Síla Měsíce

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Po desetiletích zapomnění si tisíce let staré znalosti o vlivu měsíčních rytmů dobývají své místo v našem všedním životě…

Je to skutečně podivné: člověk má odjakživa schopnost, aby si zajistil přežití a dokázal budovat svou existenci. A toto umění upadlo náhle v zapomnění. Téměř přes noc, během několika let!
Není to žádná exotická věda. Byla a je používána na celém světě, všichni žili „podle Měsíce“ tak, jako dnes děti vyrůstají s televizí. Ani ve snu by je nenapadlo sklízet úrodu, léčit nebo stavět, aniž by se nejprve přesvědčili o postavení Měsíce.
V době, kdy přežití celých národů záviselo na dobré sklizni, kdy nebyly k dispozici jedy a umělá hnojiva, nezbývalo zemědělcům nic jiného než vše správně načasovat podle vlivu Měsíce.

Osobní zkušenosti dovedly naše předky k řadě poznání. Například:
– že řada činností je ovlivněna přírodními rytmy – od stříhání vlasů, zahradnické práce, hnojení a praní, kácení stromů po používání léčebných prostředků, provádění operací atd.
– že rostliny a jejich části jsou vystavovány silám, jejichž znalost je důležitá pro úspěšné sázení, pěstování a sklizeň plodů
– že podávání leků a provádění operací v určitých dnech pomáhá, jindy je zbytečné nebo dokonce škodlivé
– že mnoho dalších událostí v přírodě – příliv a odliv, porody, počasí, ženský cyklus a jiné věci – mají vztah k cestě Měsíce

Naši předkové tedy věděli, že úspěch závisí nejen na záměru, schopnostech, ale také na vhodném okamžiku, který souvisí s měsíční fází a postavení Měsíce. A chovali se podle toho!

Jak tedy mohlo dojít k tomu, že na počátku 20. století toto vědění upadlo v zapomnění? Ještě před první světovou válkou udával téměř každý kalendář i fáze Měsíce a postavení Měsíce ve Zvěrokruhu.

Rozeznáváme pět různých „stavů“ Měsíce:
– novoluní
– přibývající Měsíc
– úplněk
– ubývající Měsíc
– příslušné postavení Měsíce ve znamení Zvěrokruhu

Novoluní – období vhodné pro:
– půst nebo ovocné dny, protože tělo je připraveno k pročištění
– začátek nějaké činnosti: zbavení se špatných návyků atd.
– všechno, co má sloužit k pročištění nebo vyplavení
– období pro utužení vztahů
Přibývající Měsíc:
– období vhodné pro všechno, co má být tělu dodáno, co je buduje a posiluje
– čerpání nové energie
– období nevhodné pro praní prádla, pro operace a léčení zranění
– vhodná doba pro stříhání vlasů, které porostou rychleji, barva na vlasy a trvalá lépe chytnou
Úplněk:
– léčivé byliny nasbírané v těchto dnech mají větší účinek
– je výhodné se postit, protože tělo výrazněji ukládá tuk než jindy
– rány krvácení intenzivněji
– dochází často ke změně počasí
– období výrazných emocí, výbuchů, depresí, agresivity, neklidů, více porodů
– vhodné doplňovat vitamíny a minerály
Ubývající Měsíc:
– období vhodné pro operace, domácí práce
– půst má výraznější a dlouhodobější úspěch
– vhodné pro kosmetické hluboké čištění kůže, odstraňování ztvrdlé kůže
– vhodné období pro manikúru, pedikúru, depilaci
– stříhané vlasy porostou kvalitnější a hustší
– mnoho činností v zahradě a v přírodě dopadá lépe

Důležité je i postavení Měsíce ve Zvěrokruhu, kdy každé znamení významně ovlivňuje tělesné orgány, jejich fungování… ale to až příště… 🙂

Napsal/a: Xixao

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Vandulo,
  co se týká toho půstu – ojojoj, horko-těžko.
  Zkusila jsem to v práci, kdy jsme se podporovaly s kolegyní a zároveň jsme se navzájem „hlídaly“:)
  Byla to krize, ale pod návalem práce mi to tolik nepřišlo. A když bylo nejhůř, tak jsme si dávaly kafíčka na 100 způsobů nebo kostku vývaru do hrníčku…
  Nakonec to bylo v pohodě, co se hladu týká, byl to spíš problém psychiky a toho zvyků jíst a jíst.
  Ale pak jsem otěhotněla, nato 2 roky kojila, takže jsem už jedla normálně, neměla jsem přebytek energie na půsty. A protože jsem už v „normálních kolejích“, tak to znovu zkusím – právě zítra je další příležitost, tak jsem sama na sebe zvědavá!
  Ale moje sestra drží půsty 2xměsíčně (úplněk+novoluní) a bere to už automaticky, vůbec z toho nemá stresy, že nebude jíst a cítí se evidentně líp. Okolí to pozná i na kvalitě její pleti…:)) Zkrátka – funguje to!
  No a když jsi těhotná – určitě půsty nezkoušej a přelož to až na později, miminko půst určitě nechce :))

 • Tak Xixao, první krok ke skloubení kosmetiky a kadeřníka s Měsícem byl učiněn :)), tak jsem zvědavá, jak budu krásná :)). Příští rok si to budu hlídat. Jinak jsem si všimla, že někdy mi barva (na řasách a obočí) vydrží docela dlouho, jindy je rychle pryč – tak to asi bude tím, kdy jsem na ní byla.
  Jinak vůbec nevadí, že jsi na úrovni laika, třeba pro mě je to lepší, já se věci radši (a lépe) učím z praxe, než z teorie.
  Docela by mě zajímalo, jak ses naučila držet půst. Šlo ti to ze dne na den, nebo nějak postupně? Vůbec nepochybuju o jeho prospěšnosti, ale představa celý den nežrat je prostě PŘÍŠERNÁ…….:)). Vlastně teď bych to asi zkoušet neměla – jsem v 6. měsíci a když se nenajím, dělá se mi mdlo…?

 • Četla jsem také jednou jeden článek o vlivu Měsíce na člověka…ovlivňuje ho celkově skoro ve všem a fakt to bylo zajímavé.

 • Káčo a Quendolino,
  díky za důvěru, moc mě potěšila, ale i pobavila, protože já se „těmto věcem“ věnuji opravdu jen na úrovni laika, je to můj koníček, ale odborník opravdu nejsem :))
  Snad vám můžu poradit pár věcí, ale do nic hlubšího se raději nebudu pouštět. Přesto ještě jednou děkuji za důvěru, opravdu mě to zahřálo u srdíčka (zvlášť, když s uveřejňováním mých článků mám takové problémy s redaktorkami :((().
  Pokud vás zajímá něco blíž, zkusím vám napsat a poradit, popř. můžete pár odpovědí najít v dalším článku, jestli bude uveřejněný.
  Krásný sluníčkový den a pokud některé tipy zkusíte, tak se pochlubte i s výsledkem, třeba to ispiruje i další 🙂

 • quendolina
  quendolina

  Xixao, připojuju se ke Káči, taky bych uvítala poradnu. Rozumíš i astrologii?

 • Ahoj Xixao, tak mě napadlo, jestli bys s tímto tématem taky nechtěla do nějaké poradny:-)…je to atraktivní a myslím, že takováhle poradna by byla určitě vítaná a vytížená – pokud se tomu nějak více věnuješ a měla bys špetku času… já jsem teda pro:-)!!

 • Vandulo,
  mně se podařilo skloubit kosmetiku a kadeřníka s Měsícem a musím uznat, že to opravdu funguje! Kytky stíhám občas, jinak funguje i ten půst, ale je to náročné celý den nic nejíst. Ale kdo si zvykne, tak to bere jako samozřejmost a tělu tím ohromně prospěje.
  Každopádně – každé učení chce čas, takže troška po trošce…:)
  A mimochodem – děkuji za kladné ohlasy !!!

 • To příště také uvítám, mám Lunární kalendář (léty osvědčený), snažím se jím řídit. Zabrala mi řada rad, vřele doporučuji alespoň přečíst, pak uvidíte a můžete si vybrat, co a jak.

 • Ahoj Xixao, už se těším na příště :)). Donedávna jsem o těhle věcech neměla ani páru, pravda, ani dneska toho nevím o moc víc. Ale loni jsem si poprvé koupila na tenhle rok Lunární kalendář a alespoň minimálně se podle něj snažím řídit (tenhle rok jsem nějak rozlítaná a tak si kolikrát ani nevzpomenu se do něj podívat 🙁 ). Alespoň podle něj zalívám kytky :)), několik měsíců se mi dařilo prát prádlo (to ale bylo náročný – než přišel ten správný den, měla jsem v koupelně hromady a pak se mohla strhat – je nás pět a prádla spousta, pak mi to nemělo ani kde schnout). Stříhání vlasů a kosmetiku se mi s Měsícem zatím zkloubit nepodařilo, zahradní práce letos probíhaly spíš nárazově, pokud jsem náhodou měla přebytek energie :)). Ale určitě bych se jím chtěla řídit víc a postupně se toho taky víc dozvědět a pochopit. Tak doufám, že mi v tom pomůžou i tvoje články (na hlubší studium se momentálně necítím a :)). Ale o tom, že lidi dřív maximálně rozumněli přírodě a uměli v ní žít, a že my jsme to úplně zapomněli, vůbec není pochyb. Tak aspoň pár těch starých znalostí by se mi líbilo si připomenout :)).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist