Tipy na vánoční dárky – kuchařky, které nezklamou II.

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Recepty

Jak jsem slíbila, nabízím vám další tipy na kuchařské knihy, které mohou potěšit i jako dárek u kvapem blížících se vánočních svátků…

Dvě knihy, které na sebe volně navazují. Pokud se rozhodnete jen pro jednu, pak vězte, že to bude škoda. Obě kuchařky jsem měla v ruce, prohlédla si je a tak mohu s klidným svědomím konstatovat, že já bych si asi nedokázala vybrat jen jednu. Jsou totiž obě skvělé, a proto jsem se rozhodla věnovat jim celý článek…

Knihy prezentované v tomto článku vydalo nakladatelství Mladá fronta v edici Hobby.

 

Česká domácí kuchařka – díl I.

Tak tato kniha získala v roce 2010 v mezinárodní soutěži Gourmand World Cookbooks Awards první místo v kategorii místní kuchyně. A musím říci, že zcela oprávněně. Zavede do české kuchyně, recepty jsou upravené pro moderní domácnost. Rozhodně ale nejsou nijak exotické, naopak bude vás lákat některé z nich hned připravit. Celá kniha je rozdělena do čtyř ročních období, čemuž odpovídají i přiložené recepty doprovázené barevnými fotografiemi. Nechybí přehledný obsah i rejstřík. Složitější recepty jsou doprovázeny fotopostupem.

Najdete tu části věnované předkrmům, polévkám, hlavním jídlům a samozřejmě nechybí přílohy, dezerty a saláty.

Zajímavostí této knihy je část obsahující krajové a slavnostní speciality. Můžete si tak připravit třeba „uzenou švestkouku“, „rozcuchanou nevěstu“ nebo „uhlířinu se švestkovým kompotem“ a mnoho dalších. Tato kapitola obsahuje 23 receptů a nechybí dokonce ani návod na přípravu domácích povidel.

Každý recept v této knize je doplněn krátkým povídáním, vztahujícím se buď k svátku, pro který se připravuje, nebo jsou uvedeny informace o jeho původu. Nechybí ani nejrůznější doporučení.

 

Počet stran: 200
Vazba
: Vázaná bez přebalu
Rozměry: 170 x 240

 

Knihu Česká domácí kuchařka I. díl si můžete koupit například zde.

 

Česká domácí kuchařka – díl II.

 

Druhý díl, který vyšel po roce od prvního. Opět je sestavený z receptů starých kuchařských knih nebo těch, které do redakce časopisu F.O.O.D. zaslali sami čtenáři.

Je rozdělená podle typů připravovaných pokrmů, její části tvoří předkrmy, polévky, hlavní jídla a dezerty. Další část je pak věnována ovoci a zelenině, kde si můžete připravit například zeleninové knedlíky s kedlubnovým zelím nebo bramborový puding.

V dalších kapitolách pak najdete recepty, jejichž hlavní ingrediencí je pivo.

Hodně důležitá část je věnována svátkům – velikonoce, masopust a vánoce. Najdete tu jídla pro ně typická v našich krajích. Možná jste o některých nikdy neslyšeli, což ale neznamená, že je nemůžete nevyzkoušet.

Každý recept je opět doprovázen fotografickou přílohou, tipy a doporučeními při jeho přípravě. Opět v knize najdete krátké informace o každém pokrmu, například kde se vařil, za jaké příležitosti a čím vás například výsledek překvapí.

 

Počet stran: 200
Vazba: Vázaná bez přebalu
Rozměry: 170 x 240

 

Knihu Česká domácí kuchařka II. díl si můžete koupit například zde.


Co na závěr

Obě knihy jsou podle mě velmi dobré kuchařky, které mě osobně vysloveně nadchly!

Hodí se jako dárek pro výborné zpracování, přehlednost i jednoduchost a v neposlední řadě i pro jejich obsah, tedy typickou českou kuchyni.

Obě mohu vřele doporučit!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Lien

    tak já jí letos dostanu, výběr jsem nechala na dárci a už vím, že to bude knížka Kuchařka naší vesnice, snad bude také pěkná

  • Marinada

    Kuchařku bych našla pod vánočním stromkem ráda 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist