Co slavíme v květnu

Rubrika: Co se jinam nevešlo

CoSlavime-150x150Květen by mohl nést podtitul: Měsíc, ve kterém se konají oslavy čehokoliv. Mezinárodních a jiných významných dnů je tu totiž opravdu požehnaně. Ve své šíři zahrnují v podstatě téměř vše – zdraví, historii, kulturu, rodinu, politiku, biologii, technologie, … Mnohé dny připomínají problematiku, která si svou pozornost beze sporu zaslouží, nad jinými dny se zřejmě pousmějete.

A kolik významných dnů vlastně slavíme? Zkuste si tipnout! 😉 A nebojte se velkých čísel.

1. 5., První máj

Svátek práce. Vyhlásil jej 1. kongres II. internacionály v Paříži v červenci roku 1889 jako upomínku na stávku chicagských dělníků v roce 1886 a jejích popravených vůdců. Dělníci vyšli do ulic 1. 5. 1886 a chtěli dosáhnout uznání osmihodinové pracovní doby bez finanční újmy na platu. Svátek práce si v průběhu let přisvojovaly a uzpůsobovaly nejrůznější skupiny a politické strany. U nás se snad každému vybaví nepsaně povinné prvomájové průvody.

2. 5.

Světový den ptačího zpěvu. Roku 1979 přijalo Evropské společenství legislativu na ochranu ptactva. Den ptačího zpěvu se začal slavit o pět let později, tedy roku 1984. Probíhá pod záštitou Bird Life International (mezinárodní organizace pro ochranu ptáků). Je to již druhý svátek, který je ptákům věnován (prvním je Mezinárodní den ptactva, připadající na 1. 4.) a který má upozornit na důležitost ochrany ptactva a informovat o problematice. U nás příliš slaven není, ale máte-li zájem, můžete se ho zúčastnit například v pražské zoo. V 7:00 tu u hlavní brány začíná procházka za hlasy ptáků.

3. 5.

Světový den svobody tisku. O tomto dni jsem vás informovala již minulý měsíc, konkrétně 20. 4. Světový den svobody tisku vyhlásila organizace OSN. Smyslem tohoto dne je snaha o svobodný přístup ke všem informacím a boj proti útlaku svobody tisku.

Mezinárodní / Evropský den Slunce (sluneční den). U vzniku Mezinárodního dne Slunce stála iniciativa několika skupin z USA, později se přidaly i další organizace. Mezinárodní den Slunce je spojen s rokem 1978. Evropský den Slunce byl ustanoven roku 2008 na Evropském týdnu udržitelné energie v Bruselu. Cílem tohoto dne je propagovat užívání obnovitelných zdrojů, přiblížit sluneční energii blíž občanům EU. Jako s mnoha významnými dny, i s tímto dnem jsou spojeny akce pro širokou veřejnost. Program pro rodiny s dětmi si připravili například v Teplicích – více zde.

Světový den alergie a astmatu. Tento den je spojen s událostí roku 1995. Tehdy Globální iniciativa pro astma (GINA) pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) vyhlásila Globální strategii péče o astma a jeho prevenci. Problematika astmatu je připomínána i další den (viz níže).

4. 5.

Den hasičů. Dne 4. 5. si katolická církev připomíná památku sv. Floriána, krom jiného i patrona hasičů. Den hasičů tedy nemohl připadnout na jiný den.

5. 5.

Květnové povstání českého lidu. Ozbrojené povstání českého lidu proti německým okupantům na konci druhé světové války (roku 1945).

Den Evropy. Jeden ze dvou dnů Evropy. Slaví se od roku 1964 na výročí ustanovení Rady Evropy roku 1949. Druhý Den Evropy se slaví 9. 5. (viz níže).

Den boje za rovná práva handicapovaných (Den boje proti diskriminaci zdravotně postižených). Handicapovaní lidé mají v dnešní době mnohem více možností než dříve. Přibývá nízkopodlažních dopravních prostředků, školy umožňují handicapovaným studium přizpůsobené jejich zdravotním omezením… Přesto si myslím, že ještě dlouho bude mít tento den smysl, že ještě dlouho bude za co bojovat.

Mezinárodní den porodních asistentek. Tento den byl vyhlášen zřejmě roku 1972 či 1973 z podnětu dvou organizací – ICM (Mezinárodní konfederace porodních asistentek) a FIGO (Mezinárodní federace gynekologů a porodníků).

první úterý v květnu, letos 6.5.

Světový den astmatu. Vyhlašuje jej Globální iniciativa pro astma (GINA) od roku 1998. Poslední dobou připadá Světový den astmatu na první úterý v květnu. Každý rok je také určeno nejaktuálnější téma, kterému se přednášky a nejrůznější další akce spojené s tímto dnem věnují.

8. 5.

Mezinárodní den Červeného kříže. Od roku 1920 organizoval Československý červený kříž po celém území republiky tzv. Velikonoční mír Červeného kříže. Českými zkušenostmi se zabývaly zahraniční delegace a roku 1948 byl ustanoven Mezinárodní den Červeného kříže. Jako datum bylo zvoleno výročí narození (spolu) zakladatele Červeného kříže, Jeana Henri Dunanta (8. 5. 1828-30. 10. 1910), nositele Nobelovy ceny míru.

Vzpomínkový den na ty, kteří ztratili svůj život během druhé světové války. Vyhlášen organizací OSN. Víc netřeba dodávat, den mluví sám za sebe.

Den vítězství (nad fašismem) / Den osvobození. Připomíná konec 2. světové války. Dne 8. 5. byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa. Boje i přesto v některých oblastech trvaly, a i proto je tento den slaven různých zemích jiného dne.

druhá neděle v květnu, letos 9.5.

Den matek. Oslavy ženy-matky se konaly již před mnoha stoletími, ve starém Řecku, kdy byla uctívána bohyně Rhea, matka všech bohů. Prapůvod současného dne lze vysledovat v 16. století v Anglii. Roku 1872 navrhla Julia Ward Howe z USA oslavovat Den matek jako den míru. Roku 1906 zemřela maminka Anně Jarvisové, matce 11 dětí. Na památku zemřelé maminky zahájila Anna Jarvisová následující rok kampaň. Jako první věc nechala odsloužit zádušní mši za všechny maminky na světě. Roku 1908 se Dne matek zúčastnili obyvatelé Filadelfie a roku 1909 se k oslavám připojilo 45 států USA. Roku 1914 vyhlásil první oficiální oslavy Dne matek tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. V rámci oslav byly tento den maminky obskakovány a hýčkány svými dětmi. V Evropě, konkrétně v Anglii, se Den matek oficiálně slavil o rok dříve, tedy roku 1913. U nás svátek prosadila Alice Masaryková, předsedkyně Československého červeného kříže, roku 1914. Po únoru 1948 byl Den matek oficiálně nahrazen Mezinárodním dnem žen. K původní tradici se postupně vracíme až po revoluci v roce 1989.

9. 5.

Den Evropy (tzv. Schumanův den). Roku 1950 přednesl francouzský ministr zahraničí Robert Schuman významný projev, tzv. Schumanův plán, který vedl ke vzniku Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO), předchůdce Evropské unie.

letos 10.5.

Evropský den melanomu. Jedná se o pohyblivý svátek, každý rok připadá na jiný den. Letos, 10. 5., proběhne jubilejní 10. ročník. V jeho rámci si můžete nechat zdarma vyšetřit pigmentová znaménka. Více informací včetně seznamu pracovišť, která bezplatné vyšetření nabízí, naleznete zde.

10.5.

Světový den „Pohybu pro zdraví“.

druhá středa v květnu, letos 12.5.

Český den proti rakovině („Květinový den“). Na 4. 2. připadá Světový den boje proti rakovině. Jak jsem se již ale zmiňovala v únorovém článku, u nás je více známý Český den proti rakovině neboli „Květinový den“. V ulicích si můžete za malý poplatek koupit žlutou kytičku s barevnou stužkou. Každý rok je tento den zaměřen na jiné téma. Letos je to Prevence karcinomu prostaty s apelem na ženy, aby své muže přesvědčily k preventivní návštěvě urologa. Více se můžete dočíst zde.

12. 5.

Mezinárodní den ošetřovatelek

a

Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem (Mezinárodní den uvědomění ME/CFS). Oba dva dny jsou v podstatě propojeny. U vzniku stál roku 1992 Tom Hannessy, pacient trpící únavovým syndromem (ME/CFS). Navrhl, aby pacienti trpící tímto syndromem měli svůj den, a jako datum zvolil 12.5., den výročí narození britské reformátorky lékařské péče Florence Nightingaleové (1820-1910). Byla to výjimečná žena, která prosazovala moderní hygienu, citlivou, soucitnou lékařskou péči, založila moderní ošetřování (během krymské války, ve které sloužila raněným). Druhou polovinu svého života strávila upoutána na lůžko, postižena zřejmě jedním z typů únavového syndromu či nemocí syndromu podobnou.

13. 5.

Světový den koktejlu.  Historie tohoto dnu sahá více než dvě století zpět. Dne 6. 5. 1806 se objevilo v jednom americkém týdeníku slovo cock tail. O 7 dní později, tedy 13. 5., byla zveřejněna udivená reakce čtenáře, který se ptal na význam toho prapodivného slova. A právě na výročí čtenářovy reakce se roku 1999 poprvé slavil Světový den koktejlu. U jeho zrodu stál Alexandr Mikšovic, náš přední odborník na mixologii. Od té doby se den koktejlu pomalu dostává do podvědomí českých barmanů.

14. 5.

Světový den hypertenze. Hypertenze (zvýšený krevní tlak) bývá nazývána tichým zabijákem. Stále více lidí je touto nemocí ohroženo, miliony lidí ročně zemřou na následky vysokého krevního tlaku. (Poznámka: Podle některých zdrojů připadá Světový den hypertenze na 17.5.)

15. 5.

Mezinárodní den rodiny. Byl vyhlášen roku 1994 Organizací spojených národů (OSN). Letošní téma je Vliv migrace na rodiny po celém světě, loňským tématem bylo Matky a rodiny: Výzvy v měnícím se světě. Smyslem dne je poukázat na důležitost rodiny, pomáhat s budováním rovnoprávnosti mezi muži a ženami, …
Světový den boje proti mozkové mrtvici. Vyhlásila jej roku 1999 evropská organizace EUROPEAN INITIATIVE (EUSI), organizace zaměřená na výzkum, prevenci, léčbu a zmírnění následků cévních mozkových příhod.

třetí víkend v květnu, letos 15.-16.5.

Mezinárodní den celiakie. Tento den vyhlásila roku 2005 Mezinárodní organizace celiaků (AOECS ) během konference v Edinburgu. Celiakie je nevyléčitelné onemocnění sliznice tenkého střeva, které se projevuje nesnášenlivostí lepku.

třetí neděle v květnu, letos 16.5.

Den památky obětí nemoci AIDS (pochody Světlo pro AIDS). Nemoc AIDS byla poprvé zaznamenána roku 1981. Tradice zapalování svíček na památku obětem nemoci AIDS začala v roce 1983. Touto nevyléčitelnou nemocí trpí miliony lidí po celém světě, nejčastěji v rozvojových zemích.

17. 5.

Světový den telekomunikací. Slaví se na výročí založení Mezinárodního poradního výboru pro telegrafii a telefonii roku 1865 (roku 1993 byla založena Mezinárodní telekomunikační unie jako nástupce).

Světový den informační společnosti. Tento den byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v březnu 2006. Cílem je zvýšit povědomí o možnostech a výhodách, které ekonomikám a společnostem přináší využívání internetu a dalších komunikačních technologií.

Mezinárodní den boje proti homofobii. Vznik tohoto významného dnu inicioval francouzský akademik a aktivista Luis-Georges Tin. Lidé poprvé slavili tento den roku 2003 jen v Kanadě, o dva roky později (2005) si ho připomínali lidé ve 40 zemích světa. Až roku 2008 se u nás uskutečnil v rámci tohoto dne Běh proti homofobii. Od roku 2009 se používá i název Mezinárodní den proti homofobii a transfobii (transfobie je strach či nepřátelství vůči transsexuálům či bisexuálům). A proč zrovna 17. 5.? Tohoto dne byla homosexualita vyškrtnuta z Mezinárodní klasifikace nemocí WHO (Světové zdravotnické organizace).

18. 5.

Mezinárodní den muzeí.  Roku 1977 jej vyhlásila Mezinárodní rada muzeí (ICOM), působící při UNESCO. I v rámci tohoto dne je každý rok vyhlašováno téma, letos Muzea pro sociální harmonii. (Nejen) v ČR se v rámci tohoto dne pořádají muzejní noci. Oslavy budou v každém městě probíhat v jiném termínu, v rozmezí 14. 5.-19. 6. Více informací i s odkazy na programy jednotlivých muzeí zde .

19.5.

Open Discussion Day (česky Den otevřené diskuse). Robert Quattlebaum se roku 2006 rozhodl v den svých narozenin přestat používat veškeré uzavřené komunikační sítě, jako jsou například ICQ, Skype, MNS Messenger, Yahoo! Messenger a další. Při používání uzavřených komunikačních sítích nemáte jistotu, co se se soukromými informacemi o vás (informacemi, které sdělujete svým přátelům) děje.

20. 5.

Mezinárodní den stepu. Některé stepařské školy pořádají v rámci tohoto dne stepařská představení.

21. 5.

Světový den kulturní diverzity pro dialog a rozvoj / Světový den kulturního rozvoje / Světový den kulturní rozmanitosti. Tento den byl vyhlášen roku 2001 organizací UNESCO. Má přispět k pochopení hodnoty kulturní rozmanitosti a přispět k harmonii mezi kulturami. Rozhodnutí o vzniku tohoto dne bylo přijato v důsledku teroristických útoků 11. září 2001.

22. 5.

Mezinárodní den pro biologickou diverzitu / Mezinárodní den biologické rozmanitosti. Vyhlášen OSN. V letech 1994-2000 se slavil 29. 12., tedy v den výročí přijetí Konvence k biologické diverzitě. Na konci roku 2000 ale bylo rozhodnuto, že se bude slavit 22. 5., tedy v den, kdy se konal Summit Země v Rio de Janeiru (roku 1992).

čtvrté pondělí v květnu, letos 24.5.

Mezinárodní den mléka. Poprvé jej vyhlásila roku 1957 Mezinárodní mlékařská federace (IDF). Tento den má poukázat na důležitost mléka a mléčných výrobků pro lidský organizmus. Podle některých zdrojů připadá den mléka na třetí úterý v květnu, což je letos 18.5. Oficiálně bylo pro tento den vybráno datum 1. 6., kdy se také uskuteční již 10. ročník Mezinárodního dne mléka, ovšem některé státy si pro připomínání dne mléka vybraly jiný den.

24. 5.

Evropský den národních parků. Prvních devět národních parků bylo v Evropě založeno 24. 5. 1909. Proto roku 1999 Federace evropských parků (EUROPARC Federation) rozhodla, že na 24. 5. připadne Evropský den národních parků. Pro zájemce si jednotlivé parky připravují zajímavé programy – procházky krásnou přírodou s ukázkou chráněných zvířat či rostlin, rodinné hry a soutěže a mnoho dalšího.

25. 5.

Den Afriky (Den africké svobody). Slaví se v den výročí založení Organizace africké jednoty (OAJ, založena 25. 5. 1963). Představitelé OAJ založením této jednoty dali silný popud k tomu, aby celý africký kontinent usiloval o dosažení nezávislosti.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Tento významný den vznikl roku 1986. Tehdy se totiž 25. 5. v USA ztratil šestiletý chlapec. Místní organizace se kvůli němu spojily a začaly se problematice ztracených dětí intenzivně věnovat. Symbolem tohoto dne je modrá pomněnka – v květinové řeči totiž říká „Nezapomeň na mě!“.
Mezinárodní den solidarity s lidmi z nesamosprávných území / Týden solidarity s národy bez správního teritoria. Vyhlášen OSN.

Ručníkový den. Jedná se spíše o recesi než o významný den. Patří totiž všem fanouškům Douglase Adamse. Za stěžejní dílo tohoto anglického spisovatele je považována kniha Stopařův průvodce po Galaxii. A právě v této knize je ručník označen za nejdůležitější a nejpotřebnější věc, kterou může stopař u sebe mít. Každý Adamsův fanoušek se může oslav Ručníkového dne zúčastnit tak, že bude viditelně nosit ručník na těle, a případně může navštívit některou z fanouškovských akcí. Poprvé se tento den slavil dva týdny po Adamsově smrti roku 2001.

Mezinárodní den počítačů. Dne 28. 5. 1936 vyšel článek 24letého matematika, dr. Alana Mathisona Turinga. V článku navrhoval stroj, označovaný jako Turingův počítač, který by byl schopen odpovědět na jakoukoli logickou otázku. Tímto článkem byly položeny základy počítačové vědy.

29.5.

Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN / Mezinárodní den míru. V prosinci roku 2002 vyzvalo Valné shromáždění OSN členské státy, organizace systému OSN a nevládní organizace k tomu, aby si 29. 5. připomínaly tento den, a vzdávaly tím čest a díky nejen těm, kteří při mírových operacích pracují, ale i těm, kteří při operacích položili svůj život.

poslední neděle v květnu, letos 30.5.

Den koní. Je pořádán od roku 1998. V mnoha hřebčínech pro zájemce připravují pestrý program.

30. 5.

Svátek sousedů. Vznikl roku 1999 v Paříži, poprvé ho lidé v ČR slavili roku 2006. Cílem svátku je sblížení lidí žijících v jednom domě, v jedné ulici, v jedné čtvrti. A také to, aby se lidé více zajímali o své okolí. Další informací včetně toho, jak se můžete zapojit, naleznete zde.

31. 5.

Světový den bez tabáku. Roku 1987 projednalo shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) rezoluci, která požadovala den bez kouření (7. 4. 1988). Jinou rezolucí z roku 1988 bylo schváleno, že 31. 5. bude každoročně Světový den bez tabáku. Tabákový kouř má na svědomí více jak 5 milionů mrtvých každý rok. Cílem tohoto dne je tudíž podpořit prevenci a bojovat proti kouření.

Den otevírání studánek. Tento den je spojen s lidovou tradicí. Věřilo se, že dívčí nevinnost má „očistnou moc“. Proto se dívky, mladé, hezké a hlavně hodné, vydávaly ke studánkám, aby je po zimě očistily od spadaného listí a jiných nečistot a tím studánky „otevřely“. Někdy u toho zpívaly náboženské písně. I v současnosti se na mnoha místech organizuje otevírání studánek. Den otevírání studánek není jen český zvyk – koná se i v jiných státech.

Kolik významných dnů jste si tipli? Správná odpověď je, že květen má významných dnů 47! Opravdu úctyhodný počet, nemyslíte? Na každý den v měsíci tak připadá jeden a půl svátku.

Věřím proto, že jste si minimálně jeden významný den vybrali. Já osobně 9. 5. poděkuji svým dvou maminkám (biologické i přivdané) a 12. 5. si koupím žlutou kytičku. Minimálně. Co vy?

Přeji vám, abyste si květnové oslavy příjemně užili. 🙂

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    No, tolik významných dnů bych si tedy fakt netipla:-)
    8.5. má dcera narozeniny, takže významný den jak pro mě, tak pro svět, 12.5. má zase syn narozeniny a na slavnou Florence zároveň se nedá zapomenout po tolika letech, co nám jí vtloukali do hlavy už od střední školy.
    O ručníkovém dni jsem už slyšela, líbí se mi den koktejlu, to slyším poprvé:-)
    Ivča a Domča

  • Už pátý měsíc jen zírám a žasnu…
    Díky za článek.

  • Padmé

    Markétko, báječný a zajímavý článek, spousta novinek (alespoň pro mě) a samozřejmě i úsměvné čtení (co všechno lze slavit), děkuji.

  • Matilda

    Teda, fakt zajímavý výčet všech důležitých květnových dnů…
    U nás tradičně – dneska 1.5. polibek pod rozkvetlou třešní, už se na něj těším:-) Pak svátek maminek a kytičku kupuji také, pokud se zrovna nacházím ve městě.
    Ale mě naprosto upoutal „ručníkový den“:-) neboť Stopařův průvodce po galaxii je má oblíbená příručka:-)

  • Lussy

    Páni, to jsou zajímavé informace.
    Určitě oslavíme den matek a koupím si žlutý kvítek.
    Některé svátky mě opravdu překvapili – ptačího zpěvu, stepu nebo koktejlu 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist