Co slavíme v únoru

Rubrika: Co se jinam nevešlo

CoSlavimeLeden s osmi významnými dny máme za sebou, rozkoukali jsme se v novém roce, pojďme tedy na únor. Tento měsíc si pro nás přichystal 11 dnů k oslavě či k zamyšlení. Vezmeme-li v úvahu, že únor má jen 28 dní, těch významných je celkem dost.

Přestože se říká „Máj, lásky čas“, únor je měsícem, ve kterém si připomínáme hned několik dnů věnovaných lásce či přátelství. (Asi aby nás vřelé city ohřály v chladných, ne-li mrazivých dnech. 🙂 ) Kromě toho nás čekají i další významné dny – dny věnované kultuře, Bohu, přírodě, … Pojďme se tedy podívat, co slavíme v únoru.

2.2.

Hromnice. Tento den má i jiná jména: Den zasvěcený Bohu, Den zasvěceného života či Uvedení Páně do chrámu. Je připomínkou Ježíšova uvedení do chrámu čtyřicátý den po jeho narození. Vyhlásil jej papež Jan Pavel II. roku 1997, od kdy je také Den zasvěceného života slaven celou církví.

Světový den mokřadů. V tento den roku 1971 v Ramsaru v Íránu byla uzavřena tzv. Ramsarská úmluva. Jejím cílem je ochránit mezinárodně významné močály. I v ČR máme několik tzv. ramsarských mokřadů, např. to jsou Lednické rybníky, Podzemní Punkva či Třeboňské rybníky.

4.2.

Světový den boje proti rakovině. Před 10 lety (v roce 2000) skupina složená z více než sta zástupců vlád a různých organizací podepsala v Paříži tzv. Pařížskou chartu práv onkologických pacientů. Od té doby se v tento den konají po celém světě přednášky o problematice rakoviny. U nás je ale (co se boje proti rakovině týče) známější Český den proti rakovině – den, kdy se prodávají kytičky s barevnou stužkou. (O tomto dni více až v květnu, kdy se slaví.)

11.2.

Světový den nemocných. Vyhlásil ho papež Jan Pavel II. roku 1993. Datum 11.2. nebylo zvoleno náhodně – tento den je připomínkou prvního zjevení Panny Marie Lurdské prosté dívce Bernardetě. Při jednom z dalších zjevení pokynula Panna Maria dívce, aby vyhrabala v zemi, v místech, kde nebyla studánka, pramen. Bernardeta poslechla a pramen opravdu vytryskl. Lurdy jsou oblíbeným poutním místech nemocných, kteří si sem chodí vyprosit zdraví. Často tu prý dochází k uzdravení bolavé duše, občas prý i nemocného těla.

14.2.

Svátek zamilovaných. Tzv. Valentýn, na památku svatého Valentýna, patrona zamilovaných, opředeného tajemstvím a legendami.

Světový den manželství. Slaví se každou druhou neděli v únoru od roku 1983. Shodou okolností letos vychází na „Valentýna“.

21.2.

Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu. Slaví se od roku 1989. Na řadě míst v ČR se budou konat (bezplatné) prohlídky. Podrobnější informace například na stránkách Asociace průvodců.

Mezinárodní den boje proti kolonialismu. Tento den je připomínkou dvou událostí roku 1946. Ve dnech 19.-23.2. došlo k povstání bombajských námořníků proti britské koloniální nadvládě, a 21.2. byla v Káhiře potlačena demonstrace. Den boje proti kolonialismu se slaví na popud mládeže zemí jihovýchodní Asie od roku 1948.

Mezinárodní den mateřského jazyka. Věděli jste, že na světě existuje okolo 6000 jazyků? Mnohým z nich ale hrozí zánik, protože se jedná o jazyk minoritní etnické skupiny. Například v Sovětském svazu a později v Rusku byla tendence tyto jazyky potlačovat. UNESCO roku 1999 vyhlásilo Mezinárodní den mateřského jazyka právě proto, aby ohrožené jazyky ochránilo. Odhady hovoří, že bez cílené snahy o zachování jazyka, a tedy i kultury, která s ním souvisí, může během pár generací vymizet až 50% jazyků (tj. přibližně 3000!). O ochranu jazyků se snaží i EU (např. tím, že veškeré dokumenty publikuje ve všech jazycích členských zemí).

22.2.

Den sesterství. Dne 22.2. (jen jiného roku) se narodili zakladatelé skautingu, manželé Robert a Olave Baden-Powellovi. Proto byl tento den roku 1927 zvolen jako celosvětový den skautů. Skauti na celém světě si připomínají, že jsou si bratry a sestrami, nehledě na vzdělání, barvu pleti, národnost, věk, … Pořádají nejrůznější hry a organizují charitativní sbírky. Je to takový den soudržnosti a pomoci. Den sesterství měl původně i jiné názvy – Den díků, Den skutků, Den přemýšlení či Vzpomínkový den.

Den obětí zločinu. I zde se setkáváme s více názvy – Evropský den obětí nebo Evropský den zločinu. Slaví se v den výročí podpisu Charty práv obětí britským ministrem vnitra (od roku 1990).

Jak sami vidíte, únor je plný dnů vybízejících k zamyšlení. Zamyšlení nad vztahy s přáteli či životními partnery, zamyšlení nad naším zdravím, …

Ať je vám alespoň některý z výše uvedených dnů příjemnou záminkou k malé oslavě, zapálení svíčky, milému slůvku (například „Děkuji“) nebo drobnému dárku.

Pěkný únor!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Pingback: Co slavíme v květnu | | VašeDěti.cz ()

 • pro mě docela nové informace, ani jsem nevěděla o některých výročích a svátcích

 • Peťka

  Zajímavý článek. 🙂

 • Lien

  Také se připojuji a děkuji za zajímavé informace.

 • Králíček4

  Moc hezký a také se musím přiznat,že spoustu jsem toho nevěděla.

 • Jovanka

  Zajímavé, spoustu toho jsem nevěděla.
  Bokul, babička holek měla taky narozeniny 4.2. a zemřela rovněž na rakovinu….

 • Petra Vymětalová

  Tak chyba byla tentokrát na mé straně, omlouvám se a děkuju za upozornění i za opravu 🙂

 • bokul

  Díky za prima článek.

  Co mne překvapilo, táta měl narozeniny 4/2.. umřel na rakovinu a paradoxně na jeho narozeniny je den boje proti rakovině ve světě. Navíc umřel právě v roce 2000. (to to letí…)

 • Zase plno překvapení o kterém jsem z poloviny neměla ani tušení:)
  No únor, už je mi bližší,blíží se pomálu konec zimy,kterou 2x nemusím.
  Ale co minulost,ta už se nepřipomíná? 25.2.Já vím teď se naše špatná minulost z dob dávných vytrácí a nepíše se o ní.
  Já jen,že tento datum je mi blízký:))))
  PS:ikdyž o pár let dál.

 • Jarmuschka

  …a zase článek bez autora… (doufám, že jen dočasně)

  No, pro mě má únor zcela osobní význam.
  Ale jako měsíc v roce ho moc ráda nemám.
  I Indiáni mu říkali „měsíc hladu“…

  Chybička se vloudila, zcela vyjímečně není moje ;-), nicméně napraveno 🙂 Pavlína

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist