TOP 2010

Rubrika: Doporučujeme

TOP2010V tomto případě se nejedná o žádnou novou politickou stranu, ale zkratku Týden Opravdových Plen. „Letos to bude už čtvrtý ročník této kampaně u nás v České republice,“ říká Adéla Chadimová z českobudějovické ekoporadny ROSA. „Termín každým rokem určuje koordinující organizace z Velké Británie, kteří s kampaní začali jako první už před jedenácti lety. Tentokráte je to 26. duben – 2. květen.


A o co v tomto týdnu vlastně jde? „Naším cílen je především osvěta,“ pokračuje Chadimová. „Když se rodiče připravují na příchod svého děťátka na svět, mnoho z nich ani neuvažuje o tom, že by používal jiné než jednorázové pleny, protože mnohdy ani netuší, že mají na výběr ještě i něco jiného – pleny pratelné, a to bez zbytečné dřiny jako je namáčení, vyváření, žehlení apod. My nabízíme informovanou volbu.

top2010_1ROSA představuje pratelné pleny jako šetrnou variantu k plenám jednorázovým – a to jak k dítěti, tak k rodinnému rozpočtu i životnímu prostředí. Vyrábějí se převážně z přírodních či recyklovaných materiálů (bavlna, vlna, konopí, flís…), v různých barvách a tvarech. Některé dokonce i mají tvar jako „jednorázovky“, dají se však mnohonásobně vyprat a znovu použít.  Po plastových jednorázových plenách nám zbývá jen spousta nasáklého odpadu, který se špatně likviduje, nemluvě o zátěži životního prostředí při jejich výrobě a transportu. A pokud dítě nosí pleny průměrně 2,5 roku, ušetří rodiče, kteří pleny perou, i několik tisíc korun. O prospěšnosti balení do látkových plen mluví také mnozí pediatři, kožní lékaři a ortopedi.

Do Týdne opravdových plen se snažíme zapojit ekoporadny, mateřská a rodinná centra, lékaře a zdravotníky, a také distributory a prodejce pratelných plen,“ vysvětluje Hana Kadubcová, koordinátorka kampaně TOP v České republice. „Během tohoto týdne naši spolupracovníci pořádají výstavy a besedy s ukázkami plen, soutěže a happeningy k tématu. My jim poskytneme informace jak se zapojit, nabízíme informační letáčky a publikace, a také velmi žádaný ukázkový balíček pratelných plen. Seznam pořádaných akcí po celé ČR je pak ke shlédnutí na našich webových stránkách www.ekodite.rosacb.cz.

top_logoPočet spolupracujících organizací se každým rokem rozrůstá, roste i zájem rodičů o tuto problematiku. TOPem však plenkové téma neusíná. Přijít se na ROSU poradit, prohlédnout si pleny či si je půjčit na vyzkoušení domů můžete kdykoliv během roku.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Lien

  No já už mám na příště jasno – klasické čtvercovky a snapík. :o))

 • Petra Vymětalová

  Lien, díky za odpověď.
  já jsem měla pro Majdu popolinky a taky mi po vyprání hodně zhrubly (máme šíleně tvrdou vodu), v té době jsem prala ve slizu a byly hrubé i tak. Pak jsem ale vcelku náhodně přišla na to, že když nedám sůl na skvrny (došla mi a nestihla jsem koupit novou), tak jsou podstatně měkčí. Takže je Majda za ty dva roky opravdu unosila, naštěstí byla asi odolná, protože odřeniny od plínek se nekonaly.
  Je škoda, že ti to nikdo neřekl nebo nedal tip.

 • Lien

  Jasně, byly to BABY LUCY biofroté trojvelikostní a využívala jsem je zhruba dva měsíce a malá byla úplně odřená, tam kde jsou gumičky – zádíčka, okolo nožiček. Netušila jsem (a nikdo mě na to nepřipravil), že bych si měla změkčit vodu, vařit sliz, používat jen ekobiokdovíco(řečeno při pokusu o reklamaci) a pak možná by byly měkké. Teď jsem na ně koukala, jestli to vůbec můžu prodat a připadají mi pěkné ani ne tvrdé, určitě teď už by nosit šly, ale na dvoukilové něžňátko prostě hrubé byly.

 • Petra Vymětalová

  Lien, můžu se zeptat, které plíny jsi pořídila a proč jsi je nakonec nevyužila?

 • Lien

  To je zajímavé to půjčení plen na vyzkoušení. Byla jsem na přednášce, kde jsem si je mohla osahat, prohlédnout, ale vyzkoušet tedy ne. A ještě ta jednorázová investice je dost velká, takže na příště se budu připravovat postupně, jelikož u nás na to padla celá dovolená, používala jsem je pár týdnů a teď se je pokouším prodat značně pod cenou. Ale zase využila jsem vše ostatní (vkládačky, svrchní kalhotky, separačky)jen ty pleny ne, takže to vyzkoušení bych tedy ocenila hodně.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist