4 rady, jak zařídit bezpečný dětský pokoj

Rubrika: Domácnost a bydlení, Pro bezpečí vašich dětí

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou úrazy považovány za největší zdravotnický problém v dětském věku. Bohužel k drtivé většině úrazů dochází právě v prostředí domova (v celých 36 %), v závěsu je sportoviště (23 %) a vozovka (21 %). Nejčastěji jde o tržné a řezné rány, popáleniny, ale třeba i otravy nebo udušení.

Naši malí raubíři jsou zvídaví, neposední a jejich každodenní náplní je průzkum nových a doposud nepoznaných věcí i koutů v domě či bytě. Aby jejich výpravy končily jenom dobře, je nezbytně nutné přizpůsobit dobrodružné povaze vybavení i uspořádání bytu a samotného dětského pokoje. Jak na to? Poradíme vám na následujících řádcích!

Rada č. 1: Pozor na výběr nábytku a ostré hrany

A začneme hned tím nejdůležitějším – nábytkem. Pokud za rok či dva neplánujete kompletní rekonstrukci dětského pokoje, sázejte na kvalitní a odolné materiály. Ona taková kolize dvou náklaďáků, přičemž to jeden z nich jeřábem „zaboří“ do šatní skříně, může zanechat na nekvalitních materiálech viditelné stopy. Proto na nákupu nábytku nešetřete a žádejte za vaši investici vždy jen to nejlepší.

Ideální je, vyhnete-li se skříním, poličkám a komodám, které disponují prosklenými plochami. Nehoda není náhoda a nebezpečí nechodí po horách, ale po lidech. Takový nešťastně hozený tenisový míček může nadělat pěknou neplechu a představuje pro vašeho raubíře riziko nepříjemných poranění.

To samé platí také v případě ostrých hran a rohů. Je zcela pochopitelné, že u většiny skříní, poliček a šuplíků se jim nevyhnete, pro tyto případy je ale možno pořídit speciální ochranné pomůcky z plastu či pěnové hmoty, které lze na rohy jednoduše nasadit a zmírnit jimi případné riziko úrazu.

Rada č. 2: Jaké dveře zvolit?

Dítko můžete do dětského pokoje „přestěhovat“ zhruba ve dvou letech. V této době ale stále potřebuje určitý kontakt s rodiči a rodiče naopak potřebují mít nad jeho dováděním dohled. Při výběru dveří proto tuto skutečnost zohledněte a vybírejte takové modely, které se otevírají alespoň na 90° přímo ke stěně.

V opačném případě totiž nedovřené dveře vyčnívají do místnosti a dítě se o ně může během her a případného pádu zranit. Alternativou mohou být dveře posuvné či shrnovací, které sice nejsou příliš zvukotěsné, mohou ale v pokoji opět nějakou dobu posloužit.

Problém může představovat také průvan v domě či bytě, který s sebou nese riziko přiskřípnutých prstíků mezi zárubně a desku dveří. Toto riziko minimalizujete dveřní zarážkou, která by měla mít dostatečnou hmotnost, aby s ní dveře „nešoupaly“ po podlaze.

Rada č. 3: Vybíráme správný koberec

Dlaždice nebo plovoucí podlahy nejsou pro dětské pokoje příliš vhodné. Nejen, že jsou na dotek poměrně studené, také představují v případě nehody poměrně tvrdý dopad, který může skončit i fatálně. Ideální jsou proto koberce. Pozor ale na ty celoplošné, vyrobené ze syntetických materiálů.

Protože děti lezou rády po kolenou, představují tyto koberce riziko oděrek a bolestivých popálenin. V případě, že jste již takový koberce pořídili, dokupte k němu speciální bavlněné prošívané podložky vyplněné tenkým molitanem či antialergickou střiží, které riziko oděrek a popálenin minimalizují.

Jistou alternativou jsou také kusové koberce s antialergickou povrchovou úpravou a kratším vlasem. Problém ovšem může nastat ve chvíli, kdy je umístíte na kluzkou podlahu. V tomto případě se perfektně osvědčují protiskluzové nalepovací podložky, které koberec udrží na svém místě a zabrání případnému podklouznutí, pádu a úrazu.

Rada č. 4: Zajistěte další nezbytnosti

Prstíky malých raubířů mohou čas od času zamířit i na místa, kde bychom je viděli jen velmi neradi. Řeč je zejména o elektrických zásuvkách, které je potřeba vybavit bezpečnostními zátkami. Tyto zátky dostanete v klasických či designových variantách a investice do nich rozhodně nezruinuje vaši peněženku.

Problémem mohou být také pokojové květiny v domě či bytě. Ještě před tím, než si je domů přinesete, ověřte, zda se nejedná o jedovatou rostlinu, která by pro vašeho malého raubíře představovala riziko otravy. Mezi ty nejznámější jedovaté rostliny v bytě patří tchynin jazyk, difenbachie, kroton, oleandr, asparágus a dračinec. Jedovatá je také monstera, alokázie, klívie a vánoční hvězda.

8detskasestavaprincessazelena

Bezpečnost dětí jako naše priorita

Ale bezpečným dětským pokojem to rozhodně nekončí. Ba právě naopak. Důležité je v době či bytě zajistit také okna nebo schody. Nebezpečí ovšem číhá také v kuchyni nebo mokré koupelně. Mnohdy totiž stačí chvilková nepozornost a neštěstí je na světě.

Autor: Nakup-nabytek – specialista na dětský nábytek

Napsal/a: Nakup-nabytek.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist