Jak odeslat první email?

Rubrika: PC a internet

Temto článek je určet těm, kteří ještě nemají vlastní emailovou adresu, nebo kteří mají s posíláním emailů problémy. Pro spoustu z vás jsou informace uvedené v tomto článku samozřejmostí, v tom případě můžete přejít rovnou na poslední odstavec, kde na vás čeká pár otázek.

1) K čemu slouží emailová adresa?

Emailová adresa je elektronickou podobou klasické adresy. Pokud máte svou emailovou adresu, mohou vám lidé, kteří tuto adresu znají, posílat dopisy, ale i fotky, obrázky, vtipy nebo odkazy na zajímavé internetové stránky. Na rozdíl od reálného světa musíte vlastnit emailovou adresu i proto, abyste mohli někomu poslat email (dopis) vy. V běžném světě stačí napsat na obálku adresáta a vhodit dopis do schránky. Aby se přes internet nedaly posílat anonymní dopisy, musí mít každý email kromě adresáta i odesílatele, takže bez vlastní emailové adresy email nepošlete.

2) Jak získám vlastní emailovou adresu, jak číst emaily a jak pošlu první zprávu?

Většina začátečníků, ale i pokročilí uživatelé si nejčastěji zřizují emailové adresy na velkých portálech jako je Seznam.cz nebo Centrum.cz. Osobně využívám emailu na serveru Centrum.cz, takže vám popíšu postup, jak si právě na tomto serveru založit emailovou schránku. Nejdřív je potřeba v internetovém prohlížeči zadat adresu www.centrum.cz. Dostanete se na modro-bílé stránky, které mají v pravém sloupci boxík pro přihlášení do emailové schránky. Jakmile budete mít zaregistrovanou vlastní emailovou adresu, budete se přes tento formulář přihlašovat pomocí jména a hesla a uvnitř najde poštu, která vám přišla a budete moct sami posílat maily a odpovídat na maily, které vám přišly. Pod přihlašovacími okénky je odkaz „Založit si nový e-mail“. Na tento odkaz kliknete a dostanete se na stránku, kde si zvolíte své uživatelské jméno.

Emailová adresa se pak bude skládat z tohoto uživatelského jména, následovat bude znak zavináče (@) a informace o tom, kde je emailová adresa založená, v tomto případě centrum.cz. Uživatelské jméno nesmí obsahovat písmena s háčky a čárkami a některé další znaky. Většinou se jméno skládá z písmen, číslic a na oddělení například jména od příjmení se používá tečka. Pokud si zvolíte uživatelké jméno podle skutečného jména např. jana.novakova, bude mít vaše adresa podobu jana.novakova@centrum.cz. Tato adresa musí být jedinečná na celém světě, proto je možné, že vámi vybraná adresa bude již obsazená a budete muset zvolit jiné uživatelské jméno (např. j.novakova). Za uživatelké jméno si však můžete klidně zvolit svou přezdívku, slovo, které se vám prostě líbí, nebo si můžete vymyslet jméno podle své libosti. I když se tedy jmenujete například Jana Nováková, můžete si zaregistrovat a poté používat adresu tereza.svobodova@centrum.cz. Jen se vám toto jméno bude těžko vysvětlovat vašim známým a blízkým, kterým se navíc změněné jméno bude pamatovat určitě mnohem hůř než vaše skutečné jméno.

Dále zadáte 2x heslo, které musí znát každý, kdo bude chtít vaše emaily číst. Heslo musíte zadat 2x proto, aby se vyloučila možnost, že se překlepnete na klávesnici a pak se nebudete moct do své emailové schránky dostat. Dále můžete, ale nemusíte, zadat své jméno, které se bude zobrazovat společně s vaší emailovou adresou všem, kterým pošlete email. Pokud jste si vybrali uživatelké jméno podle vašeho skutečného jména např. jana.novakova, zadejte se jméno i s velkými písmeny na začátku slov a diaktitikou (háčky a čárky). V tomto případě zadáte Jana Nováková a každému, komu přijde od vás email, bude jasné, že se jmenujete Nováková a ne Novaková. U některých jmen se z emailové adresy opravdu těžko poznává, kam patří háčky a čárky a pokud máte takové jméno, doporučuji určitě jméno a příjmení vyplnit. Nakonec kliknutím zathnete souhlas s podmínkami k užívání emailové schránky a kliknete na tlačítko pokračovat. Všechny údaje zadané při registraci s výjimkou uživatelkého jména je možné změnit i kdykoliv v budoucnu.

Na další stránce můžete zadat oslovení. V našem ukázkové případě by se hodilo oslovení Jano nebo Janičko. V tom případě by nás po přihlášení do emailové schránky potěšilo, nebo naopak zklamalo oznámení např. „Jano, máte 3 nepřečtené zprávy“. K ničemu jinému oslovení neslouží a nemusíte ho tedy zadávat. Dále si můžete nastavit kontrolní otázku a odpověď, kterou po vás budou mají vyžadovat pracovníci helpline Centrum.cz v případě, že zapomene heslo, nebudete se moct dostat do své internetové schránky a v zoufalství jim budete volat o pomoc. Kontrolní otázku opět nemusíte zadávat. Co ovšem musíte zadat, je text, který je nakreslen v obrázku. Opsání textu má zabránit koumákům, kteří by si chtěli založit několik mailů najednou, aby si naprogramovali program, který bude emailové schránky zakládat hromadně.

V dalším kroku už zadáváte jenom nepovinné údaje o sobě a o svých zájmech. Údaje slouží pro statistické vyhodnocení a na základě vyplněných údajů vám na email budou chodit aktuální informace a reklamní nabídky od provozovatele serveru Centrum.cz. V posledním kroku registrace jste vyzváni k tomu, abyste si vytiskli registrační údaje. Myslím si, že úplně stačí, když si je někam napíšete, nebo když si je prostě budete dobře pamatovat. Následujícícm kliknutím na tlačítko „Přihlásit“ se poprvé octnete přímo ve vaší nové emailové schránce. Ve složce „příchozí“ máte svou první zprávu. Čísla v závorce za názvem složky znamenají počet nepřečtených/počet všech zpráv ve složce. Klikněte na složku „příchozí“. Pod seznamem zpráv ve složce (nyní byste měli mít pouze 1 zprávu v této složce) už vidíte obsah první zprávy. Takže si můžete poprvé přečíst email, který někdo poslal právě vám.

Poslední důležitou věcí, kterou byste měli zvládnout, je poslání emailu = zprávy = dopisu. Pod logem Centrum.cz klikněte na tlačítko „Napsat zprávu“. Do políčka „Komu“ napište emailovou adresu. Pokud ještě nemáte žádnou adresu, kam byste chtěli napsat, zkuste třeba cvičně napsat Petře. Do políčka „Komu“ vepište vasedeti@centrum.cz, do kolonky „Předmět“ napište třeba „zkouška“ nebo „můj první email“ a do velkého pole pro text Petře napište třeba to, jak se vám líbí její stránky. Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ vyšlete svůj první email po internetu přímo k příjemci, který za pár vteřin (max. pár minut) váš email obdrží. Kdy obdržíte odpověď na váš email záleží na tom, jak často se adresát vašeho emailu dívá do své emailové schránky a jak moc se mu bude chtít odepisovat. Věřím, že to nebude trvat dlouho a vaše emailová schránka se bude plnit maily, které vám budou dělat samou radost (např. novinky na stránkách VašeDěti.cz, gratulace k výhrám v soutěžích atd.).

Až budete končit se svou návštěvou emailové schránky, nezapomeňte kliknout na odkaz „Odhlásit“ v pravém horním rohu, ať nikdo nemá možnost číst poštu, která je určena jenom vám. A protože už máte zaregistrovanou svou vlastní emailovou adresu, stačí je příště jen přihlásit přes formulář na adrese www.centrum.cz. V pravém sloupci zadáte do připravených políček své uživatelské jméno (to, které je ve vaší emailové adrese) a heslo a můžete číst nové i dříve přečtené zprávy, posílat radost emaily do světa a využívat i dalších služeb, které emilová schránka na serveru Centrum.cz nabízí. O tom ale až někdy příště.

Na závěr mám pro všechny čtenáře slíbené otázky. Zajímalo by mě jesli používáte freemailové služby a jak jste s nimi spokojeni? Používáte i doplňkové služby jako je adresář?

Napsal/a: Láďa

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Když jsme si koupili nový počítač tak nám trvalo dosti dlouho než jsme se na něm naučily pracovat.Tedˇ nám to jde mnohem lépe a email využíváme v plné míře.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist