stránkách si najdi ty kokina co kupujete a vyjedeti vše, co obsahují i jak je to škodlivé. budeš zírat. radka2

  • Lien

    Připojuji se k bamisce a jovance, taky by se mi hodilo vědět osvědčené výrobky, od každého trošku, i když u nás se je to tak, že máme buď domácí, nebo se po tom až tak nepídím.
    Maso, mléko, vejce, sirupy, marmelády – to je domácí, ryby ze sádek, ovoce zelenina pokud to jde také domácí jinak kupuji, ale tam snad éčka neproniknou no a jogurty kupuji bílý maxík nebo holandsko, sýr v poslední době už skoro jen mozzarellu nebo na trzích z farmy, no a u zbytku to tolik neřeším, u šunky koukám aby byla vysokoprocentní a nic moc jiného už vlastně nekupujeme. Až na sladkosti 🙁

  • bamiska

    mě by se docela líbilo když s tím máte zkušenosti sepsat výrobky které jsou vhodné….od každého trochu to co máte vysledováno a vyhovuje vám a dětem chutná….

  • Petra Vymětalová

    radko, i ostatní barvy tu budou – v dalším článku. Vypsat to do jednoho tak to bude ukrutně dlouhé. Až druhý článek vyjde, tak ho samozřejmě s tímto provážeme odkazy.

  • Anonymní

    já jako matka „ádéháček“ éčka sleduju už pěkných pár let. ale i jiné barvičky škodí. černá, hnědá……seznam je hezky tady:
    http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?gclid=CKnbuufk56sCFcVH3god2GcOLA
    radka2

  • Marinada

    Jovanko, nejsem žádný odborník, ale v krámě beru potraviny (mimo jiné) podle hesla – čím delší trvanlivot, tím víc chemie uvnitř…

  • Jovanka

    Skvělý a velmi potřebný článek. Kéž by ho četla i manželova maminka…. 🙂
    Holky, a tak co tedy doporučujete kupovat, co máte vyzkoušené a přečtené? S lístkem s éčky se obchodem moc procházet nedá, zvláště když máte s sebou dvě malé cácorky….
    Já aspoň omezuji sladkosti a uzeniny, co to dá, ale ta éčka jsou i v „normálních“ potravinách jako např. pudincích, pečivu atd. atd. Samozřejmě ne všechna jsou škodlivá, ale tím spíše bych ráda za ty tipy na něco vhodného.

  • bokul

    Peťko, děkuji, že jsi to zodpověděla za mne – ano je to tak, také mne to překvapilo, ale pod stejným pojmem se skrývají dvě „věci“…. chtěla jsem zjistit, zdali to spolu nemůže nějak souviset… a ono i trochu souvisí, rostlina amaranth v sobě „skrývá“ červená barviva, která jsou podobná onomu syntetickému barvivu „amaranth“. Musím uznat, že je toto dobrý způsob, jak přesvědčit člověka k nákupu něčeho nepříliš zdravého tím, že to pojmenuje po něčem, co je známé a zdravé. (Nicméně jak jsem již psala, hlubší historii pojmenování onoho barviva neznám.)

  • Peťka

    Jarmuschko, máš pravdu, dá se to hravě zaměnit. 🙂
    Amaranth (E123 – Zdraví škodlivá přísada – barvivo) a Amaranth – obilovina.

  • Jarmuschka

    Zatím v rychlosti – překvapilo mě, že je tu uveden „amaranth“ jako uměle vyráběné barvivo – já jej znám spíš jako obilovinu vhodnou pro bezlepkovou dietu.
    😯

  • Lussy

    bokul,
    super článek!
    Vytisknu a dám na lednici.

    Já mám zafixovaná 2 jedovatá éčka – E 250 a E 500. Jednou byl nějaký pořad v televizi a tam mluvil nějaký lékař a ten vyloženě upozorňoval na tyhle dvě. S tím, ať si rodiče všimnou, že E 250 se dává i do dětské šunky. Když jsem se podívala, že to je pravda, docela mě to šokovalo.

    Dcera je alegik a když se jí kolem pusy začla dělat vyrážka a alergoložka řekla, že se takhle pěkně může rozjet ekzém, ať hlídám sladkosti,tak jsem to začla fakt víc hlídat.

    Sirupy kupujeme ty YO, ony jsou dost drahé, ale malá pije docela hodně a vystačí jí tak na 3 týdny, je moc dobrý a nemusí se ředit pomalu půl na půl jako obyč šťávy. I to ředění co tam je, myslím 1:7 je moc, já dám do sklenice tak sotva 1 cm.

    Koukala jsem co máme doma a éčka nikde. Já to dost hlídám av Kauflandu jsem vždycky přes hodinu, osvědčený věci házím do košíku,ale když mě zaujme něco co běžně nekupuju, tak studuju. Hodně i uzeniny, aby když už je koupím, aby tam bylo aspoň nějaký maso. Docela brutální mi přijde složení různých dětských pudinků.

    V létě když se grilovalo, měli v akce nějaké grilovací klobásy. Tak jsem je vzala do ruky a koukám – 20 % kuřecí maso, 10 % vepřové maso, kůže, separáty, E, E, E. Tak jsem nahlas pronesla něco v tom smyslu, že nejsem prase a hodila jsem to zpátky do chlaďáku. Chlap vedle mě mě sjel pohledem a se slovy- vždyť jsou jen 40,- si je vzal.

    Někdy koupím Májku, malá jí miluje, ale to je tak max. 2x do měsíce. Sladkosti fakt hlídám, já jí je nekupuju vůbec a od babiček to filtruju, éčka si sice nepamatuju, ale čím víc jich tam je, tím spíš letí do koše. Hlavně mi alergoložka kladla na srdce ať hlídám cokoli modrého, to je prostě vždycky umělina jako prase.

    A k tomu že na výrobku je napsáno, že neobsahuje konzervanty atd. – to je pravda, ale mám vysledováno, že to většinou obsahuje zase něco jinýho špatnýho.
    Prostě výrobek, na kterém by bylo napsáno, že neobsahuje konzervanty, sladidla, emulgátory a barviva asi není, vždycky je tam něco.

    Jo a co mě vytáčí – že do dětských přesnídávek dávají kukuřičný modifikovaný škrob. Já hlídám i rostlinný olej když kupuju, jestli není vyrobený z geneticky modifikovaných surovin a oni to prdnou i do přesnídávek. Aby člověk sehnal kvalitní, musel by kupovat ty co stojí min.20,- sklenička a tak je malému dělám sama doma a jen na cesty kupuju.

  • MarieB

    Tak se dívám a čtu, že nejen duha na obloze hraje všemi barvami ;-). Já držím téměž dvouletého syna zřejmě hodně zkrátka (každý se furt diví proč nemůže lízátka atd. …), jenže dle mého názoru má na to ještě čas, však jich beztak zdlábne ještě plno. Kontrolovat éčka je super, ale abych řekla pravdu, tak dost sázím na slogan na etiketě „bez éček a barviv, či aromat“. No, snad se dá věřit?!?! Sirup je asi jedna velká „záhada“, ale když jsem ho chtěla hodně zředěný nabídnou synovi, tak to nechtěl a raději neslazené ovo a byl. čaje (no taky asi dobře :-)) MarieB

  • bokul

    Pvoso, díky za příspěvek. Podobný článek tomu, na který odkazuješ, jsem také zaznamenala.

    Co se týče „komplikování“ si nakupování sledováním etiket. Jedna věc je jít po „prověřených“ potravinách (já ale často znovu mrknu znovu na etiketu)…

    A ještě jednou k těm šťávám – bohužel jsem se nevěnovala legislativě (povinnosti upozorňovat na to, že je to nevhodné pro děti), pokusím se to dohnat v druhém dílu, který se bude věnovat zbytku nebezpečných barviv pro děti (pokud máte zájem) – jsou výrobky, kde je upozornění, že to není vhodné pro děti (nepíší, že je to kvůli tomu a onomu éčku, ale je to tam napsané) a jsou takové, kde jsou ty stejné látky, ale bez upozornění. Tak snad toto byl ten důvod, proč jsem napsala seznam…

    Davídek je přeci jen trochu více akční jak většina jeho vrstevníků a věřte mi nebo ne, tak ačkoli tuším, že dávka pigmentu obsaženého v jednom hrnku šťávy, není tak velká, tak se raději vyhnu něčemu, co by z něj mohlo udělat ještě většího čertíka než je běžně (jestli mi rozumíte).

    Další otázkou může být, zdali je vhodné jíst potraviny s těmito pigmenty v těhotenství nebo při kojení. Bohužel toto nedokáži zodpovědět, ačkoli jsem chemik 🙁

    I přes všechny otázky, které si nedovedu zodpovědět doufám, že článek bude aspoň trochu užitečný pro Vás, čtenáře!

  • pvosa

    Mě nedávno na zamyslení nad Éčky přivedl tento článek: http://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi/159438/srovnani-s-nemeckem-cesko-je-evropsky-potravinarsky-kos.html
    Jednou za čas mám období, kdy se snaaží více hlídat výrobky, které kupujeme..
    Jenže jak nakupovat potraviny, aby byli co nejméně chemické? Buď se naučit Ečka nebo chodit s papírem a kontrolovat každý výrobek, čož s dětmi jde velmi stěží. Nebo si postupně vytipovat „vhodné“ výrobky – snad je nebudou moc měnit :-).
    Ale co prarodiče, případně návštěvy, které přinesou v dobré víře přeslazené ovocné nápoje, jogurty s hračkama, laciné cukrovinky apod., které tak prospívají dětem viz. REKLAMY?
    My jsme naučení pít čistou vodu a čaj..sem tam si jí naředíme šťávou a jednou za čas si dcera dá kupované pitíčko.
    Když byla první dcera malá, snažila jsem se vybírat vhodnější potraviny, postupem času už to také tolik neřeším. Teď zavádíme příkrmy u druhé, tak zase budu snad více hledět na to co kupujeme, u ní určitě :-).

  • bokul

    Bamisko, co se týče sirupů YO, tak ty jsou alespoň, co mé zraky stačí v pohodě… Jen ta cena (uff). Na straně druhé třeba light šťávy, které jsou obecně plné chemie, kupuji jen sobě. Neboť Davídek chce vše, co pijí rodiče.. Takže poslední dobou v jeho přítomnosti raději piju sladkou, hodně naředěnou šťávu než tu light, které by se určitě chtěl napít taky 😀

  • bamiska

    no fuj já tam mám hrubici 🙁 jinak s tou šťávou si dám příště bacha, malému jsem posledně kupovala yo štávu tuším že se tak jmenuje…úzká flaška, drahý jak pes, ale já koukala spíš na to že je to bez sladidel..no a barvy a éčka jsem nekoukala…..já chápu že asi člověk jak píše nemůže se vhnout všemu, na druhou stranu když je možnost tak určitě to u těch malých vyhnout…

  • bokul

    Bamisko, díky za Tvoji zkušenost.

    Možná tu teď ještě prozradím, co mne dovedlo k napsání toho článku, který ještě bude mít pokračování.

    Šla jsem do obchodu koupit sirup… byl v akci, takže oproti běžné ceně byl lépe dostupný, ovšem i tak se řadil k těm dražším. Když jsem mrkla na složení, protože hlídám především to, aby to nebyl „sladký“ sirup ve stylu cukr + sladidla, tak jsem objevila na všech „červených“ sirupech dané značky upozornění, že může způsobovat hyperaktivitu a že je pro děti nevhodný. Chytala jsem se za hlavu, jak je to možné, že sirup, který je tak drahý je plný barev. Vždyť, když si doma udělám vlastní sirup, bude barevný, trvanlivý a nebude tahle aditiva obsahovat. Začala jsem tedy tak trochu pátrat.

    A výsledek? Nepropadám panice, když objevím v obchodě zboží, které některé z éček obsahuje, ale snažím se mu vyhnout stejně jako výrobkům se sladidly, v případě, že to kupuji pro Davídka. Jistě se tím zcela oněm pigmentům nevyhne, vše člověk neuhlídá, ale nechci ho zbytečně vystavovat chemii. Myslím si, že s chemii bude bojovat po zbytek života a proč ho vystavovat tlaku už nyní…

  • bamiska

    tak já jsem v tomhle velmi ale velmi nedůsledná, nikdy jsem nic nesledovala tak nějak když byli malí kluci tak jsem se snažila dávat věci s ohledem k jejich věku kdo co poradil…nehledě na to že se ve zkratkách nevyznám takže díky za osvětlení…..no a asi nakouknu, hlavně štávu barví i flašky, tak to určitě nic dobrého nebude…jen asi tím že už nejsou tak malí tak to prostě neřeším ač vím že to není dobře….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist