Rostou, kvetou, zelenají se…

Rubrika: Co se jinam nevešlo

O pěstování venkovních a pokojových květin již bylo získáno mnoho informací – z lákavých barevných časopisů, z internetu, no a dokonce i z reklamních letáků. Dozvídáme se, že pro dobrý růst a kvetení, je třeba pilně hnojit tyčinkami, tabletami a já nevím jakými ještě dalšími tvary. Diskutujeme, zda používat truhlíky samozavlažovací či nikoliv.

Pokud bych nyní pokračovala, bylo by to jako nosit dříví do lesa nebo sovy do Athén. Přenášet dřevo ani sovy nebudu, ale napíšu o tom, jak pěstovat muškáty s vynaložením minima peněz. Zkrátka, pěstovat živou krásu a příliš za tuto zálibu neutrácet.

Já pěstuji muškáty vzpřímené (tj. hrnkové, tradiční), anglické a převislé.

muškátVzpřímené muškáty
patří do okének chaloupek českých vesnic. Opravdu moc se za tyto muškáty přimlouvám. Myslím, že v Čechách mají svoji tradici. Nesnažila bych se proto okna vesnických stavení krášlit muškáty převislými nebo anglickými, ale upřednostnila bych muškáty hrnkové.
Já je pěstuji v květináčích. Moc jim sluší kameninové hrnce a jiné nádoby. V truhlících to prostě není ono. Pro jejich pěstování používám kompostovou zeminu, bez přihnojování. Množím je úspěšně vrcholovými řízky po celý rok. Dle mého názoru je třeba nenechat rostlinku nehezky přerůst. Muškáty často zastřihuji, aby se rostlina rozkošatila. Občas nahrazuji staré rostlinky novými, mladými. Nikdy jsem nepoužívala stimulátor, sazenice muškátů zakoření velmi dobře. U nás se vzpřímeným muškátům výborně daří v pergole, kde jsou chráněny před nepříznivými venkovními vlivy – deštěm a větrem. Vytvářejí krásné hlavice květů. Proč také ne, když se mají jako v pohádce „Princezna koloběžka“ – ani doma ani venku. A ten karneval barev: bílé, růžové, červené a opět bílé, tentokrát s červenými proužky uprostřed, znovu růžové, taky s červenými proužky…

Anglické muškáty
jsou velmi houževnaté. Nejsou pro naše kraje typické. V nepříznivém počasí jsou podstatně více odolné než muškáty vzpřímené. Pěstuji je v hliněných květináčích, ne v truhlících. Opět používám kompostovou zeminu a vůbec je nepřihnojuju. Řízkuji každým rokem. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud by se rostlinky hnojily a měly se „moc dobře“, málo by kvetly, protože by živiny šly na tvorbu listů. Pod tyto sazenice i sazenice hrnkových muškátů vkládám do květináčů na dno trochu rozmačkaných vaječných skořápek (tuto vychytávku mám vyčtenou). Praktikuji však krátkodobě, prozatím nedokážu zhodnotit výsledný efekt.

Převislé muškáty
Vzpomínám a přemýšlím a myslím, že v Čechách jsou v oblibě tak nějak od devadesátých let uplynulého století. Tuto květenu jsme dříve obdivovali za hranicemi, ve Švýcarsku. Převislé muškáty pěstuji v truhlících. Každoročně ke konci léta (konec srpna – začátek září) připravuji vždy nové sazenice pro příští sezonu. Řízkuji, sázím do kompostové zeminy, do kelímků od jogurtů. Přechovávám na vnitřních parapetech oken proto, aby rostlinky byly na světle. Protože mám kelímků hodně, potřebuji i hodně místa. Využívám i okna v prádelně. Není třeba striktně udržovat nové rostlinky v zimním období v nevytopených prostorách , postačí nižší teplota v místnosti (u nás např. jmenovaná prádelna), kde se přiměřeně topí ústředním topením.
Půdu pro muškáty tvoří zhruba polovina zakoupené zeminy pro pěstování muškátů a polovina zahradního kompostu. Přihnojuji tekutým hnojivem Pelarginem až od druhé poloviny července, kdy rostliny prokoření celý truhlík. Mám zato, že dřívější hnojení by bylo nadbytečné. Docílila bych sice pěkné listy na rostlinách, ale méně květů.
Když po sezoně likviduji truhlíky s květinami, nechávám si tři nádoby s hlínou a kořeny muškátů. Do prokořeněné zeminy v zimě zapíchám jehličnaté větvičky a vánočně truhlíky dozdobím.
Jak jsem zmínila, místa pro zimní přechovávání květin máme v rodinném domě dostatek.
Pro obyvatele panelákových bytů, u kterých je uskladnění problémem, doporučuji každé jaro koupit nové sazenice petúnií, třebas těch nejlevnějších. Rozrostou se a té parády co nadělají.

Napsal/a: hannah58

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • bokul

    Přidám moji letošní zkušenost – jelikož mamka vyměnila klasická okna za plastová a nyní nemůže mít truhlíky s muškáty na oknech, snažila se nám je všechny věnovat. A jelikož jsme nenašli tolik prostoru, skončilo několik sazenic i v zahrádce, přímo nezi ostatními květinami a mohu Vám říci, že i tam muškáty dokáží udělat radost!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist