Scrapbooking – základní pojmy

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Vážení čtenáři a milovníci Scrapbookingu.
Díky úvodnímu článku, který nám Scrapbooking představil, a velkému zájmu čtenárů byla vytvořena poradna, v níž se budeme tomuto krásnému koníčků věnovat.
Představíme Vám a ukážeme vše, co byste měli vědět od teorií po techniky. A časem sami mohli vytvářet v pohodli Vašeho domova krásné stránký plné vzpomínek a krásných okamžiků…

Dneska Vám představíme základní informace a zejména termíny, které by každý měl znát. A příště si představíme základní nářadí, materially a pomůcky a už se pustíme do tvoření.

Acid-free a Lignin-free
Všechno, co se dotýká našich fotografii, by mělo být Acid-free a Ligning-free, včetně papírů, lepidla, psacích potřeb a nálepek. Proč? Protože by ztratily barvu a rozpadly by se mnohem rychleji, než by k tomu došlo přirozenou cestou. Výrobky bezpečné pro fotografie jsou vždy označene jako takové (photo-safe). Někdy se také můžete setkat s označením CK-OK, což znamená, že výrobek byl otestován odborníky na Scrapbooking a je tedy bezpečný.

Co je to Acid-free a proč je tak důležitý?
Acid je vlastně kyselina způsobující rozpadání se fotografii i papíru. Tento postup stárnuti se výrazně zpomalí, když se acid během výrobního postupu odstrani. Ne všechny výrobky s nazvem “scrapbooking” jsou však opravdu photo-safe. Proto při nákupu zboží se ujistěte, že jste nakoupili opravdu vhodný materiál.

Co je to Lignin?
Ligning je přírodní spojující prvek, který drží vlákno dřeva pohromadě. Určitě jste si všimli, že noviny během několika málo dnů zežloutnou a mají tendenci se rozpadat. A právě to způsobuje lignin. Lignin stejně jako acid se může odstranit během výrobního procesu. Pokud si však chcete uchovat článek z novin, jednoduše jej okopírujte na photo-safe papír.

Archivační kvalita
Tímto termínem se označují výrobky, jež podstoupily laboratorní analýzu a jsou bezpečné.

pH Faktor
Tento termín označuje kyselost papíru. pH stupnice se použivá k měření kyselosti a alkaličnosti. Je to stupnice od 1 do 14, kde 7 je neutrální hodnota. Acid-free výrobky mají pH factor 7 a výš. V současné době jsou na trhu k dispozici speciální pera k určení kyselosti výrobku, když si nejsme jisti.

Photo-safe
Termín podobný termínu Archivační kvalita, vice je však spojován s materiálem použivaným s fotografiemi. Acid-free je rozhodující faktor k označení výrobků nálepkou „photo-safe“.

Cropping
Cropping v překladu znamená „ořezání obrázku“ a tento překlad přesně vystihuje podstatu této činnosti. Smyslem této činnosti je úprava fotografie ořezáním „zbytečného“ prostoru, např. pozadi fotografie jako obloha a tím zdůraznění podstatného. Fotografie můžeme také ořezat do určitých tvarů jako srdíčko, kolečko atd. Chci Vás jenom upozornit na skutečnost, že někdy zas můžeme ořezat něco, co by s časem mohlo pro nás mít velkou cenu. Např. dům, kde jsme žili, auto našich prarodičů, oblibenou hračku naši ratolesti.

Innka K. na serveru VašeDěti.cz vede poradnu Scrapbooking a tomuto tématu věnovala rovněž několik článků, které najdete v rubrice Rady a nápady.
Případně můžete Innku kontaktovat na tel. 775 427 652 či info@svetvzpominek.cz

Napsal/a: Innka K.

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Stará vojna

  Ľověk by nevěřil, jaké technologie se objeví. Mám od kamarádů fotografie z konce 19. století, některé zažloutlé až vyšisované, ale programem PhotoFiltre je běžně upravuji, dokonce i ty ze sítotisku otištěné ve starých novinách, že jsou jak nové. Ovšem trochu utrpí ostrost, ale tam to nevadí. Jde to i bez těch hrozných cizích pojmů.

 • Ahoj Katie,
  to pero na zjisteni kiselosti prijde na cca 140,- Kc.
  My ho mame v nasi nabidce takze ho doporucejeme vsem odberatelum. Seznam prodejen naseho zbozi bude co nejdrive uverejnen na http://www.svetvzpomimek.cz.
  Nasim cilem je privest na cesky trh co nejsirsi sortiment scrapbookoveho zbozi.Aby si kazdy mohl vybrat. Zbozi je hodne tak to nejde tak rychle jak bychom si prali. Takze prosime, o trosku trpelivosti.
  hezky den. Innka

 • quendolina
  quendolina

  Katie, je to tak, ultrazvukové snímky jsou taky na tom papíře, který mizí. Díky za upozornění. Už je mám naskenované.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Jo jo, na to mě upozorňoval i můj gynekolog… Ať si je naskenuji.
  Ještě jsem to, ostuda, neudělala…

 • Quendolino, myslím si, že stejně jako účtenky časem zmizí i ultrazvukové snímky – pokud nejsou jako fotografie na fotopapíře. Tak jestli nějaké máš a nechceš o ně přijít, naskenuj si je nebo zkopíruj.

 • quendolina
  quendolina

  S těmi novinami jsem to nevěděla, ale je pravda, že účtenky, které mám schované a byli na takovém tom termopapíře mi už pomalu ale jistě blednou a pomalu mizí – nenapadlo mě je předem zkopírovat (ale to už by zas nebyl originál:-))

 • Innko, a kolik asi stojí to pero na zjištění kyselosti papíru? A kde se dá sehnat?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist