Vhodné zvířátko pro Vašeho drobečka?…a co takhle MORČE

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Rozhodl se Váš malý rozumbrada, že nedá pokoj s umlouváním, dokud nedostane nějakého chlupatého mazlíčka? A Vy si teď marně lámete hlavu, jaký že osrstěný miláček by to měl být?


Tak v první řadě záleží na tom, jak je náš toužící drobeček starý. Pokud se jedná o děti již školou povinné, je škála různých domácích mazlíčků docela velká. Ale pokud je našemu dítku třeba jen 4 nebo 5 let, výběr se nám hodně zúží, protože tito drobečci ještě těžko vyvenčí třeba pejska. Proto je nutné vybrat zvířátko, které nebude tolik náročné, ale bude se s ním moci pomazlit nebo si ho pochovat. Samozřejmě musíme počítat s tím, že budeme muset mrňousovi s péčí trochu vypomoci.
Jedním z nejvhodnějších zvířátek pro naše nejmenší je MORČE. Je to milé mírumilovné zvířátko, které má rádo společnost a brzy si na nás zvykne. Ale i když patří mezi ty „méně“ náročné miláčky, musíme si uvědomit, že i na morčátko si máme udělat dostatek času a věnovat mu náležitou péči. Proto si pořízení nového člena naší rodiny dobře rozmyslíme.
Morčátko dnes koupíme v každém zverimexu nebo se dá snadno pořídit od chovatele. Při nakupování bychom si měli ohlídat zdravotní stav morčátka. Mělo by mít lesklá očička bez výtoků, čistý nos a lesklou srst bez parazitů.
Ubytovat můžeme morče více způsoby, záleží jen na naší fantazii. Měli bychom mu poskytnout dostatečný prostor k bydlení. Vhodné jsou například klece s pevným dnem. V létě můžeme morčeti dopřát i bydlení venku. Pořídíme mu domeček, kde bude mít soukromí.
Jako podestýlka jsou vhodné hobliny. Nepráší a přitom nejsou ostré pro morčecí jemné tlapičky. Hobliny měníme dle potřeby.
Krmení není náročné. Většinou koupíme již hotové směsi i s vitamínem C, který je pro morče životně důležitý. Nutnou složkou potravy je seno. Dáváme větvičku na ohlodávání. Jako pamlsek podáváme ovoce a zeleninu, ale na tu pozor – některá nadýmá a to může citlivému trávicímu ústrojí uškodit. Zbytečně ho nepřekrmujeme, abychom doma neměli cvalíka.
Pokud se o morčátko dobře a s láskou staráme, žije s námi spokojeně až 10 let. Pro svou spokojenost potřebuje občas naší společnost a nebo mu pořídíme morčecího kamaráda.
Pokud se nám podaří získat páreček, nejspíš se brzy dočkáme mláďat. Samice je březí cca 64 dny a rodí 2 – 4 mláďata. Morčecí miminka se narodí již osrstěná, běhají a živí se pevnou stravou jako jejich rodiče, přesto je samice ještě asi 5 týdnů kojí. Připomínají malá prasátka.
Morče je velice společenský tvor. Je chováno již od 18. století. Pokud mu zajistíme příjemný život, zpříjemní ho i on nám. Bude milým společníkem našemu dítku, které se naučí, že o zvířátko je nutné se každý den postarat a dát mu lásku. Může se s ním pomazlit, nechat ho proběhnout a pozorovat jak taková zvířecí rodinka žije.

Napsal/a: nyx

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • My měli morče samičku skoro 11 let. Pak jsme ji ořvali jak člena rodiny. Ale jak Marek trochu povyroste, aby zvířátko neumordoval, tka dostane své morče.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist