Zlobivé bříško

Rubrika: Tipy pro zdraví

452511_crybabyKaždý z nás se už určitě někdy v životě setkal s problémem zvaným zácpa. Asi nejčastěji trápí těhotné, ale setkat se s ním můžeme i u dětí. Pojďme se tedy na tuto poruchu podívat trochu blíže…

Vyprazdňování stolice je fyziologická funkce našeho organismu, jedná se o základní biologickou potřebu člověka. Pokud jste již slyšeli někdy o tzv. Maslowově hierarchii lidských potřeb, pak jistě víte, že vyprazdňování zaujímá spolu s dalšími potřebami právě ten nejzákladnější stupínek.
Vyprazdňování stolice se řadí zároveň do psychosomatických potřeb a vede k uspokojování homeostázy, tj. rovnováhy organismu.

Nepochybně každý z nás může říct, jaké má pocity, pokud se mu „povede“ dostatečně vyprázdnit – pocity libosti, spokojenosti apod. Naopak při poruše, resp. nedostatečném vyprázdnění můžeme trpět nadýmáním, zvýšenou plynatostí, i bolestmi. To pak následně vyvolává i psychickou odezvu. Cítíme se podrážděni, máme špatnou náladu, ale může se objevit třeba i strach a úzkost.

Co je to zácpa
Jako zácpu označujeme obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které může přerůst až v problém absolutní nemožnosti vykonat tuto základní potřebu.
U dospělých se o zácpě hovoří, pokud je frekvence vyprazdňování méně jak 3x týdně, u dětí tehdy, je-li interval vyprazdňování stolice delší jak 48 hodin a stolice je navíc velice tuhá.
Je ale nutné upozornit, že jsme naprosto individuální stvoření, takže uvedené údaje jsou spíše orientační. Například některé děti se mohou vyprazdňovat jen 2x za týden, jejich stolice má přitom normální konzistenci (velmi důležitý ukazatel).

Co zácpu doprovází
Nedostatečné vyprázdnění střev, nebo nemožnost defekace je provázena nepříjemným tlakem v konečníku, nadýmáním, tlakem v podbřišní krajině, přikládá se nechutenství i bolesti hlavy a zvýšená únava.

Druhy zácpy
Tuto poruchu dělíme podle příčiny na:
1. Organickou – ta vzniká při onemocněních, tedy tam, kde je následkem některých chorob orgánů. Může se jednat například o nemoci žaludku (vředová choroba), onemocnění ledvin, endokrinologické nemoci, gynekologické choroby, metabolické a neurologické problémy.
V těchto případech je samozřejmě na místě léčit základní příčinu nemoci.

2. Funkční – ta není vyvolána organickým onemocněním, tedy nevzniká jako následek nemoci. Tady se dále rozlišuje na akutní a chronickou.
a) akutní zácpa – s tou se setkáme nejčastěji při změně prostředí či našeho jinak poklidného a stejného denního režimu.
b) chronická zácpa – může vznikat vlivem oslabených neuromuskulárních mechanismů u kojenců a malých dětí (mnohdy stačí přidat vlákninu, ovoce, zeleninu), a velmi často u starších dětí je pak spojena s emocionálními faktory (děti mají stolici malou, bobkovitého charakteru, často může být i hlen) a psychickými činiteli (jedná se o tzv. psychogenní zácpu projevující se hlavně ve 3.-4. roce věku. Dojde v retenci stolice z důvodu před tím zadržované stolice, jednat se ale může i o chybu v nácviku udržování hygieny).

Zácpa a těhotenství
Většina těhotných žen má nepříjemné zkušenosti s problémem zvaným zácpa. Ta se může v graviditě objevit téměř ihned po početí a přetrvat i po celé těhotenství.
V graviditě je na vině především hormon Progesteron. Ten ovlivňuje napětí a pohyblivost střev, resp. snižuje dráždivost svaloviny ve stěn střeva, pohyblivost střev a tím tedy i transport střevního obsahu. Střevo je ochablejší, jeho stahování není absolutně dostatečné a je pomalé. Stolice přetrvává tedy ve střevě daleko delší dobu, je z ní absorbována voda ve větším poměru a následkem je tuhá a suchá stolice. Frekvence vyprazdňování je pak samozřejmě delší, i několik dnů a mnohdy je k defekaci potřeba většího úsilí, tlačení. Těhotné jsou zároveň více postiženy nadýmáním, což souvisí s výše popsaným.
Své vykonají i další nedílné části trávení, enzymy jako motilin, kdy dochází k jeho nižší produkci a dalších, které za normálních okolností působí tak, aby celý proces trávení, včetně vylučování probíhal ve fyziologickém režimu. A nesmíme zapomenout ani na dělohu, která se zvětšuje s rostoucím miminkem a utlačuje okolní orgány, tedy i střevo.

Jak na to

Během těhotenství je důležitá zdravá výživa, která se pozitivně podepíše i na vylučování, či alespoň může dopomoci k jejímu, byť mírnějšímu, zlepšení. Každá maminka, která v graviditě touto poruchou trpěla, jistě potvrdí, že i mírné zlepšení je důvodem pro malou oslavu.

1. Úprava stravy
Důležité je v těhotenství dostatek tekutin, pijeme více, než dříve. Vynecháme sladké limonády i coca-colu (obsahuje navíc kofein, jež není vhodný v tomto období), zaměříme se hlavně na minerálky, u kterých je ale doporučováno střídat značky (kvůli vyváženosti obsažených minerálů). Nejlepší je čistá voda a raději bez bublinek.
Taková sklenka vlažné vody po ránu může dopomoci více, než jsme se mysleli.
Z tekutin není vhodný ani černý čaj, rozumnější jsou čaje ovocné či bylinkové. U bylinek se pozastavím a upozorním, že ne všechny tyto léčivky jsou v těhotenství vhodné, některé mohou i ublížit, tudíž je na místě konzultace s odborníkem a nedat raději na rady známých.

Rovněž aktivní režim dne je pozitivní součástí působení na línější střeva. Každodenní procházka těhotné neublíží, pohyb ale musí být přiměřený jejímu zdravotnímu stavu a především – během jakékoli procházky se musí žena cítit příjemně, nesmí být příliš unavená apod.

Do výživy je nutné ve větším měřítku přidat ovoce, zeleninu a jídla s větším obsahem vlákniny.
Neméně důležitý je nácvik pravidelného vyprazdňování. I když z počátku se defekace podařit nemusí, nacvičování by k tomu mohlo výrazně dopomoci.

Léky – projímadla v těhotenství představují problém. Ne každý přípravek je v této době vhodný, některá mohou ublížit. Před užíváním je na místě porada s odborníkem.
Každopádně nejsou vůbec vhodná tzv. kontaktní projímadla, naopak osmotická řada je ke gravidním ženám příznivější. Obsahují totiž laktulózu, která pomáhá dopravit vodu do střeva.
Ovšem stejně příznivě působí i „léky“ z darů matky přírody, jako například fíky nebo sušené švestky. Nezapomínejme na to, že každé projímadlo se může stát za určitou dobu zároveň zvykem, kterého se pak budeme těžko zbavovat. Samozřejmě to neznamená neužít v případě potřeby tohoto léku, pouze je dobré si jeho konzumaci ohlídat.

Zácpa a děti
U dětí může mít zácpa, jak se zmiňuji výše, mnoho příčin. Pokud již u dítěte tuto poruchu pozorujeme, měli bychom se zaměřit v první řadě na vyváženost jeho stravy. Velice dobře působí například odvar z ovesných vloček při tuhé stolici starších dětí (nejen u tohoto věku). Podávání projímadel dětem se nedoporučuje, pouze v ojedinělých případech, kdy je podání nezbytné a mělo by proběhnout na doporučení lékaře.

Zaměřme se také na stránku psychickou, která je zvláště u dětí velice silně působící. Nucení, někdy až násilné, dítěte ke každodennímu pravidelnému vyprazdňování jistě není nejvhodnější. Dítě se nemusí vyprázdnit denně a tlak na něj zbytečně povede k retenci a poruchám defekace. K defekaci také nemusí docházet ráno, například před odchodem do školy, naopak, dítě se v klidu může vyprázdnit třeba odpoledne, po návratu domů, či večer po jídle.

Uvádí se například i předčasná výchova, někdy i kojenců k udržování čistoty a kontrolovanému vyměšování. Opět ale platí, že se, byť později, může projevit toto předčasné učení negativními důsledky právě v této základní biologické potřebě malého človíčka.

Zácpa jistě není nejpříjemnějším pocitem. Přesto my sami můžeme ovlivnit, a to v dost velké míře, jak dalece nás nebo naše děti zasáhne. Zkuste se zamyslet, zda přece jen není třeba upravit svůj jídelníček nebo zvýšit potřebu aktivního pohybu místo vysedávání u televize či počítače.

Vzhledem k tomu, že já sama patřím k těm maminkám, které si v těhotenství této poruchy užili až nad míru, zajímaly by mě (možná nejen mě) zkušenosti jiných maminek, jejich rady a doporučení. Jak jste bojovaly se zácpou v graviditě vy?

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Anonymní

    ahoj pistalko,prave prozivam stejne obdobi se svym synem se stejnyma priznakama.uz jsem byla v lekarne a tam mi doporucili sirup DUPHALAC.pouzivame 4 dny a uz jse byli 2 krat.plakali jsme ,ale slo to!sirupek neni navykovy a je vhodny i u tehotnych a kojicich maminek.preji hezky den vsem pa katka

  • Anonymní

    MOJE HOLCICKA NA VETRIKY TRPI OD NAROZENI A VERTE ZE JI NIC NEPOMAHALO JEJI SKORO 13 MESICU A BRISKO BOLI I KDYZ MA PESTROU STRAVU A POHYB. Z POZDRAVEM JOJO

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Moc díky všem za reakce.
    Tak některým z vás fakt můžu závidět:-)Já měla a mám problém se zácpou vlastně celoživotně a v těhu se to zhoršilo samozřejmě, nic moc nepomáhalo, chodila jsem třeba jen jednou za týden a během toho týdne jsem si připadala ještě jako větší sud, než jsem byla:-)Občas musel pomoci čípek, někdy to bylo skutečně nepříjemné…
    No a po porodu samozřejmě hemeroidy, naštěstí na ty zabrala mastička z dubové kůry, nemůžu si vynachválit – stačily tuším 3-4 dny mazání (ale permanentního) a byly pryč:-)Aspoň něco:-)

    Píšťalko, to je pravda. Dospělák to nějak vydrží, ale dětiček je mi líto, když musí trpět takhle. Tak ať už se to neopakuje:-)

  • pistalka2
    pistalka2

    Závidím těm,které jdou každý den. Já tak 2x za týden a je to u mě úplně normální. V těhotensví to byla hrůza, nemohla jsem jít vůbec. Teď jsme řešili problém u našeho dva a půl letého synka. Chodil normálně od jednoho roku si říkal kakat, tak jsem ho posadila na nočník a vždy to šlo. Chodil každý den, nebo každý druhý den, bez nějakých problémů.Od dvou let si říkal i čůrat, paráda. Před 14 dny mu říkám jestli nechce kakat, pořád tak divně přešlapoval, řekl že ano, ale nešlo to. Když to bylo už čtvrtý den,co mu to nešlo, seděla u nočníku celá rodina. Byl pátek večer a malej strašně brečel,že chce kakat a nejde to, babička radila prdelku namazat olejíčkem a pomoct mu teploměrem. Posadil se na nočník,tlačila celá rodina, malej strašně brečel,ale povedlo se. Vypadl z něho tvrdý bobek ajko špunt a pak už se vykadil. Druhý den jsem naběhla do lékárny, ale poradili mi jen šťávičky a úpravu jídla, pro tak malé děti na zácpu prý nic není.Malej jí vše, tak měl meruňky, jablíčky, hodně jogurtů, úplně jsme vyřadili čokolády. Dva dny, tři, čtyři a opět nekadil,tak už jsme šli k paní doktorce. Bříško měl měkké, ta nic nezjistila, kakat nechtěl, až pátý den. Tak ho teď pozorujem a píšu si, který den kakal. Nevím proč nastal takový obrat. Prý mohl mít horkost k tomu,jak mu rostly zoubky a byla tužší stolice. Teď chodí tak čtvrtý den, opět bez problémů. Snad už se mu to vyhne, dospělý to nějak přetrpí, malýho jsme litovali všichni.

  • Ivčo, zajímavé téma..
    Tak já zácpou trpěla jen dvakrát v životě a to pouze v těhotenství a lituju lidi, co s tím mají dlouhodobý problém. Je to něco příšerného! Nakoupila jsem si sušené švestky a čekala zázrak. Naštěstí jsem trpěla jen dva dny, ty píšeš, že celé těhotenství, hrozná představa. Myslím si, že i při prvním těhotenství mi vznikl díky zácpě, bohužel, hemeroidík 🙁 nic příjemného, ale co už, že?
    Musím to zaklepat, ale u dětí jsem se s tím naštěstí! nesetkala 🙂

  • Hmmm 🙂 Tak já moc nepomůžu – já mám totiž problém naprosto opačný. Už od dětství jsem chodila trochu častěji a spíš jsem trpěla průjmy, navíc po druhém porodu u mě propukla Crohnova choroba – která naštěstí byla ve velmi rané fázi, tudíž se ji podařilo úspěšně zaléčit a díky Bohu jsem už 8 let bez výraznějších potíží. K čemuž zřejmě přispěla i další dvě těhu – ta prý mají na tuto nemoc pozitivní vliv. Takže chodím zpravidla normálně, naopak si někdy vysloveně užívám, když dva tři dny nejdu :))
    Těhotenství u mě taky bylo trochu specifické – klasickou zácpou jsem trpěla pouze u prvních dvou, s tím, že po prvním porodu mi nepomohla ani šaratice, ani čípky…
    Další těhu jsem chodila vcelku normálně a bez problémů. Ovšem – počátky těhotenství, kdy některé maminky zvrací, já trpěla průjmy a to doslova ze všeho. Pouze do poloviny 4. měsíce. Pak jako když utne – normální stolice až zácpa jako u každé jiné těhotné.
    Zácpa je jistě velmi nepříjemný problém – ta „pravá“ mě postihla za život asi 3x a vážně to bylo hnusné – bolesti břicha, nechutenství. Ovšem opačný problém je taky pěkně nepříjemný…. člověk pak mapuje své cesty podle WC nebo hustého křoví :), bojí se někam jít nebo něco sníst mimo domov…. a tam už to pak také úzce souvisí s psychikou.
    Takže momentálně si užívám „normální stav“ 🙂
    A taky jak je zmíněno v článku – je to jistě velmi individuální, vždycky si vzpomenu na slova mého kamaráda – internisty: Od 3x denně po jednou za tři dny je to normální 🙂

  • Matilda

    Ivčo, díky za hezký článeček, zvlášť ty první odstavce o pocitu libosti po dobrém vyprázdnění, trochu jiný pohled na tak naprosto soukromou a nepříliš voňavou záležitost:-)))
    Ve všech třech těhu jsem si se zácpou užila své a odzkoušela snad všechno možné. Na svůj oblíbený černý čaj po ránu jsem musela naprosto zapomenout. Nejdříve po probuzení následovalo vypití sklenice vlažné vody, po které se většinou nedělo nic:-)
    Velký vliv na má střeva pak měla změna stravy – na snídani bílý jogurt s namočeným lněným semínkem, rozinkami, slunečnicovými semínky, k obědu švestkový kompot, k večeři pár sušených švestek. Ale toto jsem musela jíst opravdu pravidelně, pokud jsem jeden den vynechala, druhý den už jsem na velkou nešla a zácpa se následně protahovala někdy i na čtyři dlouhé dny, kdy už jsem byla nafouknutá, bylo mi zle, nepříjemně a dlouhé hodiny jsem nemyslela na nic jiného než na „pocit libosti po dokonalém vyprázdnění“:-) Občas jsem si musela pomoci glycerinovým čípkem, který mi ale spíš pozdráždil svěrač a následovalo dlouhé trápení na záchodě, většinou v noci. Prostě radosti těhotenství:-)
    Po každém porodu se ale vracím do normálu – po vyléčení hemoroidů:-) Chodím si každé ráno a jsem spokojená.

  • Lien

    Ivčo, dobrý článek. Tak já měla problémy celý školní věk, chodila jsem fakt málo (1xtýdně) a opravdu jsem se necítila nijak dobře. Poté se to hodně zlepšilo, ale v těhotenství to byla úplná paráda. Každý den ráno, někdy i večer jsem se krásně vyprázdnila, jak píšeš. Nic jsem pro to nedělala, jen jsem byla šťastná, že jsem těhotná. Menší problémy nastaly po porodu, ale nyní (10 měsíců po) chodím opět každý den ráno zcela pravidelně. Moc přeju všem, aby to u nich probíhalo taky tak.

  • hannah58

    Ivčo a Domčo, máš v článku hodně zajímavých informací. O Maslowově hierarchii lidských potřeb jsem skutečně ještě neslyšela. Vím, že není dobré moc malé děti učit na nočník. Děti to prý dokážou chápat až kolem věku dvou let, co se po nich vlastně požaduje.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist