Není žádnou novinkou, že potraviny, se kterými denně přicházíme do styku, obsahují éčka. Tajemné zkratky, za kterými se schovávají látky, které potravinám dodávají barvu, chuť nebo ovlivňují jejich trvanlivost. Jaká barviva jsou nebezpečná pro naše děti a jak je poznáme?
Barviva v potravinách jsou označována symboly E100 až E182. Můžeme mezi nimi najít jak přirozeně se vyskytující látky, tak látky synteticky vyráběné. Patří sem i skupina přírodně identických barviv, což jsou látky, které jsou po chemické stránce totožné s přírodními barvivy, získávají se však jednodušeji a levněji než jak tomu je u barviv přírodního původu.Barviva nevhodná pro děti
E102 – Tartazin (Cl potravinářská žluť 4)
Synteticky vyráběné žluté barvivo, které může mít zásluhu na hyperaktivitě dětí. Mezi další možné nežádoucí účinky u přecitlivělých osob patří alergie, astma, rýma, migréna.
Toto barvivo najdeme například v hořčici, ve vanilkových pudincích nebo v některých příchutích rozpustného nápoje Tang.
E104 – Chynolinová žluť (Cl potravinářská žluť 13)
Synteticky vyráběné žluto-zelené barvivo, u kterého je podezření, že vyvolává alergickou reakci v podobě kopřivky.
Najdeme ho v cukrářském zdobení, v lízátkách, v některých tyčinkách Deli nebo bonbonech (Klokanky, Mentolky, Lipo, Besipky,… ).
E107 – Žluť 2G
Tato látka, synteticky vyrobená má žlutou barvu a v České republice je zakázána. Může vyvolávat alergické reakce, zhoršovat astma. Existuje podezření z vlivu na hyperaktivitu dětí.
E110 – Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3)
Žluto-oranžové barvivo, které se používá v kombinaci s barvivem E123 (amaranth), je vyráběno synteticky. Látka je zakázána v Norsku a Finsku. Je v plánu zakázat tuto látku v dalších zemích, včetně EU a České republiky.
Toto barvivo je chemicky odvozeno od látky, která je prokázaným karcinogenem a může se tedy v barvivu vyskytovat jako nečistota. Může vyvolat alergické a astmatické reakce, vyrážku, zvracení nebo průjem. Látka je podezřívána z dětské hyperaktivity a může vyvolávat nesnášenlivost aspirinu.
Tento pigment najdeme v potravinách, které byly uvedeny u barviva E102. Četně se vykytují v bonbonech a lízátkách, pudincích. Najdeme ho i v sirupu.
E120 – Karmín, košelina, karmazín
Sytě červené barvivo přírodního původu. Získává se z vysušených těl samičky červce (Dactylopius coccus).
S barvivem se setkáváme nejen v potravinách, ale i v kosmetice. U citlivějších osob může způsobit alergické reakce, u dětí hyperaktivitu.
Setkáme se s ním ve velké řadě jogurtů, ochucených tvarohů a mlék, v bonbonech i uzenině.
E121 – Citronová červeň 2
V České republice je zakázanou přísadou. Jedná se o syntetické barvivo využívané k barvení citrusových plodů. Nemělo by dojít k jeho požití, poškozuje vnitřní orgány a může být karcinogenní.
E122 – Azorubin (Cl potravinářská červeň 3, karmoisin)
Červené syntetické barvivo. Citlivé osoby na něj mohou reagovat alergicky.
Najdeme ho zejména v sirupech. Lze se s ním setkat v bonbonech nebo v jahodovém pudinku.
E123 – Amaranth (Potravinářská červeň 9)
Syntetické barvivo modročervené barvy, jehož užití je omezeno. V USA je toto barvivo zakázáno. Byly u něj prokázány karcinogenní vlastnosti a alergické reakce.
E124 – Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7)
Jasně červené barvivo, které může zhoršit astma nebo u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce. Je vyráběno synteticky. Může ovlivnit dětskou hyperaktivitu.
Najdeme ho v bonbonech, sirupech, v různých cukrářských zdobeních.
E127 – Erythrosin (Cl potravinářská červeň 14)
Červené barvivo, které je užíváno nejen v potravinách, ale i v kosmetice a lécích. Látka může ovlivnit činnost štítné žlázy a je podezřívána z karcinogenních účinků.
Nenalezla jsem výrobky, ve kterých by se toto barvivo nacházelo. Dle dostupných informací by mělo být používáno pouze na koktejlové kandované třešně.
E128 – Červeň 2G (Cl potravinářská červeň 10)
Synteticky vyráběné modročervené barvivo, které je od roku 2008 zakázáno v České republice. U této látky vzniklo podezření že ovlivňuje fungování hemoglobinu a že by mohla i jinak ovlivnit lidské zdraví.
Tento pigment je možno nalézt v uzeninách, zavařeninách a nápojích.
E129 – Červeň Allura (Cl potravinářská červeň 17)
Toto červené barvivo se často používá místo amaranthu. Je vyráběno synteticky a může způsobit alergickou reakci.
Tímto pigmentem jsou obohaceny některé bonbony, čokoládové tyčinky (Margot, Deli), žvýkačky i některé příchuti rozpustného nápoje Tang.
Toto je jen část barviv nevhodných pro děti. S ostatními pigmenty Vás seznámím v dalším textu.
Pozorně sledujme etikety
Milí čtenáři, mojí snahou nebylo Vás vylekat či dohnat ke zjištění, že na trhu jsou pouze potraviny, které svým složením jsou strašákem nejen pro naše zdraví, ale v případě látek zde uvedených, především pro zdraví našich dětí. Pokud máte chvilku času, podívejte se podrobně na složení bonbonů, šťáv nebo jiných oblíbených potravin. A pokud najdete některé z výše uvedených „éček“, je jen na Vás, zdali přísun této potraviny svým dětem omezíte nebo se pokusíte najít jinou alternativu. A pokud Vám už z těch barviček přechází zrak, doporučuji vyrazit někam ven, do barev podzimu!
Anketní otázka
Nakupujete potraviny do domácnosti dle etiket? Našli jste na etiketě běžně kupované potraviny, kterou máte doma, některé barvivo ze seznamu?
Těším se na Vaše komentáře a postřehy!
Napsal/a: Bohumila Hanáková
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)
Lussy, jednak děkuji za tip a souhlasím, když se takováhle věc dělá, tak se toho dělá třeba kilo a kdo to pak má jíst že, a vyhodit pak i sebemenší kousek kvůli tomu, že už šunku nemůžeš ani vidět… tak to mi pak přijde jako zbytečnost a nehospodárnost.
bokul,
jednou byl v Jste to co jíte řezník, který musel přestat jíst uzeniny. Ukazoval tam, jak si udělat domácí šunku a ani nebyl potřeba šunkovar.
Nakrájel na kostky vepřové maso, trochu soli a nacpal to do toho rukávu jako se dělá tlačenka. Nebylo to tak růžový jako kupovaná (to je jasný) a vypadala úžasně. Problém je v tom, že jak tam nejsou konzervanty, musí se během pár dní sníst, aby se nezkazila.
Na netu je spousta receptů a tipů jak na to, mě odradilo to, že bysme to prostě nesnědli. Ale třeba na nějakou oslavu, nebo když je víc lidí, to je super.
bamisko, to ti nezavidim, priznam se, ze pokud by se mnou manzel obcas cteni etikety absolvoval, snad by to zvladnul – ostatne, kdyz treba vybiram uzeninu, tak nejdrive prectu ja – a pak mu to bude ukazu jako odstrasujici priklad a nebo vyberu 2-3 dle meho anzoru nejlpsi a necham to dovybrat jeho.
Jinak v otazce uzenin jsem i zvazovala nakup sunkoaru, jenze se bojim, ze takove mnozstvi sunky + investovana prace suroviny – pokud by se to nevydarilo, ze by mne kleplo… a taky jak doma jemne sunku nakrajet, ze. Tchyne mi sice slibovala elektricky krajec, co ji manzel koupil a ona ho nepouziva, ale skoncilo jen u slibu.
V kazdem pripade – kdyz uz jsem narazila na ten sunkovar, myslim si, ze treba pro bezlepkovou dietu je to jedno z mala reseni, jak predejit komplikacim s nevhodnymi salamy… kde jsou doby, kdy salam bylo maso a koreni 🙁
radko koukla jsem na ty stránky co jsi psala a to seknutí na mě trochu přišlo a rychle jsem to zavřela 😀
no já bych měla zájem o sladkosti a jogurty….psát ale nebudu já jsem včera kupovala štávu pro malého a snažila se vyčíst co tam je a manža u mě významně podupával 😀
bokul, já to chápu:-) ono kdyby tady byly naráz všechny, tak s těma, co to netuší a neznají by to mohlo seknout:-)
radka2: Tmavé barvy budou v dalším díle – bohužel připravit toto vydání bylo i tak docela náročné a bála jsem se, že by délka textu odrazovala od čtení. Díky za pochop!
Stránka, na kterou tu radka2 odkazuje je velkým pomocníkem, ale upozorňuji, že vychází z toho, kdo co přidal, takže pokud někdo nějakou potravinu nesledoval, tak tam není!
OTÁZKA PRO VŠECHNY: Vyskytl se tu názor, udělat seznam osvědčených potravin – kdo by o něj měl zájem a jaké kategorie výrobků byste v něm chtěli mít? Je tu někdo, kdo by to chtěl připravit jako článek? Každou novou dopisovatelku vřele vítám!!!
ono se to hodně spravilo letos, když ty nejhorší byly zakázaný. zejména ve vitamínových doplňcích:-( marťánci byli narvaní svinstvem.
Kukněte sem (ale moc tam toho není) http://www.chemievjidle.cz/polepsovna-potravin
jo, jsou tam zajímavý věci. v sýrech pro děti (např. tomík) přísady škodlivé a vyloženě nevhopdné pro děti. totéž některé piškoty apod…
Mobile Sliding Menu