Bezpečnost dětských autosedaček je rok od roku lepší

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Nezávislé a objektivní testy potvrzují, že ubývá výrobků, které při čelním a bočním nárazu neposkytují dítěti potřebnou míru bezpečí. Časopis TEST přinesl ve svém lednovém vydání výsledky zkoušek deseti autosedaček, inovovaných modelů a novinek. Pouze jeden výrobek obdržel uspokojivé hodnocení bezpečnosti.

V testu byly zastoupeny dětské autosedačky všech normových skupin, univerzální i systému Isofix. Není-li vozidlo vybaveno tímto systémem, lze isofixové sedačky připevnit tříbodovým bezpečnostním pásem, tedy stejně jako sedačky univerzální. „Výsledky dosavadních testů však vypovídají o tom, že ve většině případů dochází ke snížení ochrany dítěte při čelním i bočním nárazu,“ upozorňuje Ida Rozová z časopisu TEST. A dodává: „Jak testy prokazují, jsou však mezi univerzálními sedačkami i takové, které se mírou bezpečí zcela vyrovnají těm isofixovým, nebo dokonce některé i předčí.“

Součástí testu jsou zkoušky zaměřené na obsluhu autosedaček. Čím je montáž a obsluha složitější, tím vzrůstá riziko chyb, které často vedou k selhání autosedačky při nehodě. „Rodiče ani netuší, že by měli čistit zámek pásů dětské autosedačky. V něm se najde vše, co dítě v sedačce jí a pije. Vzniklá směs pak brání správné funkci zámku,“ varuje Rozová. Kvalitní autosedačka by měla být pohodlná, neměla dítě nikde tlačit a měla by poskytovat dostatek prostoru pro ruce i nohy dítěte. U jednotlivých modelů lze ovšem nalézt rozdíly a dílčí nedostatky.

Na časopis TEST se obracejí rodiče s tím, že koupili univerzální sedačku, avšak mají problémy s její instalací. Označení „univerzální“ nelze brát doslovně. Stává se, že pásy některých vozidel jsou pro připevnění autosedaček (zejména pro nejmenší děti) krátké, nebo je sedačka mohutná, má šikmý sklon a neumožňuje pevné zafixování. Přehmatům lze předejít pouze jediným způsobem: jet do obchodu autem a pod dohledem prodávajícího autosedačku vyzkoušet.

Srovnání 10 dětských autosedaček vyšlo v lednovém časopisu TEST a na www.dtest.cz, kde jsou k dispozici i výsledky bezpečnosti 106 výrobků testovaných v předchozích letech.

Dále v lednovém vydání čtenáři naleznou test domácích pekáren, šamponů pro jemné vlasy, srovnání nabídek povinného ručení, informace o poplatcích za převod staršího automobilu.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist