Žena, rodičovská dovolená a návrat do práce

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Návrat žen po rodičovské dovolené do zaměstnání je z hlediska trhu práce jednou z nejdiskutovanějších a zároveň jednou z nejproblematičtějších oblastí. Problémy nastávají zejména u žen, které se nevrací do zaměstnání ke „svému“ zaměstnavateli, ale jsou nuceny hledat nového zaměstnavatele a novou práci…

Ženy

Žena, která se vrací po 3, 4 nebo i více letech do pracovního procesu, je na tom v některých směrech jako absolventi škol. Má teoretické znalosti, ale praxe, kterou získala v zaměstnání, se v některých oblastech stává neaktuální a některé pracovní činnosti a postupy se musí učit znovu. Pokud nepoužívá cizí jazyk, dochází i k zapomínání jazykových znalostí a schopnosti v cizím jazyce komunikovat. Na druhou stranu žena, která prožila mateřství, má daleko lépe poskládané priority, má předpoklad využívat efektivně svůj pracovní čas, vnímá problémy v souvislostech a v celku. Má velkou motivaci a obvykle i chuť se něco naučit. Žena, která zvládne chod celé rodiny má už ve chvíli, kdy končí rodičovskou dovolenou, předpoklady stát se zdatnou manažerkou. Teď jde jen o to, jak nejlépe své schopnosti využít a nabídnout.

Uvědomte si své přednosti

Zkuste své výhody prezentovat na vašich zkušenostech. I brigáda může prokázat vaše kvality. Své kvality opřete o praktické příklady. Nejlépe o příklady činností, které budou podobné i u nového zaměstnavatele. Je dobré využít všeho, co jste se během rodičovské dovolené naučila. Vzpomeňte si na každý kurz, který jste navštívila, vzpomeňte si na to, jak jste zvládla koordinovat chod celé rodiny, vzpomeňte si na to, jak jste rozvíjela své schopnosti a to se snažte prezentovat. Zvolte formu, která bude pro vašeho zaměstnavatele přijatelná. Nepopisujte své schopnosti na domácnosti a dětech. Podle zákona o zaměstnanosti jsou při přijímání do zaměstnání otázky na rodinný stav, počet dětí, sexuální orientaci či náboženské vyznání až na výjimky nezákonné. Jestliže jsou přesto tyto otázky vzneseny, můžete odmítnout odpovědět, či odpovědět cokoliv vás napadne; otázky vůbec neměly být položeny, protože jsou diskriminační.

Pokud nemáte dostatečné sebevědomí a bojíte se, že nemáte zaměstnavateli co nabídnout, přihlaste se na rekvalifikační kurzy, začněte studovat jazyk, dopřejte si několikaměsíční fázi přípravy na zaměstnání. Uvidíte, že každá aktivita se vám desetkrát zúročí.

Zaměstnavatelé

Limity na trhu práce u zaměstnavatelů jsou mnohdy největší překážkou pro ženu, která se vrací po rodičovské dovolené do zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé mají obavy zaměstnávat ženy, protože předpokládají, že ty budou s malými dětmi doma v případě jejich častých nemocí, že se žena rozptýlená starostí o rodinu nebude plně věnovat svým pracovním povinnostem… Důvod je sice diskriminační, ale z právního hlediska obtížně prokazatelný. Velkým problémem žen vracejících se po mateřské dovolené je malá flexibilita zaměstnavatelů nabídnout pracovní úvazky na polovinu nebo dvě třetiny pracovní doby. Tyto úvazky jsou pro přechod z rodičovské dovolené na plný pracovní úvazek ideálním řešením.

Čeho se zaměstnavatelé obávají

Malá firma do 25 zaměstnanců se obává chybějící pracovní síly – v případě, že odejdete na MD. Firmy do 25 zaměstnanců jsou tzv. malé organizace. To znamená, že sociální a nemocenské dávky vypočítává a vyplácí přímo stát. Zaměstnavatel tudíž není zatížen s těmito úkony související administrativou.
Pokud tento zaměstnavatel má reálně 24 zaměstnanců a tři maminky na mateřské dovolené, tak z pohledu zákona je již velkou organizací (tj. nad 25 zaměstnanců) a týkají se ho výše zmíněné povinnosti.
Pro velké firmy nebývá tak problematický samotný odchod ženy na MD, ale skutečnost, že potřebují uvolněné místo co nejrychleji obsadit novým pracovníkem. A většinou v době, kdy se maminka opět chce vrátit, tak už není společnost často schopna nabídnout ženě vhodnou práci a zároveň nechce vyplácet odstupné platy. V tomto směru jsou daleko kreativnější malé společnosti, kde je většinou možné se domluvit na pracovním režimu, který bude respektovat možnosti maminky a naplňovat potřeby dané práce.

převzato z www.jaknait.cz

Napsal/a: Marie Vinická

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist