4 rady, jak zařídit bezpečný dětský pokoj

Rubrika: Domácnost a bydlení, Pro bezpečí vašich dětí

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou úrazy považovány za největší zdravotnický problém v dětském věku. Bohužel k drtivé většině úrazů dochází právě v prostředí domova (v celých 36 %), v závěsu je sportoviště (23 %) a vozovka (21 %). Nejčastěji jde o tržné a řezné rány, popáleniny, ale třeba i otravy nebo udušení.

Naši malí raubíři jsou zvídaví, neposední a jejich každodenní náplní je průzkum nových a doposud nepoznaných věcí i koutů v domě či bytě. Aby jejich výpravy končily jenom dobře, je nezbytně nutné přizpůsobit dobrodružné povaze vybavení i uspořádání bytu a samotného dětského pokoje. Jak na to? Poradíme vám na následujících řádcích!

Rada č. 1: Pozor na výběr nábytku a ostré hrany

A začneme hned tím nejdůležitějším – nábytkem. Pokud za rok či dva neplánujete kompletní rekonstrukci dětského pokoje, sázejte na kvalitní a odolné materiály. Ona taková kolize dvou náklaďáků, přičemž to jeden z nich jeřábem „zaboří“ do šatní skříně, může zanechat na nekvalitních materiálech viditelné stopy. Proto na nákupu nábytku nešetřete a žádejte za vaši investici vždy jen to nejlepší.

Ideální je, vyhnete-li se skříním, poličkám a komodám, které disponují prosklenými plochami. Nehoda není náhoda a nebezpečí nechodí po horách, ale po lidech. Takový nešťastně hozený tenisový míček může nadělat pěknou neplechu a představuje pro vašeho raubíře riziko nepříjemných poranění.

To samé platí také v případě ostrých hran a rohů. Je zcela pochopitelné, že u většiny skříní, poliček a šuplíků se jim nevyhnete, pro tyto případy je ale možno pořídit speciální ochranné pomůcky z plastu či pěnové hmoty, které lze na rohy jednoduše nasadit a zmírnit jimi případné riziko úrazu.

Rada č. 2: Jaké dveře zvolit?

Dítko můžete do dětského pokoje „přestěhovat“ zhruba ve dvou letech. V této době ale stále potřebuje určitý kontakt s rodiči a rodiče naopak potřebují mít nad jeho dováděním dohled. Při výběru dveří proto tuto skutečnost zohledněte a vybírejte takové modely, které se otevírají alespoň na 90° přímo ke stěně.

V opačném případě totiž nedovřené dveře vyčnívají do místnosti a dítě se o ně může během her a případného pádu zranit. Alternativou mohou být dveře posuvné či shrnovací, které sice nejsou příliš zvukotěsné, mohou ale v pokoji opět nějakou dobu posloužit.

Problém může představovat také průvan v domě či bytě, který s sebou nese riziko přiskřípnutých prstíků mezi zárubně a desku dveří. Toto riziko minimalizujete dveřní zarážkou, která by měla mít dostatečnou hmotnost, aby s ní dveře „nešoupaly“ po podlaze.

Rada č. 3: Vybíráme správný koberec

Dlaždice nebo plovoucí podlahy nejsou pro dětské pokoje příliš vhodné. Nejen, že jsou na dotek poměrně studené, také představují v případě nehody poměrně tvrdý dopad, který může skončit i fatálně. Ideální jsou proto koberce. Pozor ale na ty celoplošné, vyrobené ze syntetických materiálů.

Protože děti lezou rády po kolenou, představují tyto koberce riziko oděrek a bolestivých popálenin. V případě, že jste již takový koberce pořídili, dokupte k němu speciální bavlněné prošívané podložky vyplněné tenkým molitanem či antialergickou střiží, které riziko oděrek a popálenin minimalizují.

Jistou alternativou jsou také kusové koberce s antialergickou povrchovou úpravou a kratším vlasem. Problém ovšem může nastat ve chvíli, kdy je umístíte na kluzkou podlahu. V tomto případě se perfektně osvědčují protiskluzové nalepovací podložky, které koberec udrží na svém místě a zabrání případnému podklouznutí, pádu a úrazu.

Rada č. 4: Zajistěte další nezbytnosti

Prstíky malých raubířů mohou čas od času zamířit i na místa, kde bychom je viděli jen velmi neradi. Řeč je zejména o elektrických zásuvkách, které je potřeba vybavit bezpečnostními zátkami. Tyto zátky dostanete v klasických či designových variantách a investice do nich rozhodně nezruinuje vaši peněženku.

Problémem mohou být také pokojové květiny v domě či bytě. Ještě před tím, než si je domů přinesete, ověřte, zda se nejedná o jedovatou rostlinu, která by pro vašeho malého raubíře představovala riziko otravy. Mezi ty nejznámější jedovaté rostliny v bytě patří tchynin jazyk, difenbachie, kroton, oleandr, asparágus a dračinec. Jedovatá je také monstera, alokázie, klívie a vánoční hvězda.

8detskasestavaprincessazelena

Bezpečnost dětí jako naše priorita

Ale bezpečným dětským pokojem to rozhodně nekončí. Ba právě naopak. Důležité je v době či bytě zajistit také okna nebo schody. Nebezpečí ovšem číhá také v kuchyni nebo mokré koupelně. Mnohdy totiž stačí chvilková nepozornost a neštěstí je na světě.

Autor: Nakup-nabytek – specialista na dětský nábytek

Napsal/a: Nakup-nabytek.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist