Užijte si advent

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Zvládnout předvánoční období je náročné. K běžným denním povinnostem ještě přibude „navařeno, napečeno, uklizeno, nazdobeno a zabaleno“. Dobrá zpráva zní, že dokonalost není nutná. Stačí být jen trochu dobrá nebo dobrý. Poradíme vám, jak letos můžete zvládnout přípravu na Vánoce o něco lépe než loni.

Příprava na Vánoce nemusí být nutností, ale příjemnou radostí. Předvánoční úklid využijte i k úklidu v sobě samém. Pečení je skvělým receptem na podzimní a zimní chmury. A sváteční vyzdobení bytu snad ani nepotřebuje zvláštní komentář. V okamžiku se přenesete do zcela jiné, uklidňující atmosféry.

Předvánoční úklid: udělejte jen to, co musíte

Co je nutné uklidit, ukliďte. Zbytek si nechte na méně hektickou část roku. Tak zní ve zkratce rada Hany Šináglové ze společnosti Pohodlnější život, která se zabývá především úklidovou činností.

„Nejčastější chybou je, že se doma neuklízí průběžně, ale gruntuje se vše naráz, a ještě hůře na poslední chvíli. To vše ve stresu, zmatku a shonu. Záleží na prioritách každé hospodyňky. Osobně bych ale nejdříve začala obývacím pokojem, kde bude večeře a rozdávání dárků, a dětským pokojem. A nakonec kuchyň. Šílenství s okny bych si nechala na čas, kdy pro to bude dostatek prostoru. K čemu jsou mi umytá okna v prosinci, když prší či sněží a během hodiny jsou okna jako nemytá? A dovedete si představit, jak všude větráte? Jak visíte zmrzlá ve druhém, třetím, pátém patře na rámu a čistíte a leštíte? Jak vám za zády povykují potomci a manžel sedí v klidu v obýváku, případně v hospodě?“ říká s trochou nadsázky Hana Šináglová.

Směr gruntování: seshora dolů

Je jedno, jestli na úklid půjdete zvolna nebo se do něj pustíte plnou vervou. V každém případě začínejte uklízet z vyšších míst směrem dolů. „Nejdříve okna, (pokud se nakonec rozhodnete je umýt), utřít prach na skříních, lustry, vyklidit skřínky, utřít prach na vodorovných plochách, nezapomenout na prach a otisky na svislých plochách (i tam se prach usazuje), vysát, vytřít. Pokud se hospodyňka rozhodne i k vyčištění sedačky a koberců, dělá se to až jako poslední,“ radí odbornice.

V případě že do Vánoc zbývá pár dní a na gruntování zatím nebyl čas, odsuňte ho na později. Pro svůj vnitřní klid a pro návštěvy Šináglová radí udělat alespoň zběžný povrchový úklid: utřít prach na viditelných místech, porovnat věci, vysát a vytřít. „Když prach na skříních nevadil celý rok, proč se kvůli němu stresovat před Vánoci, v lednu bude více času,“ radí zcela pragmaticky.

Jaká je cena vašeho volného času?

Celkový vánoční úklid je možné zadat i úklidové firmě. „Cenu svého volného času si musí určit hospodyňka sama. Úklidové firmy si počítají cenu cca od 140 až 200 korun za hodinu práce. Celková cena za úklid záleží na velikosti uklízené plochy a na požadavcích. Zaplatíte od tří do deseti tisíc korun, při čištění a voskování podlah i více. Je potřeba se přesvědčit, co vše je zahrnuto v ceně. Ne vždy zůstane na první pohled nejlevnější sazba takovou i po započtení vedlejších nákladů (přípravky, pomůcky, nadstandard služeb například sundání záclon, doprava),“ upozorňuje odbornice.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 12/2009), vydává Portál.

Napsal/a: Gabriela Bachárová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Děkuji za tento článek (ukázku z časopisu). Báječné.
    :-)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist