Bezpečnost dětských autosedaček je rok od roku lepší

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Nezávislé a objektivní testy potvrzují, že ubývá výrobků, které při čelním a bočním nárazu neposkytují dítěti potřebnou míru bezpečí. Časopis TEST přinesl ve svém lednovém vydání výsledky zkoušek deseti autosedaček, inovovaných modelů a novinek. Pouze jeden výrobek obdržel uspokojivé hodnocení bezpečnosti.

V testu byly zastoupeny dětské autosedačky všech normových skupin, univerzální i systému Isofix. Není-li vozidlo vybaveno tímto systémem, lze isofixové sedačky připevnit tříbodovým bezpečnostním pásem, tedy stejně jako sedačky univerzální. „Výsledky dosavadních testů však vypovídají o tom, že ve většině případů dochází ke snížení ochrany dítěte při čelním i bočním nárazu,“ upozorňuje Ida Rozová z časopisu TEST. A dodává: „Jak testy prokazují, jsou však mezi univerzálními sedačkami i takové, které se mírou bezpečí zcela vyrovnají těm isofixovým, nebo dokonce některé i předčí.“

Součástí testu jsou zkoušky zaměřené na obsluhu autosedaček. Čím je montáž a obsluha složitější, tím vzrůstá riziko chyb, které často vedou k selhání autosedačky při nehodě. „Rodiče ani netuší, že by měli čistit zámek pásů dětské autosedačky. V něm se najde vše, co dítě v sedačce jí a pije. Vzniklá směs pak brání správné funkci zámku,“ varuje Rozová. Kvalitní autosedačka by měla být pohodlná, neměla dítě nikde tlačit a měla by poskytovat dostatek prostoru pro ruce i nohy dítěte. U jednotlivých modelů lze ovšem nalézt rozdíly a dílčí nedostatky.

Na časopis TEST se obracejí rodiče s tím, že koupili univerzální sedačku, avšak mají problémy s její instalací. Označení „univerzální“ nelze brát doslovně. Stává se, že pásy některých vozidel jsou pro připevnění autosedaček (zejména pro nejmenší děti) krátké, nebo je sedačka mohutná, má šikmý sklon a neumožňuje pevné zafixování. Přehmatům lze předejít pouze jediným způsobem: jet do obchodu autem a pod dohledem prodávajícího autosedačku vyzkoušet.

Srovnání 10 dětských autosedaček vyšlo v lednovém časopisu TEST a na www.dtest.cz, kde jsou k dispozici i výsledky bezpečnosti 106 výrobků testovaných v předchozích letech.

Dále v lednovém vydání čtenáři naleznou test domácích pekáren, šamponů pro jemné vlasy, srovnání nabídek povinného ručení, informace o poplatcích za převod staršího automobilu.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist